Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

nu pot sa vad filme (avi,wmv) pe computer

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003
am o eroare si nu stiu cum s-o rezolv, o sa dau cateva expliatii, poate reusiti voi sa-mi explicati ce si cum:

am win2k si windows media player 7.
mi-am instalat si divx 5.02.

cand sa vad filme, nimic. wmplayer crapa fara sa zica nimic, iar bsplayer-ul zice:

"access violation at address xxxxx in module MMSwitch.ax. Read of address 0000000".

mi-am instalat toate codecurile posibile (nimo, kristal codecs, si tot ce-am mai gasit) si tot nimic. mi-am instalat din nou mplayer 7, si tot asa, crapa la fel.

ce pot sa fac  :confused:  :confused:  :confused:

#2
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
nu crezi ca ai facut o prostie sa iti isntalezi toate codecurile astea? se cam bat cap in cap..incearca si tu cu Ace Megacodecs Pack Pro XP ....trebe sa mearga ..eu pe asta il folosesc pe WinXP Pro, WMPlayer 8.

#3
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
In general cand bagi un pachet de codecuri din astea e recomandat sa le dezinstalezi pe cele existente deja. Asha si in cazul lui Ace Mega Codecs Pack. Incearca sa dezinstalezi tot si sa pui Ace ala .. desi nu stiu dak mai o sa fie sistemu tau k inainte dupa toata faza asta (in sensu negativ).

#4
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
sau la instalarea lui ace mega codecs pack, cand te itnreaba daca sa ruleze Agressive remover..da-i ies si le scoate el de tot pe alea vechi si le baga pe astea.

#5
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003
mi l-as pune, doar ca e cam mare (46 Mb) si nu e pe metropolitan... altceva, mai mic, exista ?

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Hmm cred ca sunt zeci de threaduri cu probleme de acest fel pe acest forum.. concluzii:

1. NU mai instalati prostii de pachete gen: Nimo, Ace mega..e tc
2. Daca le aveti dezinstalati-le.
3. Intalati DivX codec 3.11 alpha (da, ala vechi) - contine decoderul pt. filemele codate cu DivX soud codec.
4. Instalati ultima versiune de DivX  (acum este 5.05a)
5. Instalati ffdshow  !!!!
6. Rulati filemele cu un payer bun, gen BSplayer  sau mv2player .

Cam atat.

Cand un film nu poate fi vizionat, utilizati programul gspot pentru a vedea ce codecuri va lipsesc, apoi gasiti-le cu google.

#7
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Eu cu DivX 5.05 si Nimo Lite ma descurc bine si binenteles BSplayer. Courage: De ce zici ca nu e bun Nimo?

#8
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003
gata, s-a rezolvat...

nu stiu de ce, dar spun ce am facut: am incercat sa dezinstalez toate codec-urile (pe cat mi-a fost posibil), am reinstalat media player 7.1, am instalat windows media player 9.0 codecs (astea cred ca au fost de baza), si apoi divx 5.
e voila

#9
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Io folosesc numai ffdshow si n-am nici o problema da auzisem ca Ace e bun.

#10
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
ffdshow e foarte bun, numai ca iti mai trebuie xvid (compilare cat mai noua) pe langa (bineinteles in ffdshow ii debifezi optiunea de decodare XviD a lui)

a, si orice mplayer mai mare decat 6.4 este o mare porcarie !

#11
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
@ GunX stiu ca esti fan mplayer 6.4 si cred ca ai drepatate, dar Media Player Classic, ai testat?
http://www.softnews....11-2-1-38.shtml
http://www.softnews....11-2-1-42.shtml

enjoy,

Mtz

#12
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Courage: combinatia ta cu DivX 3.11, DivX 5 si ffdshow merge. Intradevar cu MPlayer 8 unele filme nu merg dar binenteles cu BSPlayer merg foarte bine. Clar BSPlayer e un player bun.

Pana acum foloseam AviCodec dar mi se pare ca gspot e mult mai dragut!

#13
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
regsvr32 /u mmswitch.ax :)

oricum, ac3filter + ffdshow + elecard (pentru mpeg2) si merg TOATE filmele

#14
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
@ zmith > la ceea ce ai tu acolo, nu uita ce a zis GunX in legatura cu Xvid, deoarece ffdshow-ul care exista acum, nu prea se "intelege" cu XViD-ul. In rest, e bine ce ai tu si in plus ce a zis sigxcpu ac3 filter pentru sunet AC3 si elecard pentru MPEG2. Elecardul e undeva pe forum. In locul Elecard-ului poti folosi si pe cel de la ligos: http://www.softnews....89561#post89561

enjoy,

Mtz

#15
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
cine are placi video nvidia : pt decodare mpeg2, folositi chiar filtrele dedicate (au cateva controale hardware) si dau cele mai bune rezultate, mai ales pt deinterlace.

mtz mplayerc este de la excelent si sublim in sus, dar nu oricine il are garantat in program files/windows media player, cum este cazul lui mp6.4 indiferent de ce mp ulterior ai facur greseala sa instalezi ;)

pt ffdshow : luati ultima varianta de alpha de aici

va mai trebuie msvcp70.dll si msvcr70.dll copiate in directorul de system inainte de a instala noul ffdshow (o sa le atasez eu acum)

Attached Files



#16
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
asa, iata si al doilea dll

dupa ce instalati, la proprietatile de configurare in ffdshow, la codec puneti la XviD in loc de libavcodec "XviD"

(atentie sa aveti deja un XviD cat mai nou instalat)

dupa setarea asta, tot ffdshow va ramane filtrul rulat ca master decoder (cu toate optiunile lui folositoare) insa va rula decriptarea cu algoritmul original din bibloteca externa preluata de la XviD.

adio probleme de compatibilitate, coruptii si artefacte, se pastreaza ordinea/disciplina si daca instalezi alta versiune de XviD ulterioara, linkarea este dinamica  :oK:

offtopic : uite MTZ, sa nu zici ca mai fac si eu cate un BINE semnificativ comunitatii, chiar daca am ajuns sa postez cam rar ...

Attached Files



#17
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Am si eu o nelamurire: in C:WINDOWSsystem32 am deja un msvcr70.dll, iar versiunea este 7.0.9466.0. La cel pus de tine aici, versiunea este: 7.0.9064.0.  In cazul msvcp, in C:WINDOWSsystem32 am doar msvcp60.dll, versiunea fiind 6.0.8972.0, iar la msvcp60.dll al tau este versiunea 7.0.9064.0.

Cele 2 dll-uri din attachment le pun in C:WINDOWSsystem sau C:WINDOWSsystem32?

Am Windows XP.

enjoy,

Mtz

PS nu prea am inteles chestia cu comunitatea, dar ma bucur ca ai revenit cu posturi elaborate. Oricum tu si acest forum ati fost "profesorii" mei in materie de video (care e doar o pasiune) si va multumesc pentru asta.

#18
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
pt winxp directorul system e considrat windowssystem32
pt win9x e windowssystem, deci tu pui in system32 (o sa zica overwrite probabil)

dar daca ai deja dll-urile respective (ele mi se pare ca exista pe WinXP deja dar nu pe Win9X) incearca sa rulezi fara astea de la mine (vezi si tu). daca versiunile sunt mai noi, overwrite them (si eu tot de pe net le-am luat, asa ca....banuiesc ca nu are ce probleme sa-ti faca)

chestia cu comunitatea a fost un fel de poanta....in sensul ca ma simt nasol ca nu mai am timp si tot mai rar mai imi permit sa mai "arunc" cate un tip/trick/hint din asta extrem de util de stiut (chestia de acuma in cazul meu a pus capat la o frustrare legata de ffdshow si xvid foarte veche si stresanta)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate