Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

ochelari 3D pentru jocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
de ceva vreme pe forum e reclama, excelent , uite asa mai aflu si eu noutati
[site-ul de sus l-am vizitat, deci am stiu ce contine]
A testat careva asa ceva, jocuri cu ochelari 3D, cum e, se merita banii?

Nu as vrea sa-mi iau, intreb doar asa de kiki-miki, ca nu sunt gamer inrait, dar am prieteni cu asa pasiune.

Deci , care , ce, cum ?

#2
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Am testat io la CERF 2003. Am jucat niste cs cu ei. Nu ma laud ca sunt super jucator da le am cu csu cat de cat si acolo n-am facut nici un frag (si erau numa boti in joc :) ). Deci nu puteam sa ma acomodez cu ei ... dak focalizam privirea la distanta nu mai vedeam bine tinta ... dak focalizam aproape (k sa vad tinta bine), nu mai vedeam unde trag si dak ma uitam km pe la jumatea distantei dintre inamic si arma, vedeam tinta cat juma de ecran ... cel putin asha mi se parea. Si nu numai eu am patit asha ceva. Erau acolo si cati, poate mai buni la cs decat mine si au avut aceeasi impresie / deziluzie. Nu stiu cum e la alte jocuri dar pentru fps-uri nu i-ash lua nici in ruptu capului (ochelarii). Poate la cele gen adventure sau rpg ar mere ....

#3
FlakShell

FlakShell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.10.2002
Am jucat UT vreo 15 minute cu ochelarii cu pricina...Mai mult n-am putut pentru ca m-a luat o durere de cap crunta. Modelul testat de mine era cel care acopera cite un ochi, pe rind, si merge best pe monitoare cu refresh mare, peste 100, recomandat minim 120Hz. Nici producatorul nu recomanda sa fie folositi peste 15 minute, si mai putin la cei care poarta ochelari.
Off-topic: La UT era deranjanta o faza, toate texurile se vedeau 3D, dar cursorul era 2D, asa ca trageam aiurea de tot :)
E o experienta interesanta, oricum.

#4
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
hai sa va explic una alta cum e cu ochelarii astia care eu ii am de ceva vreme .. si sunt ca si dotari la calculatoarele cu jocuri din sala de net care o am...

Este adevarat ca multe persoane nu suporta acesti ochelari si sunt mai multe motive pentru care acest lucru se intampla:
1. setari la drivere de stereoscopie (separatie imagine ochi stang fata de drept prea mare sau prea mica)
2. refresh monitor :)

#5
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Adevaru e ca la CERF 2003 erau numa spoturi de jur in prejur, deasupa, etc si mi se parea foarte intunecat ecranul. Si refreshul era CLAR < 100. In plus NU am simtit efectul de 3D de care zici tu oki_doki ... poate obisnuinta cu ceva clasic ...

#6
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
oki_doki, unde ai gasit tu monitor cu refresh de ordinul MHz??? :lol:

#7
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Aditzanu'
oki_doki, unde ai gasit tu monitor cu refresh de ordinul MHz??? :lol:

:)) ete na ... greseala din cauza vitezei si a litoralului de la care vin :)

#8
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Citez d epe pagina sponsorului :D

Ochelarii 3D-PC sunt ultimul accesoriu care va trebuie pentru a avea un sistem PC complet dedicat jocurilor 3D.

Cu acesti ochelari, aproape orice joc care ruleaza sub Direct3D poate fi jucat 3D, actiunea jocului iesind efectiv din ecranul monitorului catre dumneavoastra.

Vreti sa jucati Counter Strike, Unreal Tournament 2003, Mafia, Age Of Mythology, Command and Conquer Generals sau Need for Speed VI? Aveti de acum ocazia sa le jucati 3D in adevaratul sens al cuvintului.

Caracteristici ochelari 3D-PC:

         —Sunt usori si au un design placut si ergonomic;
         —Sunt confortabili chiar si dupa ore intregi de jocuri;
         —Pot fi folositi atat de copii cat si de adulti;
         —Au fost testati cu rezultate bune in peste 900 de jocuri sub Direct3D si OpenGL;
         —Functioneaza in aproape orice rezolutie si adancime de culori;
         —Rata refresh minima (frecventa verticala) pt. monitor recomandata de producator pentru o buna functionare, 85Hz; (click pt. detalii)
         —Sunt compatibili cu placi grafice cu chipset nVidia 3D, toate modelele de placi Quadro si Ge Force, Vanta si TNT2;

Acuma... eu unul nu am testat deci nu pot sa-mi dau cu parerea  ;)

#9
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
in afara de 85Hz nu pot spune ca gresesc in vreun fel la prezentare ... eventual la faptul ca NU oricine poate juca ore intregi.

Este adevarat ca merg in APROAPE toate jocurile ... dar efectele sunt mai cool in unele jocuri decat in altele. In unele ai impresia ca unele obiecte sunt decupate si lipite pe ecranul monitorului si restul de obiecte au o adancime mai mare si sunt undeva in "fundul" monitorului. La altele 90% dintre obiecte iti dau senzatia de spatialitate si nu par a fi decupate si lipite pe ecran ... pentru cei din iasi le pot oferi posibilitatea de a testa toata tehnologia la club-ul meu Virtual Cafe pe str. Alexandru Lapusneanu, colt cu UPA (fostul sediu flamingo - in spate la RTC)

#10
el-loco

el-loco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.02.2003
OKI are dreptate. Totul depinde de setarile driverelor 3D si de jocuri. Eu am un monitor Samsung 21" SynMaster 1100P si functioneaza la 144Hz in 800 x 600. Vrea sa spun ca de cand mi-am luat ochelarii joc C&C Generals numai cu ei cate 3-4 ore pe zi si nu sunt probleme.

E adevarat ca la inceput ma cam ameteau dar daca dai efectul mai mic apoi pe masura ce te obisnuiesti il maresti totul este ok.

Si mai e ceva Oki, stiai ca in C&C Generals daca folosesti combinatiile Ctrl+F5 si Ctrl+F6 pentru focalizare ajungi la un moment dat cu imaginea de la jumatatea monitorului in jos sa iese din ecran iar restul sa se indeparteze in monitor. Este bestial cind vezi Chinok-urile in afara ecranului sau explozia de la atomica. In plus toate rachetele si rachetutzele cu fumusorul lor cu tot zboara chiar pe deasupra solului. Practic jocul nu mai seamana deloc cu modul standard deoarece obiectele chiar sunt descrise 3D.

Chestia asta cum focalizarea este f. buna si in unele jocuri unde nu se vad bine meniurile. Se poate seta efectul astfel incat sa fie totul ok.

La C&C Generals trebuie sa tii mult Ctlr+F5 pana apare efectul, vreo 2-3 minute. Apoi da-i un ctrl+F7 sa-i salvezi setarile...

Incearca si spune-mi cum e. Eu zic ca e f. misto. :cool: :yeah baby

#11
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
din pacate nu am studiat asa bine C&C-ul .. dar intradevar tastele mentionate de tine sunt pentru reglajele de separatie a imaginilor ochiul stang fata de ochiul drept ... ca sa nu fie nevoie de iesire din program/joc intrare .. etc.

Eu ce nu am descoperit este combinatia de taste care in jocul de CS (ce se joaca aici cel mai mult) imi face trecere de la un mod normal fara 3D la modul interlaced.

#12
el-loco

el-loco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.02.2003
Pentru modul interlaced trebuie sa ai un convertor special. Eu am un kit I-Ware 3D care are numai cablu "Y" iar driverul stereo de la nVidia nu are nici o optiune pentru interlaced.

Tu ai un astfel de convertor? Eu am trecut prin Craiova si am fost la firma care mi-a dat ochelarii iar tipii de acolo mi-au facut super demo.

Cu convertoare (sunt vreo 2 modele) poti sa comutzi in modul interlaced stereo 3D si in alte aplicatii decat in jocuri. Astfel poti sa te uiti la ei pe site la imaginile convertite de ei din 2D in 3D.
Fara acel convertor nu poti face nimic. E si un plug-in Photoshop 7.0 care iti converteste poze din 2D in 3D.

Tu ce model de ochelari si video card folosesti ? :cool:  :yeah baby

#13
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
Eye 3D Premium de la i-Art (www.i-Art.com.tw)

Cu convertor si 2 perechi de ochelari (cu fir si fara fir)

pot vedea si pozele de la ei de pe pagina si pot sa si imi generez astfel de poze

Placa video GForce 4 MX 440 64MB

#14
el-loco

el-loco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.02.2003
Uite o idee buna a celor de la VIREAL (www.vireal.ro ). S-au gandit si ei in sfirsit sa faca reviews la efectele stereo 3D din jocuri la sectiunea jocuri 3D. Cum pe mine ma intereseaza mai putin pozele si mai mult jocurile gasesc ca e OK treaba asta.

O sa vezi acolo ca ce ti-am zis despre C&C e f. adevarat. Chestia e ca nu m-am gandit si la AOM desi ar fi trebuit deoarece si asta e facut tot 3D mai nou.  Acum ca tot am venit acasa din vacanta am ce face.

Apropo de problema ta cu modul interlaced. Da un e-mail la VIREAL ca sunt valabili baietii si iti raspund. Poate stiu ei mai multe.

:cool:  :yeah baby

#15
gabimax

gabimax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.08.2003
Care ati avut curiozitatea si banii sa cumparati ochelarii 3d din reclama de mai sus (vireal.ro) ?
   Spuneti-mi si mie daca se merita.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
de ce la electronica?? :ciocan:

#17
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
cred k merge mai bine threadul asta la opinii despre produse...unde va si ajunge...

#18
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Eu am o pereche si mi-a luat 2 saptamani sa ma obisnuiesc cu ei

Mi-a luat mult pana am pus driverele cap la cap :)
Trebuie sa fie compatibile detonatorul cu driverul stereo.

Sunt foarte misto in jocurile de strategie.
In 3D shooter nu prea ai rezultate bune..

Eu zic ca pretul este OK; oamenii au incercat sa faca un produs competitiv pentru piata romaneasca

P.S. Trebuie sa aveti o placa video Geforce

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate