Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Mana amortita

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
tanu

tanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 05.05.2006
Sotul meu are aceasta problema de aproape 2 luni.La inceput avea furnicaturi in talpa si credea ca e din cauza incaltamintei si a statului mult in picioare.Apoi a inceput sa aiba furnicaturi si amorteli si in doua degete de la picioare (nu stiu care).Medicul de familie nu pare ca ar sti despre ce este vorba, asa ca a luat-o pe bajbaite.La inceput i-a dat Mydocalm,i-a facut analizele(ca, mg, fe), i-au iesit bune dupa care i-a dat sa ia 10 zile Ca si MagneB6 si sa revina .Simptomele sunt aceleasi.Nu il doare nimic desi inainte de asta avea dureri de spate(sciatica)
A avut cineva problema asta?

#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
sa-i ceara medicului de familie o trimitere la neurologie.

#3
tanu

tanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 05.05.2006

View Postmianna, on Jun 29 2006, 18:24, said:

sa-i ceara medicului de familie o trimitere la neurologie.
Merci, asa ma gandeam si eu.

#4
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Probabil ca exista o problema la coloana (de exemplu hernie de disc) care s-a agravat si obstructioneaza nervii corespunzatori degetelor. Neaparat un control la coloana cat mai urgent.

Edited by Franco222, 01 July 2006 - 14:24.


#5
tanu

tanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 05.05.2006

View PostFranco222, on Jul 1 2006, 15:24, said:

Probabil ca exista o problema la coloana (de exemplu hernie de disc) care s-a agravat si obstructioneaza nervii corespunzatori degetelor. Neaparat un control la coloana cat mai urgent.
Dar in cazul asta n-ar trebui sa aiba dureri?

#6
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Ai zis ca inainte de asta avea dureri de spate.
Cum s-au rezolvat ?

#7
tanu

tanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 05.05.2006

View PostFranco222, on Jul 2 2006, 17:17, said:

Ai zis ca inainte de asta avea dureri de spate.
Cum s-au rezolvat ?
Cu Diclofenac gel aplicat seara.

#8
half-life

half-life

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 16.02.2006
vezi daca are pielea talpii ingrosata sau bataturi...
eu am avut si mai am problema asta (amorteala la 2 degete sau mai multe sau mai putine la picioare) pentru ca fac bataturi de la mers sau de la incaltari incomode

un alt sfat: incaltaminte cat mai lejera si cu un numar mai mare

totusi... daca nu da rezultate imediate neurologia trebuie vizitata

#9
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
eu am o usoara scolioza si cand m-am dus la doctor m-au intrebat daca am amorteli in picior. deci ma gandesc ca ar putea fi de la spate.

eu n-am in picior ci in bratul drept dar de cand fac niste exercitii fizice speciale pentru spate nu mai imi amorteste bratul atat de des, decat daca stau foarte mutl pe scaun.

#10
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
:(    eu am avut furnicaturi si imi amortise degetul mic si prelungirea lui spre palma de la mana dreapta . cred ca a durat vreo luna , acum mi-a trecut dar parca imi mai amorteste din cand in cand degetul . ma gandeam ca mi se trage de la tastatura de la serviciu . :(

#11
munmnc

munmnc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.06.2005
Am si eu aceleasi simptome ... sa fie hernie totusi ? Cunosteti vreun tratament naturist pt hernie ?

#12
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
sa incerce o crema pe baza de cortizon. daca-l mananca piciorul drept o sa faca un drum intr-un loc strain. daca-l mananca piciorul stang inseamna ca a mai fost acolo.

#13
tanu

tanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 05.05.2006

View Postzahei, on Aug 11 2006, 21:00, said:

daca-l mananca piciorul drept o sa faca un drum intr-un loc strain. daca-l mananca piciorul stang inseamna ca a mai fost acolo.
:eek:  :surprise:  :w00t:

#14
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005
De la o vreme, mai exact de saptamana trecuta Joi, am inceput sa simt o senzatie ciudata de amorteala care incepe de undeva din zona testicolului drept si se intinde ca o "ata" pana la genunghiul piciorului drept. Deja incep sa ma gandesc daca nu-i ceva la coloana.

#15
neagoe_iuli

neagoe_iuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 23.09.2006
se poate sa fie apendicita cronica. am avut si eu cam asa ceva dar nu stiu daca se aplica si in cazul tau

#16
Alex_Shade

Alex_Shade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 18.07.2006
Simt din cand in cand, in ultimele 2 zile o senzatie de amorteala a mainii drepte. Desi nu stau intr-o pozitie nefireasca, apare aceasta senzatie si nu dispare pana dupa cateva ore. Care poate fi problema ?

#17
TinYman

TinYman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 19.07.2006
si eu patesc asa ceva....
nu sunt expert dar cred ca depinde de circulatia sangelui sau de lipsa de calciu si magneziu

Edited by TinYman, 04 November 2007 - 20:44.


#18
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Și eu mai pățeam să-mi amorțească... până la urmă am constatat că din cauza mouse-ului (felul în care îl țineam)!
Totuși, nu ar strica să iei niște Magneziu cu B6! :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate