Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

El e Neelix

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
El e Neelix, azi l-am primit stapanii nu vroiau sa-l arunce, eu vroiam un pisic....

Attached File  neelix.JPG   121.06K   78 downloads


Are cca 5 saptamani, e micut, cum sa incep sa-l hranesc. I-am pus lapte de vaca intr-o farfurioara, a lins de vre-o 7-8 ori si atat. Am incercat si cu siringa, nu vreau sa-l kinui.

Expertilor, ce ma sfatuiti sa fac sa-l invat sa manance?

#2
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
chinuie-l ;)

baga mare si da-i cu seringa, nu ii strica :)

#3
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Bun si cat sa-i dau, am tras 20  ml in seringa, i-am dat cam 5 , cat manca unu de asta :)

#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
ai grija cu seringa, poate muri in mana ta daca nu stii cum sa-i administrezi.
la varsta asta eu zic ca poate lipai singurel lapticul sau apa.

de mancare - am eu fixul cu crantanelele inmuiate, ca daca-l inveti cu conserva greu il mai dezveti. da' asteapta sa vina Gilda, ea cu siguranta va sti sa-ti spuna clar ce si cum sa faci.

sa-ti traiasca si sa fie sanatos! (apropos, deparazitare, vaccinare, cat de curand)


ps: in primul post cred ca ai vrut sa spui "stapanii vroiau sa-l arunce", ca altfel mai am un pic si inteleg ca l-ai furat  :)

#5
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

 mianna, on Jul 10 2006, 18:56, said:

ai grija cu seringa, poate muri in mana ta daca nu stii cum sa-i administrezi.
la varsta asta eu zic ca poate lipai singurel lapticul sau apa.

de mancare - am eu fixul cu crantanelele inmuiate, ca daca-l inveti cu conserva greu il mai dezveti. da' asteapta sa vina Gilda, ea cu siguranta va sti sa-ti spuna clar ce si cum sa faci.

sa-ti traiasca si sa fie sanatos! (apropos, deparazitare, vaccinare, cat de curand)
ps: in primul post cred ca ai vrut sa spui "stapanii vroiau sa-l arunce", ca altfel mai am un pic si inteleg ca l-ai furat  :)


Nu vroiau sa-l arunce ca nu-i lasa sufletul,dar ar fi fost nevoiti daca nu se gasea stapan....
Cu seringa, picatura cu picatura la guritza, nu crezi ca-i dau ca pompierii :)

#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 AirBoy, on Jul 10 2006, 19:05, said:

Cu seringa, picatura cu picatura la guritza, nu crezi ca-i dau ca pompierii :)


asta-i metoda pentru nou-nascuti.

pe bobitele de la Royal canin baby cat zice ca se pot da pisicilor mai mari de o luna.

#7
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Hehe, ramasite de la cina, bucatele de pastrav delicios, i-am dat si a mancat de numa. Am avut grija sa nu prinda oase. :)

Si dupa papic, e bun si-un pui de somn :)

Attached File  IMG_0251.jpg   149.49K   81 downloads

Edited by AirBoy, 10 July 2006 - 19:32.


#8
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Si dupa o ora de somic, manca ca spartu` :D
Attached File  IMG_0256.jpg   125.94K   73 downloads

Edited by AirBoy, 10 July 2006 - 20:49.


#9
Gilda

Gilda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 13.03.2006
Nu ii da pisoiului ce mancati voi ca nu il hraneste si mai poate face si diaree.
Da-i numai bobite Royal Canin Kitten 34(gasesti mai greu Baby Cat) sau Purina Pro Plan Kitten,inmuiate in apa deocamdata.
Da-i pliculet de hrana semiumeda Whiskas Junior de miel(e mai putin zemos ca cel de pasare),si plic (de la Waltham) Sensitivity Controll.
Ii dai cate jumatate de plic la o masa, restul pui asa in plic cum este la frigider.
Scoti plicul cu jumate deora inainte sa ii dai, nu ii dai rece.
Lapte nu ii dai decat cel special pentru pui de pisica de la Royal Canin, sau reteta urmatoare:
200 ml lapte pasteurizat(si fiert inca o data,ca e vara, sa verifici ca nu se taie)in care amesteci omogen:
un galbenus de ou
o lingurita smantana
o lingurita miere
10 picaturi lamaie
un pic de sare

Asta este aproape de compozitia laptelui de pisica.
El ar trebui sa lipaie,nu ii mai da cu seringa.
Nu lasa hrana din plic sau laptele decat un sfert de ora in castronel,ca se altereaza repede.

Daca face diaree de la lapte,nu ii mai da.

Succes!

La 8 saptamani deparazitare cu un sfert de Cestal Cat sau un sfert de Drontal Cat si vaccin polivalent.
La 12 saptamani se repeta.

Si sa nu il lasi afara.
Asigura ferestrele.Nu il lasi pe balcun daca nu este inchis.

Edited by Gilda, 10 July 2006 - 21:07.


#10
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Thx de sfaturi, dar oare unde gasesc io bobitze de alea? Ca la noi nu prea sunt mancaruri de animalutze :( Si pe la un Metro Selgros ajung rar.

Cand si ce metode sa adopt pentru a-l invata la laditza cu nisip? Inca n-am laditza, dar pe maine incopesc una din ceva bucati de PAL :)

Later add:

Hai ca-i tare, a papat, si-a facut siesta (s-a spalat) n-eam jucat vre-o 15 minute si acu` doarme iarasi :) Asa mult dorm pisoii astia?

Attached File  IMG_0257.jpg   203.77K   56 downloads

Edited by AirBoy, 10 July 2006 - 21:17.


#11
Gilda

Gilda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 13.03.2006

 AirBoy, on Jul 10 2006, 22:10, said:

Thx de sfaturi, dar oare unde gasesc io bobitze de alea? Ca la noi nu prea sunt mancaruri de animalutze :( Si pe la un Metro Selgros ajung rar.

Cand si ce metode sa adopt pentru a-l invata la laditza cu nisip? Inca n-am laditza, dar pe maine incopesc una din ceva bucati de PAL :)

Later add:

Hai ca-i tare, a papat, si-a facut siesta (s-a spalat) n-eam jucat vre-o 15 minute si acu` doarme iarasi :) Asa mult dorm pisoii astia?

attachment

Cand sunt pui dorm mult.Nu il deranja din somn sa nu devina agitat,ca tot tu te vei plange.
Daca nu ai avut ladita cand l-ai adus o sa invete mai greu.
Trebuie sa ii cumperi o litiera si sa ii pui nisip special pentru pisici(eu prefer Friskies).
Ii fixezi litierei un loc in casa, in nici un caz aproape de castroanele de mancare si de cel de apa proaspata(schimbata de doua ori pe zi).
Il dai de vreo trei ori la interval de vreo jumatate de ora cu labuta prin nisip sa se prinda ce,cum si unde.

Mancare pentru pisici se gaseste la pet shop sau la cabinetele veterinare.
I-ai lucruri bune,cum ti-am zis,ca medicii in caz de imbolnavire costa mai scump decat mancarea buna.
Asta ca sa te motivez sa nu te zgarcesti, ca pierzi mai mult.

Edited by Gilda, 10 July 2006 - 21:30.


#12
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Azi la amiaz l-am adus, cred ca chestia cu ladita, va fi la timp :)

#13
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

 AirBoy, on Jul 10 2006, 22:49, said:

Azi la amiaz l-am adus, cred ca chestia cu ladita, va fi la timp :)
La mine in cazuri de urgenta a mers si o cutie de la bomboane cu putin pamant de la ghivece presarat acolo.
Dar am pus putin presarat asa, un pumnisor, ulterior am tot micsorat nisipul pana l-am invatzat sa faca la tavitza fara nisip.

#14
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Mama, ce-i plac bobitzele, manca de rupe :)
I-am luat si letiera, si nisip. Sunt de toate la Pet Shop, nu credeam sa fie asa dotati!

#15
Gilda

Gilda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 13.03.2006
Asa da...
Vezi sa ii dai bobite de calitate,nu Friskies,nu Whiskas,nu krantz...
Tam scris mai sus de care sunt cele mai indicate.

#16
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Numa Whiskas am gasit. Dar ii plac la nebunie.
I-am pus si nisip Sanicat, i-am aratat de vre-o 5-6 ori ladita si senzational, acu 5 minute i-am aratat-o iarasi, am vazut ca sta si nu fuge din ea.... si a facut in ladita :)

#17
Gilda

Gilda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 13.03.2006

 AirBoy, on Jul 11 2006, 13:46, said:

Numa Whiskas am gasit. Dar ii plac la nebunie.
I-am pus si nisip Sanicat, i-am aratat de vre-o 5-6 ori ladita si senzational, acu 5 minute i-am aratat-o iarasi, am vazut ca sta si nu fuge din ea.... si a facut in ladita :)

Bravo...
Nu te lua dupa faptul ca ii place...de placut ii place si tot ce nu are voie...prajeli,carne de porc,mezeluri....
Mai ales ca e motan, da-i granule de calitate...In caz contrar, mai tarziu te vei lupta(de fapt el saracul se va lupta) cu nisip si pietre la vezica,la rinichi....
Deplaseaza-te si tu la un Pet-shop care se respecta sau la un  caninet veterinar si ia-i Royal Canin sau Biomill,sau Purina Pro plan,toate numai kitten.

#18
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Mi-am notat, si cum ajung, ii iau de astea. Acu iarasi doarme. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate