Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4575 răspunsuri în acest subiect

#2395
2-douazeci

2-douazeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 95
  • Înscris: 12.06.2009
V-as ruga sa imi raspundeti la întrebarea ce ma framanta, in legatura cu transcrierea masinii vandute.

Am vandut-o in 07.07.2016 la o persoana fizica din alt judet. Am procedat ca la carte, am scris pe talon instrainat catre... si am radiat fiscal masina. Am trimis fisa prin curier si omul a primit-o, lucru confirmat deja. Am obtinut si banii pe RCA-ul ramas disponibil. In tot acest rastimp am urmarit pe site DRPCIV situatia valabilitatii numarului meu, adica ma interesa daca a transcris sau nu inca masina in termen. Acum se fac cele 30 de zile si vad ca numarul meu de circulatie e ocupat, apare ca indisponibil de preluat. Deci persoana, din diverse motive, nu a transcris masina pe numele sau si pe alt numar de circulatie. Am citit si fel de fel pe net despre asta.

Ce implica asta pentru mine? Ce pot face, ca sa il fac sa intre in legalitate totusi, daca pot face ceva oare? Ma gândesc ca poate site-ul nu isi face update instant si sa mai am rabdare, eventual sa merg la ei pe Luni sa verific. O fi avut accident sau alte necazuri si intarzie operatia? Nu era un nr deosebit si aproape zilnic am verificat faza cu disponibilitatea lui. Eu zic ca nu a transcris-o inca sau poate da. Ma pot trezi cu amenzile lui la mine acasa? Pot dovedi oricum si oricand ca am vandut masina, am copii, de pe buletinul lui, talon, contract v-c, radiere fiscala.

Multumesc!

Editat de 2-douazeci, 05 august 2016 - 17:09.


#2396
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.672
  • Înscris: 01.08.2007
Salutare dinou !

Deci nu se mai cere autentificare RAR, mai nou ptr o masina deja aflata in Romania (inmatriculata) Buna asta.

Acum am o intrebare:

Daca doresc sa vand o masina de pe firma, trebuie musai certificat fiscal pe persoana juridica (firma) cum ca nu am datorii, inafara de factura ?!
Declaratiile acelea la ANAF atunci ce rol mai au...?

#2397
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.730
  • Înscris: 22.11.2007
certificatul ala fiscal ii trebuie cumparatorului ca sa poata sa bage masina la impozit la el la primarie ( DITL)

#2398
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.718
  • Înscris: 12.07.2011

Vizualizare mesajM4V3RiCk_, pe 06 august 2016 - 23:16, a scris:

Declaratiile acelea la ANAF atunci ce rol mai au...?
Dovedesc plata taxei de înmatriculare si daca aceasta a fost sau nu recuperata.

#2399
cobrax2

cobrax2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 160
  • Înscris: 06.12.2006
salutari
daca vreau sa vand masina si sa imi pastrez numerele, cum procedez? e posibil ca la momentul in care predau masina sa ramana numerele la mine?
merci

#2400
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.912
  • Înscris: 25.01.2007
platesti 30 lei rezervare, la serviciul inmatriculari.
cand viitorul proprietar va inmatricula masina, in loc sa predea numerele, le va pastra si ti le va trimite tie.

evident ca e posibil, daca gasesti un cumparator dispus de chestia asta.

#2401
silie

silie

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 23.11.2009
Buna seara.Am si eu o nelamurire: vreau sa cumpar o masina de la un samsar adusa din Germania (zice el pe roti) cu numere normale, legale pe care le-a trimis inapoi ca sa fie radiata ,dar nu a facut  CVC cu neamtu'.Intrebarea e pot face eu C Vanzara Cumparare direct cu neamtu numai dupa datele din Brief (Cartea de Identitate) ? Samsaru' zice ca da, ca sa nu mai apara el in acte..Va multumesc anticipat.

#2402
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.586
  • Înscris: 12.03.2006
O fi de bine...? http://www.capital.r...rilor-auto.html

Editat de arab, 09 august 2016 - 08:43.


#2403
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.912
  • Înscris: 25.01.2007
S-AU TREZIT SI ASTIA? pai identificarea deja e scoasa de o luna, acum au aflat?
si ce poate fi de rau ca economisesti 160 de lei, cat costa hartoaga aia?

#2404
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.382
  • Înscris: 02.06.2005
Slai, lumea nu stia pentru ca nu s-a prea anuntat oficial. inclusiv la serviciul de inmatriculari (cel putin la pipera, bucuresti) aparea pe lista.Daca intrebai iti spunea ca nu trebuie. Multi au facut chiar daca nu mai trebuia - la RAR iti fac au tot interesul sa mai incaseze ceva. :D
Asa ca nu e de mirare ca nici astia din presa nu stiu si o prezinta ca pe o noutate.

#2405
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.672
  • Înscris: 01.08.2007

Vizualizare mesajflomelomanul, pe 07 august 2016 - 12:36, a scris:

Dovedesc plata taxei de înmatriculare si daca aceasta a fost sau nu recuperata.

E vorba de declaratii gen 100, 300, 394, etc. Fix din aceste declaratii reiese foarte simplu ca nu ai datorii.

De aia spuneam ca "fiscalul pe firma" mi se pare o chestie total inutila ca sa iti mai *** niste nervi.

Editat de M4V3RiCk_, 10 august 2016 - 13:22.


#2406
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.730
  • Înscris: 22.11.2007
pai da, dar mie imi trebuie fiscal ca sa duc la primaria mea ca sa pot baga masina la impozit.. primaria mea nu are acces la baza de date de la primaria ta sau de la anaf... :)

#2407
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.912
  • Înscris: 25.01.2007

Vizualizare mesajdreaQ, pe 10 august 2016 - 11:07, a scris:

Slai, lumea nu stia pentru ca nu s-a prea anuntat oficial. inclusiv la serviciul de inmatriculari (cel putin la pipera, bucuresti) aparea pe lista.Daca intrebai iti spunea ca nu trebuie. Multi au facut chiar daca nu mai trebuia - la RAR iti fac au tot interesul sa mai incaseze ceva. Posted image
Asa ca nu e de mirare ca nici astia din presa nu stiu si o prezinta ca pe o noutate.
Pe aici aia de la rar nu au mai facut deloc. Posted image
Pe doi i-am trimis sa faca identificare ca expirase, masini in vederea inmatricularii.
La rar i-au trimis la plimbare "du-te domle la ghiseu la inmatriculari, ca nu mai trebuie identificare..."

#2408
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.029
  • Înscris: 11.07.2016

Vizualizare mesajsilie, pe 08 august 2016 - 20:26, a scris:

Buna seara.Am si eu o nelamurire: vreau sa cumpar o masina de la un samsar adusa din Germania (zice el pe roti) cu numere normale, legale pe care le-a trimis inapoi ca sa fie radiata ,dar nu a facut  CVC cu neamtu'.Intrebarea e pot face eu C Vanzara Cumparare direct cu neamtu numai dupa datele din Brief (Cartea de Identitate) ? Samsaru' zice ca da, ca sa nu mai apara el in acte..Va multumesc anticipat.

faci tu cvc direct cu neamtu, si-l sari pe samsara din schema....e mai usor si simplu ptr. tine.
Bafta!

Editat de Malus_Dacus, 11 august 2016 - 07:44.


#2409
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.072
  • Înscris: 02.01.2011
Stie cineva in cat timp pot lua placutele si cu noul talon daca m-as duce azi la pipera spre exemplu pentru inmatriculare? Domiciliul Bucuresti. Eu stiu ca in aceeasi zi, insa am auzit mai nou ca in 2-3 zile.


LE : am citit topicul facut acum cateva zile in care se specifica durata de 5-6 zile, asadar am primit raspunsul. Imi cer scuze pentru post.

Editat de dragosDRG, 12 august 2016 - 05:27.


#2410
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.382
  • Înscris: 02.06.2005

Vizualizare mesajslai, pe 10 august 2016 - 15:08, a scris:

Pe aici aia de la rar nu au mai facut deloc. Posted image
Pe doi i-am trimis sa faca identificare ca expirase, masini in vederea inmatricularii.
La rar i-au trimis la plimbare "du-te domle la ghiseu la inmatriculari, ca nu mai trebuie identificare..."

La RAR Voluntari erau foarte iritati ca au pierdut clienti - chiar am fost mirat de apatia de pe acolo (desi fusesem programat dupa 2 saptamani).

Am aistat la vreo doua discutii (asteptand hartiile).

Clienta: MAI TREBUIE IDENTIFICARE?
RAR: ce ma intrebi pe mine cucoana, ne ocupam noi de inmatriculari? Mergi la Pipera....

:D

A doua a fost ceva de genul
Client: am inteles ca nu se mai face identificarea, ca s-a dat o hotarare...
RAR: nu stiu nimic nu am auzit...
Client: imi puteti spune numarul hotararii de guvern?"
RAR: nu stiu sa va spun numarul.

#2411
cheloo_ms

cheloo_ms

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 29.03.2008
salutare,
va rog sa ma ajutati cu un sfat/raspuns.
Fratele meu si-a cumparat o masina adusa din germania de catre persoana X. cumpararea s-a facut de la persoana X (cumparator fratele meu, vanzator persoana X). in momentul in care persoana X a scos fiscalul de la primarie, cei de la primarie i-au pus si o stampila pe contractul de vanzare cumparare intocmit cu fratele meu... din diverse motive acel contract trebuie refacut, si astfel nu mai apare si stampila primariei vanzatorului. iar vanzatorul i-a comunicat fratelui meu ca pentru a putea inmatricula masina e necesar ca pe contract sa apara si acea viza/ stampila de la primaria lui? ... zice ca doar de anul asta se prevede acest lucru ... ptr ca primaria lui va trimite 1 ex din contract la primaria mea...

e adevarat acest lucru? nu se poate inmatricula fara aceasta viza/ stampila a primariei pe ctr de vanzare cumparare facut in romania?
daca iau masina din targ, facem pe loc contractul si vanzatorul are si fiscal la el... de unde mai iau respectiva stampila a primariei.

rog sfat ... daca e necesara sau nu stampila primariei pe contractul facu in romania

multumesc!

#2412
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.730
  • Înscris: 22.11.2007
vanzatorul nu are cum sa aiba fiscal la el. fiscalul trebuie scos in urma vanzarii respectivului autovehicul catre tine. adica mersul este, faceti actele si abia apoi se scoate fiscalul.

iti trebuie ca acel contract sa aiba numar de inregistrare. mergi la primaria vanzatorului cu el si f probabil iti vor inregistra si noul contract si iti vor pune stampila si scrie nr de inregistrare pe el.

Editat de bossake, 15 august 2016 - 17:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate