Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Engine Site !

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
danutzu*

danutzu*

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.05.2006
Sal am aflat ca exista niste site-uri gata facute cum sunt forumurile PhpBB care se numesc portaluri daca nu ma insel, unul dintre ele se numeste e107.Am deschis topicul acesta ca sa imi ziceti niste adrese de portaluri.As dori sa aflu care este cel mai bun.(sper ca m-am exprimat corect :naughty: )

#2
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Se numesc CMS ( content management system ) . Eu iti mai pot sugera inca 2 pe langa cel pe care l-ai spus tu. Este vorba de Drupal si Joomla. Dupa cum vad probabil ca ar trebui sa iei Joomla pt ca este mai usor de configurat decat Drupal si vine cam cu tot ce ai nevoie la inceput pt un site. Drupal e mai greu de configurat dar se pare ca e mai stabil.

#3
danutzu*

danutzu*

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.05.2006

View Postdlh, on Jul 20 2006, 22:20, said:

Se numesc CMS ( content management system ) . Eu iti mai pot sugera inca 2 pe langa cel pe care l-ai spus tu. Este vorba de Drupal si Joomla. Dupa cum vad probabil ca ar trebui sa iei Joomla pt ca este mai usor de configurat decat Drupal si vine cam cu tot ce ai nevoie la inceput pt un site. Drupal e mai greu de configurat dar se pare ca e mai stabil.
Da ms mult.Cei care vor veni cu idei noi sa lase si linkurile pls..

#4
WeaselMan

WeaselMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 29.01.2004
Uite aici un site unde poti sa vezi si sa testezi mai multe CMS-uri:
http://www.opensourcecms.com/

#5
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Foarte util topicu asta.... ca si eu ma confrunt cu o problema asemnatoare.

CPanel imi ofera urmatoare CMS-uri: e107, GeekLog, Mambo, Nucleus, Postnuke, Xoops, PhpWiki... vreau sa folosesc unul dintre acestea pentru ca mi-e mult mai usor sa le instalez.

Vreau sa fac un site de stiri dintr-un anumit domeniu, stirile vor contine text si destul de multe poze (ThumbNail + Full size), imi puteti recomanda un CMS din cele din lista? Nu am experienta in domeniu si de asta va cer ajutoru, care se preteaza cel mai bine pentru ce vreau sa fac?

Va multumesc!


Intreb si eu ceva stupid: Se poate integra vreunu din CMS-urile de mai sus intr-un forum PHPBB, adica comentariile la stiri sa se faca intr-un subforum, iar userii sa aiba acces cu acelasi user si parola la site si la forum? Adica sa folosesc o singura baza de date pentru useri si parole?

Edited by Berti, 22 July 2006 - 07:39.


#6
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
Da se poate dar trebuie sa stii ceva programare

#7
danutzu*

danutzu*

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.05.2006

View PostBerti, on Jul 22 2006, 07:35, said:

Foarte util topicu asta.... ca si eu ma confrunt cu o problema asemnatoare.

CPanel imi ofera urmatoare CMS-uri: e107, GeekLog, Mambo, Nucleus, Postnuke, Xoops, PhpWiki... vreau sa folosesc unul dintre acestea pentru ca mi-e mult mai usor sa le instalez.

Vreau sa fac un site de stiri dintr-un anumit domeniu, stirile vor contine text si destul de multe poze (ThumbNail + Full size), imi puteti recomanda un CMS din cele din lista? Nu am experienta in domeniu si de asta va cer ajutoru, care se preteaza cel mai bine pentru ce vreau sa fac?

Va multumesc!
Intreb si eu ceva stupid: Se poate integra vreunu din CMS-urile de mai sus intr-un forum PHPBB, adica comentariile la stiri sa se faca intr-un subforum, iar userii sa aiba acces cu acelasi user si parola la site si la forum? Adica sa folosesc o singura baza de date pentru useri si parole?
Salut Berti.Eu am folosit numai e107 si Mambo si cel mai dragut mi sa parut e107 poti sa modifici orice la el, si are si un forum PhpBB instalat.Daca ai nevoie de ajutor la instalat si configurat lasa id tau de Yahoo Messenger.

#8
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
Nu stiu cum e forumul la e107 dar la Mombo nu va sfatuiesc sa-l folositi. Are o gramada de vulnerabilitati si nu prea ai cum sa le rezolvi decat sa restrictionezi la greu cu mod_security din apache si atunci apar alte probleme

#9
danutzu*

danutzu*

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.05.2006
Am observat si eu la mambo are f multe lipsuri fata de e107, la e107 pana si in josul paginii unde scrie powered by e107 poti sa il schimbi :peacefingers:.

#10
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
da asa este, insa la e107 din cate imi amintesc singura modalitate de layout a unui content este Story. la joomla ai mai multe posibilitati ( blog, table, archive, static etc.) Mi se pare ca din cauza asta am renuntat eu la e107.

#11
danutzu*

danutzu*

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.05.2006

View Postdlh, on Jul 22 2006, 13:50, said:

da asa este, insa la e107 din cate imi amintesc singura modalitate de layout a unui content este Story. la joomla ai mai multe posibilitati ( blog, table, archive, static etc.) Mi se pare ca din cauza asta am renuntat eu la e107.
Ai facut o greaseala foarte mare ca ai renuntat la e107 mie mi se pare cel mai bun.Parerea mea  :coolspeak:

#12
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
:) pai daca nu facea ce imi trebuia mie de ce sa il mai tin. folosesc joomla si face ce face e107 + ce imi trebuie mie. Dupa cum ti-am spus .. mie imi trebuia de exemplu sa pot pune un link pe prima pagina de ex care sa ma duca intr-o gategorie mare de ex. VIDEO . Apoi in acea categorie mare VIDEO sa am mai multe linkuri spre alte subcategorii mai mici ( video amuzante, accidente, videoclipuri) . Si apoi apasand pe una din aceste subcategorii sa ma duca spre o pagina gen blog in care sa am posibilitatea sa postez 10 fisiere video dupa care sa treaca automat pe pagina 2 .. si ultimile adaugate sa fie intotdeauna pe prima pagina, exact ca la un blog. Ei bine e107 nu face chestia asta. Cel putin nu cand am luat eu scriptul.

#13
danutzu*

danutzu*

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.05.2006
Da ai dreptare chestia asta nu o face. :nonobad: si multe altele dar eu sunt multumit.

#14
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
eu am lucrat cu Xoops ! super dotat, super documentat, dati un PM pt detalii

#15
infern0

infern0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 01.07.2006
Dupa parerea mea este www.acasa.ro
Dupa parerea mea ...
www.rol.ro
www.kappa.ro
www.acasa.ro
www.infoportal.ro
www.123start.ro
www.lastart.ro
Si multe altele .. scuzati de linkuri ..

Edited by infern0, 17 August 2006 - 11:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate