Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1603
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
ORDIN nr. 1.501 din 13 noiembrie 2006
privind procedura inmatricularii, inregistrarii, radierii si eliberarea
autorizatiei de circulatie provizorie sau pentru probe a vehiculelor
EMITENT: MINISTERUL ADMINISTRATIEI SI INTERNELOR
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 941 din 21 noiembrie 2006

dai o cautare pre google si o gasesti.

Pe scurt... ai la cap II Înmatricularea autovehiculelor şi remorcilor
   art.8 (1) Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui
vehicul se efectueazã în baza urmãtoarelor documente:
   ...
litera i. certificatul de înmatriculare al fostului proprietar, în care
acesta a înscris transmiterea dreptului de proprietate;

Pentru buy-back ia legatura cu un delaer.

Cand vinzi la intermediar, trebuie sa-i dai contract semnat, CIV, fiscal, fisa de inmatriculare stampilata, talon in care scrii ca instrainezi catre el la data din contract. Nu conteaza ca e intermediar sau nu, trebuie sa-i dai toate astea celui caruia ii vinzi masina. Daca el o vinde mai departe, trebuie sa-i dea urmatorului cumparator aceleasi acte, doar ca la instrainat catre nu mai trece nimic. Ramane trecut doar primul cumparator din lant.

#1604
marcianno07

marcianno07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.03.2015
Am vazut ca unele contracte de vanzare-cumparare au in josul paginii si un certificat de radiere. Trebuie completat si acela? Trebuie depus undeva si de catre cine?

#1605
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
nu

#1606
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
Pentru transcriere sau schimbarea domiciliului, nu trebuie. Formularul a ramas neactualizat

Completezi ceva de genul ala doar in anumite situatii, la cererea proprietarului, cand :
    Se doreste retragerea definitiva din circulatie a masinii si se face dovada depozitarii acesteia intr-un spatiu adecvat, dovedit cu acte de proprietate .
    Se face dovada dezmembrarii la REMAT .
    La scoaterea definitiva din Romania prin export.
    In cazul furtului.
    La divort.

#1607
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007

 zyra, on 03 aprilie 2015 - 09:21, said:

ORDIN nr. 1.501 din 13 noiembrie 2006
privind procedura inmatricularii, inregistrarii, radierii si eliberarea
autorizatiei de circulatie provizorie sau pentru probe a vehiculelor
EMITENT: MINISTERUL ADMINISTRATIEI SI INTERNELOR
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 941 din 21 noiembrie 2006

dai o cautare pre google si o gasesti.

Pe scurt... ai la cap II Înmatricularea autovehiculelor şi remorcilor
   art.8 (1) Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui
vehicul se efectueazã în baza urmãtoarelor documente:
   ...
litera i. certificatul de înmatriculare al fostului proprietar, în care
acesta a înscris transmiterea dreptului de proprietate;


Este o exprimare cu ambiguitate . Adica daca exista scris in certificat ..  . Dar nu scrie ca este obligatoriu ca la intocmire contract vinzare/cumparare se scrii in certificat . Din acesta cauza , mai nou , tot ce este cu euro 3,4 , cei ce cumpara nu vor sa se scrie . Se naste un litigiu intre vinzator si cumparator . Datorita  pietii abundente , multi vinzatori de frica ca vor pierde clientul , renunta sa treaca notificarea in certificat .
Se poate sa nu se treaca in certificat si apoi sa se faca hirtie scrisa de informare la politie ?

#1608
iulyka_angi

iulyka_angi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.04.2015
Buna ziua,

Ma puteti ajuta si pe mine cu niste informatii referitoare la vanzarea unei masini (persoana fizica)?

Am mai citit pe aici si am inteles urmatoarele (va rog sa ma corectati daca gresesc undeva):
- am depus cerere la anaf pentru dovada ca taxa de mediu e platita
- am nevoie de certificat fiscal de la primarie  ( daca am acest certificat fiscal - am inteles bine ca nu mai trebuie fisa de inmatriculare? )
- se semneaza un contract de vanzare cumparare  - acesta trebuie stampilat de un birou de acte auto?
- actele masinii cu completarea "instrainat" si data

Lipseste ceva din lista asta?

1.Acum problema mea care e? Am domiciliul in Sibiu, dar masina e inregistrata la Calarasi...deci certificatul fiscal trebuie sa il cer de la primarie din Calarasi.  Acest certificat poate fi scos si de altcineva? Au fost parintii mei sa intrebe la primarie si li s-a spus sa vina cu contractul de vanzare- cumparare. Asta e foarte complicat...vreau sa rezolv fara sa mai ajung la Calarasi. Se poate in vreun fel?

2. O alta neclaritate pentru mine este...cum se inregistreaza peste tot (gen politie, rar si fisc ) ca eu nu mai sunt proprietar al masinii? Trebuie sa mai fac eu ceva?

Va multumesc

#1609
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
1. Taxa platita si nerecuperata. Dureaza cam doua zile.
Contractul de vanzare-cumparare este tipizat, nu trebuie stampila ci semnatura vanzatorului si cumparatorului.

2. In momentul cand inchei vanzarea, cu actul de vanzare-cumparare si copii dupa certificatul de inmatriculare si cartea de identitate a masinii te duci la biroul de radieri auto (tot acolo unde se fac si inmatricularile). Certificatul de radiere il prezinti la Primarie ca sa  scoata masina din evidenta.

Sper ca te-am ajutat.

#1610
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
nu te mai duci la radieri de vreo 7-8 ani, cam asa.
si de la primarie esti scos din evidenta in momentul in care te-ai prezentat sa ceri fiscalul pe care il vei da cumparatorului....

#1611
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 slai, on 03 aprilie 2015 - 12:50, said:

nu te mai duci la radieri de vreo 7-8 ani, cam asa.
si de la primarie esti scos din evidenta in momentul in care te-ai prezentat sa ceri fiscalul pe care il vei da cumparatorului....

Eu mi-am radiat masina acum o luna asa ca te contrazic.
La primarie de regula te scot din evidenta dar se intampla sa faca greseli si atunci poti rezolva situatia prezentand certificatul de radiere.

Later edit: certificatul de radiere te mai ajuta la ceva. Daca-ti inmatriculezi o noua masina, cu certificatul de radiere poti cere transferul de Bonus-Malus de pe vechea masina pe masina nou inmatriculata.

Edited by Bogdansv1, 03 April 2015 - 13:00.


#1612
RIMAX

RIMAX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.04.2015

 citizenx, on 06 mai 2003 - 08:06, said:

1. Contract de vanzare-cumparare.

Un model e atasat (PDF editabil), daca cumparati de la persoana fizica.
FALS

Ca de obicei, SP plina de informatii false sau care nu mai sunt de actualitate. Acum se pot face contracte NUMAI la birourile de acte auto, sau la administratia financiara. Nici nu se uita la tine daca l-ai scos acasa la imprimanta sau il iei de la cineva.

Si uite asa stau si alerg dupa om de peste o luna de zile ca sa facem actele.

Felicitari! Mai aveti de invatat! Posted Image

Edited by RIMAX, 03 April 2015 - 13:03.


#1613
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Rimax, chiar tu dai info false.
Eu am inmatriculat 2 masini in februarie 2015, ambele cu contracte facute la imprimanta mea, si semnate de mine si de vanzator....deci nu e obligatoriu sa mergi la birou de acte auto.
Dar este indicat sa mergi la un astfel de birou.
In principiu, vanzarea-cumpararea unei masini, dpdv al actelor, ar trebui sa urmeze urmatorii pasi:
1. vanzator+cumparator+ actele masinii, merg impreuna la un birou de acte auto. Aici, in circa 20 minute vi se vor face actele necesare, si vi se va explica ce mai trebuie sa faceti.
vi se si aranjeaza actele, in functie de unde trebuie sa mergeti cu ele.
2.Vanzatorul merge cu o parte din acte la primaria sa, unde isi scoate auto de pe rolul sau si primeste certificat fiscal+stampila pe fisa de inmatriculare. (daca nu are datorii la fisc)
3.Vanzatorul da cumparatorului fiscalul si fisa de inmatriculare si a terminat.
4.Cumparatorul merge la primaria lui si isi ia auto pe rolul sau, primeste o alta stampila pe fisa de inmatriculare.
5. Merge apoi la politie si primeste numerele.

bafta!

Edited by "BandiT", 03 April 2015 - 18:47.


#1614
RIMAX

RIMAX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.04.2015

 "BandiT", on 03 aprilie 2015 - 18:44, said:

Rimax, chiar tu dai info false.
Eu am inmatriculat 2 masini in februarie 2015, ambele cu contracte facute la imprimanta mea
Atunci nu e exclus sa fie dusi cu capu' astia de la circa financiara. Eu am fost la sucursala pt. sectorul 4 si nu mi l-a primit, nici macar nu s-a uitat pe el cand am mentionat ca era printat acasa.

#1615
genius07

genius07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 06.03.2007
Si eu am inmatriculat o masina si o motocicleta acum doua saptamani, iar contractele le-am facut eu la imprimanta... Nu au fost probleme, DRPCIV Deva. :)

#1616
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
Nu-s dusi cu capu'. Sunt prosti de-a binelea. Ceea ce fac ei este un abuz si nu s-au debarasat de obiceiurile ... alea.... (Nu este cumva vreun birou de intocmit acte auto prin apropiere? Nu te-a trimis cu dedicatie acolo? -asta asa, ca o curiozitate).
Poti printa linistit und vrei. Si daca te intreaba unde le-ai printat, deja fuctionarul e dubios.
Important este sa ai toate informatiile necesare inscrise in documente, nu unde sunt tiparite.
Bafta.

#1617
RIMAX

RIMAX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.04.2015

 zyra, on 06 aprilie 2015 - 09:27, said:

Nu este cumva vreun birou de intocmit acte auto prin apropiere?
Exact in aceeasi cladire cu ei, au doar birouri separate.

#1618
cristi69tm

cristi69tm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.04.2015
Buna,

Poate sa ma ajute cineva cu o informatie?
Am o masina inmatriculata in Bulgaria (in talon figurez eu- rezidenta in BG) si as vrea sa o aduc in RO si sa o inmatriculez pe numele meu.

E complicat? Ce cate ar trebui sa am?

Multumesc!

#1619
cristi69tm

cristi69tm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.04.2015
Scuze.....acte?

#1620
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
cartea masinii, foaia maia mai mare si plastifiata, si talonul, ala mic ca un card.
taxa e omeneasca? ca nu degeaba a fost inmatriculata masina aia pe bulgaria...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate