Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

am mare nevoie de niste raspunsuri...

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
tulu

tulu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.06.2006
m am gandit si vreau sa mi cumpar un monitor mai bun deoarece as vreaa sa imi protejez ochii cat mai bine..:) am in jur la 8,5 milioane dar faza e ca nu stiu ce sa aleg.....si nici nu stiu dak lcd e acelasi lucru cu tft sau sunt diferite... dak conteaza luminozitatea, contrastul, certificarea..


m am gandit la un lg L1717s 17"" luminozitate 250cd/m patrat
contrast 500:1
8 ms

in orasul meu costa 8 milioane

am citit prin forumuri si a aflat k exista "pixeli morti".... ce sunt aia? si ca ar mai fi niste dezavantaje pe ici pe colo...

acest monitao de care am orbit este bun de ceva...avnd in vedere ca am sa l folosesc si la jocuri dar si filme si toate chestiile care se pot afce pe un calc

pls pls sa ma ajutati ca nu stiu nimic in acest domeniu si avand in vedere ca este priul meu monitor, si nu vreau sa fiu nemultumit cand ajung acasa de el   pls help me!!!!

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cele doua, TFT si LCD, sunt prescurtari ale unor lucruri diferite, dar de regula se refera la tehnologii care pot exista in acelasi monitor.
TFT inseamna thin film transistor, respectiv este vorba despre un substrat al unui monitor extraplat, care controleaza fiecare pixel in parte, mai precis cate 3 tranzistori pe pixel sau subpixel....
LCD inseamna liquid cristal display, si se refera evident la materialul folosit pt. a obtura lumina in fiecare subpixel.
TFT-uri sunt si ecranele cu plasma, care nu au LCD, si de asemenea TFT-uri sunt si OLED-urile, care reprezinta viitorul in materie de monitioare.

Pixeli morti, inseamna pixeli stricati, negri, care nu se aprind.

Daca vrei un monitor bun, care sa ofere in ziua de azi o imagine buna in mai multe rezolutii, culori placute, odihnitoare, gradatii de culori si de tonuri multe si naturale, contrast mare si reglabil in asa fel incat sa fie placut, uita de LCD-uri, sunt absolut toate, inclusiv cele de cateva mii de euro, niste porcarii !
Toate au contrast prea mare si artificial, care elimina gradatiile de tonuri in umbre, nuante mai putine, aspect de desene animate proaste, sursa de lumina fluorescenta, care numai odihnitoare nu este !!!

Cauta un monitor CRT (cu tub), care sa suporte 100Hz refresh vertical real, in rezolutia in care ai de gand sa-l folosesti mai mult.
Cauta de ex. un Samsung SyncMaster 757-797 DF-DFX de 96 Khz, sau 957-997 DF-DFX de 96 Khz.
Si modelele amintite de 17 inch si cele de 19 inch permit un refresh de 100 Hz pana la rezolutia de 1152X864.
De asemenea cele de 17 inch au o rezolutie nativa de 1600X1200, pe care o pot reda la 75 Hz, si merg si in 2048X1536....cele de 19 au evident rezolutie nativa si mai mare !

Daca il folosesti la 100 Hz, si apare chestia asta inclusiv in OSD-ul monitorului ( on screen display), si reglezi imaginea, geometrie, temperatura de culoare, contrast, luminozitate, etc., nu o sa ai probleme cu oboseala din cauza lui, poti sa stai si toata ziua...!
Trebuie sa reglezi si Properties, Settings, Advanced, Monitor, sau si mai bine, direct in driverul placii grafice, la care se ajunge pe aceeasi cale mentionata anterior, combinatiile rezolutie-refresh, inclusiv sa-i setezi forced 100 Hz in jocuri !!!, pt. ca unele din ele nu vor altfel !!!, dar atentie, sa nu incerci sa folosesti 100 Hz in rezolutii in care monitorul nu poate asa de mult.
Poti avea acces direct de pe taskbar la driverul placii grafice, si poti schimba rezolutia dar si refreshul "on the fly"
Cand ai nevoie de rezolutii mai mari, trebuie sa setezi un refresh mai mic.
Bafta !

Edited by loock, 10 June 2006 - 19:06.


#3
tulu

tulu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.06.2006
a cautat modelele care mi le ai zis tu si am gasit

Model 797DF
Diagonala 17"
Tip DynaFlat™
Dot Pitch 0.20 mm
Frecventa verticala 50 ~ 160 Hz
Frecventa orizontala 30 ~ 96 kHz
Rezolutie 1280 x 1024 /85Hz
Standard de Protectie TCO '03
Garantie 3 ani


la acest model vad ca zice la rezolutie 85 hz pt 1280 cu 1024...asta inseamna ca la rezolutii mai mici duce pana la 100hz?? informatia este de la ultrapro, piatra neamt.

la urma urmei.....un lcd ofera mai ulta protectie ochilor decat un crt la acelasi pret?

#4
tulu

tulu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.06.2006
m am uitat si pe cel.ro si am vazut cu totul si cu totul alte date in legatura cu tipul de monitor mentionat mai sus......chiar ca nu mai inteleg niic     :confuzzled:

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Am intrat si eu pe cel.ro sa vad ce anume te-a nedumerit, si am vazut informatii foarte clare, chiar deosebit de detaliate !

O metoda grosiera de calcul :
Daca se imparte frecventa de scanare verticala in Khz,  la o rezolutie verticala (nr. de linii orizontale) pe care vrei sa o folosesti, scazand totusi o marja de 5-10 % (pt. ca socoteala facuta este doar aproximativa, de fapt se folosesc ceva mai multi Khz, plus ca se lasa ceva si pt. protectia monitorului), se obtine frecventa de refresh verticala maxima a monitorului in acea rezolutie.

Cum am aratat anterior, daca monitorul este construit pt. maxim 96 Khz, el suporta 100 Hz pana in rezolutia de 1152 X 864.
La 1280 X 960 ( asta are format 3/4, 1280 X 1024 e o prostie...), teoretic ar putea scoate 100 Hz, daca ar functiona la maxim, 96000/960 = 100, dar asa cum am amintit, se consuma ceva mai mult, plus ca se lasa o marja de siguranta.
La 1152 X 864 se folosesc deja in jur de 92 de Khz., chiar daca la socoteala iese 86 Khz....

Refreshurile alea listate pe cel.ro, se obtin doar daca fie folosesti Windows 98 SE sau XP Home edition, cu setarea Optimal la refresh, fie daca folosesti Power Strip sau un soft asemanator, nerecomandat daca nu ai idee de ce faci ! Eu am XP PRO ...

Pe cel.ro apare doar modelul de 19 inch, de altfel nu ma mira, cele de 17 inch si 96 Khz nu se mai fabrica de ceva vreme, pt. ca nu mai era rentabil la pretul penibil de mic la care ajunsese....

Vezi ca driverele astea mai noi de la ATI, (nu stiu ce placa grafica ai) necesita sa setezi forced in doua locuri ca sa mearga 1152X864 in 100 Hz.
Era mai simplu inainte...oricum, bine ca se poate... :D
Eu am un 757 DFX, si de obicei il tin in 1024 X 768 @ 100 Hz, ca sa stea lejer, sa nu-l fortez prea tare.
Vreau sa ma tina mult, cel putin pana apar OLED-uri la fel de bune ca CRT-urile, sau poate cu rezolutie mai mare, ca astept 4096X3072 de 10 ani....  :)

Edited by loock, 11 June 2006 - 00:49.


#6
tulu

tulu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.06.2006
ce am vazut eu diferit era pt modelul 795DF dar cand m am uitat mai bine pe acolo cam acelasi lucru era la ambele firme....

am o placa video GeForce 4 MX 4000 de 128MB facuta de asus dar faza este ca eu inca nu am acel monitor si de aia va intrebam pe voi de niste informatii.....

inca nu stiu daca sa mi iau crt sau lcd sau tft....tot ce vreau este ceva bun pt ochii mei   :D

#7
unGreu

unGreu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 10.05.2005
nu credeam ca mai exista cineva cere sa-si doreasca crt  :deadtongue:
un lcd nu afecteaza ochii

#8
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006

View Posttulu, on Jun 11 2006, 11:29, said:

ce am vazut eu diferit era pt modelul 795DF dar cand m am uitat mai bine pe acolo cam acelasi lucru era la ambele firme....

am o placa video GeForce 4 MX 4000 de 128MB facuta de asus dar faza este ca eu inca nu am acel monitor si de aia va intrebam pe voi de niste informatii.....

inca nu stiu daca sa mi iau crt sau lcd sau tft....tot ce vreau este ceva bun pt ochii mei   :D
ia-ti un lcd ...astea sunt pentru viitor si nu mai asculta parerea celor care recomanda crt-uri de 19 " cu refresh de 100Hz  :w00t: .E cat un tanc .Daca nu lucrezi in Photoshop si 3d pentru ce-ti trebuie crt ?  :photo:
edit: No offence  :peacefingers:

Edited by razzvann, 11 June 2006 - 12:28.


#9
tulu

tulu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.06.2006
mai lucrez din cand in cand in Photoshop dar nu pot sa cred ca se vede asa de rau pe un lcd........ in rest mai urmaresc si filme si joc jocuri k cs sau warcraft.......

in final tre sa ma hotarasc pana luni sau marti ce fel de monitor vreau.......

#10
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006

View Posttulu, on Jun 11 2006, 14:28, said:

mai lucrez din cand in cand in photoshop
esti profesionist.. scoti bani din asta? Si eu il deschid cateodata si mai editez o poza  :lol: dar nu inseamna ca lucrez cu el. Daca nu scoti bani din asta.. trage tu concluzia  :photo:

Edited by razzvann, 11 June 2006 - 17:00.


#11
tulu

tulu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.06.2006
in primul rand nu scot bani din asta
in al doilea rand nu am lucrat pe un lcd si nu stiu dak se vede f nashpa in Photoshop dar u zici ca este destul de bun pt cineva ca mine? (lucrez doar la nevoie)
in al 3 lea rand nu mi ati raspuns la intrebare........se vede asa de naspa pe un lcd, lucrul in photoshop??? ;)

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Se vede "naspa'" aproape orice !, nu doar in Photoshop.

Cred ca trebuie sa vezi puse alaturi doua monitoare, unul LCD, oricat de bun, si unul CRT, unul mai PRO. care sa fie reglat, si care sa prezinte aceleasi imagini,  fotografii, jocuri, filme, etc.
Diferenta este enorma !

LCD-urile sunt o bataie de joc fata de un CRT bun.
E ca diferenta dinte BETA si VHS .... :puke:

Pe LCD pierzi gradatiile de tonuri in umbre si culorile de asemenea, parca vezi desene animate proaste pe VHS.....plus ca monitorul LCD interpoleaza rezolutia daca nu il folosesti in cea nativa, si din cauza asta se vede SUPERNASPA'.... :death:
Ca sa-l folosesti in rezolutia nativa mereu, iti trebuie o placa grafica f. buna, si pt. ce am amintit anterior, tot degeaba....

LCD-urile au sursa de lumina fluorescenta, care numai odihnitoare nu este !, si care strica si mai rau imaginea, care devine rece, artificiala, sclipicioasa, cu un aspect perlat nejustificat.

Cred ca cel mai bun sfat este sa eviti LCD-urile, si sa te bucuri de un CRT mai PRO. care merge in 100 Hz, urmand sa vezi apoi daca apar SED-uri si OLED-uri cu performante cel putin comparabile cu CRT-urile.

Edited by loock, 12 June 2006 - 04:18.


#13
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006

View Postloock, on Jun 12 2006, 05:13, said:

Ca sa-l folosesti in rezolutia nativa mereu, iti trebuie o placa grafica f. buna, si pt. ce am amintit anterior, tot degeaba....
De unde ai scos asta?:roflmaofast: Am un 930bf si o amarata de geforce 2 mx cu 64 mb si merge perfect 1280x1024x32 .Poate eu jocurile le joc in 640x480x16  :naughty:

Edited by razzvann, 12 June 2006 - 06:20.


#14
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005
Cum poate cineva recomanda un monitor CRT in fata unui LCD?! Poate acum cativa ani dar de atunci tehnologia a avansat.
Haideti sa ne luam televizoare SPORT alb-negru(parca asa se numeau) sau eventual ceva pe lampi!
Sa inteleg ca si o plasma se vede naspa... ca de e mai mare si tehnologia mai proasta!

Ontopic: cumpara un Samsung 710N si nu vei regreta, chiar daca te va costa ceva mai mult decat un CRT.

#15
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Votez LCD, insa nu modelul respectiv pt ca iti va face o impresie ff. neplacuta la coloristica.

Aceste monitoare ff. ieftine d ela LG sunt niste porcarii intr-adevar din pct de vedere al culorilor.
Fie are tenta de albastru, fie de portocaliu si nu scapi de ea orice setari ai face.
Culorile sunt distruse, tonurile nu exista.

De aici pana la ati recomanda un CRT este insa ... mi s epare aberant.

Un CRT iti face radiografie cand stai in fata lui, iar tehnologia pare a stagna in acest domeniu, deci produsele devin mai proaste odata cu scaderea cererii.

Iti recomand sa mais trangi niste bani si sa iti iei un Samsung de 19 inch dupa ce in prealabil ai facut cunostiinta cu modelul respectiv pe raftul unui magazin.

Also cauta review-uri.

#16
Howzit_90

Howzit_90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.06.2005
eu am un 940 B de cateva zile, desi se vede putin in trecere, nu ma plang, mai ales ca e de 4 ori mai usor decat un crt, si mai putin radiant, desi e cu lumina fluorescenta. in prima zi am simtit putoin oboseala la ochi, dar de atunci nu mai am nimic, mi se pare mult mai relaxant decat un crt. Precizez ca ma joc si lucrez in Photoshop destul de putin...

#17
tulu

tulu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.06.2006
o intrebare f importantaaaa....... cum este mai bun contrastul.... de 500:1 fata de 700:1?
luminozitatea cum trebuie sa fie mai buna 250cd/m2 sau 400cd/m2........

ce imi recomantati??: 3 tipuri de monitoare dar care au urmotoarele caracteristici diferite.....
1.....lumiozitate:400cd/m2  contrast 600:1
2.....luminozitate:250cd/m2  contrast 500:1
3.....luminozitate:300cd/m2   contrast 700:1

la ce sunt bune contrastul si lumionzitatea??? pls tastati care wa pricepeti ca am mare nevoie de niste raspunsuri.... :worthy:  :worthy:  :worthy:

#18
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006

View Posttulu, on Jun 13 2006, 14:24, said:

o intrebare f importantaaaa....... cum este mai bun contrastul.... de 500:1 fata de 700:1?
luminozitatea cum trebuie sa fie mai buna 250cd/m2 sau 400cd/m2........

ce imi recomantati??: 3 tipuri de monitoare dar care au urmotoarele caracteristici diferite.....
1.....lumiozitate:400cd/m2  contrast 600:1
2.....luminozitate:250cd/m2  contrast 500:1
3.....luminozitate:300cd/m2   contrast 700:1

la ce sunt bune contrastul si lumionzitatea??? pls tastati care wa pricepeti ca am mare nevoie de niste raspunsuri.... :worthy:  :worthy:  :worthy:
Nu prea mai conteaza acum luminozitatea.Daca vei tine brightness la maxim la un lcd simti ca-ti ard ochii, maxim 30 din 100  :photo: .Contrastul e bine sa fie cat mai mare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate