Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Culori la un monitor Sony CRT...

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Practic monitorul e un IBM dar pe carcaasa de plastic (pe dinauntru) scrie SONY  ;-)

Cand pun un film, trebuie sa dau luminozitatea si contrastul aproape de maxim pentru ca altfel e prea intunecat.

Daca vreau sa scriu ceva, sa fac ceva la comp. (in principiu sa lucrez pe fond alb) trebuie MUSAI sa revin cu brighness-ul si contrastul aproape de minim pentru ca altfel e FOARTE luminos....  ma dor ochii.

Pentru fotografii trebuie sa le tin cam la jumatate...

Ciudat, nu?
Care sa fie faza?

#2
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

View Postciureanuc, on Jul 8 2006, 23:52, said:

Practic monitorul e un IBM dar pe carcaasa de plastic (pe dinauntru) scrie SONY  ;-)

Cand pun un film, trebuie sa dau luminozitatea si contrastul aproape de maxim pentru ca altfel e prea intunecat.

Daca vreau sa scriu ceva, sa fac ceva la comp. (in principiu sa lucrez pe fond alb) trebuie MUSAI sa revin cu brighness-ul si contrastul aproape de minim pentru ca altfel e FOARTE luminos....  ma dor ochii.

Pentru fotografii trebuie sa le tin cam la jumatate...

Ciudat, nu?
Care sa fie faza?


Daca se intampla doar in timpul filmelor e vorba de codecurile divx. Incearca alte codecuri sau seteaza-le pe cele pe care le ai.

Bafta! :peacefingers:

#3
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Nu prea cred ca e de la codecuri.
Cred ca e de la tubul monitorului. Ai luat cumva monitorul second?
MErgi cu el la un service sau la cineva care se pricepe sa-ti regleze semnalele.

#4
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

View Postdjclocky, on Jul 9 2006, 08:32, said:

Nu prea cred ca e de la codecuri.
Cred ca e de la tubul monitorului. Ai luat cumva monitorul second?
MErgi cu el la un service sau la cineva care se pricepe sa-ti regleze semnalele.

Daca face asta numai in timpul filmelor 99% sunt codecurile. Spun asta pt. ca mi s-a intamplat si mie.

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Incearca sa schimbi codecurile...

#6
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Adaug ca daca fac reglajele de brightness si contrast la filme (adica le dau aproape la maxim) culorile sunt SUPERBE!!  Am comparat acelasi film pe vreo 4-5 monitoare... al meu e super. ;-)
Bine, 3 din alea 5 erau tot ale mele...

Cum se regleaza "semnalele"?  Si cam cat ar costa?
Faza e ca si diferentele de la alb la negru sunt foarte "abrupte"... putine nuante de gri...  fatza de un DELL sa spunem. (repet, al meu pare a fi Sony - dupa ce scrie pe el).

Am comparat acest monitor al meu cu unul Sony dar alta serie - si se vede IDENTIC.
Well, asa e Sony sau amandoua erau/sunt defecte?? :-)

Cristi

Edited by ciureanuc, 14 July 2006 - 19:58.


#7
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
In primul rand eu cred ca tu nu ai calibrarea de culoare bine facuta.

Asta se face :
1. Da contrastul la maxim ( asta e bine sa ramana asa)
2. jongleaza cu luminozitatea pana iti ajunge la o imagina normala si placuta ochiului.


Reglarea semnalelor de culoare se face la un service si nu costa foarte mult. Intreaba si tu inainte.

Ca o mica nelamurire : Esti sigur ca nu cumva ai ceva setari facute in driverele placii video in care sa fi lasat ,din greseala, ON ceva optiuni de GAMA, Interlaced ...si alte prostii?. Da-i defaul in optiunile placii video in fiecare categorie sa fi sigur

Edited by djclocky, 14 July 2006 - 20:04.


#8
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Ce simplu ar fi fost! :-)
Mi-am calibrat monitorul cu Adobe Gamma....  lucrez grafica si... cred ca l-am calibrat bine.
Dar culorile totusi au ramas cam "aprinse".... sa spunem ca sunt prea saturate....  stiti ca asta nu tine de luminozitate sau contrast.
Am reglaje "profesionale" pe fiecare culoare - brightness si contrast pe R G B.
Chiar daca dau contrastul mai jos si luminozitatea ma jos pe fiecare culoare pe langa cele generale... nu obtin acea imagine "linistitoare" si "reala" de pe vechiul meu DELL. (era de 17 si mi-am luat un 21")
Prietena mea, care nu are nici o treaba cu computerele, spune asa: vechiul monitor avea culorile mai reale, monitorul asta nou are culorile mai pastelate, ca o pictura.

Sincer, prefer culoril "reale"...



--> spuneti-mi "dement" si va cred -->

Edited by ciureanuc, 14 July 2006 - 20:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate