Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Sfaturi SKODA OCTAVIA II

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
nexusvip

nexusvip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 13.03.2003
Salut,

Am achitat avansul pentru o Skoda Octavia II Ambiente (Porsche Romania ..8-10 saptamani pana vine masina).
Poate cineva sa-mi ofere ceva informatii despre Porsche Romania, cat de seriosi sunt si la ce escrocherii sa ma astept de la ei. (am mai citit pe forumuri ca majoritatea sunt foarte nemultumiti de Porsche Romania)

Pot obtine in aceste 10 sapt informatii despre masina mea de la dealer? si daca da, ce fel de informatii.

Stiti cumva daca trusa medicala si presurile sunt nevoit sa le cumpar de la Porsche sau sunt incluse in pretul masini?

La Porsche ma costa cam 8mil (5mil manopera) montarea unei alarme viper .. vi se pare mult?

Va multumesc
xxxxxx

#2
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
Trebuia sa le ceri gratis, ca discount.

#3
nexusvip

nexusvip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 13.03.2003

View Postkiwy, on Jun 25 2006, 22:24, said:

Trebuia sa le ceri gratis, ca discount.

Nasol inseamna ca acum nu mai pot face nimic... :cursing:

Ce sfaturi imi poti da .. la ce sa ma mai astept de la cei de la porsche? sau la altcva..

Multam

#4
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
Eu am luat-o de la brady. Timp de livrare 5 saptamani.
Ca sfat, vezi ca se pot face niste setari la calculatorul masinii, cum ar fi inchisul usilor automat la 15km/h, care e bine sa le ceri tu pana sa semnezi de primire. Ca altfel te costa 20 EUR+tva sau certuri cu lumea. Eu asa am patit.

edit: Tu nu ai obtinut nici un discount?  :w00t: Eu am avut vreo 600 EUR cip + presuri.

Edited by kiwy, 25 June 2006 - 22:00.


#5
nexusvip

nexusvip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 13.03.2003

View Postkiwy, on Jun 25 2006, 22:58, said:

Eu am luat-o de la brady. Timp de livrare 5 saptamani.
Ca sfat, vezi ca se pot face niste setari la calculatorul masinii, cum ar fi inchisul usilor automat la 15km/h, care e bine sa le ceri tu pana sa semnezi de primire. Ca altfel te costa 20 EUR+tva sau certuri cu lumea. Eu asa am patit.

edit: Tu nu ai obtinut nici un discount?  :w00t: Eu am avut vreo 600 EUR cip + presuri.

Multam mult pentru sfat cu computerul de bord..

Da am incercat sa negociez cu ei.. si nu am reusit.. asta e...acum e prea tarziu..

Oare mai pot sa obtin presurile si trusa gratis? sunt trecute in contract daca le obtii prin discout cva?

M-am grabit si am facut prostia.. acum ma costa :(

#6
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
La mine presurile erau trecute in anexa cu optionalele masinii.
Acuma e prea tarziu. Poti sa incerci ceva de genul "o masina de xxxxx EUR si nici macar nu are presuri? pana si daciile aveau presuri.", dar putin probabil. Mie Porsche imi oferise un 1%, adica 175 EUR + tva, deci sunt mai zgarciti.

#7
nexusvip

nexusvip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 13.03.2003
Cred ca presurile vin cu masina.. ideea era cu trusa medicala...

Cand sa ii anunt cu optiunea pt computer ?

La ce sa ma mai astept de la Porsche.. ca am aflat cam tarziu ca sunt niste nesimtiti..

#8
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004

View Postnexusvip, on Jun 25 2006, 23:34, said:

Cand sa ii anunt cu optiunea pt computer ?
Pai la prima discutie care o sa o ai cu agentul de vanzari de la ei. Si sa ii repeti si cand te cheama sa iti iei masina. Chestia asta cu blocatul usilor automat dureaza maxim 10 secunde. Se leaga cu laptopul la masina si dau cateva clickuri.

#9
nexusvip

nexusvip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 13.03.2003

View Postkiwy, on Jun 25 2006, 23:38, said:

Pai la prima discutie care o sa o ai cu agentul de vanzari de la ei. Si sa ii repeti si cand te cheama sa iti iei masina. Chestia asta cu blocatul usilor automat dureaza maxim 10 secunde. Se leaga cu laptopul la masina si dau cateva clickuri.


Multumesc mult pentru sfat.. :)

Ce ar mai trebui sa fac cand vine masina.. ce sa verific si sa am grija la ea... sa nu imi traga vreo teapa astia de la Porsche.. (cred ca ar trebui sa stau cu lista asta in fata http://www.skoda.ro/...ID=144&K_ID=265 sa verific ce si cum)

Acum ca tot ai zis de computer de bord.. sunt cumva activate si optiunile pt consum la moment si medie consum?

#10
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
Alea sunt activate implicit si le poti vedea pe display.
Pe cand faza cu blocatul automat a usilor, nu doar cand apesi pe butonul de langa schimbator, nu iti zice nimeni.
Sau de activatul bipaiturilor la alarma stoc, posibilitatea de deblocare la o apasare din telecomanda doar a usii soferului si la 2 apasari toate usile, etc... Sunt mai multe setari ascunse, de care daca nu stii te costa, si nu putin.

#11
nexusvip

nexusvip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 13.03.2003

View Postkiwy, on Jun 25 2006, 23:50, said:

Alea sunt activate implicit si le poti vedea pe display.
Pe cand faza cu blocatul automat a usilor, nu doar cand apesi pe butonul de langa schimbator, nu iti zice nimeni.
Sau de activatul bipaiturilor la alarma stoc, posibilitatea de deblocare la o apasare din telecomanda doar a usii soferului si la 2 apasari toate usile, etc... Sunt mai multe setari ascunse, de care daca nu stii te costa, si nu putin.

Ai naibii mie mi-au spus ca alarma care vine standard nu are posibilitatea de a debloca usile..(inchidere centralizata).. nu-mi vine sa cred cat de hoti sunt. (sau nu am inteles eu bine)
Deci sa le mentionez si de optiunea asta...

Apreciez foarte mult sfaturile tale..
Multumesc

#12
bogdancristiann

bogdancristiann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.05.2005
modificarile alea de care vorbiti voi de fapt sunt niste optiuni, care se activeaza cu un laptop conectat la mufa de diagnoza a masinii.
daca ai nevoie, vino joi la intalnirea vwforum.ro si ti-o face cineva gratis. eu asa am facut.

#13
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004

View Postbogdancristiann, on Jun 26 2006, 13:29, said:

daca ai nevoie, vino joi la intalnirea vwforum.ro si ti-o face cineva gratis. eu asa am facut.
de fiecare data cand mai intru pe vwforum sa mai citesc cate ceva, zic ca o sa vin si eu la o intalnire...
dar cum nu gasesc deloc timp din cauza serviciului..  :angry: si cand ma gandesc ca vroiam sa ii pun pleoape la octavia + un chip tuning de la voinea :(

#14
bogdancristiann

bogdancristiann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.05.2005
poate iti faci timp si ajungi. ai multe de invatat de la greii forumului, nu nu mai de la voinea.
tu n-ai obtinut nimic de la dealer? trebuia sa intrebi, poate primeai alarma, covorase, etc.

Edited by bogdancristiann, 27 June 2006 - 07:53.


#15
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004

View Postbogdancristiann, on Jun 27 2006, 08:49, said:

poate iti faci timp si ajungi. ai multe de invatat de la greii forumului, nu nu mai de la voinea.

stiu

View Postbogdancristiann, on Jun 27 2006, 08:49, said:

tu n-ai obtinut nimic de la dealer? trebuia sa intrebi, poate primeai alarma, covorase, etc.
am intrebat de atatea ori incat l-am stresat pe agent :notangel: : discountul a fost cam de 600 eur la pretul cip plus covorasele implicite  B)

#16
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
sa o stapanesti sanatos...tot Octavia 2 1.9 TDI Elegance am si eu...covorase...din parti...sa-i ****. Trag astia de la Porche Leasing  de bani de parca ai fi ai lor

#17
bogdancristiann

bogdancristiann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.05.2005
a nu se confunda Porsche leasing, care e firma de leasing, si care ofera doar finantarea, cu dealerul de unde ai luat masina, fie el si porsche romania. cele doua firme au in comun doar denumirea si faptul ca fac parte din acelasi grup.
aaa, si scuza-ma, dar 600 de euro + covorase mi se pare destul de mult. voi cat vreti discount?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate