Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi
 La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 

Pentax *istDL

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#37
danilo

danilo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.03.2005
Chiar ciudata chestia
La DL-ul meu merge RAW in orice mod(cumparat acum 2 saptamani din Carrefour Militari)

#38
ToraToraTora

ToraToraTora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.07.2006

View Postedikup, on Jul 29 2006, 21:00, said:

Problema e simpla. La anumite moduri RAW este dezactivat. De obicei e activ doar in sistem manual :)
Nu e vina lor, ci a ta :)
Si daca vrei sa vorbesti cu vanzatori care se pricep la foto, mergi la magazin foto specializat.

Am testat in toate modurile, inclusiv in manual.
Ala avea o problema clara.

Ieri m-am dus in Carrefour-ul din regie. Acolo era un exemplar cu obiectiv pentax, fara cutie. In aceleasi conditii de test, modul RAW era functional. Am facut cateva teste pe un SD propriu pe care l-am luat de acasa. Aparatul e bunicel, dar 24 de milioane e enorm. Am gasit pe newegg.com unul body only la $289,99. Pacat ca la noi se arunca preturile astea.

Oricum, intre timp am facut rost de un N*kon 200D pe care l-am luat cu 1,299 (body) si am cu ce ma distra. Motivul principal pentru care l-am luat este etanseitatea carcasei, chestie care nu stiu sa existe pe la vreun alt aparat sub 2000 de paras. E adevarat, sunt doar anumite obiective care au si etanseitate pe inel, dar... mai vedem.

#39
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,683
  • Înscris: 29.03.2006
Bine ca 2400 RON cu obiectiv este enorm, si 1299 de euro/dolari - nu ai specificat -, fara obiectiv este rezonabil..... :)

Sigur ca sunt exagerat de mari preturile in RO., si chiar in Europa in general, dar sunt mari la toate marcile.

In Septembrie apare Pentax  K10D de 10 MP, cu SR si etanseizare probabil chiar mai buna decat 200D, si sa speram si cu un pret f. bun.

#40
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 29.06.2005

View PostKunzite, on Jul 30 2006, 11:14, said:

Florinel, *istDS-ul meu suporta RAW inclusiv in modurile alea cu pictograme dragute.

Da, ai dreptate.Nu am folosit niciodata alea, si ma gandeam ca asa e logic....

#41
ToraToraTora

ToraToraTora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.07.2006

View Postloock, on Jul 31 2006, 02:02, said:

Bine ca 2400 RON cu obiectiv este enorm, si 1299 de euro/dolari - nu ai specificat -, fara obiectiv este rezonabil..... :)

Sigur ca sunt exagerat de mari preturile in RO., si chiar in Europa in general, dar sunt mari la toate marcile.

In Septembrie apare Pentax  K10D de 10 MP, cu SR si etanseizare probabil chiar mai buna decat 200D, si sa speram si cu un pret f. bun.

Apropos de preturi: asa este. Asa cum spuneam, as fi dat banii astia in conditiile in care ar fi existat interes din partea vanzatorilor.

Chestia cu K10D-ul suna excelent. Abia astept.

#42
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,112
  • Înscris: 12.06.2004
K10D ma astept sa coste undeva intre un 30D si un D200. Sunt sigur ca va merita fiecare banut.

#43
tetral

tetral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.04.2006

View PostToraToraTora, on Jul 31 2006, 16:49, said:

Apropos de preturi: asa este. Asa cum spuneam, as fi dat banii astia in conditiile in care ar fi existat interes din partea vanzatorilor.

Ma mira ca-ti cumperi un aparat foto dupa "interesul vinzatorilor" si nu dupa interesul tau.

Oricum in ziua de azi nu mai gasesti profesionisti dupa tejghea ci doar unii si-au luat job-ul asta pentru ca momentan nu au gasit altceva mai bun. Si cum zicea edikup nu ai pretentii de la niste unii din hypermarket. Daca vrei profesionisti te duci la un magazin specializat....aa.. din Budapesta  :huh:
Oricum sa ai noroc de N***n ! ;)

#44
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
eu as vrea sa vizitez...bh :D

#45
tetral

tetral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.04.2006

View PostSato, on Jul 31 2006, 23:24, said:

eu as vrea sa vizitez...bh :D

me too

#46
ToraToraTora

ToraToraTora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.07.2006

View PostSato, on Jul 31 2006, 23:24, said:

eu as vrea sa vizitez...bh :D

Eu l-am vizitat. Magazinul e impresionant. Si - apropos de "interesul vanzatorilor" - isi dau silinta sa nu iesi de acolo cu mana goala. :) Ca orice magazin de genul asta din NY, cam orice pret de acolo e negociabil. Chestie care nu se intampla online.

#47
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Ce inseamna negociabil?
Daca iei din magazin trebuie sa platesti vreo 8-10% (nu mai stiu sigur) taxe in plus fata de pretul afisat pe site. Poate fi asta marja?

#48
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Despre K100D ce parere aveti ? Nu stiu cum se face dar cand am intrebat pe cei de la focus94 ce pret va avea acesta cand va aparea la ei in magazin (sfarsitul lunii septembrie) mi s-a raspuns ca probabil va fi in jur de 2380 RON. Cum se face ca e mai ieftin decat *IST DL ? Am pierdut eu ceva sau am inteles eu gresit ca, K100D e mai bun decat un *IST DL ?

#49
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,112
  • Înscris: 12.06.2004
Asta-i o veste foarte buna! K100D este superior intr-adevar *istDL-ului, mai precis un update major (zic major datorita prezentei Shake Reduction-ului) al acestuia.

#50
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postdlh, on Aug 14 2006, 15:41, said:

Despre K100D ce parere aveti ? Nu stiu cum se face dar cand am intrebat pe cei de la focus94 ce pret va avea acesta cand va aparea la ei in magazin (sfarsitul lunii septembrie) mi s-a raspuns ca probabil va fi in jur de 2380 RON. Cum se face ca e mai ieftin decat *IST DL ? Am pierdut eu ceva sau am inteles eu gresit ca, K100D e mai bun decat un *IST DL ?
cat de sigura e stirea? :w00t:

nu de alta, da cochetez cu cumparatul lui din canada ... si la banii astia ... la banii astia de acolo imi iau k100d+18-55+50-200 ... da totusi nu mai e pb cu transportu si nici cu garantia ... :scratchchin:

#51
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,112
  • Înscris: 12.06.2004
Acum ca am stat sa calculez bag de seama ca ar fi mai ieftin ca in Germania (ca referinta am luat mediaonline.de; a se tine cont si de diferenta de TVA). Tocmai cand visam asa frumos... :(

#52
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostKunzite, on Aug 14 2006, 17:13, said:

Acum ca am stat sa calculez bag de seama ca ar fi mai ieftin ca in Germania (ca referinta am luat mediaonline.de; a se tine cont si de diferenta de TVA). Tocmai cand visam asa frumos... :(
de ce ? pana la urma ... il cumperi direct de aici ... la aceeasi bani ...

acu ma macina alt gand : kit normal de aici sau bundle cu 50-200 din canada :death:

sa vad variabilele ... cum ar fi : cand au prietenii din canada drum pe aici si alte chestii ...

#53
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Nu pot sa spun cat de adevarata e stirea. Eu le-am trimis email si ei mi-au raspuns. Poate m-au mintit :)

#54
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postdlh, on Aug 15 2006, 18:24, said:

Nu pot sa spun cat de adevarata e stirea. Eu le-am trimis email si ei mi-au raspuns. Poate m-au mintit :)
cred ca o sa le trimit si eu un mail sa vad daca imi raspund la fel ...  :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate