Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Radiatore

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Am vrut sa-mi cumpar un radiator "mai serios" de pe lanca Conex si am vazut ca e 30RON.

Voi aveti alte surse mai ieftine ?

Daca leg mosurile  de o carcasa metalica (fier) cu cat difera disiparea termica de radiat. cu Al ?

Salves

#2
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004

View PostGurban_Dan, on May 10 2006, 16:41, said:

Am vrut sa-mi cumpar un radiator "mai serios" de pe lanca Conex si am vazut ca e 30RON.

Voi aveti alte surse mai ieftine ?

Daca leg mosurile  de o carcasa metalica (fier) cu cat difera disiparea termica de radiat. cu Al ?

Salves

Sa nu uiti sa consulti manualele de fizica din liceu unde vei gasi faptul ca fiecare material are o asa numita conductivitate termica sau calorica care este o constanta (k) si se exprima in W/(m*K).

Ag - 429
Cu - 401
Al - 237
Fe - 80.4

Acum o sa vezi ce patesti daca folosesti fierul. E de 3 ori mai prost.

#3
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Fierul nu se poate folosi ca radiator decat pentru disiparea unor puteri mici , asta finidca nu conduce caldura eficient.Eu am facut un experiment simplu :
-am taiat doua fisii una de Fe alta de Cu de 2cmlatima si 15cm lungime
-am pus un capat al lamelelor la flacara aragazului pentru 2min

Concluzia:
Lamela de fier era calduta pe cand cea de Cu isi schimbase putin culoarea pe intraga lungime datorita incalzirii uniforme.

Am mai incercat sa confectionez radiatoare din tabla de fier de 1mm dar astea nu vroiau sa disipe puteri mai mari de cativa wati (<10W), indiferent de dimensiunea aripoarelor radiatorului.Deci mare lucru nu faci cu fierul.Povestea se schimba fundamental cu radiatoarele de cupru.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate