Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Cu mașina în Franța

- - - - -
  • Please log in to reply
479 replies to this topic

#469
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
Am venit si noi pe ruta: Pau-Carcassone-Albertville-Chamonix-Martigny- Brescia-Ljublijana-Arad.
Nu ne-a intrebat nimeni nimic, nici macar la Elvețieni. De fapt nu am vazut politie pe drum nici macar la frontiera elvețiană unde curent este control de cand cu pandemie. Am dormit la etapele menționate, excepție Martigni unde am dormit sus în pasul Saint Bernard.

#470
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
A trecut cineva recent frontiera Frantei dinspre Italia sau Spania cu masina ? Pe site-ul MAE se sustine ca pentru nevaccinati (sau cu vaccin expirat) trebuie facute teste antingen sau PCR. Dar nu prea e clar daca masura e specifica doar traficului aerian sau se aplica si la cel rutier. Sunt filtre la intrarea in Franta ? Multumesc de raspunsuri

#471
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
vaccin expirat?!detaliaza.

#472
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Probabil cu dovada dublei/triplei vaccinări expirate la 30.06.2022


#473
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
Doua doze facute cu mai mult de un an in urma. Se iau in considerare doar daca ultima doza ar fi facuta in ultimele 180 de zile. Sau daca ai booster (DOZA 3). Am pus intrebarea in mai multe locuri, se pare ca nu sunt controale la granitele terestre, voiam o confirmare

#474
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007
Ati ajuns in Franta? Cum au fost vamile pana acolo? Cu controale, cu aglomeratie?

#475
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
maine seara... Pana aici totul in regula. Intre Serbia si Croatia am stat o ora (duminica), intre Croatia si Slovenia foarte putin (10 min), iar intre Slovenia si Italia nu este cazul, am sesizat dupa lima folosita pentru indicatoarele rutiere ca am intrat pe autostrada italiana..

#476
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
Totul in regula. Alarma falsa, as zice. Am plecat dimineata la 8 din Marghera, de langa Venetia, ne-am dus laco clinica din Mantova, unde facusem rezervare online pentru 3 teste antigen (rapide) si... surpriza, nu aveau teste la clinica respectiva. Dar au dat un telefon la o farmacie din apropiere care ne-a servit destul de repede, la pretul de 15 euro/persoana. Cu testele negative la noi am strabatut toata Italia de la est la vest si am intrat pe la Menton pe autostrada. Suntem cazati la Cannes, si totul e ok, nu a fost niciun control nicaieri

#477
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
Astazi am facut un popas la Pont du Gard (apeduct roman inca in picioare, merita vazut) si apoi am traversat tot sudul pana aproape de Pirinei. S-a circulat bine, pe autostrada, doar ca usor usor canicula s-a instalat (34-35 grade). Maine iesim spre Andorra si apoi Spania

#478
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare tuturor,
In Iunie planuiesc o vacanta in Provence, cu plecare din Bucuresti.
Nu ma grabesc, Provence fiind dest finala pt vreo 2 sapt.

ViaMichelin imi da un singur traseu - prin Serbia - Croatia  -Slovenia - Italia.Recunosc ca pana acum nu am mai fost prin aceste zone.
Eu as inclina sa merg Buc  -Graz (1 noapte) - Milano (2 nopti - stiu ca e putin dar nu MIano e scopul) - Provence.

As dori sa stiu de la cei care au mai fost si poate sunt aici, pe forum, ce traseu ar recomanda

thx all,
Dan

#479
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
De cand Croatia e in Schengen nu prea mai merita mers prin Serbia pt ca se aduna timpi de stat in granita si la intrarea si la iesirea din ea. Puteti merge Bucuresti - Nadlac-Budapesta-Zagreb-etc sau Bucuresti - Budapesta - Maribor- Liubljana - Trieste - etc. La Nadlac intrati in Schengen si de acolo drum bun!

Mi se pare super departe Buc-Graz fara oprire dar fiecare stie cat rezista la drum. Mai ales ca pot fi accidente, blocaje pe drum si sa dureze mult mai mult decat estimat. Noi la vara vom merge Buc - Budapesta dintr-o bucata si apoi Padova (unde speram sa ne si plimbam jumatate de zi) si apoi mai departe, spre destinatia noastra finala.

Edited by mdt, 15 February 2023 - 18:22.


#480
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Multum

View Postmdt, on 15 februarie 2023 - 18:18, said:


Mi se pare super departe Buc-Graz fara oprire dar fiecare stie cat rezista la drum. Mai ales ca pot fi accidente, blocaje pe drum si sa dureze mult mai mult decat estimat.
Multumesc pt raspuns.
de obicei cam asa mergca sa scap de Romania :).
am mai facut drumuri asa. La Graz am mai fost, anul trecut am facut Buc - Bratislava.Cam 12 ore. cu plecarea pe la 2am din buc.
dar da, ai dreptate. e la noroc. Acu vreo 4 ani la 3am am prins coloana pe Ramnicu Valcea :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate