Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005
Trebuie sa-mi cumpar un laptop si as vrea niste sfaturi din partea celor care se pricep  :P
Trebuie sa fie destul de puternic. As vrea sa suporte Oracle (10g pentru moment), Microsoft Visual Studio .Net 2005, Sql Server...etc, si de ce nu sa aiba o placa video care sa suporte si ultimele jocuri aparute :D...asa pentru o mica pauza  :P
Cine ma poate ajuta si pe mine. Suma minima...mmm...inca nu m-am gandit.

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 alina_ally23, on Jun 18 2006, 14:50, said:

Trebuie sa-mi cumpar un laptop si as vrea niste sfaturi din partea celor care se pricep  :P
Trebuie sa fie destul de puternic. As vrea sa suporte Oracle (10g pentru moment), Microsoft Visual Studio .Net 2005, Sql Server...etc, si de ce nu sa aiba o placa video care sa suporte si ultimele jocuri aparute :D...asa pentru o mica pauza  :P
Cine ma poate ajuta si pe mine. Suma minima...mmm...inca nu m-am gandit.

Iti recomand acest superb Notebook Toshiba Tecra M4-138 Centrino M-760, 2.0GHz!
Indeplineste toate cerintele tale, este foarte fiabil si la un pret moderat... aproape 5000 RON! Este prea scump? :naughty:  Atunci zi o suma maxima care sa n-o depaseasca :P

#3
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005
cele mai puternice laptopuri in prezent sunt cele dotate cu procesoare Intel dual core Yonah, insa sunt destul de scumpe. Deocamdata nu pot sa-ti precizez vre-un model anume, trebuie mai intai sa ne zici  o suma aproximativa, sa stim unde ne'ncadram. Pentru ce vrei tu merg foarte bine si procesoare mai slabe.

#4
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005

 ripper, on Jun 18 2006, 15:02, said:

Iti recomand acest superb Notebook Toshiba Tecra M4-138 Centrino M-760, 2.0GHz!
Indeplineste toate cerintele tale, este foarte fiabil si la un pret moderat... aproape 5000 RON! Este prea scump? :naughty:  Atunci zi o suma maxima care sa n-o depaseasca :P
ok, sa zicem ca n-as vrea sa depaseasca 40 mil...iar memoria sa fie minim 1 GB ca sa suporte ce am zis eu. Oracle este destul de pretentios.

Edited by alina_ally23, 18 June 2006 - 14:08.


#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 alina_ally23, on Jun 18 2006, 15:07, said:

ok, sa zicem ca n-as vrea sa depaseasca 40 mil...iar memoria sa fie minim 1 GB ca sa suporte ce am zis eu. Oracle este destul de pretentios.

La 4000 RON nu exista nici un laptop cu memorie de 1 GB... poti eventual sa-i mai adaugi tu inca 512 Mb... adica inca in jur de 150 RON in plus!
Uite aici inca un notebook! Este o varianta buna care corespunde cu ce ai zis tu! Altceva mai jos ca pret si ca performate nu se merita... :P

#6
Pisoi

Pisoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.06.2006
Hmm. Sfaturi n-am sa-ti dau dar cum am aceeasi problema, iti dau doua link-uri - cu ocazia asta, poate-si vor spune parerea si ceilalti... aici si aici

Bafta!

#7
notebook_man

notebook_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 25.03.2006
hmmm .. pai daca ai 40 mil e pacat sa nu iti iei ultima generatie ..

uite aici vreo 5 Toshiba Dual Core ordonate dupa pret si care vor face fata cu brio cerintelor tale.

succes

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 Pisoi, on Jun 18 2006, 21:40, said:

Hmm. Sfaturi n-am sa-ti dau dar cum am aceeasi problema, iti dau doua link-uri - cu ocazia asta, poate-si vor spune parerea si ceilalti... aici si aici

Bafta!

Parerea mea: nu iti lua nici unul din hp-urile alea! -_-

P.S. Nu mai postati variante care nu corespund cerintelor prezentate de userul care a deschis topicul!
Asa nu se ajunge nicaieri si nu isi formeaza nici o parere despre ce produs sa-si cumpere!!!

#9
notebook_man

notebook_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 25.03.2006

 ripper, on Jun 18 2006, 22:07, said:

Parerea mea: nu iti lua nici unul din hp-urile alea! -_-

P.S. Nu mai postati variante care nu corespund cerintelor prezentate de userul care a deschis topicul!
Asa nu se ajunge nicaieri si nu isi formeaza nici o parere despre ce produs sa-si cumpere!!!

pro si contra pisoi vs ripper ...

pro : hp-urile alea sunt foarte bune si fiabile si cunosc multi programatori ce sunt foarte multumiti de ele .. atentie nx612 Turion are super rezolutie !!!

contra : daca omul are 40 mil sa isi ia Dual Core daca nu ii trebuie rezolutie, deoarece e mai stabil si mai puternic ....


Atentie ce ceri alina_ally23 !!

"sa suporte si ultimele jocuri aparute" ?!?!?! adica care ? fear de exemplu ? no way !!
wow si guild wars si nfs si heroes 5 imi merg mie pe Dell cu 128 shared !! dar nu sunt jocuri pretentioase !

asa ceva o fac doar cele cu placa video dedicata de minim 128 mb ! si alea sunt peste 50-60 mil !!

deci mai bine limiteaza-te la jocurile care ti le-am zis si ia nx6125 ca este excelent pentru programatori ... daca ai 40 si un pic poti lua Toshiba ce am zis eu, dar atentie la rezolutie !!

#10
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005

 notebook_man, on Jun 18 2006, 22:34, said:

pro si contra pisoi vs ripper ...

pro : hp-urile alea sunt foarte bune si fiabile si cunosc multi programatori ce sunt foarte multumiti de ele .. atentie nx612 Turion are super rezolutie !!!

contra : daca omul are 40 mil sa isi ia Dual Core daca nu ii trebuie rezolutie, deoarece e mai stabil si mai puternic ....
Atentie ce ceri alina_ally23 !!

"sa suporte si ultimele jocuri aparute" ?!?!?! adica care ? fear de exemplu ? no way !!
wow si guild wars si nfs si heroes 5 imi merg mie pe Dell cu 128 shared !! dar nu sunt jocuri pretentioase !

asa ceva o fac doar cele cu placa video dedicata de minim 128 mb ! si alea sunt peste 50-60 mil !!

deci mai bine limiteaza-te la jocurile care ti le-am zis si ia nx6125 ca este excelent pentru programatori ... daca ai 40 si un pic poti lua Toshiba ce am zis eu, dar atentie la rezolutie !!
bine, de jocuri ma pot lipsi...nu ma intereseaza asa mult (si ma refeream la Prince of Persia :), ca la calculatorul meu de acum nu le pot juca ca nu le suporta...e prea slaba placa video)...pe mine cel mai mult ma intereseaza partea de programare

Edited by alina_ally23, 18 June 2006 - 21:39.


#11
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005
m-am oprit la asta
Ce parere aveti?

#12
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003

 alina_ally23, on Jun 23 2006, 23:46, said:

m-am oprit la asta
Ce parere aveti?

Mie imi pare cam scump pentru ce ofera:

Quote

TOSHIBA SATELLITE L20-101, 15inTFT(XGA), PentiumM 1.73Ghz, 512DDR, 60GB, DVD RW DL, ALVISO GM, LAN, WIR, XP HOME

Rezolutie slaba, doar 512mb, Xp home... La banii astia ar trebui sa-ti poti lua Dual Core, cum s-a mai spus mai sus.

#13
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005
pana una alta...de la ce magazin imi recomandati sa-l cumpar? Care sunt mai profesionisti?

#14
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 alina_ally23, on Jun 24 2006, 09:03, said:

pana una alta...de la ce magazin imi recomandati sa-l cumpar? Care sunt mai profesionisti?

Uite aici s-a discutat acest lucru!
Sper sa te hotarasti! :peacefingers:

#15
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005

 ripper, on Jun 24 2006, 12:07, said:

Uite aici s-a discutat acest lucru!
Sper sa te hotarasti! :peacefingers:
Cred ca aleg Cel.ro...cu toate ca si de cei de la Emag sunt multumita (mi-am cumparat multe de la ei si n-am avut niciodata nici o problema), insa la Cel.ro am gasit o oferta super...eu zic ca e perfect, este exact ce caut si nici nu sare de 40mil  :coolspeak:

Edited by alina_ally23, 24 June 2006 - 11:40.


#16
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005
ce parere aveti? http://www.cel.ro/no...o-1.86--linux-l

#17
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 alina_ally23, on Jun 27 2006, 12:48, said:

Este un laptop bun... :naughty: s-a mai discutat despre el!
Te-ai hotarat asupra lui? :P

#18
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005

 ripper, on Jun 27 2006, 17:19, said:

Este un laptop bun... :naughty: s-a mai discutat despre el!
Te-ai hotarat asupra lui? :P
Da, asupra lui m-am hotarat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate