Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Procesarea sunetului

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
puiut

puiut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 11.04.2003
Imi puteti spune de unde pot downloada muzica surround pe 4-5 boxe ?
Nu stereo care se aude in 4 boxe ci muzica pe 4-5 canale. Ceva care sa mearga cum se aude elicopterul in demo la placile 5.1,7.1
Sper ca nu am gresit s-au m-am exprimat aiurea .
Stiu ca am vazut ceva scris undeva in legatura cu asta.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,752
  • Înscris: 07.02.2003
Comercial nu prea se face muzica 5.1 sa zicem asa... poate imprimari din concerte live pe DVD... dar in rest, nu am auzit sa fie muzica pe suport audio cu mai mult de 2 canale.
De regula... in muzica, spatiul e dat de imaginatia ascultatorului (de aia are omul doar 2 urechi si nu 4 sau 5  :cool:  ).

#3
puiut

puiut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 11.04.2003
Corect cu "2 urechi" insa apropierea de realitate presupune perceptia din mai multe surse ,fata ,spate ,lateral ,sus.
Cum am spus citisem undeva cautind alceva ca ar fi totusi astfel de inregistrari. Eram presat de timp si nu am dat importanta atunci.
Ma gindesc ca chiar daca as gasi muzica ,placa de baza nu interpreteaza doar doua canale ,ce semnale trimite placi de sunet 5.1 ?

#4
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Nu o sa prinda INCA muzica 5.1. La nivel mondial este apreciata mai tare portabilitatea si in general libertatea decat o calitate de exceptie.
In plus, un alt dezavantaj la muzicii 5.1 este ca ,de ex, la o petrcere, lumea ar auzi muzica in mod diferit. Cei de pe langa boxele din fata o sa auda "grosul", ca cei din spate sa auda "Ecouri".
Una peste alta: avantaje si DEZAVANTAJE cu muzica 5.1 !

#5
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
5.1, 6.1 etc sunt sisteme pt coloana sonora la FILME in principal. unde e nevoie de el... in care spectatorul trebuia "sa ia parte" ... sa fie in mijlocul actziunii.

La muzica, de pilda, pe mine nu m'ar incalzi mai mult sa fiu in loja interpretzilor decat in sala, corect? so, de ce mi'ar trebui surround ca sa ascult un concert de bah de pilda ? sau de floyd sa queen... sau de ... u name it :) apropos... ot. (shtirea aia cu Michael Jackson, asasinat ... i luv it :) lol )

#6
DarkRaver

DarkRaver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.02.2003
O pereche de casti bune nu se compara cu nimic altceva... si alea nu's decat stereo :D ...

#7
puiut

puiut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 11.04.2003
De fapt ma gindeam la muzica electronica sau mai bine spus la muzica care foloseste si efecte.
Concert de bach, cred ca ar fi ceva sa simti ,sa auzi de fapt ce aude dirijorul.Nu ar fi chiar ceva 5.1 dar cred ca senzatia de real ar fi aproape.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,752
  • Înscris: 07.02.2003
Cu 5+1 nu auzi ce aude dirijorul... nu ai cum... ca sa auzi ce aude ala ar trebui o tehnologie veche mentionata intr-un thread pe aici... sunt binaural... adica 2 microfoane ca la stereo dar plasate exact unde ar fi urechile la om, cu distanta de rigoare si un manechin ca un cap sa simuleze 100% conditiile de reflexie si intirziere a sunetului, acest aparat pus linga dirijor la aceeasi inaltime cu el, imprimat asa si redat pe casti, asta intradevar garanteaza 99% realism insa... nu e prea compatibila cu boxele treaba asta... dar e frumos... nu prea a prins comercial treaba dar pare foarte bun ca tehnica...
Nu ai nevoie de zeci de boxe, nu rezolvi apropierea de realitate ci implici efecte si reverb in plus de fapt...  am mai spus-o, 2 urechi... 2 casti e de ajuns la realism dar sa ai tehnica de imprimare adecvata... binaurala.

Castile sunt de baza la Hi-Fi... sunt perfect de acord !

#9
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 24.03.2002
sunt placi de sunet care fac automat conversia din stereo in surround. (ex. m-audio - profit de ocazie s-o laud - revolution 7.1). Daca nu ai, este ceva plugg-in pt. winamp care face chestia asta. Nu stiu cum e, nu l-am folosit.

#10
puiut

puiut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 11.04.2003
Plughinuri am incercat, si cel putin la mine nu au mers .Un rezultat ceva mai bun a fost cu driveri de la kxproject dar care au alte deficiente momentan.In privinta sunetului am fost surprins.
Andrei daca realitatea putea fi sugerata de doua microfoane si doua boxe nimeni nu se mai chinuia sa faca systeme 5.1 , 7.1 , 9.1. Bun cum spui tu punem doua microfoane pe urechile dirijorului, iar ele vor capta tot ce percepe urechea si la intensitatea reala. Pina aici totul bine si perfect, insa eu ascultatorul voi auzi sunetul venind doar din doua directi respectiv din directia difuzoarelor . Atunci voi sti ca pianul (sa zicem) este in centrul orchestrei doar datorita faptului ca sunetul de la el se aude in mod egal in boxe. Daca inregistrarea s-ar face cu mai multe microfoane ,iar redarea cu mai multe boxe ,atunci as sti sigur unde se afla fiecare instrument. Urechea imi spune singura de unde sint strigat din fata sau din spate . Castile sint exact linga ureche si de asta nu este nevoie sa fie puse mai multe minidifuzoare ,nici nu cred ca ar fi capabila sa faca diferenta intre ele.  
Sper ca nu am gresit cu nimic.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,752
  • Înscris: 07.02.2003
Tu ai ceva dreptate aici, si eu nu am obiceiul sa nu spun cind are cineva dreptate  :cool: dar...

Asa cum ai spus si tu, cu numai 2 casti ai informatia de
pozitionare si imaginatia te ajuta cu spatiul dar, daca nu ai vazut o orchestra sau nu te ajuta imaginatia e mai greu sa traiesti din plin... mai ai nevoie de o informatie, si anume de vedere - ochi, acestia iti dau in final informatia completa...

Sa pui mai multe microfoane in jurul tau si sa traduci pe boxe dar amplasate identic in raport cu tine ca si microfoanele, e bine nu zic nu, iti da teoretic senzatia pe care o ai si in sala cu minusurile de liniaritate in frecventa dar, majoritatea inginerilor de sunet nu fac corect mixarea si iese de efect mai mult... De exemplu, in filme mai de duzina (majoritatea ca alea tari sunt putine) de multe ori sunetul 5+1 e pe linga ce e pe ecran... e frumos, bla bla bla dar nu are legatura cu imaginea... mixaj aiurea sa-ti dea senzatii tari dar nu realism.

Problema lui 5+1 este ca are nevoie neaparat de boxe... nu poti pe casti... la binaural e exact invers, merge numai pe casti, nu poti pe boxe... compromisuri sunt toate pina la urma...

Eu ramin la stereo normal pentru audio, e mai bine parca...

#12
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Va propun un subiect f. interesant, tehnologia Virtual Audio, spre deosebire de stereofonie, aceasta tehnologie face ca sunetele sa fie percepute in afara capului, permitind o perceptie a directiei sunetului f. buna, sunetele fiind comparabile cu cele reale.
Se zvoneste ca ar fi viitorul in productiile audio multimedia, si nu numai.
Am facut rost de un demo de 4 minute pe o caseta audio si efectul este asa de puternic incit zici ca sunetul este real.
Atentie nu este vorba de surround, efectul tehnlogiei se obtine in casti si nu cu sisteme surround!!

Am gasit ceva documentatie, dati un search dupa
Sensaura Virtual Audio for headphones (este un pdf).

Numai bine!

#13
iedi

iedi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.07.2003
dreptate de partea ta! nimic nu se compara cu un sistem stereo facut de tari in domeniu! decodoarele de sorround nu fac altceva decat sa imprastie sunetu in functie de diferenta dintre canale devenind pseudosorround (similar pseudostereo mai vechi :) deci compromis ! totusi se fac inregistrari cu mai multe microfoane numai ptr scurte momente fiind greu de mixat si mai mult ca reclama ! vezi creative!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate