Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Centre de reciclare ?!?!?!?!?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Am sunat la Ministerul Mediului și o funcționară de acolo mi-a spus că ei nu au cunoștință de cine reciclează în România deșeurile și mi-a dat un redirect către Ministerul Industriilor, fiindcă ei dau autorizațiile. În concluzie, lista actualizată a depozitelor.

Chiar și pe www.alegereciclarea.ro practic nu este nici o informație utilă pentru țugulanul producător de deșeuri.

Am pus-o zip, fiindcă .htm cântărea 2mb.

Edited by Mirovaia_Scorb, 09 June 2006 - 12:53.


#38
anonimix

anonimix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.10.2004

 babyblu, on Mar 28 2006, 12:39, said:

Un centru de reciclare a hartiei este la Trafic Greu (Intersectia: Str Progresului cu Calea Rahovei) chiar eu am dus acolo acum cateva luni saci cu carti, ziare etc. Am dus cativa saci si am primit 250.000 lei vechi iar ca sa sarbatoresc fapta buna am luat doua meniuri de la McDonald's   :D .

Despre Pet-uri nu stiu nimic.

E adevarat ca hartia trebuie sa fie doar in balot legat cu sfoara sau in sac (ce fel de sac?)?

#39
dumis

dumis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 11.06.2006
la mine in oras nici n-am auzit de asa ceva :D

#40
class

class

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 01.12.2003
in campus TARGUSOR-COPOU din Iasi au pus langa intrarea unui camin o chestie unde studentu` baga PET-uri acolo; problema e ca e tot timpul plina chestia aia, ori n-a mai golito nimeni ori se umple la loc in secunda 2.

oricum, daca toti studenti ar folosi chestia aia, probabil ar da pe dinafara si ar bloca intrarea in camin, dar stati fara grija caci pe langa aruncatul direct la gunoi, se mai practica aruncatul si mai diresct, pe geam, in spatele caminului...        

                                          noroc!

#41
picai

picai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.08.2005
Sunteti foarte hazlii,unii dintre voi:)
Si pe mine m-ar interesa reciclarea,indiferent de banii primiti.
In orase mai mici,Lugoj(Timis), firma care se ocupa de salubritatea orasului a instalat tomberoane speciale pentru peturi in toate locurile unde se duce gunoiul casnic(acolo nu se practica "ghena"). De asemenea firma respectiva a adus fiecarei case saci speciali in care sa adune peturile,asa incat sa se predea separat.
In Timisoara exista peste tot tomberoane pentru pet-uri,sticla,etc.
Mi se pare caraghios ca in Bucuresti nu exista asa ceva!N-ar trebui decat un tomberon special instalat obligatoriu,prin hotarare a consiliului local, pe fiecare etaj,in bloc,langa ghena.
Centre de colectare hartie am mai vazut,dar inca nu le-am "testat".
Va sfatuiesc sa mai "colectionati"si tuburi de spray;) si astea se vor recicla intr-o buna zi...;)
Nu mai zic de cutiile de bere:)!!
Sper sa vina UE peste noi si sa impuna cat mai multe reguli cu privire la reciclare..
Pana atunci,daca va decideti la ceva, particip si eu;)
Sper sa revenim curand cu noutati;)
picai

#42
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Iată aici un must-have din seria Complete Home How-To Guides din care se poate vedea CE și CUM se poate recicla într-o gospodărie.
[attachment=140276:attachment]

Edited by Mirovaia_Scorb, 12 August 2006 - 08:16.


#43
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
O firma care sa-mi ridice niste componente PC, monitoare, cartuse pentru imprimante stiti?

#44
macu

macu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.01.2007

 Mirovaia_Scorb, on Jun 9 2006, 12:52, said:

Am sunat la Ministerul Mediului și o funcționară de acolo mi-a spus că ei nu au cunoștință de cine reciclează în România deșeurile și mi-a dat un redirect către Ministerul Industriilor, fiindcă ei dau autorizațiile. În concluzie, lista actualizată a depozitelor.

Mulțumim pentru listă. Mica problemă este că eu nu prea înțeleg din ea ce să fac... Pare că unele firme au sediul în București, și centrele de colectare în afară...
De exemplu, eu vreau să "scap" de următoarele: o pungă plină de baterii consumate, un modem și un CD-ROM stricate, un monitor de 14 inch oarecum funcțional, eventual ceva hârtie. Și nu știu ce să fac...  :confuzzled:

http://forum.softped...howtopic=208549

#45
Dan Voiculet

Dan Voiculet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.02.2007

 tzitza, on Jun 8 2004, 21:18, said:

in dr-taberei la piata valea ialomitei era un centru pt hirtie  (asta cam 1 an in urma,acum nu mai stiu).
pt PET nu stiu.

Linga Piata Valea Ialomitei, mai exact linga gradinita exista un centru de reciclare a hirtiei.

Tot in Drumul Taberei exista un centru de reciclare de metal si de materiale plastice dar nu ii cunosc adresa.

Edited by Dan Voiculet, 20 February 2007 - 14:44.


#46
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
in Brasov, in anumite cartiere, exista containere speciale pentru hartie si plastic. E afacerea firmei de salubritate, nu stiu ce fac cu ele, dar cel putin ideea e binevenita. Fiica-mea deja face scandal daca arunca cineva paharul de iaurt la gunoiul menajer si nu la plastic. In plus, firma respectiva afiseaza periodic niste postere cu "de cand separati deseurile ati salvat xxx copaci". Zic eu ca e frumos, sensibilizeaza mai ales copiii. Poate nu vor fi asa miserupisti (de la "mi se rupe") ca parintii lor.

Edited by adadoi, 20 February 2007 - 15:43.


#47
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006

 Dan Voiculet, on Feb 20 2007, 14:34, said:

Linga Piata Valea Ialomitei, mai exact linga gradinita exista un centru de reciclare a hirtiei.

Tot in Drumul Taberei exista un centru de reciclare de metal si de materiale plastice dar nu ii cunosc adresa.

unde mai exact centrul de reciclare al hartiei?

#48
macu

macu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.01.2007
Am găsit în Libertatea de pe 28 martie 2007: Cică ar trebui să existe x centre de colectare electrocasnice în București, dar numai 2 sunt funcționale. Sunt în sectorul 4, pe str. Niculiței nr. 6 și pe șos. Berceni nr. 104. Comercianții de electrocasnice trebuie să accepte vechile aparate la achiziționarea unora noi.

#49
macu

macu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.01.2007
Din Jurnalul Național de Luni, 23 Aprilie 2007:
Primul centru din Capitală pentru colectarea deșeurilor electrice și electronice a fost inaugurat pe Strada Heliade Rădulescu, pentru a deservi locuitorii Sectorului 2. În plus, există și un serviciu special gratuit, disponibil la numărul 9654, pentru transportul la centru a electrocasnicelor voluminoase.

#50
mihai23378

mihai23378

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 05.01.2007

 macu, on Apr 25 2007, 12:48, said:

Din Jurnalul Național de Luni, 23 Aprilie 2007:
Primul centru din Capitală pentru colectarea deșeurilor electrice și electronice a fost inaugurat pe Strada Heliade Rădulescu, pentru a deservi locuitorii Sectorului 2. În plus, există și un serviciu special gratuit, disponibil la numărul 9654, pentru transportul la centru a electrocasnicelor voluminoase.


am vazut romii cautand prin gunoaie si alegand cutiile de bere sau pet-urile.de curiozitate am intrat sa citesc si eu cate ceva despre reciclare,eventual ce preturi se mai vehiculeaza la astfel de "job" caci stiu ca nu am sa apuc ziua in care un rom sa munceasca intr-adevar ci numai specula are sa faca.ma bucur oricum ca lumea e interesata de asa ceva...

#51
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005
Eu vreau sa scap de un monitor CRT vechi... si singura optiune e sa il arunc la tomberon. Ecologic, ce sa spun... Bine ca platim "taxa verde". :death:

#52
Eli Mocanu

Eli Mocanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.05.2007
Poti sa-l arunci la gunoi.
Exista o sansa mare sa fie reciclat.
Toate deseurile colectate din gospodarii sunt duse la groapa de gunoi , sortate , balotate si vandute mai departe.
Rematurile NU traiesc doar din taxa de colectare.

#53
magic_mole

magic_mole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 12.11.2005
Stie cineva niste centre de colectare sau firme specializate pentru PET-uri in Bucuresti?

#54
jazz_air_312

jazz_air_312

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.11.2006
salut...daca intrati pe greenpeace.ro si cautati campania RECICLATI HARTIA o sa gasiti in partea dreapta a paginii un chenar verde, unde sunt adrese pentru CENTRE COLECTARE HARTIE si FABRICI RECICLARE HARTIE din toate orasele mari, nu numai bucuresti...pentru bucuresti sunt vreo 6 adrese de centre de colectat

bafta si think GREEN  :coolspeak:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate