Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Problema cu tvtuner-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
AGT

AGT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 08.01.2006
Am o placa Leadtek Winfast 2000 XP, si pare sa fie detectata corect, dar cand scanez canalele nu-mi gaseste niciunul :( Am incercat si cu tvtime si cu kdetv. Distributia pe care o folosesc e Mandriva 2006

in modprobe.conf  am asa:
options bttv radio=0 card=34 tuner=5 gbuffers=4


# lspci

00:09.0 Multimedia video controller: Brooktree Corporation Bt878 Video Capture (rev 11)
00:09.1 Multimedia controller: Brooktree Corporation Bt878 Audio Capture (rev 11)


# dmesg | grep bttv

bttv: driver version 0.9.15 loaded
bttv: using 4 buffers with 2080k (520 pages) each for capture
bttv: Bt8xx card found (0).
bttv0: Bt878 (rev 17) at 0000:00:09.0, irq: 17, latency: 32, mmio: 0xdddfe000
bttv0: detected: Leadtek TV 2000 XP [card=34], PCI subsystem ID is 107d:6609
bttv0: using: Leadtek WinFast 2000/ WinFast 2000 XP [card=34,insmod option]
bttv0: gpio: en=00000000, out=00000000 in=003ff500 [init]
bttv0: using tuner=3
bttv0: i2c: checking for MSP34xx @ 0x80... not found
bttv0: i2c: checking for TDA9875 @ 0xb0... not found
bttv0: i2c: checking for TDA7432 @ 0x8a... not found
bttv0: i2c: checking for TDA9887 @ 0x86... found
bttv0: registered device video0
bttv0: registered device vbi0
bttv0: registered device radio0
bttv0: PLL: 28636363 => 35468950 .. ok
bttv0: add subdevice "remote0"


# lsmod | grep bttv
bttv 148944 1 bt878
video_buf 17060 1 bttv
firmware_class 7456 1 bttv
i2c_algo_bit 8488 1 bttv
v4l2_common 4640 1 bttv
btcx_risc 3912 1 bttv
tveeprom 11512 1 bttv
i2c_core 17360 5 tuner,tda9887,bttv,i2c_algo_bit,tveeprom
videodev 7104 1 bttv

#2
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006
Nu esti singurul , esti sigur ca ai driverele puse corect si sunt cele de Linux ?Daca nu esti sigur incearca cu ceva mai nou , update driver de la Leadtek!

#3
AGT

AGT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 08.01.2006
pai driver de la Leadtek nu este decat pentru Windows  <_<
In CARDLIST.bttv apare Winfast 2000 XP

#4
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004
Par ok mesajele la tine. Leadtek winfast 2000 (recunosc ca nu mai stiu daca mai are si particula XP) mergea fara probleme pe un Slackware 10 cu driverele standard din kernel (cred ca pe un 2.6.8 si bttv) si xawtv. In momentul de fata desktopul respectiv "joaca" in deplasare si mi-e cam greu sa iti ofer mai multe detalii. Nu mi-am batut capul prea mult cu celelalte playere gen tvtime & familia din simplul motiv ca mincau prea multa memorie si cpu pt o treaba simpla pe care o aveau de facut. In xawtv trebuiesc declarate in fisierul de configurare canalele. Ai grija pe ce frecvente sint canalele tale de asemeni iti recomand cu caldura sa lasi deoparte scanarea automata si sa treci de pe un canal pe celalalt manual: S1, S2, etc

#5
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003
Eu am folosit un Winfast Tv 2000 XP Deluxe pe Ubuntu de la 5.04 incoace fara probleme cu driver default, si a mers cu tvtime si christv(parca).

Ce sa zic... incearca si tu driver-ele oficiale leadtek, cum s-a sugerat mai sus...

#6
AGT

AGT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 08.01.2006
pai drivere "oficiale" nu sunt decat pentru Windows  :huh: http://www.leadtek.c...n...V2000 XP FM
Am incercat si cu xawtv dar nici in asta n-am vazut decat pureci :(

#7
tevion

tevion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.07.2006
salut,
am si eu un tv-tuner ca si asta, dar problema mea e legata de volumul radioului... nu se mai aude nimic, arata ca merge, dar nu are sunet (si nu e pe mut :)) ). tv-ul merge cu sunet dar radioul nu mai are sunet. ce sa fie oare?
mersi pentru raspunsuri.

#8
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

View Posttevion, on Jul 7 2006, 08:51, said:

salut,
am si eu un tv-tuner ca si asta, dar problema mea e legata de volumul radioului... nu se mai aude nimic, arata ca merge, dar nu are sunet (si nu e pe mut :)) ). tv-ul merge cu sunet dar radioul nu mai are sunet. ce sa fie oare?
mersi pentru raspunsuri.

1. vezi pe ce device se trimite sunetul: pcm, snd, snd1 etc  e posibil sa fie de acolo
2. e posibil sa nu ai device-ul /dev/radio (parca asa era) caz in care trebuie fie sa il creezi manual (cu mknod), fie faci tweaking in fisierele udev (in cazul in care il folosesti)

In ambele situatii e nevoie de sectiunile relevante (posibile erori si sau device-uri detectate) din /var/log/messages precum si o verificare a existentei device-ului in /dev daca vrei sa iti zicem mai multe.

#9
tevion

tevion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.07.2006

View Postcianura, on Jul 7 2006, 09:49, said:

1. vezi pe ce device se trimite sunetul: pcm, snd, snd1 etc  e posibil sa fie de acolo
2. e posibil sa nu ai device-ul /dev/radio (parca asa era) caz in care trebuie fie sa il creezi manual (cu mknod), fie faci tweaking in fisierele udev (in cazul in care il folosesti)

In ambele situatii e nevoie de sectiunile relevante (posibile erori si sau device-uri detectate) din /var/log/messages precum si o verificare a existentei device-ului in /dev daca vrei sa iti zicem mai multe.

salut si mersi de raspuns,
am incercat sa inteleg ce mi-ai scris, dar sunt mai incepator si n-am reusit sa fac nimic. am incercat doar metoda de dezinstalare si reinstalare a tv-tuner-ului, dar fara rezultat, ba din contra, m-a uimit si mai tare, dupa ce l-am instalat am observat ca a pastrat in memorie canalele tv. chiar si posturile de radio au ramas memorate, dar tot fara sonor e radioul. chiar nu-mi dau seama ce sa-i fac, cu atat mai mult cu cat, imediat dupa ce l-am cumparat a mers, apoi cred ca a umblat tata pe la telecomanda sau pe la calculator si nu stiu ce a facut de nu mai merge.
so please, zi-mi unde sa intru sa schimb setarile sa-l fac sa mearga.

#10
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

View Posttevion, on Jul 7 2006, 20:07, said:

salut si mersi de raspuns,
dar fara rezultat, ba din contra, m-a uimit si mai tare, dupa ce l-am instalat am observat ca a pastrat in memorie canalele tv. chiar si posturile de radio au ramas memorate, dar tot fara sonor e radioul.
1. Reinstalare nu ajuta de cele mai multe ori, incercam sa intelegem ce se intimpla nu sa lucram pe bijbiite;
2. Ce e asa mare surpriza ca "ti-a memorat" canalele? E un simplu fisier de configurare (la mod txt) pastrat la tine in home directory si care nu este sters atunci cind dezinstalezi. Chiar e bine sa il atasezi aici ca poate ne ofera si noua niste informatii despre setarea sunetului si video;

Posteaza fisierul de configurare (e la tine in director, /home/username), numele *probabil* e ceva gen .radio; cauta-l cu un ls -a si ataseaza-l aici. De asemeni uita-te in /var/log/messages dupa eventualele mesaje referitoare la sound si la radio si posteaza-le aici. Dupa aceea in fctie de informatiile pe care le avem putem sa incercam sa dam solutii. Ramin la parerea ca ti-ai nenorocit un device din directorul /dev dar ramine de vazut.

#11
tevion

tevion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.07.2006

View Postcianura, on Jul 7 2006, 21:08, said:

Posteaza fisierul de configurare (e la tine in director, /home/username), numele *probabil* e ceva gen .radio; cauta-l cu un ls -a si ataseaza-l aici. De asemeni uita-te in /var/log/messages dupa eventualele mesaje referitoare la sound si la radio si posteaza-le aici. Dupa aceea in fctie de informatiile pe care le avem putem sa incercam sa dam solutii. Ramin la parerea ca ti-ai nenorocit un device din directorul /dev dar ramine de vazut.

ok, poate crezi ca sunt idiot sau fac misto, dar ce imi spui tu sunt limbi straine pt mine... te rog spune-mi unde gasesc toate astea: "/var/log/messages" "/home/username"

#12
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004
Daca iti spun uita-te in fisierul C:\windows\system.ini ce intelegi din asta? Asa si aici: daca iti zic uita-te in /var/log/messages, te duci in directorul /var/log, deschizi fiserul messages cu un editor (pico, kedit) si cauti mesaje care tin de sunet/video ale tunerului tau. Daca pe tine te cheama ion si ti-ai facut un cont cu numele asta, atunci ai un director al tau care e /home/ion in care se stocheaza (printre altele) setarile personalizate. Crezi ca e greu sa faci treburile astea ca sa incercam sa te ajutam?

#13
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Eu am acelasi tuner (Leadtek Winfast 2000 XP) si a mers foarte bine pe Mandrake 10,  Mandriva, Fedora 3, 4 si 5.

#14
m25

m25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.11.2005
Tunerul meu Leadtek Winfast PVR2000 merge ok cu exceptia memorarii canalelor in modul custom: daca ii dau Adaptive Channel Scanning le gaseste pe toate la rand, ok, dar la inchiderea aplicatiei se pierd setarile, cel putin norma, asa incat la redeschidere parca prind bulgarii cu o antena dereglata...
Am cautat si nu am gasit fisierele de configurare, pentru a le edita manual.
Aveti ceva idei ?
Multumesc,
Mihai

#15
m25

m25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.11.2005
Sau daca imi puteti recomanda un alt program care sa accepte tunerul PVR 2000 si sa aiba capabilitati de redare si inregistrare.
Multumesc

#16
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
AGT, daca nu gaseste canale in Linux trebuie sa fie pentru ca nu primeste nivelul semnalului.
Vezi ca sunt cel putin 2 feluri de card de-asta, cu chipseturi diferite: varianta Expert (cx88xx) si Deluxe (bt878).

Eu am avut acceasi problema cu Expert, si a trebuit sa modific sursa kernelului (driverul v4l), probabil e o revizie mai noua a chipsetului.

#17
cybernet

cybernet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 25.11.2005

View Postyule, on Jul 6 2006, 21:44, said:

Eu am folosit un Winfast Tv 2000 XP Deluxe pe Ubuntu de la 5.04 incoace fara probleme cu driver default, si a mers cu tvtime si christv(parca).

Ce sa zic... incearca si tu driver-ele oficiale leadtek, cum s-a sugerat mai sus...

zi si mie ce drivere ti-ai instalat ca am si tot acelasi tv tunner :console:

#18
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
instalat? Leadtek driver? linux?!

Edited by CataPro, 03 October 2006 - 12:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate