Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Radio Ceas FM-AM

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Am cautat ceva informatii asemenatoare prin forum si nu am gasit ..... Deasemenea nici prin magazine nu am gasit asemenea aparate in Romania !
,,Bijuteriile,, din poze , le-am procurat din Italia , la preturi fff mici....pana in 20 de euro , ambele ! Au un meniu simplu dar bogat cu setari , informatii .
Cel cu barometru are un senzor pe care l-am amplasat afara si prin intermediul caruia transmite (la 30secunde) catre baza temperatura externa , presiunea atmosferica si implicit cum va evolua starea vremii ptr urmatoarele 12 - 24 ore . In brosura aparatului am gasit si informatia ,,Ca in toate previziunile meteorologice , nu se poata garanta o precizie de 100% a acuratetii informatiilor prezentate ci de maxim 75% ,, desi pana acum nu a dat gres niciodata . Sunt super-incantat . Mai are temperatura interna , calendar , alarme la ceas si temperaturi , prin limite pre-setate Proiector(max.5 metri) de camera pentru ora si temperatura externa .... Pentru o mai mare precizie .... baza acestuia este setata sa caute semnalul celei mai apropiate statii radio care are in semnalul transmis , informatiile afisate de aparat si-anume ora , data , predictiile meteo pentru urmatoarele ore , etc ...... pe care le updateaza . Aceste date , conform brosurii ce a insotit aparatul , sunt transmise pe frecventa de 433,92 MHz . In cazul in care nu gaseste semnal radio , atunci aparatul comuta pe senzorul de afara ,,luandu-si doar informatiile,, meteo , urmand ca data , ora si restu` sa fie setate manual .............
De cateva zile ..... in Hunedoara , aparatul meu cu barometru vad ca se cupleaza la un semnal radio si ia datele de la acesta .... Imi dau seama de lucrul acesta deoarece apare pe afisaj o antenutza si se schimba ora , intr-una cu o ora in minus fata de ora Romaniei .... Stiu sigur de la magazinul din Italia , de unde le-am luat , ca in Germania , Elvetia , Austria si Italia exista asemenea posturi radio .... dar mi-e greu sa cred ca aparatul meu din Hunedoara capteaza vreo urma de semnal de prin ... Germania spre exemplu ... :) Poate din Ungaria ! De aceea apelez la voi .... care va pricepeti la chestii de acest fel .....
Aparatele mai au si alte aplicatii care din lipsa de spatiu nu le mai enumar acum , aici , importante sunt cele prezentate mai sus !

Attached Files



#2
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Am cautat ceva informatii asemenatoare prin forum si nu am gasit ..... Deasemenea nici prin magazine nu am gasit asemenea aparate in Romania !
,,Bijuteriile,, din poze (scuze ptr calitate-le-am facut cu webcam) , le-am procurat din Italia , la preturi fff mici....pana in 20 de euro , ambele ! Au un meniu simplu dar bogat cu setari , informatii .
Cel cu barometru are un senzor pe care l-am amplasat afara si prin intermediul caruia transmite (la 30secunde) catre baza temperatura externa , presiunea atmosferica si implicit cum va evolua starea vremii ptr urmatoarele 12 - 24 ore . In brosura aparatului am gasit si informatia ,,Ca in toate previziunile meteorologice , nu se poata garanta o precizie de 100% a acuratetii informatiilor prezentate ci de maxim 75% ,, desi pana acum nu a dat gres niciodata . Sunt super-incantat . Mai are temperatura interna , calendar , alarme la ceas si temperaturi , prin limite pre-setate Proiector(max.5 metri) de camera pentru ora si temperatura externa .... Pentru o mai mare precizie .... baza acestuia este setata sa caute semnalul celei mai apropiate statii radio care are in semnalul transmis , informatiile afisate de aparat si-anume ora , data , predictiile meteo pentru urmatoarele ore , etc ...... pe care le updateaza . Aceste date , conform brosurii ce a insotit aparatul , sunt transmise pe frecventa de 433,92 MHz . In cazul in care nu gaseste semnal radio , atunci aparatul comuta pe senzorul de afara ,,luandu-si doar informatiile,, meteo , urmand ca data , ora si restu` sa fie setate manual .............
De cateva zile ..... in Hunedoara , aparatul meu cu barometru vad ca se cupleaza la un semnal radio si ia datele de la acesta .... Imi dau seama de lucrul acesta deoarece apare pe afisaj o antenutza si se schimba ora , intr-una cu o ora in minus fata de ora Romaniei .... Stiu sigur de la magazinul din Italia , de unde le-am luat , ca in Germania , Elvetia , Austria si Italia exista asemenea posturi radio .... dar mi-e greu sa cred ca aparatul meu din Hunedoara capteaza vreo urma de semnal de prin ... Germania spre exemplu ... :) Poate din Ungaria ! De aceea apelez la voi .... care va pricepeti la chestii de acest fel .....
Aparatele mai au si alte aplicatii care din lipsa de spatiu nu le mai enumar acum , aici , importante sunt cele prezentate mai sus !
Attached File  Picture_094.jpg   9.7K   164 downloads        Attached File  Picture_096.jpg   9.52K   149 downloads           Attached File  Picture_097.jpg   7.14K   131 downloads                Attached File  Picture_095.jpg   4.65K   104 downloads               Attached File  Picture_103.jpg   9.17K   157 downloads             Attached File  Picture_098.jpg   9.14K   130 downloads                  Attached File  Picture_099.jpg   9.74K   137 downloads                           Attached File  Picture_100.jpg   11.74K   129 downloads            Attached File  Picture_101.jpg   11.87K   142 downloads

#3
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 06.09.2004
Daca intrebai gaseai si la noi. E vorba de un semnal radio transmis din Germania - Frankfurt mi se pare care regleaza automat ceasul, data dar ... la ora germaniei. Eu am semnal, are si fratele meu in Constanta, asa ca o sa ai sigur si tu. Eu am Oregon Scientific BAR629HG - modelul il gasesti pe net. Dar se gasesc marca TCM in Bucuresti, diferite modele, mai ieftine.

#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
E faina... eu am o statie statie meteo luata tot din Italia si care implineste venerabila varsta de... 10ani!
Oregon Scientific si am spus tot... o firma cu traditie in domeniu (mai inati profesional si abia apoi pentru marele public) si foarte apreciata in Italia

Referitor la semnal... o sa ramai surprins dar semnalul vine chiar din Germania!
Este o emisie pe unde scurte (bataie la peste 1000km) iar ora exacta vine de la un ceas atomic (tot din Germania)
Semnal am inclusiv aici, in Brasov, cu mentiunea ca sunt si zile cand nu se poate sincroniza (semnal insuficient)

frecventa de 433MHz este folosita exlusiv pentru legatura dintre baza si termometru exterior... ceasul se sincronizeaza pe unde scurte, frecventa 77,5Khz

#5
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Ppaff si puff m-am facut...No Comment...deci saracutzul de el...primeste ,,alimentare,, din Frankfurt....! Pai ce emitator exista acolo.....ptr 1000 de km...?!!!!

Off...Habar n-am de unde o aparut de 2 ori postul meu(e drept ca era cazut forumul atunci! nici acum nu merge stralucit)....RZ daca poti primul sa-l faci delete :) ...ar fi ok !

Edited by a21alex, 26 April 2006 - 21:44.


#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Culmea e ca nu pot sa-l sterg pe primul... raman asa cum sunt

Asa cum se prindea semnal de la Europa Libera, tot asa se poate receptiona si un semnal cu impulsuri (un fel de ''bipuri'') prin radio, in unde scurte, si propagare foarte extinsa

#7
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Am cumparat si eu unul asemanator din Germania de la Conrad si intradevar receptioneaza un semnal radio pentru sincronizare precizia fiind uimitoare si se poate seta manual ora sa se potriveasca si la noi.
Super si a costat 14 euro.

#8
Adventure Pal

Adventure Pal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.05.2005
Am si eu unul, super-cool, chiar daca se acordeaza la o alta ora decat cea oficiala a RO (credeam ca din Budapesta, dar inteleg ca e din Frankfurt). Proiectia orei m-a amuzat insa cel mai mult, dar l-am bagat la debara dupa ce nevasta-mea mi-a cerut sa-l aruncam - s-a plans ca nu mai poate sa adoarma dupa ce se trezeste noaptea si vede cat e ora  :lol:  :lol:  :lol:  Chestie de abordare - eu ma bucuram ca mai am de dormit,  :P

#9
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

View PostAdventure Pal, on Apr 28 2006, 12:02, said:

Am si eu unul, super-cool, chiar daca se acordeaza la o alta ora decat cea oficiala a RO (credeam ca din Budapesta, dar inteleg ca e din Frankfurt). Proiectia orei m-a amuzat insa cel mai mult, dar l-am bagat la debara dupa ce nevasta-mea mi-a cerut sa-l aruncam - s-a plans ca nu mai poate sa adoarma dupa ce se trezeste noaptea si vede cat e ora    :lol:  Chestie de abordare - eu ma bucuram ca mai am de dormit, :lol:

...de unde ați procurat <<bombele>> astea? :w00t: Mai bine vă uitați la un ceas normal. :coolspeak: Cârcotașul la datorie... www.carcotasii.ro  - :P no offense - :lol:

#10
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Eh...ce frumos e sa stai noaptea in pat....si sa mai arunci o privire pe perete printre 3 vise si 2 sforaituri , ca sa vezi ora . Dormi mai linistit ! Nu-ti fuge somnul ........ :D In plus ai un bun meteorolog la indemana......

Edited by a21alex, 30 April 2006 - 01:15.


#11
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

View Posta21alex, on Apr 30 2006, 00:25, said:

Eh...ce frumos e sa stai noaptea in pat....si sa mai arunci o privire pe perte printre 3 vise si 2 sforaituri , ca sa vezi ora . Dormi mai linistit ! Nu-ti fuge somnul ........ :D In plus ai un bun meteorolog la indemana......

...sunt de acord cu tine...poate visezi și ora, și timpul de afară, și altceva :  

[ http://smileys.smileycentral.com/cat/12/12_7_27.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]                           sau  :cheers: (dacă nu ești minor , nici prea multă, că dăunează grav sănătății- Directiva U.E.- ) ori :gunsmilie: etc. Noaptă Bună Copilași!

i

Edited by megafanro, 30 April 2006 - 00:47.


#12
toteeu

toteeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.05.2006
Salut tuturor,

Pina cumpar unul nou, am de vreo 3 ani un ceas de masa cu afisaj monocrom, adus tot din germania dar nu se mai fixeaza singur si sa va spun si de ce :

- dupa vreo luna de la venirea inapoi acasa, am observat ca se potrivea la ora Germaniei si orice as fi facut nu puteam sa-l pun la ora Romaniei si m-am suparat si i-am taiat si scos o piesa dinauntru ca sa nu mai receptioneze semnalul. OK. Dar acuma` vreau sa stiu ce am putut eu sa tai si sa scot din el atunci ca am uitat. Si daca se poate gasi prin mag. de electronice pe la noi piesa aia.

Imi puteti spune cam ce as fi putut eu sa scot atunci din el ?. Adica ce piese foloseste el ca sa receptioneze semnalul radio ?.


Va multumesc foarte mult in avans.

Apropo, de la noi de unde as putea sa cumpat ceasuri d`astea (Ct.).

#13
szabo

szabo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 16.05.2004
Sunt ceasuri "Radio controled", am si eu 2 de masa-perete si unul de mina.Toate sunt cumparate din RO,40-60 RON,lucreaza la SECUNDA .Ora exacta este transmisa prin unde radio de la emitatorul din FRANKFURT.Ora Romaniei se regleaza prin setarea fusului orar (2),cind se seteaza  data si ora.Ele sunt setate pentru fusul orar al Europei centrale (1).Cind isi fac update-ul ,de citeva ori pe zi (de aici si exactitatea lor) apare simbolul de antena.Bataia emitatorului este de 1500 km., de la Frankfurt,deci  cu o raza pina in Marea Neagra!!!

#14
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Vreau si eu unul, de unde se pot cumpara?

#15
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
In Romania nu stiu daca se gasesc , am cautat in Judetul Hunedoara , Cluj si Timis si nu am gasit . Eu am 2 luate din Italia , pe unu am dat 18 euro iar pe altu` diferit doar 13 euro . M-ar interesa sa iau unul de mana .... si eventual daca as gasi aici in tara ar fi o chestie ..... ca sa nu mai astept pana in vara cand voi pleca in Italia iar ......

Edited by a21alex, 03 June 2006 - 10:08.


#16
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 06.09.2004

View PostBeavix, on Jun 3 2006, 10:21, said:

Vreau si eu unul, de unde se pot cumpara?
In Bucuresti.

#17
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Matusa mea are unul de la TCM adus din Germania. Super la el este proiectorul si faptul ca nu trebuie sa ii reglezi ora. I-am setat ora prima data  si acum cand isi face update e suficient de destept sa tina minte faptul ca e pe ora Romaniei. In plus are si un acumulator si cand ramane fara curent comuteaza automat pe acumulator. Sincer nu stiu la ce se conecteaza dar eu stau in Constanta si ceasul merge excelent.

#18
toteeu

toteeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.05.2006
Ok si se pricepe cineva la electronica sa imi spuna si mie despre piesa despre care vrbeam mai sus ?.

T.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate