Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Nei Pori

- - - - -
  • Please log in to reply
1257 replies to this topic

#1171
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
La plaja, lumea se intinde pe plaja, ca si la noi, pe rogojini sau cearsafuri?

#1172
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Daca te referi la Nei Pori... sunt spatii amenajate cu umbrele si sezlonguri dar si zone unde iti poti intinde tu ce ai / ce preferi.

#1173
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007

 BlueKing-69, on 03 aprilie 2017 - 18:56, said:

Daca te referi la Nei Pori... sunt spatii amenajate cu umbrele si sezlonguri dar si zone unde iti poti intinde tu ce ai / ce preferi.
Defapt asa e peste tot in Grecia! N-am intalnit inca nici o plaja atat de amenajata incat sa nu fie zona in care sa te asezi cu propriile catrafuse!

#1174
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 23.04.2007
Exista vreun site centralizat unde sa pot gasi listate cazari in zona Nei Pori/Leptokarya?Binteles,in afara de Booking.com.Oferta e f subtire(ca numar de cazari) pe booking raportat la numarul fizic de cazari care le vad pe google maps.
Ma refer la ceva de genul http://www.halkidiki...partments_e.htm

#1175
roana71

roana71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 25.06.2007

 AdrianHH, on 02 iunie 2017 - 15:17, said:

Exista vreun site centralizat unde sa pot gasi listate cazari in zona Nei Pori/Leptokarya?Binteles,in afara de Booking.com.Oferta e f subtire(ca numar de cazari) pe booking raportat la numarul fizic de cazari care le vad pe google maps.
Ma refer la ceva de genul http://www.halkidiki...partments_e.htm


http://www.hotelsand...CFUOfGwodeqUIIw

http://www.neiporiho...ei-pori-hotels/

http://www.emmanuilt...&lang=en&page=1

http://www.travel-he...95/nei-pori/all

http://www.greekhote...er=htlZA&page=1

#1176
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006
Salut,

Dupa cateva incercari esuate de a reveni anii trecuti acum este certitudine. In prima jumatate a lui August voi vizita din nou Nei Pori. Cazarea este langa statiune, in Neou Panteleimona. Multumesc si pe aceasta cale @BlueKing-69 pentru sfaturi.
Am citit ultimele 26 de pagini si cum sunt "indragostit" de bucataria greceasca am extras ceva sugestii despre locuri unde se mananca bine. Daca aveti de adaugat ceva nou respectiv pareri la ceea ce am sintetizat deja, va rog sa o faceti:

Nei Pori:

Quote

- am mancat bine la Alkazar (mai scump) si la o terasa langa Alkazar, al carei nume nu l-am retinut. Era tot in albastru si avea trecut doar numele in greaca format din 2 cuvinte. La aceasta din urma am dat parca 25 euro, mancare pt 2 persoane si 1/2 l de vin, inclusiv spaga pt chelner.
Cel mai ieftin si destul de bine, se mananca la Platon. Insa aici mancarea (cel putin ce am incercat noi) se apropie mai mult de cea de fast food.
- Am mai mancat foooooooaaaaarte bine la Dyonissos, Volcano si Pakaliarakaia.
- La taverna Stelios se mananca bine si la preturi OK, dar nu au un meniu foarte variat. Aici am mancat o nebunie de calamar. La Pakaliarakaia am mancat un biban delicios si pepene din partea casei, iar la Dyonissos niste coaste de miel senzationale si din partea casei struguri.... La Volcano au pizza uriasa si absolut delicioasa si din partea casei inghetata.
- Locuri unde se mananca bine:Stavros(chiar langa Isla),Volcano(in special pizza de10 eur care e imensa),Anka Joe(aici se mananca foarte bine-vezi foto),Toy Kosmoy(gyros 2,20 eur),Caprice,
- Recomand o portie de peste Dorada (9 euro) gatita excelent la restaurantul "Stelios"
- O recomandare de taverna: AVRA (AYPA), situata langa hotel Manolas. In fiecare zi aveau mancare cu specific grecesc proaspat gatita: musaka, pastitsio, ardei umpluti, imam (vinete umplute) si altele, mult mai delicioase decat un banal gratar de porc sau pui cu cartofi prajiti.

Platamonas:

Quote

- Platamonas – taverna To limanaki (situata chiar in port). Amfitrion de exceptie. Avea un playlist cu muzica greceasca; l-am intrebat (mai mult ca sa ma aflu in treaba, pentru conversatie) daca este muzica cretana, a confirmat incantat de interesul meu probabil iar a doua zi, amintindu-si de faza, m-a “recompensat” cu un premiu: un aperitiv cretan din niste ierburi (mai mancasem asa ceva in Salonic). Iar la sfarsitul mesei ne-a adus desertul personalizat, mie diferit de al sotiei)

Satul Paleos  Panteleimon:

Quote

- Merita luata masa la tavernele de langa biserica,iar prajiturilede la cofetaria de acolo sunt delicioase ,toate traditionale  grecesti.

Multumesc.

#1177
juglansr

juglansr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.06.2016
Salut,
Pentru prima oara la Nei Pori, asta si datorita celor ce si-au impartasit aici impresiile(multumiri). Cel mai greu a fost sa traversam Romania, in Bulgaria mare parte din traseu e pe autostrada sau drumuri fara un trafic aglomerat.Vamile (Giurgiu si Kulata) relativ libere. Nei Pori e,intr-adevar, o statiune mica dar linistita, multe familii cu copii.Spre deosebire de alte zone din Grecia, nu am vazut foarte multi conationali, dar e abia prima zi. Hotelul Manolas isi merita din plin aprecierile, foarte curat, gazde primitoare, constructie relativ noua, bine intretinuta, interior de calitate, 50 de metri de plaja.Deocamdata, am mancat la Dionysos-coaste de miel, la care facea referire un forumist, foarte gustoase.Am gustat si din portiile celorlalti:rechin, calamar-totul bine gatit, portii satioase,preturi decente, e o taverna la care vom reveni cu siguranta.Abia astept sa incerc si mancarea de la celelalte taverne amintite pe forum.
Era sa uit: marea calda, linistita, curata, adancime mica pe o portiune destul de lunga,asa incat copiii au mediul de joaca propice.Plaja larga,nisip, teren de volei, fotbal, sezlonguri sau rogojina, dupa buget.
Cam atat dupa prima zi. Daca va mai pot fi de folos cu ceva informatii, cu mare placere.

#1178
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006
In primul rand multumim pentru informatiile "la cald" si mai asteptam.Posted Image.
Pe a doua sau a 3-a strada paralele cu plaja ar trebui sa fie taverna Athena. Daca nu s-a schimbat in ultimii ani ar trebui sa fi foarte multumit si acolo.
Apropo, acest Dionysos unde este localizat?

Concediu placut!

#1179
Tanyla

Tanyla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 20.03.2008
Experienta mea Nei Pori anul trecut in august :
Din pacate sau din fericire toti tindem sa fim subiectivi atunci cand ne expunem impresiile despre o vacanta, statiune, taverna... vedem prin ochii nostri, in functie de preferinte, gusturi, buget, chiar si prin faptul ca la prima iesire totul poate fi minunat, dar nu este.Anul trecut ne-am gandit sa-i (mai ) dam o sansa Rivierei Olimpului ( am spus sa-i mai dam deoarece prima vacanta in Grecia a fost acum multi ani ,2004 mai exact in statiunea Olimpic Beach )

Am sa incerc sa fiu cat mai obiectiva, desi experienta mea in ceea ce priveste Grecia se limiteaza la Halkidiki si Riviera Olimpului, incerc sa nu le compar pentru ca nu se pot compara. Cand am intrat in statiune, am avut un mic soc balarii, boscheti, gunoi, uscaciune.

Am ajuns la hotel zona curata, maturata, spalata, asta pentru ca in fiecare dimineata la ora 6 maturau, spalau, curatau podetele de lemn ce duceau de la promenada la zona de sezlonguri. Asa faceau toti cei care aveau plaja in chirie si terasa in zona de promenada. Am iesit la plimbare, trist, zona aceea mare de teren viran iarba uscata, mizerie, doi ponei plimbau copii pe acolo printre excrementende animale si gunoaie.

In zona de promenada erau doua trei trambuline, niste castele gonfrabile cam murdare, trei mese de hochei si cateva cosuri de baschet. In partea opusa era parcul de distractii, dar nu am avut curiozitatea sa- l vedem. In nicio statiune din Grecia nu am vazut asa o lipsa de verdeata, de orice fel flori, copaci, iarba nu stiu ceva verde era dar nu cum ma asteptam.

Plaja curata in zona beach barurilor. Dus pe plaja, cabina de schimb. Am prins vreme urata cu valuri f. mari ce au rascolit marea, la mal era neagra din cauza algelor, dar in zona unde faceam noi plaja au curatat cu grebla tot ce se adunase la mal.


Este statiunea unde am vazut cei mai multi copii pe mp din toate vacantele mele aici sau in lume. Pe noi nu ne deranjeaza copii, in niciun fel dar cei sensibili ar trebui sa ocoleasca aceasta statiune.

Mancarea... hmmm.
Am fost la mult laudata Taverna Stelios, in afara de calamari prajiti, creveti, hamsie, salata greceasca nu putei manca altceva. Copiilor le-am luat musaca si pastitio, niciun fel nu a fost mancabil fiind foarte condimentate cu nucsoara, nici macar adultii nu au putut manca fiind foarte iute si aromat.

A doua seara am incerczt Alkazar, alta greseala. Comanda venita dupa o ora, pe rand, la diferente de cel putin 20 minute o persoana de cealalta si noi eram zece dintre care trei copii. Unul dintre ei a primit mancarea ultimul- hamsie prajita... Pizza cu blat extra subtire si tareeee.

A treia seara am ajuns la Il Mondo si acolo am mancat masa de seara tot restul sejurului. Am dat de Dragos (ospatar de multi ani in NEi Pori) care ne-a mai povestit una alta de pe acolo. Mancare buna paste, pizza, gratare si niste salate minunate, clatite cu ciocolata o nebunie. La pranz mancam ciorba la Azzuro si o salata sau un gyros.
Produse de patiserie -Zaharoplastia - buneeee!

Magazinele m-au dezamagit groaznic, nu am gasit miere, sapun la calup frumos mirositor cu diferite arome din care taiam o bucata, uleiuri, creme nu stiu dar parca era acolo bazar din dragon... Acum nu stiu daca asta este cererea avand in vedere ca vin acolo doar bulgari, sarbi, macedoneni si romani. Alte natii nu am vazut...A nu se intelege ca sunt rasista Posted Image

Cam asta am avut de spus, probabil ca unii nu vor fi in asentimentul meu, dar noi am fost acolo si asta am trait.

Daca ne-am mai duce? Nu cu siguranta, ramanem la Halkidiki pana mai creste pustiul si putem lua insulele la colindat.

Este de recomandat doar celor cu copii, se poate face plaja pana tarziu la inserat, celor cu buget redus,celor ce doresc sa viziteze obiective turistice in zona, cu conditia sa ia aminte la cele de mai sus. Sper ca am reusit sa cuprind tot ce vroiam sa expun fara a fi subiectiva.

Acum despre hotelul la care am stat:Dionysion Hotel

Ne-am gandit la Nei Pori datorita faptului ca detine o plaja lata, cu nisip, si cu apa relativ mica la mal (a fost trei copii cu noi). Am vazut pe google maps localizat hotelul, pe plaja, cu o mica terasa in fata, umbrita natural. Nu am gasit info despre acest hotel mai deloc, cu exceptia a doua recenzii pe google de la macedoneni cred.

Contactat proprietar pe email, pret 45 euro/noapte. Am achitat cv a trei nopti cazare prin IB. Avand in vedere pretul platit si faptul ca nu aveam ceva info despre hotel, plus faptul ca pe site-ul hotelului sunt putine foto ne-au dat ceva emotii, dar am zis ca daca nu este in regula cautam la fata locului.

Cand am ajuns doar o camera era curatata, am luat-o noi, camera nr. 1 cumva la etajul 1, sub noi fiind bucataria si camerele unde dormeau angajatii, unul din proprietari si Mamaie Ana (mama proprietarilor).

Primul soc balconul extrem de ingust ce se oprea fix langa /deasupra. bucataria de vara a mamaiei. Intrarea in camera o usa ingusta, pe dreapta bucataria, in fata un dulap, in dreapta dulapului baia.

Camera de dormit cca 20 mp, mai mult lunga decat lata, cu doua paturi lipite si unul single. Intre paturile lipite era pus un soi de burduf dar patratos pentru a nu fi imposibil dormitul in zona unde erau lipite paturile. Unul era mai scurt decat celalalt petru a facilita deschiderea usii in camera. O usa termopan pe sina ce dadea in balcon cu plasa de tantati. La capul patului o fereastra ce dadea in alta parte a balconului.

Practic din "curtea" hotelului uracam scarile direct pe balconul nostru cu fereastra, faceam stanga si era balconul cu usa de la camera, cu usa de la bucatarie si masa cu scaunele, uscatorul de prosoape.

Baia ca dimensiune sa zic asemenea unei bai de serviciu a unui ap. cu patru camere bloc comunist. Fara cabina de dus, cu o cadita placata cu gresie. Un dus rudimentar, un furtun de plastic cu o para de plastic, mica mica, apa calda a fost non stop dar dura ceva pana reuseam sa o potrivim. Scurgerea buna, nu s-a inundat baia.

Lenjeria a fost schimbata la trei zile, era transparenta de atata folosit, fetele de perna in schimb erau mai noi... prosoapele erau albe dar nu le-am folosit, le-am pus in dulap si le-am scos la plecare. Dulapul cu multe umerase, dar un singur raft. Curatenie faceau cam la doua zile, luau gunoiul.

Din dotarile bucatariei am folosit doar frigiderul care nu prea racea si plita pentru a incalzi lapte si a face cafea. Toate ustensilele, farfurii etc le-am avut de acasa. Am vazut ceva farfurii, cani in dulap. AC era Daikin dar un model vechi, noi nu l-am folosit. TV de asemenea era un Grunding model mic si veeeechi, nu l-am deschis.

De la bucatarie era galagie pana seara tarziu. Mamaie Ana ne spunea sa facem liniste ca doarme seful, iar ea pe la ora 15 toca vinete la bucataria de vara... Hotelul detine si un mic fast food cu gratare, salate, gyros si beach bar.

Avand in vedere pretul platit eu spun ca a fost ok, dar nu as mai repeta experienta. Cu siguranta se gasesc si hoteluri cu 70 euro/noapte (Agyra si Manolas de ex) dar eu zic ca nu merita datorita statiunii care in afara de plaja minunata si posibilitatile de a vizita muulte obiective turistice
nu-ti ofera nimic.
Vacante frumoase oriunde se vor indrepta pasii vostri !

Edited by Tanyla, 05 July 2017 - 14:12.


#1180
juglansr

juglansr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.06.2016
Bela, multumesc.
Dionysos e chiar pe plaja, foarte aproape de Ayra si Manolas( in capatul statiunii).Apropo de Ayra, la pranz am mancat acolo.Musakaua si dorada, gustoase, proaspete si ok ca pret . Spre surprinderea mea, dar nu neaparat dezamagire, nu am primit desert din partea casei.
E prima data la o taverna in Grecia.
Tanyla, descrierea statiunii corespunde realitatii (atat cat am putut vedea in scurtul timp petrecut deocamdata). Fara prea multa verdeata, oferta in magazine, destul de slabuta, dar compenseaza prin plaja, adancimea mica a marii pe o distanta apreciabila, liniste, posibilitati de a vizita obiectivele interesante din zona.La hotel Manolas platim 50 de euro pe noapte, negociat prin email de la 55 initial si 65 apartamentul ( negociat de la 70 initial) fara masa inclusa. Daca dorim, micul dejun e 5 euro de persoana , sistem bufet. Restul meselor la taverne. Face parte din farmecul Greciei.
Sa aveti zile senine.

#1181
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006
@juglansr : ceva update-uri cand ai timp...
Merci.

#1182
juglansr

juglansr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.06.2016
Buna, din nou.
Am părăsit Nei Pori săptămâna trecută. Revin cu câteva precizări. Taverna Dionyssos e în apropiere de taverna Alkazar ( Anka Joe- cum scria cineva mai sus). Apropo de Alkazar: cele mai multe mese le-am servit la această tavernă, din motive de bucătar,preț, calitate, servire (unul dintre ospătari e român- Marian, stabilit de 17 ani în Grecia, el ne-a oferit multe informații utile).
Ptr. cumpărături mai consistente am mers în  Katerini: numeroase oferte la haine de blană și piele ( ptr. orice buget). Din Nei Pori se ajunge ușor la Meteore, fix 150 km(dus), autostradă + drum expres, obiectiv ce nu trebuie ratat.
Ulei de măsline, prin intermediul proprietarului hotelului, am preferat să cumpărăm de la localnici.
Stațiunea, după cum am scris, liniștită, plină de familii cu copii, plajă lată, nisip fin,mare limpede, cu adâncime mică, șezlongul 3 euro( preț în care primești o băutură).

#1183
roxi-nico

roxi-nico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.02.2010
Buna seara. Cum ajungem din gara din Nei Pori la Isla? sunt taxiuri?
Multumesc

#1184
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006
Salut,

Cum ziua plecarii se apropie dati-mi va rog ceva idei de petrecut timpul in caz ca vremea va fi urata, cu punct de plecare Nei Pori, in afara de binecunoscutele: Meteore si Salonic.
Sa zicem intr-o raza de 150Km fata de Nei Pori.

Multumesc.

#1185
danamarcel

danamarcel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2006
Buna ziua!
Cei ce au fost cazati la isla studios imi puteti spume cum este plaja si intrarea in apa in acea zona ? Mulțumesc

#1186
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
@bela: mormintele regale de la Vergina sunt înăuntru, în tumul. Poate să şi plouă.

Iar mai aproape sunt vechile sate Pandeleimonas şi Pori. Lithohoro poate fi iar o soluţie.
Partea feminină îşi poate clăti ochii în Platamonas prin magazine, sau chiar şi în Paralia Katerini, unde Restaurantul Zografos poate fi o excelentă opţiune pt. masa de prânz. Şi dacă veţi decide să mergeţi în PK, doamnele se pot delecta probînd haine de blană. Dar atenţie, doar probînd, marfa nefiind de calitate peste tot.

Meteora nu ştiu dacă e oportun de vizitat pe vreme urâtă, peisajul va fi mohorât. Poate doar să urcaţi la mai multe mânăstiri.

@danamarcel: din câte ştiu, toată plaja de la Nei Pori e cu nisip extrafin şi intrare lină în apă, unde e tot nisip.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 25 July 2017 - 15:30.


#1187
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006
Salutare,

Avand in vedere ca mai e putin pana la pleacre am reluat topicul la citit si am cateva intrebari/nelamuriri:

1. De unde se pleaca in excursia pe insula Skiatos? Doresc sa merg cu masina personala pana in port dar am vazut ca nu se pleaca din Volos(informatia este din 2012). Orice sursa de informatii mai recenta este binevenita.Posted Image
2. Se poate inchiria din Platamonas o barca cu motor? Cu "sofer" sau fara?
3. Exista un parc de distractii in sudul statiunii? Sau in anii din urma se face referire la acel loc de joaca amenajat in zona de mijloc a statiunii?

Multumesc.

#1188
juglansr

juglansr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.06.2016

 bela, on 03 august 2017 - 11:18, said:

Salutare,

Avand in vedere ca mai e putin pana la pleacre am reluat topicul la citit si am cateva intrebari/nelamuriri:

1. De unde se pleaca in excursia pe insula Skiatos? Doresc sa merg cu masina personala pana in port dar am vazut ca nu se pleaca din Volos(informatia este din 2012). Orice sursa de informatii mai recenta este binevenita.Posted Image
2. Se poate inchiria din Platamonas o barca cu motor? Cu "sofer" sau fara?
3. Exista un parc de distractii in sudul statiunii? Sau in anii din urma se face referire la acel loc de joaca amenajat in zona de mijloc a statiunii?

Multumesc.
1. In Nei Pori exista (cel putin) o reprezentanta a unei agenții de turism ce oferă excursii , inclusiv în Skiatos cu plecare din Nei Pori ( din ce îmi aduc aminte, asigură transport auto până la locul de unde pleacă vaporașul).
3.Există un mic parc de distracții în zona de mijloc a stațiunii ( ofertă destul de slăbuță ptr copii, au grijă să nu cheltui prea mult: trambuline, tobogane, roată,mașinuțe electrice, ciocan , trenuleț , 3 euro fiecare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate