Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Cu mașina prin Serbia, Macedonia si Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
2272 replies to this topic

#2035
sharpknife

sharpknife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 09.05.2012

 Sef-chenko, on 12 septembrie 2018 - 14:16, said:

Confirm si eu ca nu au intrebat de asigurarea de calatorie.
Cartea verde a fost ceruta insa la fiecaer punct, dus-intors.
Absolut corect.

#2036
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Si de ce trebuie neaparat carte verde?? Asta nu inteleg. Din moment ce am asigurare valabila, de ce este absolut necesar sa existe si o forma tiparita a acesteia? Suntem in 2018 doar, totul se face online si in format digital.

#2037
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Pentru că nu ești în U.E., iar cel de la ghișeu nu va sta sa piardă vremea uitandu-se in vreun telefon sau tabletă.
Îți va cere hârtia, o ai treci, nu o ai nu treci. Fiind pe teritoriul lor accepți regulile și te conformezi, că să eviți neplăcerile și pierderile de timp inutile.

#2038
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Problema se pune altfel: daca este asa, de ce in UK iti dau o asigurare europeana pe mail? In fine, complicata speta. Vad la anul ce o sa fac, cand intentionez sa trec prin aceste tari cu masina.

#2039
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Nu au cerut asigurarea de călătorie la intrarea în MK, probabil că nu o cer pentru că își dau seama că majoritatea persoanelor sunt doar in tranzit, asta însemnând vreo două ore pe teritoriul lor.

#2040
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 18.03.2007
Gresit! de obicei la o tranzitare cel putin in unul din cele 2 puncte de trecere Mk esti solicitat pt cartea verde - iti zice chiar pe romaneste! Euroins nu are aceasta optiune, asa ca aviz calatorilor!
Poate intra Mk in Schengen inaintea Romaniei...

#2041
gabriel17

gabriel17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 18.12.2005

 rue_baree, on 20 decembrie 2018 - 13:07, said:

Gresit! de obicei la o tranzitare cel putin in unul din cele 2 puncte de trecere Mk esti solicitat pt cartea verde - iti zice chiar pe romaneste! Euroins nu are aceasta optiune, asa ca aviz calatorilor!
Poate intra Mk in Schengen inaintea Romaniei...

Confirm si eu ca este obligatorie cartea verde in Macedonia.
De fiecare data cind am intrat in Macedonia, indiferent pe unde am intrat,  a trebuit sa prezint asigurarea cu cartea verde.
Si cred ca in ultimii 5 ani am fost in fiecare concediu prin MK.

#2042
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 27.02.2004
Sosit din Grecia, in 02.01.2019
Autostrada in Macedonia 100% operationala, pe ambele sensuri! Sarbii avanseaza si cu a lor, se mai circula doar vreo, sa zic, 30 - 35 de km pe drumul national din zona montana. Sa ne fie rusine noua, ca romani, ca o tara mica ca MK are autostrada dintr-un capat in altul iar noi in 2018 n-am deschis niciun tronson.

An Nou cu calatorii frumoase tuturor!

#2043
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,098
  • Înscris: 20.12.2007
Asta și din cauza ca Yugoslavii pe vremea lui Tito au construit autostrada Frăție și Unitate în vreme ce pe la noi transportul rutier era cenușăreasa
https://en.m.wikiped...d_Unity_Highway

Edited by Kokoshmare, 05 January 2019 - 11:03.


#2044
mariusmihet

mariusmihet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.01.2009
Salutare.

Sunt un nou impatimit al Greciei, anul asta va fi doar a 2 oara cand mergem si nu vrem sa repetam gafa de anul trecut, cand am mers prin Bulgaria, noaptea si fara sa luam in calcul proastele conditii de drum.
In fine...anul asta vom merge in Nea Potideia, bratul Kassandra. A fost minunat anul trecut si vrem sa repetam experienta.
Ne-am decis la un traseu prin Serbia si Macedonia, pare mai rapid si fara a intampina problemele avute in Bulgaria. Plecam din Sibiu si as fi foarte interesat sa aflu daca mai sunt colegi care au parcurs acest traseu si m-ar putea sfatui in legatura cu el. Am luat in calcul o noapte la Nis in Serbia insa nu va fi obligatoriu.
Multumesc pentru atentie.

#2045
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007

 mariusmihet, on 20 ianuarie 2019 - 22:05, said:

Salutare.

Sunt un nou impatimit al Greciei, anul asta va fi doar a 2 oara cand mergem si nu vrem sa repetam gafa de anul trecut, cand am mers prin Bulgaria, noaptea si fara sa luam in calcul proastele conditii de drum.
In fine...anul asta vom merge in Nea Potideia, bratul Kassandra. A fost minunat anul trecut si vrem sa repetam experienta.
Ne-am decis la un traseu prin Serbia si Macedonia, pare mai rapid si fara a intampina problemele avute in Bulgaria. Plecam din Sibiu si as fi foarte interesat sa aflu daca mai sunt colegi care au parcurs acest traseu si m-ar putea sfatui in legatura cu el. Am luat in calcul o noapte la Nis in Serbia insa nu va fi obligatoriu.
Multumesc pentru atentie.

Gafa si problemele de anul trecut,ciudat,eu cred ca vecini bulgari ne-au intrecut in privinta drumurilor dar nu inseamna ca nu iti recomand Serbia si Macedonia chiar daca nu pare rapid.Care a fost traseul de anul trecut prin Bulgaria?

#2046
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 mariusmihet, on 20 ianuarie 2019 - 22:05, said:

Salutare.

Sunt un nou impatimit al Greciei, anul asta va fi doar a 2 oara cand mergem si nu vrem sa repetam gafa de anul trecut, cand am mers prin Bulgaria, noaptea si fara sa luam in calcul proastele conditii de drum.
In fine...anul asta vom merge in Nea Potideia, bratul Kassandra. A fost minunat anul trecut si vrem sa repetam experienta.
Ne-am decis la un traseu prin Serbia si Macedonia, pare mai rapid si fara a intampina problemele avute in Bulgaria. Plecam din Sibiu si as fi foarte interesat sa aflu daca mai sunt colegi care au parcurs acest traseu si m-ar putea sfatui in legatura cu el. Am luat in calcul o noapte la Nis in Serbia insa nu va fi obligatoriu.
Multumesc pentru atentie.
Ia-ti mai bine o noapte in Macedonia,e mai frumos,mai ieftin si la cazare si la aprovizionare,daca iti mai trebuie ceva.Eu am stat o zi in Nis si nu mi-a placut,cersetori pe bulevardul principal,cladiri neingrijite.,multi rromi.Am stat chiar in centru,pe bulevard,la Regent Club Hotel,60 de euro pe noapte,bufet suedez foarte,foarte bun,camera imensa ,cam 35-40 mp, dar mocheta murdara,geamuri de lemn care nu se inchideau bine,totusi baia si asternuturile erau foarte curate,sunt chiar trei stele din cinci.Noaptea,pe la 2,a fost ceva scandal in cladirea de vis-a-vis,a venit politia si au luat vreo doi pe sus.
Sarbii sunt foarte ospitalieri si prietenosi cu romanii,iar sarboaicele sunt superbune.
Am stat si in Macedonia,localitatile sunt mult mai curate,locatiile dau deja senzatia de mediteranean,e alt aer, suntla fel de prietenosi,totusi trebuie sa cari cardul cu tine si sa cumperi de la supermarketuri mari,buticarii lor sunt la fel ca ai nostri,incearca sa traga vreun euro in plus .
La toti le zic,in Serbia respectati indicatoarele de limitare vitea,indeosebi cele de 30 km/h din dreptul scolilor.Daca totusi ai fost tras pe dreapta,nu comenta,nu inventa scuze si NU INCERCA SA DAI SPAGA.Politistii sarbi sunt foarte drastici si poti fi retinut o noapte la arest.

Edited by daniMMM, 23 January 2019 - 13:22.


#2047
bulgaru1977

bulgaru1977

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.09.2016
Buna seara,

In cateva zile am un drum pana la Skopje si fiind prima oara cand merg in Macedonia am o nelamurire: ce moneda ati folosit acolo. Se poate plati hotel, restaurant, taxa autostrada, benzinarie  etc cu cardul???

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2048
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,098
  • Înscris: 20.12.2007
În Macedonia se folosesc denari macedoneni (MKD) și se poate plăti cu cardul cam peste tot.
Acu depinde și unde te duci. La Skopje ai orașul nou în stânga Vardarului și ai câteva restaurante foarte mișto de-a lungul cheiului.
In stânga peste podul de piatra intri în cartierul musulman și ai acolo niște localuri de astea de familie. Acolo e Cash-ul baza.


#2049
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
De la intrare în tara pana la Skopje (și retur) vei plati cred, 2 sau 3 pay-tooluri cu cardul dar sa ai la tine si monezi doar de 0,5 sau 1 euro se mai intampla sa nu mearga cardul (sau asa spun taxatorii sa faca un ciubuc). La supermarket siguri platesti cu cardul, în restaurantele mici sau la micii comercianti, posibil ca  nu.
Recomand sa faci asa : faci bugetul, schimbi Denari la excenge cam cu 20 euro in plus fața de buget si la plecare bagi tot ce ramane in rezervor. Fiind cea mai ieftina benzina din Europa de Est, dupa aia faci si plinul în buza.

Edited by agp626, 20 February 2019 - 07:09.


#2050
Fiu

Fiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.09.2008
Salutare

Stie cineva daca se mai inaugureaza ceva autostrazi prin Serbia ?

Edited by Fiu, 20 February 2019 - 20:11.


#2051
moreli

moreli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 09.03.2011
Bună seara.
Vreau să merg la sfârşitul lunii iunie în circuit Serbia-Muntenegru-Croaţia pe itinerariile:
1. D.T.Severin-Zaicear-Paracin-Kragujevak-Uzice-Zlatibor
2. Zlatibor-Pljevlja-Zabljak-Niksic-Podgorica-Cetinje-Budva = 181 Km
sau Zlatibor-Pljevlja-Zabljak-Kolasin-Podgorica-Cetinje-Budva = 228 Km
Ce traseu recomandaţi?
Am înţeles că pe Niksic ar fi drum mai uşor, mai “întins”???)
Mulţumesc!

#2052
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

Quote

Zlatibor-Pljevlja-Zabljak-Niksic-Podgorica-Cetinje-Budva = 181 Km
Am înţeles că pe Niksic ar fi drum mai uşor, mai “întins”???)
Si mai spectaculos (multe tunele, unul foarte lung) si mai drept (coboara de la Zabljak - 1450 metri altitudine- pana la Niksic).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate