Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Internetul si anotimpurile

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
De cateva luni am si eu un blog, si am constatat ca vizitatorii au fost mult mai multi la inceputul anului in perioada iarna-primavara.Acum de cand a venit vara cel putin in cazul meu numarul de vizitatori a scazut, probabil lumea iese mai mult pe afara, pleaca mai mult in excursii, etc.

Se intampla aceleasi lucruri si la voi ?

#2
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
eu nu am urmarit traficul pe blog, dar sunt sigur ca din cauza ca e vara, vreme frumoasa, lumea iese afara se mai distreaza si nu sta toata ziua pe net, cum probabil o fac iarna

#3
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004
Mie nu .. E constant .

Depinde de domeniu si target-ul website-ului.

#4
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002

Quote

Mie nu .. E constant .

Depinde de domeniu si target-ul website-ului.

Daca e vorba de forumul seo, acolo dupa parerea mea tot timpul o sa fie un trafic constant sau in crestere, deoarece oricine practica SEO e dependent de internet, de websiteuri, de stiri, etc.Cunosc persoane care si in vacanta cauta wiress acces points doar ca sa se conecteze cateva minute online, sa vada ce mai este. :)

#5
decent

decent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.09.2005
Mai ales in anumite nise (dar in general cred ca pentru majoritatea siteurilor este valabil) vara traficul scade. Cu siguranta cand vine caldura mamicile vor iesi cu copiii la plimbare prin parcuri. Mergi prin parcuri vara si vei vedea ca e plin de parinti cu copii. Si nu i-am vazut cu laptop. Deci un site cu informatii despre copii probabil va avea de suferit :)

Asta nu inseamna ca nu poti mentine o medie de utilizatori cat de cat constanta vara/iarna sa zicem.
Un site nu l-ai facut, l-ai aruncat "on air" si la revedere. Atat timp cat vii cu noutati (content nou bun) vei atrage vizitatori din motoare si nu numai. So? lasa concediile si baga content :)  . Pleci in concediu iarna in hawaii daca iti place la plaja :)

Lasand gluma, cred totusi ca numai o statistica facuta de cineva care poate calcula pe mai multi ani si pentru mai multe siteuri (gen trafic.ro sa zicem), ne-ar putea da un raspuns la intrebarea ta. Ar fi chiar util  :)

Edited by decent, 07 July 2006 - 14:59.


#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Exista o variatie a utilizatorilor pe net in fct de anotimp, insa dpdv al impactului asupra site-ului tau depinde ff. mult de specificul site-ului.

Ex: daca ai un site despre turism.. esti afectat primavara si toamna.
Daca ai un site despre scoli esti mort in vacante

In general in mijlocul verii toata zona civilizata are concedii si vacante, de aceea peste tot in lume ritmul incetineste..

#7
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Dap, acum vad si eu o scadere (10%-15%) in trafic. Dar cei care vin pe site acum parca au mai mult timp pentru citit, au crescut pageviews/visitor.

Din experienta mea, aproape toata lumea are scaderi in trafic vara si de Craciun. Ce imi pare rau mie este ca Google nu isi face marile schimbari vara, daca e sa picam in fund macar sa recuperam cate ceva. Dar trebuie sa mai si cheltuim pe Adwords, ca altfel nu s-ar putea...

#8
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005
Da, acelasi lucru l-am simtit si eu la un site cu muzica ( informatii/stiri, nu mp3-uri :peacefingers: ), si intradevar vara sunt mai putine vizite.  Sa nu uitam ca multi din romania (daca e vorba de un site romanesc) acceseaza paginile web de la i-cafeuri, si am un amic care detine unul, iar vara e sezon mort pentru el, abia reuseste sa plateasca providerul/curentul si angajatii.

Edited by nasorum, 18 July 2006 - 16:34.


#9
drhyperlaur

drhyperlaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.04.2006

View Postnasorum, on Jul 18 2006, 17:33, said:

Da, acelasi lucru l-am simtit si eu la un site cu muzica ( informatii/stiri, nu mp3-uri :peacefingers: ), si intradevar vara sunt mai putine vizite.  Sa nu uitam ca multi din romania (daca e vorba de un site romanesc) acceseaza paginile web de la i-cafeuri, si am un amic care detine unul, iar vara e sezon mort pentru el, abia reuseste sa plateasca providerul/curentul si angajatii.


asta numa in ultimii 1-2 ani de cand sunt multe retele de cartier, pt ca inainte vara se strangeau grupuri de copii/elevi (care erau in vacanta) si erau noapte de noapte in i-cafeuri...

la mine nu sunt scaderi acum, sunt chiar cresteri de 10-15 %

#10
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Tine strict de target/content. Dati o raita prin trafic.ro si o sa vedeti ca unele scad, altele cresc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate