Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Iarba verde de acasa.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#1
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Ma plangeam acum ceva timp unui amic din state ca avem o tara plina de tarani (fig.).
Mi-a zis asa : "Intotdeauna pare mai verde iarba de peste gard...".
Il crezusem atunci. Dar e greu sa ramai la ideea aia atat timp cat ti se intampla "minunatii".
Haideti sa va povestesc despre iarba noastra VERDE.
Eu sunt din Craiova. La noi, cinematograful de "lux", se numeste "Patria" (Ironic, daca va ganditi la ideea acestui editorial).
Aici, au DOLBY STEREO ! ;)
Boxe sunt pe pereti (pt surround), insa nu sunt folosite... . Se rezuma la un stereo zgomotos.Foarte zgomots..
Oricum, am fost si eu la Xmen 2 . Sala plina, domnule. Zic: "nici nu ma asteptam sa fie mai mult de 10 persoane la <>". E normal ca la un film de actiune sa fie, intradevar,  multa lume...
Ma fersc de mainile infecte ale unor tiganusi care se alergau cu un bici, si dau sa ma asez pe un scaun.
A fost destul de greu sa gasesc un loc pentru ca era intuneric. "Intarziasem"...
De ce am pus ghilimele ? Pt ca am ajuns la casa de bilete la fara 5. Erau 7 persoane in fata, insa "Patria" s-a modernizat  :rolleyes:  : acum scot biletele la o imprimanta MATRICIALA. Dureaza ~ 2 minute sa scoata un bilet. Am pierdut din film din cauza lor.
Vreti sa ma credeti ca sala a fost ocupata in proportie de 90% de tarani cu spume ? Genul "lant de aur peste bluza <>"...
Genul "cracul (cred ca dreptul, nu le stiu tehnica. Poate ne elucidati vreunu`, adicah poateh ne hexplicati si noua manca-v-as comme se face chestia asta) de la  pantaloni RIDICAT. (pantalon de stofa !!!).
COmentarii NON-STOP de genul "Baga-i limba-n gura !!!", "Ce bomba esti fata, ce te-as lua si eu o data !". "O data de 2 ori si o data de 3 ori", zice altul.
- "Cameleoanca aia e mare muista ! Bucura-m-as in gura ei..."
Ce sa zic, dezastru. Nu puteai sa mai urmaresti filmul.
Oricum , imposibilitatea de a viziona filmul s-a concretizet: S-a rupt filmul. La propriu. A durat 19 minute pana s-a rezolvat problema. Ce e drept, in aceasta perioada a fost mai multa liniste. Sa se fi gandit ca ii vedem exact care sunt ? asta ar insemna sa stie ca sunt penibili. nu cred...
Cum a inceput filmul, au inceput POLIFONICELE. Unele, chiar misto... :)
Oricum, la un moment dat, se aude dintr-un colt: "Fa nesimtito, ce faci ?". Lumea in delir ! Si faza care a pus capac si totodata capat dorintei mele de a ma mai duce ACOLO la film: O basina care a sunat mai tare, mai viguros, mai patrunzator decat toate telefoanele la un loc.

Ceva de sfarsit: Daca imi mai opresc curentu` acasa o singura data, ii dau in judecata (Vorba vine...).
Nu e posbil ca de 2-3 luni sa mi se opreasca de cel putin 5 ori pe zi curentul. Da-o naibii de treaba. Parca suntem in periaoda comunista. Imi strica calculatoru` astia. Un prieten a avut in vizita niste candieni. AU fost la restaurant noapte si s-a luat curetnul. Au inceput alea mici (15 ani) sa chiraie...nu stiau ce se intampla ;)

"Iarba verde, de acasa, iarba verde, nu ma lasa..." in pace !!!

#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
dot, itzi multzumesc ca mi'ai adus aminte DE CE am plecat... pt ca in viatza de zi cu zi americana, te fura filmul shi nu'tz mai aduci aminte decat de ciorba de burta shi de taifasurile la o bere cu amicii.

#3
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
dOT: probabil ca nu stii prea bine bucurestiu'
...si doi: muta-te in valcea :)
arty: avantaje si dezavantaje

#4
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Probabil ca in Bucuresti e mai rau per total.
In valcea e misto,imi placa, insa e un oras cu posibilitati restranse...

#5
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Eu la MALL nu am pati asa ceva niciodata. Ce e drept nici nu sunt un cinefil convins. In fact, imi plac filmele dar cand trebuie sa dau min. 500k pt un film vazut cu nevasta mai bine zic PAS :D:D

Merg numai la filme gen Matrix care e pacat sa nu le vezi ...

#6
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Precizare: Biletul a costat 45 de mii de lei.

#7
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002

Quote

Originally posted by d0T
Probabil ca in Bucuresti e mai rau per total.

Ultima data cand am fost eu in Bucuresti asa parea :(

Quote

In valcea e misto,imi placa, insa e un oras cu posibilitati restranse...

Foarte, foarte restranse. Am avut si eu o tentativa, am cautat
toate firmele (ce-i drept pe web) la care s-ar fi gasit de lucru in
domeniul nostru si am ramas cu un gust amar.

Pacat, e super orasul.

bye

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
mare dreptate are dot, eu am plecat din craiova acum 2 ani catre bucuresti :S, dar parca mult mai multa liniste si pace in craiova..in 2 ani in bucuresti am fost fugarit de 3 grupuri de tigani, jecmanit de 2indivizi in parc, lasat fara ceasul de la mana in troleu .... nici acum nu imi dau seama cum :(...in craiova in 5 ani doar m-au prins 3 tigani pe un gang prin cartierul marginas craiovita (greseala mea ca eram la ora aia acolo, stiam ca-s probleme) si m-au jumulit de toti banii din portofel :D mare noroc....
acum parca m-as intoarce in craiova.....cu toti taranii ei...bucurestiul ma distruge...

#9
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
se zice ca daca puricii ar lumina noaptea precum licuricii, Craiova ar fi precum Las Vegas-ul.. dar si asa, mi se pare un oras dragut, cu destule posibilitati si muuuult mai linistit decat altele. Si pot spune ca am vazut destule orase din "eterna si fascinanta Romanie". Desi sunt din Olt, visul meu era sa am un apartament in Craiova (cand m-as fi facut mare :) )
Rm. Valcea are, intr-adevar, mai putini tarani /metru patrat decat alte orase. Posibilitatile is mai mici

#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
pai daca tot am deviat,

am facut armata in Rm Valcea, phain oras, linistit, foarte curat in comparatie cu Bucuresti, ieftin si foarte important oamenii de treaba fata de alti olteni.

#11
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
In legatura cu Cinematograful sa stii ca nu este singurul in care se intampla astfel de lucruri.Si la mine in oras cand ma duc la cate un film se intampla asa.Sunt ori Golani ori Tarani , care aduc tot felul de comentarii in timpul filmului.Cateodata ma si enerveaza si le zic sa taca din gura , dar cateodata ma si fac sa ma rad si ma bine dispun, mai ales mi-a placut faza pe care a scris-o d0t care sunt cam asa :

"Cameleoanca aia e mare muista ! Bucura-m-as in gura ei..."

Cel putin mie mi-a stranit rasul numai cand am citit-o , dar daca eram acolo de fata cand o zicea ala ...ma spargeam de ras.

Astfel de intamplari cu comentari si cu dinastea nu sunt numai la cinematograf.Eu le-am intalnit peste tot ( pe strada , in tibuna pe stadion, in discoteci, la teatru ...) peste tot.Ce sa faci asta e romanu` ! Si eu cred ca toate astea le-a invatat in mare parte de la niste "intrusi" din tara noastra numiti TIGANI.Spun asta , pentru ca am vazut o gramada de TIGANI si toti au comportament la fel , adica ... (stie toata lumea).5% din ei daca sunt mai manierati , restul ...

aeon - stiu si eu patanii de genul asta cu Tiganii si cu cei care fac pe smecherasii.Si eu am fost prins de cateva ori in asemenea situatii , dar niciodata nu le-am dat banii, Ceasul , .. sau chestii ce imi cereau.Preferam sa ma lupt cu ei , chiar daca incasam 1-2-3 pumni , dar tot nu le dadeam nimic.De fiecare data am iesit invingator desi erau superiori ca numar.
Faza nasoala era sa nu mai treci pe acolo o vreme ca sa te uite si sa nu vina toata SATRA dupa tine.Odata tin minte ca i-am batut pe uni care au vrut sa imi ia gheaca si i-am facut unuia 7 copci in cap si aproape 2 ani au tot incercat sa isi bata joc de mine pe strada , sau cand erau mai multi sa ma bata , dar nu au reusit niciodata.La astia nu ai ce face , pentru ca , carte nu prea stiu si mult nu ii duce capu` , rezulta numa cu bataia ii poti linisti.

Later edit : Daca mai stie cineva ( si presupun ca mai stie ) astfel de replici ca si cele spuse de d0t la inceput as vrea sa le aud si eu sa ma mai bine dispun putin , si cine stie sa mai imi fac prietenii sa rada.Deci in general daca are cineva idee sa se deschida un subiect cu astfel de EXPRESII , tot ceea ce tine de amuzament ! Si sa publicam toti expresii care starnesc rasul , si astfel v-om deveni mai amuzanti in grupul nostru de prieteni !

#12
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
dot nu esti singurul nemultumit de Craiova si de Patria in special!
am fost si eu aseara la Matrix la Patria (poate ai fost si tu) si m-am ingrozit!
au fost vreo 3-4 sute de oameni si nici urma de aer conditionat! Mirosea ingrozitor si eu am nimerit si langa o gasca de tigani care de cald s-au dezbracat si ne-au incantat cu mirosul lor de transpiratie + Hugo Boss!
  si daca vi se par interesante replicile auzite de dOt va zic eu una tare!
stiti ca toata lumea la film mai ia un pocorn , un suc , nu ma deranjeaza atata timp cat lasa locul curat! Dar ce mi-a fost dat sa vad (miros) aseara ?
un gagiu in spatele meu manca SALAM CU CEAPA la Matrix ! Absolut incredibil! Ce sa mai spun? Transpiratie , caldura , salam si ceapa ! Eterna si Fascinanta Romanie!

  Si ca sa fie tot tacamul complet cand s-a plec acasa am gasit o zgarietura de juma de metru pe capota masinii! Asta e Craiova pentru cine nu o cunoaste!

ps: sa vezi ce rad aia din service de mine maine cand o duc la polishat ca acum nici o luna am venit cu "Sa ne sugi P*** fraiere" scris cu cuiul pe capota , de s-au stricat aia de ras!

#13
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

ps: sa vezi ce rad aia din service de mine maine cand o duc la polishat ca acum nici o luna am venit cu "Sa ne sugi P*** fraiere" scris cu cuiul pe capota , de s-au stricat aia de ras!

da ce ai facut?

ai parcat pe locul altcuiva?

#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
mdea, ce naiba ai facut si mai presus, ce masina ai ??

#15
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
asta cu "eterna si fascinanta Romanie" va ramane in istorie.

#16
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Sa stiti ca si eu cand am venit la Bucuresti acum 3 ani (din Turda) am realizat ca nu este vorba de tarani ci de TARANOI. In schimb cand aud ca si in alte orase este tot asa ma resemnez. Problema la Bucuresti este ca TARANOII isi mai permit si masini si se umfla margarina in ei. Macar in alte orase sunt saraci si poate nu ai asa treaba cu ei.

#17
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Problema Bucrestiului este ca pe langa multimea de tarani autohtoni, mai sosesc si o groaza de altii din toata tara. Si uite asa s-a creat acest Babylon al TARANULUI de pretutindeni numit Bucuresti. Mi-e si rusine ca m-am nascut aici.
Oricum, apropo de Valcea, nu stiu ce tot il laudati voi atat..mie mi s-a parut super nashpa, si PLIN de tigani. Si in plus, ce te poti astepta de la un orash care le-a facut statuie Animalelor X, 3SE si  Radutei.

#18
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by sepguy
Problema Bucrestiului este ca pe langa multimea de tarani autohtoni, mai sosesc si o groaza de altii din toata tara. Si uite asa s-a creat acest Babylon al TARANULUI de pretutindeni numit Bucuresti. Mi-e si rusine ca m-am nascut aici.
Oricum, apropo de Valcea, nu stiu ce tot il laudati voi atat..mie mi s-a parut super nashpa, si PLIN de tigani. Si in plus, ce te poti astepta de la un orash care le-a facut statuie Animalelor X, 3SE si  Radutei.

da ce e asa rau cu AnimalX, 3SE, etc ....
poate ca tu preferi copilu' minune si adi vijelie

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate