Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

DVD-urile citesc avi si mpeg ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
Spuneti-mi daca DVD-urile (nu alea de PC) citesc fisierele in format avi si/sau mpeg. Eu nu detin o astfel de "scula"  ;) , dar un prieten de-al meu tocmai si-a cumparat asa ceva si nu prea are chef ( :P ) sa cumpere DVD-uri, asa ca s-a abonat la calculatoru' meu si se uita la filme, mai vine cu cite-un disc, si nu mai scap de el.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu citesc :D, decat video-cd-uri sau svcd-uri ...sa nu te gandesti la div-xuri sau xviduri

#3
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ba da. Ultimele tipuri de DVDuri standalone citesc si divx-uri, in  special divx 5.0x, unele si divx 3.11 iar unele si XviD. (in afara de VCD-uri si SVCD-uri de care a mentionat aeon.)
Unul dintre ele, destul de raspandit si care stie de toate formatele mentionate mai sus, este Kiss.
Menetz stie mai multe despre aceste DVD-uri.

@  Skizo > nu prea mai ai cum sa scapi de el, pentru ca ultima versiune de Kiss citeste orice film divx chiar si alea cu sunet AC3. Incearca sa ii dai un film facut cu alte codecuri decat cele enumerate mai sus si poate "scapi" de el. :drac:

enjoy,

Mtz

PS: asta e thread de video sau... multiplex.

#4
aliviu

aliviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.07.2002
Trebuie sa apara unul de la Waitec ( www.waitec.com ) care stie DivX si XVid si are firmware upgradabil.
Dupa parerea mea, e o piata care abia acum se dezvolta si pe care "greii" in domeniu (cum ar fi Sony) nu stiu daca au interes sa apara, stiute fiind capabilitatile DivX in dezvoltarea pirateriei ;). Pe de alta parte, si MP3-urile incurajeaza pirateria si asta nu i-a impiedicat pe Sony sa scoata DVD-playere care "citesc" CD-uri MP3. Ramane de vazut cum va evolua domeniul.

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Te inteleg perfect in problema cu prietenul tau. Nu cumva vine si la ore dubioase?

Mpeg citesc majoritatea DVD-playerelor standalone, tre doar sa stii sa-l imprimi cu Nero ca Video CD. Despre DivX si Xvid s-a scris mai sus. La capitolul SVCD am intalnit playere care nu voiau sa le ruleze de nici o culoare (doua modele de Panasonic, un al treilea model de Panasonic le rula super), altul nu voia sa ruleze decat SVCD facut "constant bitrate" (un Medion), dar majoritatea care am apucat sa le incerc vedeau SVCD.

#6
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Tare interesant ar fi un DVD care sa citeasca DivX-uri. In fact poate sa nu citeasca DVD-uri dupa mine. Audio CD/DivX/MP3 ar fi suficient  :drac:

Stie cineva intamplator daca exista in .ro asa ceva ? Ca momentan chiar as cumpara asa ceva...

#7
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Dupa cum am zis, exista kiss si inca unu, elta sau ceva de genu' asta (si waitec-ul prin august parca).
Vorbeste si tu Menetz.

enjoy,

Mtz

#8
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,647
  • Înscris: 28.11.2001
Exista Ivory DVD/DivX player la Flamingo. Costa 299$ fara tva. Apare incepind cu catalogul din mai 2003. Pe site la flamingo nu sunt informatii. La Flamingo Sibiu si la dilerii din Alba Iulia n-am obtinut informatii suplimentare. De altfel habar nu aveau ca exista asa ceva de vinzare. Flamingo e de •••••. :mad:

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Daca tot se discuta aici despre DVD player-ele ce citesc DivX-uri, am si io o intrebare pt cei ce au intalnit astfel de player-e: Recunosc subtitrarile specifice DivX-urilor, .txt, .sub etc?

#10
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Da, le recunosc. Cel putin pe cele in format MicroDVD si SubRip, or mai fi si altele, dar aceste formate sunt cele mai raspandite.

enjoy,

Mtz

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate