Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#4375
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

View Postrotnic, on 10 ianuarie 2022 - 14:58, said:

Destul de urgent, please help.

Pentru talon - schimbare de domiciliu in acelasi oras, ce trebuie de la fisc?
Vezi in link.


https://www.drpciv.r...a4e9422012c2b96

Edited by DannyMC, 14 January 2022 - 14:13.


#4376
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Vreau sa cumpar o masina care este pe PFI (avocat colaborator). Femeia este unic proprietar (deci eu as fi al doilea).
Masina e din septembrie 2009, vanduta de noua in Romania si de la bun inceput a fost inmatriculata pe PFI (persoana fizica independenta).

Pe talon apare denumire de PFI - XXXX YYYY - avocat colaborator.

Pe 4 aprilie ea si-a vandut-o ei insisi, adica de pe PFI pe persoana fizica.

Apoi a fost la taxe si impozite si a radiat-o dpdv fiscal (zero restante de achitat) indicandu-ma pe mine drept cumparator.
Am redactat un contract de instrainare-dobandire. A fost cu contractul la taxe si impozite si a luat stampile si semnaturi (casetele A si B - stanga si dreapta sus) cum ca nu are debite la data de 1 a lunii urmatoare (deci 1 mai in cazul nostru)

Intrebari:

- talonul a ramas asa, neschimbat, pe PFI. Nu ar trebui sa-si scoata si talon nou pe persoana fizica si abia apoi sa mi-l dea mie?

- ar trebui sa ma intereseze cu ce suma si-a vandut-o ea ei insisi? am nevoie de factura aia?

- Ea ce ar trebui sa faca, sa plateasca TVA la stat pe diferenta dintre ce si ce?

- in 13 ani masina nu s-a amortizat dpdv contabil?

- pana la urma, ma intereseaza pe mine daca ea se sustrage in vreun fel de la plata vreunei taxe legata de masina? (masina nu e gaj, nu e poprita) Eu fiind cumparator de buna credinta, in sensul asta intreb.

Edited by cattavencu, 21 April 2022 - 07:41.


#4377
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
nu ai treaba cu calculul de l-a facut la amotizare, cu pretul din factura sau cu taxele lui.
tu trebuie sa ajungi la inmatriculare cu factura dintre pfi si el, cu fiscale pe ea, si contractul dintre el si tine, cu fisalul lui si al tau.
certificatul mergi cu ala de il are masina, pe pfi, nu trebuie sa o mai transcrie pe pf.

#4378
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
merci @slai

exact astea mi le-a si dat joia trecuta:

- factura dintre PFI si PF (vanzator: ea avocat PFI ==> cumparator: tot ea PF. Pretul din factura: 10.000 de lei)
- chitanta de plata a impozitului pe masina (275 de lei platea impozit anual ca PFI, sunt curios cat o sa platesc eu, masina e 1.6 benzina)
- dovada de scoatere din evidenta fiscala a masinii
- 3 exemplare din contractul de instrainare-dobandire, stampilate de "taxe si impozite"
- o dovada de inregistrare a masinii pe rolul ei fiscal (ca PF) si, tot cu aceeasi data, o alta foaie care arata scoaterea de pe rolul fiscal pe motivul instrainarii, indicandu-ma pe mine cumparator.

Referitor la certificatul de înmatriculare, chiar ma gandeam daca trebuie sa-si scoata mai intai ea unul pe PF. Inteleg ca nu mai trebuie, ma duc cu asta pe PFI si imi va elibera direct unul pe numele meu, cumparator.

Bun, deci mai intai trebuie sa ma duc la taxe si impozite sa-mi dea aia unda verde ca n-am debite si-abia apoi la inmatriculari.

Saru'mana mult.

Edited by cattavencu, 26 April 2022 - 08:33.


#4379
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Din alea 3 contracte ramai cu doua după ce treci pe la înmatriculări, faci asigurare pe tine, ai taxa de 49 certificat, taxa de numere dacă vrei sa le schimbi, în dosarul de înmatriculări mai e o cerere și copie la cartea mașinii.

#4380
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Salutare.

Am trecut prin primul post si-as putea sa jur ca, atunci cand am vandut masina (2018), n-am avut nevoie de nimic altceva decat o vizita la 'acte vanzare-cumparare', apoi scoaterea masinii din evidenta.

Acum, cand vreau sa achizitionez o masina inmatriculata in .ro, am nevoie de altceva in afara de V-C + luare in evidenta in termen de 30zile? Este o noua inmatriculare obligatorie?
Trebuie cumparat RCA pe VIN imediat dupa ce semnez actul de V-C, pentru a pleca cu masina?

Si ultima, promit: tinand cont ca plata se efectueaza prin transfer bancar (suma depaseste 10k euro), cand iau masina? Imi imaginez ca tranzactia o efectuez in prezenta vanzatorului, prin internet banking, da'n mod cert banii vor intra ceva mai tarziu.

#4381
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
De RCA pe numele tau ai nevoie cand depui dosarul la politie. Daca masina are RCA valabil pe numele celui care ti-o vinde poti pleca cu ea fara probleme.

Cat despre bani, depinde cum te intelegi cu vanzatorul, dar logica zice sa nu iti de actele pana  nu i-au intrat banii

#4382
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
dosarul la politie il depun...doar pentru inmatriculare, corect? Sunt obligat s-o reinmatriculez?

Dubioasa treaba asta cu banii, m-as fi asteptat sa existe niste proceduri clare data fiind obligativitatea platitilor prin transfer bancar.

#4383
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Dosarul la politie il depui pentru transcrierea pe numele tau , sau inmatricularea pe numele tau, zii cum vrei.
Si da esti obligat sa faci acesta operatiune odata ce ai cumparat masina.

Nu vad ce e asa dubios cu banii. Nu e logic ca omul sa iti dea masina cand vede banii in cont ?

#4384
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Vânzătorul poate cere anularea RCA în momentul vânzării și isi recuperează o parte din bani. Și poți pleca cu mașina și.. nici nu știi ca nu are RCA valabil. Îți poți face RCA în vederea înmatriculării pe VIN pe numele tău.

Edited by dorin_2k, 11 May 2022 - 12:36.


#4385
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Am facut declaratia de impunere la circa financiara on-line.
Super!

#4386
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Daca am cumparat o masina inmatriculata in ro, cu contract de v-c si rca valabil pe 1 an, cum sa fac sa raman cu rca-u? Persoana de la care am cumparat-o a zis ca nu vrea sa recupereze banii si nici nu il intereseaza malusu, are peste 80 de ani.
Daca o inmatriculez pe mine stiu ca trebuie rca valabil pe noul proprietar, e musai sa o inmatriculez sau ajunge ca o iau in evidenta la primarie?

#4387
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
ajunge primaria ca sa circuli 90 de zile. dupa aia se suspenda inmatricularea.
si nu pune baza pe ce zice vanzatorul. la vanzare toti promit marea cu sarea si cum scot fiscalul primul drum e la inchis asigurarea si abia al doilea sa-ti aduca tie fiscalul.
evident, nu sufla o vorba noului cumparator unde a facut el primul drum.

#4388
4321

4321

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.03.2008
Nu ramai cu asigurarea. Aia o poti folosi maxim 90 zile pe urma ca sa inscrii masina trebuie obligatoriu sa faci asigurare pe numele tau.

#4389
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
O porcarie de lege, asta e.

#4390
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
DE ce e o porcarie de lege ? Eu, daca e sa vand o masina, ii spun cumparatorului ca are 3 zile sa se duca sa-si faca rca pe numele lui, dupa 3 zile me duc si imi iau banii inapoi pe RCA.

#4391
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View PostYthrixium, on 07 iunie 2022 - 06:57, said:

O porcarie de lege, asta e.

In ce tara din Univers poti merge pe raspunderea altuia???

#4392
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006

View Post4321, on 07 iunie 2022 - 06:43, said:

Nu ramai cu asigurarea. Aia o poti folosi maxim 90 zile pe urma ca sa inscrii masina trebuie obligatoriu sa faci asigurare pe numele tau.
Nici măcar.
Vânzătorul e îndreptățit să anunțe înstrăinarea mașinii și anularea poliței, cu recuperarea sumei rămase pentru perioada neacoperită.
Dacă a făcut asigurarea pe 1 an și a doua zi a vândut-o, își recuperează 99% din bani.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate