Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

help - depresie-psihoterapie

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
clandher

clandher

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.08.2007
In general e ok ce spunea Woland. Regula de baza in psihoterapie sau consiliere este ca trebuie sa-l ajuti pe client sa-si gaseasca singur solutia. Ca si psihoterapeut, teoretic, nu ai voie sa dai sfaturi. Nu spun ca asta se intimpla intotdeauna. Din pacate nu stiu sa-ti spun in Bucuresti la cine ai putea apela. Ma refer aici la practicieni adevarati. Dat fiind ca nu stiu care sunt problemele tale nu stiu catre ce anume ar trebui sa te indrum. Eventual cauta un cabinet de consiliere, mergi si stai de vorba cu cineva de acolo. Te-ar putea ajuta sa iti dai seama mai bine care sunt problemele tale, si eventual si ce posibilitati de rezolvare ar fi.
Vb foarte general pentru ca ceea ce ai spus e foarte general.
Atentie, nu toate cabinetele de psihologie se ocupa de consiliere/psihoterapie.

#20
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View Postclandher, on Sep 28 2007, 02:39, said:

Ba baiatule, intimplator sunt psiholog, asa ca stiu cam cu se se maninca chestia asta si nu vorbesc din filme sau de la televizor.
Si pentru cultura ta generala...probelem grave...pt unii probleme grave inseamna ca i-a iesit un cos pe nas..intotdeauna depinde de optica persoanei.
In general depresiile sunt treburi usoare...aia cu forme grave mai au si alte probleme.

Ba baiatule? Halal limbaj pentru un psiholog, draga. In primul rand, nu sunt "ba baiatule". In al doilea rand, pastreaza-ti calmul. In al treilea rand, cultura mea generala nu sufera si cu siguranta senzatia mea ca nu tu mi-o poti imbunatati este cat se poate de corecta. In al patrulea rand, intamplator sunt medic.
Ciudat ca din partea unui "psiholog" sa vina "pentru unii probleme grave inseamna ca i-a iesit un cos pe nas". Nu ai invatat in facultate ca nu ar trebui sa-ti permiti sa minimalizezi problemele nimanui? Psihoterapia tocmai cu asta se ocupa. Cu reactia ta la anumite probleme, cu schimbarea punctului de vedere daca e cazul.
Asa ca daca vine un individ la tine tipand si dand din picioare ca i-a iesit un cos pe nas, plangand si lasandu-se obsedat de aceasta idee, ar fi cazul sa-l asculti.
Mie nu-mi miroase a psiholog in cazul tau. Limbajul si lipsa de informatii te pot demasca cu usurinta.
Orice ai fi sau n-ai fi, nu mai ridica la rang de adevar parerile tale. Omul are nevoie de ajutor, nu de disputa pe aici.

#21
iulyaaaa

iulyaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 11.12.2006
Ti-l recomand pe Ilie Marinescu (profesor psiholog), se mai duce la OTV la Dan Diaconescu Direct. Te poti duce cand il vezi in emisiune la OTV si sa vb cu el intr-o pauza sa-ti dea mai multe informatii.

#22
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postiulyaaaa, on Sep 28 2007, 10:43, said:

Ti-l recomand pe Ilie Marinescu (profesor psiholog), se mai duce la OTV la Dan Diaconescu Direct. Te poti duce cand il vezi in emisiune la OTV si sa vb cu el intr-o pauza sa-ti dea mai multe informatii.

Uite chiar acuma ma duc fix la el  :roflmaofast:  Ce legatura o fi avand garsoniera lui Dan Senzationescu si televiziunea lui care emite din ghena, cu ce am zis eu, nu stiu.  :lol:

#23
iulyaaaa

iulyaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 11.12.2006
Eu te-am sfatuit sa te duci la Marinescu si cum se mai duce din cand la OTV puteai sa-l gasesti pe acolo daca nu stii adresa cabinetului lui sau nr. de telefon ceva...
E clar. du-te la psiholog sa-ti faci ordine in ganduri :peacefingers:

#24
clandher

clandher

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.08.2007
Incepusem sa dau un alt raspuns, dar chiar am treaba si nu am timp de toate prostiile.
Nu te du la din astia de apar pe la OTV-uri sau mai stiu eu unde, si nu te lua dupa titlurile afisate cu ostentatie.
Sunt si persoane serioase in bransa asta, sint sigur ca ii poti gasi, sunt si cabinete care au pagina de net.
Iti doresc multa bafta si sa-ti rezolvi problemele.

#25
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postiulyaaaa, on Sep 28 2007, 15:20, said:

Eu te-am sfatuit sa te duci la Marinescu si cum se mai duce din cand la OTV puteai sa-l gasesti pe acolo daca nu stii adresa cabinetului lui sau nr. de telefon ceva...
E clar. du-te la psiholog sa-ti faci ordine in ganduri :peacefingers:

Tu stai si te uita la ZeroTV tata ca e tare interesant postu'. Nici daca as ramane singur pe o insula pustie si as prinde doar OTV nu as urmari un asemenea rahat de televiziune, daramite sa mai apelez la serviciile zapacitilor si descreieratilor care nimeresc pe-acolo. Hai ca mi-am revenit brusc la faza asta, ce ma poate distra si inveseli mai tare decat luarea in serios a ceva de la otv  :coolspeak:

#26
sushy_23

sushy_23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.10.2007

View Postwanda, on Jun 11 2006, 17:24, said:

Epurica,

Am cautat pe net informatii despre analiza existentiala si am gasit carti, materiale scrise despre asta. Cred ca analiza existentiala poate fi o solutie pentru noi pentru ca asta am pierdut noi, fiecare separat, dar si impreuna: sensul. Mai ales el are senzatia asta foarte accentuata de "ce rost are sa traiesc" care sta la baza impulsului lui catre sinucidere.
Nu mai suntem un cuplu, sunt constienta de pericolele pe care le-ai mentionat si tu legate de manipularea sentimentala, dar am ramas prieteni si ne ajutam cand e cazul.
Am vazut ca exista SAEL, dar la practicieni pagina e in constructie si am gasit si pe psihoterapie.ro psihologi care se ocupa cu asta, ca sa zic asa. Am descoperit doi psihologi care au specializarea asta si as vrea sa stiu daca ii cunoaste cineva, cum sunt etc. Nu stiu daca am voie sa le postez numele, asa ca-ti voi trimite numele lor pe PM.

Multzam pentru orientare.



cautam pe net ceva despre frankl si logoterapie si intamplator (desi nimic nu e intamplator) am dat de acest forum. sa stii, Wanda, ca problema ta nu e unica. macar tu esti constienta de ea. eu am incredere in psihologi si psihoterapeuti in momentul in care se raporteaza si la profunzimea fiintei umane. nu stiu daca iti va mai fi de folos acest mesaj, avand in vedere ca problema ta e de acum mai bine de un an, dar imi place sa cred ca il vei primi. eu am cunoscut de curand un domn care m-a facut sa inteleg mai bine ce inseamna psihologia si psihoterapia. il cheama Victor si lucreaza ca psiholog la SAMU...e un centru pt persoanele defavorizate, undeva in zona Leu, buc, metrou politehnica. problemele de genul acesta sunt mult mai profunde decat credem noi. vezi tu, de cele mai multe ori ignoram realitatea profunda a sufletului care, la un moment dat, isi cere drepturile, hrana lui. acest lucru il poate face si un psiholog, adik sa ne constientizeze de ac lucru. dar ceea ce are nevoie cu adev sufletul nostru, adica noi insine in profunzime, nu poate oferi psihologul. el doar indica o cale de urmat...dar esti sigura ca acea cale este salvatoare? crezi ca doar cateva pastile pot vindeca sufletul?
ma indoiesc...eu sunt convins ca ceva mai profund ne lipseste noua tuturor...si de acea cred ca ar fi indicat si util sa vb cu un preot bun. eu insumi am avut probleme legate de sensul vietii si a tot ceea ce fac. nu ma bucuram de nimic. logoterapia doar iti spune despre sens..dar care este acesta? si am ajuns la convingerea ca doar un sens f inalt , care transfigureaza, ne poate salva, multumi, vindeca. vb cu un pr si ai sa afli ca doar Hristos e Cel Care si-a dat viata ca macara de am crede ca doar prin El,Dumnezeu, ne aflam sensul suprem... si daca esti interesata, iti recomand sa vb cu Pr. Coman de la Facultatea de teologie, Buc. pe mine m-a ajutat mult, si intelege f b probl tinerilor (nu ca ar fi singurul)

#27
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostSINEKT, on Sep 29 2007, 21:59, said:

Tu stai si te uita la ZeroTV tata ca e tare interesant postu'. Nici daca as ramane singur pe o insula pustie si as prinde doar OTV nu as urmari un asemenea rahat de televiziune, daramite sa mai apelez la serviciile zapacitilor si descreieratilor care nimeresc pe-acolo. Hai ca mi-am revenit brusc la faza asta, ce ma poate distra si inveseli mai tare decat luarea in serios a ceva de la otv  :coolspeak:
Iti recomand sa te duci la Dr. Florin Tudose sigur l-ai vazut pe la tv. el este psihiatru dar poate sa faca si consiliere psihologica sau cel putin te indruma el la un psiholog bun.

#28
vali matei

vali matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2007

View PostTabu, on Sep 28 2007, 07:53, said:

Ba baiatule? Halal limbaj pentru un psiholog, draga. In primul rand, nu sunt "ba baiatule". In al doilea rand, pastreaza-ti calmul. In al treilea rand, cultura mea generala nu sufera si cu siguranta senzatia mea ca nu tu mi-o poti imbunatati este cat se poate de corecta. In al patrulea rand, intamplator sunt medic.
Ciudat ca din partea unui "psiholog" sa vina "pentru unii probleme grave inseamna ca i-a iesit un cos pe nas". Nu ai invatat in facultate ca nu ar trebui sa-ti permiti sa minimalizezi problemele nimanui? Psihoterapia tocmai cu asta se ocupa. Cu reactia ta la anumite probleme, cu schimbarea punctului de vedere daca e cazul.
Asa ca daca vine un individ la tine tipand si dand din picioare ca i-a iesit un cos pe nas, plangand si lasandu-se obsedat de aceasta idee, ar fi cazul sa-l asculti.
Mie nu-mi miroase a psiholog in cazul tau. Limbajul si lipsa de informatii te pot demasca cu usurinta.
Orice ai fi sau n-ai fi, nu mai ridica la rang de adevar parerile tale. Omul are nevoie de ajutor, nu de disputa pe aici.

Tabu are evident dreptate. Intamplator tratez  si depresii (sunt psihiatru) de cativa ani, si nu e deloc ceva "usor".  Si da, sunt de acord cu Tabu cand zice ca e mai bine sa te vada inainte un psihiatru, ca e medic si poate sa-ti faca (si trebuie!)  initial un diagnostic diferential sa elimine posibilitatea ca acuzele "psihice" sa fie generate de cauze somatice (ca de exemplu o afectiune endocrinologica sau alte muulte altele). Si iar trebuie sa fiu de acord cu Tabu (si nu-i sunt ruda! nici amic! nici nu m-a platit!) ca exista aceasta prejudecata in Romania ca trebuie musai sa fii nebun rau ca sa ajungi la psihiatru. Si intr-adevar psihoterapie poate sa faca si un psiholog si un psihiatru, numai sa aiba formare.

On topic. Psiholog ok, Ovidiu Fugaru,  lucreaza la Lotus Medica 2002.

#29
Graveland

Graveland

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 07.08.2006

View PostSINEKT, on Sep 26 2007, 00:14, said:

Daca se poate, rog sa imi recomandati un psiholog bun la care m-as putea duce pentru niste probleme foarte grave in familie. Daca ati cunoscut sau cunoasteti respectivul psiholog, este cu atat mai bine.

As avea rugamintea ca topicul sa ramana serios. Este vorba despre lucruri ingrozitor de grave, pe care nu doresc sa le expun publicului larg.



Va multumesc.

Poti incepe sa vorbesti cu tine. Eventual zi-o tare, daca nu ti-e de ajuns sa-ti auzi gandurile. Trateaza-te singur si fa muschi sentimentali, dezvolta-ti armura.

Tocmai ca e grav, trateaza-te singur, nu fi demn de mila/"tratamentul" altora.

#30
Anorien

Anorien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 09.12.2006

View Postclandher, on Sep 28 2007, 01:48, said:

Dat fiind ca nu stiu care sunt problemele tale nu stiu catre ce anume ar trebui sa te indrum. Eventual cauta un cabinet de consiliere, mergi si stai de vorba cu cineva de acolo. Vb foarte general pentru ca ceea ce ai spus e foarte general.

View PostSINEKT, on Sep 28 2007, 00:45, said:

Este vorba despre faptul ca in anumite situatii de maxima nervozitate nu pot sa imi suprim niste reactii extrem de violente si potential periculoase pentru ceilalti.

Eu cred ca SINEKT a dat un hint destul de clar...
Tocmai de aceea sa ii dati un sfat de genul

Quote

Tocmai ca e grav, trateaza-te singur, nu fi demn de mila/"tratamentul" altora.
e inconsienta pura. mai ales ca SINEKT a zis si "niste probleme foarte grave in familie" corelat cu "reactii extrem de violente si potential periculoase pentru ceilalti" acum v-ati prins? Cat de inconstient sa fii sa ii zici sa se trateze singur, ca altfel ar fi demn de mila altora? GRaveland, oare nu te roade constiinta, ca daca iti va urma sfatul, cineva, un om, o mama, o sotie sau poate chiar un copil, poate sa sufere din aceasta cauza? Chiar el a recunoscut ca e periculos pentru ceilalti!
Doamna, cata inconstienta pe unii oameni  :o

Edited by Anorien, 08 December 2007 - 02:15.


#31
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
nu-i nici aria de religie, nici cea de abuzuri, deci abtineti-va.

#32
ercavlad

ercavlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.01.2008
Daca sunteti hotarati sa faceti asta intradevar va astept la mine.
Sunt psiholog specilaizat in terapie familiala.
Cu toate acestea rezultate nu se pot garanta.
Pretul sedintelor este accesibil.
Ne putem intalni sa ne cunoastem apoi luati o decizie.
Eu lucrez in 12 sedinte in general.

#33
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Intradevar, e groasa treaba. Am avut o amica ce a patit ceva asemanator cu prietenul ei. Bineinteles ca a apelat la duo-ul psihiatru/psiholog. Habar n-am ce sa recomand mai intai, depinde de individ. Insa de obicei psihiatrul este primul pe care trebuie sa il vizitezi. Cert e ca ei au avut noroc ca au consultat un psihiatru (deci medic) cu supraspecializare in psihologie(psihologii puri nu-s medici). A fost o chestie extraordinara pt ei. Acum fiecare isi traieste viata cu pofta.

Suicidologia indica faptul ca de obicei tinerii au mai multe tentative de suicidere (=suicidație) fara a finaliza actul, iar cei apropiati sunt anuntati de cel ce sufera. Adevaratii suicigasi (statistic vorbind) sunt varstnicii: nu anunta pe nimeni si se sinucid fara prea multa tragere de inima.
Cu toate astea, chiar daca prietenul tau intra in categoria suicidatie (pt "demonstratie", sa fie "bagat in seama") asta nu inseamna ca respecta regula. Deci sa aveti grija.

Asa ca recomand duo-ul respectiv ca problema sa aibe o sansa cat mai mare de vindecare. Trebuie doar sa aveti rabdare...de obicei nu "trece"intr-o luna-doua iar sprijinul si intelegerea apropiatilor e foarte important.

P.S. Va trebui sa se dezvolte si in Ro ramura asta de terapie....pt ca numai luand definitia sanatatii(OMS) apare triada: starea de bine social, psihic si biologic. Primele doua sunt lasate-n plata Domnului...deocamdata.

Edited by tzotzolyno, 27 January 2008 - 10:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate