Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...
 Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov
 Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024

Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala
 Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...

In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#2089
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,225
  • Înscris: 09.01.2008
... Si neaparat alba. Hartia colorata nu e buna prietena cu bacteriile.

#2090
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,164
  • Înscris: 04.02.2011

 albert-one, on 29 noiembrie 2015 - 22:57, said:


Groaznic, nu îmi vine să cred că după mii de euro investiți tot poți avea probleme cu fosa. Eu unul tocmai pentru a săpa de fosă voi instala toaletă cu cumpost. La "casa verde" am detaliat ce și cum.

Pe moment, în caz că nu rezolvi cu fosa, poți folosi o toaletă cu cumpost, cu o investiție de cca 600 de lei cu tot cu compostorul, un sac de talaș de foioase și un balot de baie. Dacă nu ești mulțumit de soluție, în primăvară poți reface fosa. Eu unul nu aș recomanda să faci asta iarna. Dacă nu vrei compost, se poate pune un sac menajer și totul se aruncă la tomberon. Dar ar fi păcat, pentru că altfel, după un an, ai putea avea pământ pentru grădină.
Apa gri o poți deversa în grădină, undeva unde este vegetație și stuf. Stuful va curăța apa.

Partea frumoasă la buda cu compost e că e reversibilă, nu-ți place, îi faci în curte o încăpere și o ții pe post de budă de vară. Cu fosa, banii și nervii nu îi vezi repede înapoi.

În nici un caz să nu faci hazna, va mirosi toată curtea, vei dispera vecinii și vei polua pânza de apă din care bănuiesc că îți iei apa.

#2091
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Eu tot nu inteleg cum se poate surpa o fosa.. Adica,cum? Se sparge deasupra si intra pamant in ea? Sau se scufunda.. Nu pricep.

#2092
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,225
  • Înscris: 09.01.2008
Cred ca da. Daca toate butoaiele incropite de toti istetii cu 2 clase se vand drept fose...

#2093
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 27.02.2008
pai..si butoaiele alea.,,oricat de bune/proaste...ar trebui cumva protejate acolo in pamant...ca si pamantul actioneaza..nu sta paralizat ca betonul..nu?..Daca mai si circuli peste ele..ne cam dam seama de urmari...

#2094
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Ma nu ma speriati ca s-au oprit lucrarile la canalizare (pt moment sper)...

#2095
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
@ albert-one,
@mushudog,

Cum ati mai rezolvat problema fosei? Sau ati vandut de suparare casele si v-ati mutat inapoi la bloc?

#2096
mushudog

mushudog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 16.09.2015
Noi inca nu ne-am mutat- saptamana viitoare ar trebui sa se intample ..desi intre timp s-a stricat centrala.
Pana in primavara sper sa nu trebuiasca vidanjat si sa faca fata drenurile...Daca nu...inapoi la bloc.

#2097
albert-one

albert-one

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 31.12.2013
Pt ca o nenorocire nu vine niciodata singura , mi-a picat si net-ul Wimax de la idilis, ca schimba antenele pe LTE. O sa vina azi cineva sa testeze semnalul, ma rog de ei de aproape 2 saptamani, daca nu vine, cred ca o sa fac abonament 4G pe fix de la Vodafone, cu 50GB trafic inclus lunar. Ha. ha, ha, au simtit ca vb de ei, a sunat chiar in clipa asta cand tastam, ca vine catre mine.
Ca sa revin la problema cu fosa, vestea buna e ca nu e sparta, au venit cei care au montat-o si au controlat, lucrul acesta s-a putut face abia dupa ce s-a uscat noroiul. S-ar parea ca pamantul care a fost pus deasupra a fost f uscat si cu multi bolovani, desi eu l-am pus in faze succesive (in cateva weekenduri) si am udat cu furtunul sa se aseze. Cand a venit ploaia mare a baltit deasupra si s-a infiltrat, facand ca apoi efectiv sa se moaie si sa se scufunde sub omul de la vidanja. Eu atunci m-am speriat f tare si am dedus ca a crapat fosa, ganditi-va si voi, s-a scufundat pamantul cam 1 metru si f brusc. Oricum, pana au venit sa controleze am experimentat cam 3 zile traiul off-line fata de canalizare, adica baie si toate alea ca pe vremuri, e rau de tot asa.
Acum mi-am pus din nou pamant pe locul unde e fosa si peste drenuri, ca sa nu mai balteasca acolo cand ploua. Imi cer scuze daca am afectat imaginea lu' Politan, dar nu asta a fost intentia.

Edited by albert-one, 14 December 2015 - 15:08.


#2098
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,225
  • Înscris: 09.01.2008
Politan putea sa scrie in manual ca fosele dupa ce au fost umplute cu apa se ingroapa manual si la fiecare 30cm de pamant se compacteaza. In felul asta nu se lasa decat 2-3 cm. Asta le poti reprosa.

#2099
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 albert-one, on 14 decembrie 2015 - 15:06, said:

Pt ca o nenorocire nu vine niciodata singura , mi-a picat si net-ul Wimax de la idilis, ca schimba antenele pe LTE. O sa vina azi cineva sa testeze semnalul, ma rog de ei de aproape 2 saptamani, daca nu vine, cred ca o sa fac abonament 4G pe fix de la Vodafone, cu 50GB trafic inclus lunar. Ha. ha, ha, au simtit ca vb de ei, a sunat chiar in clipa asta cand tastam, ca vine catre mine.
Ca sa revin la problema cu fosa, vestea buna e ca nu e sparta, au venit cei care au montat-o si au controlat, lucrul acesta s-a putut face abia dupa ce s-a uscat noroiul. S-ar parea ca pamantul care a fost pus deasupra a fost f uscat si cu multi bolovani, desi eu l-am pus in faze succesive (in cateva weekenduri) si am udat cu furtunul sa se aseze. Cand a venit ploaia mare a baltit deasupra si s-a infiltrat, facand ca apoi efectiv sa se moaie si sa se scufunde sub omul de la vidanja. Eu atunci m-am speriat f tare si am dedus ca a crapat fosa, ganditi-va si voi, s-a scufundat pamantul cam 1 metru si f brusc. Oricum, pana au venit sa controleze am experimentat cam 3 zile traiul off-line fata de canalizare, adica baie si toate alea ca pe vremuri, e rau de tot asa.
Acum mi-am pus din nou pamant pe locul unde e fosa si peste drenuri, ca sa nu mai balteasca acolo cand ploua. Imi cer scuze daca am afectat imaginea lu' Politan, dar nu asta a fost intentia.


Si de ce te scuzi???

#2100
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015
Buna ziua, am montat statia de epurare acum 6 luni. La montare, firma de unde am cumparat-o mi-a facut setarile si mi-au spus ca ea trebuie sa functioneze fara a mai face eu ceva. De cateva zile ceva nu merge bine pentru ca apa nu mai curge bine. Am facut un mic filmulet, daca imi poata da cineva sfaturi ce ar putea sa fie in neregula?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YBQrionomBE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2101
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 26.02.2006
Pina la urmă care e cea mai ieftină si convenabila solutie? Toata lumea isi face fosa septica betonată, o golesc la 10 ani, e ieftina, si totusi aici vad solutii scumpe, cu vidanjari la 2-3 ani, statii de epurare, etc? Se poate totusi si cu o fosa simpla betonata, sau nu?

Edited by sov, 11 January 2016 - 21:25.


#2102
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,225
  • Înscris: 09.01.2008
Care toata lumea? Ai informatii eronate. Hai sa iesim din zona carpelilor si a hepatitei de orice tip.

#2103
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 26.02.2006
Rectifi: o bună parte din lume. E viabilă solutia cu o fosă betonata, sau nu? Eventual cu ceva argumente, multumesc.

#2104
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015

 sov, on 12 ianuarie 2016 - 10:38, said:

Rectifi: o bună parte din lume. E viabilă solutia cu o fosă betonata, sau nu? Eventual cu ceva argumente, multumesc.
E viabilă probabil la sate, dar oare pentru cât timp. Dacă apare luna viitoare o lege prin care toți vor trebui sa-și monteze o stație de epurare? La oraș am înțeles că nu mai poți să-ți faci o groapă betonată.Dar cu toate astea majoritatea o fac. Asta nu înseamnă că nu te poți trezi cu vecinul care te dă în judecată pentru mirosurile care le emană fosa ta. Iar o fosă nu o golești la 10 ani, poate la 1 an. Nu o compara cu un WC de la sat făcut intr-o groapă. Acolo nu tragi apa si nu curge toată apa unei gospodării. La oras consumul minim de apa este cca 2 mc de apă de persoană pe lună, fără să pui in calcul ce produce. Eu cred că o fosă se umple repede. O statie de epurare daca functioneaza normal, nu produce reziduri multe.

#2105
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008

 sov, on 11 ianuarie 2016 - 21:14, said:

Pina la urmă care e cea mai ieftină si convenabila solutie? Toata lumea isi face fosa septica betonată, o golesc la 10 ani, e ieftina, si totusi aici vad solutii scumpe, cu vidanjari la 2-3 ani, statii de epurare, etc? Se poate totusi si cu o fosa simpla betonata, sau nu?
Ca sa putem discuta corect, mai intai ar trebui sa definim niste termeni ca sa nu ne trezim ca fiecare intelege altceva.

La tara inca se mai practica (din pacate) saparea unei haznale. Aceasta poate avea peretii betonati, dar fundul este lasat liber pentru ca sa se poata scurge in pamant o parte din dejectii. Am spus "din pacate" intrucat este cea mai proasta metoda de evacuare a deseurilor. In acest fel se polueaza en-gros panza de apa freatica cu nitrati, nitriti, bacterii e-coli, etc. Nu are rost sa vorbim mai departe cat de proasta este - cine vrea info sa caute pe net.

A doua modalitate este fosa de beton, unde inclusiv fundul este betonat. Aparent, multi sunt tentati sa spuna ca iesi ieftin cu aceasta constructie, dar daca incepi sa socotesti vezi ca iesi pe minus: trebuie facut cofraj ca sa torni peretii, peretii si fundul trebuiesc armate (deci ai nevoie de fier), apoi trebuie sa aduni costul betonului, iar la final costul hidroizolarii. Din pacate, betonul se fisureaza, iar hidroizolarea trebuie facuta cu un material cauciucat ca sa reziste la contractii/dilatari si fisuri, cat si la mediul acid. Atentie ca puteti avea probleme cu garda de mediu. Ca sa prelungesti durata de interventii intre vidanjari va trebui sa montezi un tub de dren.

In locul unei fose de beton se poate monta o fosa gata construita cate te scuteste de bataile de cap ale celei de beton, dar trebuie pus drenul.

A treia modalitate este montarea unei mini statii de epurare + dren. Pentru functionarea ei corecta va trebui cuplata la curentul electric intrucat foloseste descompunerea aeroba, fata de anaerob la fose.

Edited by vast, 12 January 2016 - 12:06.


#2106
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
http://forum.softped.../page__st__1332

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate