Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#4411
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 bogzie, on 16 iunie 2022 - 07:13, said:

Mersi, Tsunnnami!

Rar-ul il face, as we speak. Nu exista / nu vor exista probleme acolo. Buba mea e cu.. luatul in proprietate/inmatriculatul ulterior Posted Image

Acum vin de la drpciv, mi-au confirmat ca am nevoie de un document vamal si m-au trimis pe bd timisoara 90 sa vad daca pot sa-mi dea cei de acolo ceva Posted Image

N-au cum, daca nu ai din Germania, si probabil ca nu ai, trebuie vama in Romania.
Am fost pe aceeasi strada cu tine in 2009 cu o motocicleta din Canada si in 2021 cu o motocicleta din SUA

#4412
bogzie

bogzie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 24.03.2018
dap, n-au avut cum. e ok, l-am sunat pe tipul care se ocupa cu actele si mi-a zis sa sau linistit ca are vama, doar ca nu mi-a trimis poza cu documentele (chitanta + actul vamal).

azi ar trebui sa vina cartea de la rar. daca merge totul conform planului, maine ma duc in CRAiova :) s-o ia rromanul in evidenta :) si apoi sa mi-o vanda, sa-mi dea actele, bla bla bla

#4413
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 bogzie, on 16 iunie 2022 - 09:27, said:

dap, n-au avut cum. e ok, l-am sunat pe tipul care se ocupa cu actele si mi-a zis sa sau linistit ca are vama, doar ca nu mi-a trimis poza cu documentele (chitanta + actul vamal).

azi ar trebui sa vina cartea de la rar. daca merge totul conform planului, maine ma duc in CRAiova Posted Image s-o ia rromanul in evidenta Posted Image si apoi sa mi-o vanda, sa-mi dea actele, bla bla bla


Cere-i o fotocopie de pe actul vamii, sa nu faci drumul degeaba

RAR-ul il face oricum, nu ai nevoie de vama. Desi as fi mirat la normele europene.
Mie mi-a fost frica sa aduc un Focus din State si tu vrei sa-mi zici ca un Challanger trece poluarea?
M-as cam mira.
Ce motor are?
P-astea stiu ca se pun si motoare de 800 de cai. Ca ma uitam la un Charger cat am stat la ei, dar nu prea ai ce face cu el.

#4414
bogzie

bogzie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 24.03.2018
Pai, e ala naravas :) 6.2 supraalimentat, 707cp
Rar-ul il trece. Interventii, stii tu cum merge treaba pe aici pe la noi
Ghici ce euro o sa iasa. Evident, 6
Am vorbit cu tipul care-i face lui actele. A zis ca oamenii vand 5 masini d-astea pe luna, are toate actele la ea/ele. Nu imi trimise nimic inca, iar worst case scenario.. aia e, fac un drum si imi revad prietenii din copilarie :)

#4415
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 bogzie, on 16 iunie 2022 - 11:10, said:

Pai, e ala naravas Posted Image 6.2 supraalimentat, 707cp
Rar-ul il trece. Interventii, stii tu cum merge treaba pe aici pe la noi
Ghici ce euro o sa iasa. Evident, 6
Am vorbit cu tipul care-i face lui actele. A zis ca oamenii vand 5 masini d-astea pe luna, are toate actele la ea/ele. Nu imi trimise nimic inca, iar worst case scenario.. aia e, fac un drum si imi revad prietenii din copilarie Posted Image

Vezi sa nu fie manarite actele de vama.
Sper sa fie un model care e acceptat in Europa.
De ex. Fordul meu de Michigan era neinregistrabil in California, asa ca nu e imposibil... ai grijanie

#4416
bogzie

bogzie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 24.03.2018
thanks, ai idee cum as putea verifica daca exista manareala la mijloc? :P

mai sunt cateva challenger-uri inscrise in RO, toate-s importate din SUA/Canada, nu-mi fac griji; daca trece RAR-ul, ar trebui sa fie ok.
bine, intre noi fie vorba, nu stiu cum dracu il trece, ca semnalizarile sunt rosii.. DRL-urile din faruri sunt portocalii.. adica va trebui sa fac ceva in privinta asta, ca sa nu ma opreasca politistii si sa nu faca din mine pom de craciun :)

#4417
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
De ce nu intrebi? Semnalele rosii sunt agreate cat timp nu se intampla cu lampa stop. In practica se rezolva si asta, fie ca a prevazut producatorul optiunea in soft, fie arunci un arduin care compara cu stopul central ca sa deduca daca se aprinde ca stop sau semnalizare si inverseaza polaritatea. Sunt lampi led care se aprind alb intr-un sens si rosu in celalalt.

Drl nu sunt problema daca sunt lampile de faza scurta aprinse la intensitate mai mica. E tot o lumina alba becul ala. Sidemarkerele le decuplezi pur si simplu. Sau nu, ca la orice Civic vandut in tara asta.

#4418
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 bogzie, on 16 iunie 2022 - 11:47, said:

mai sunt cateva challenger-uri inscrise in RO, toate-s importate din SUA/Canada, nu-mi fac griji; daca trece RAR-ul, ar trebui sa fie ok.
bine, intre noi fie vorba, nu stiu cum dracu il trece, ca semnalizarile sunt rosii.. DRL-urile din faruri sunt portocalii.. adica va trebui sa fac ceva in privinta asta, ca sa nu ma opreasca politistii si sa nu faca din mine pom de craciun Posted Image
Sunt okay, sunt aprobate. Pentru mine, norma de poluare e importanta la RAR, restul chiar sa fie interzise, se pot inlocui, dar motorului n-ai ce sa-i faci

#4419
rosebowl

rosebowl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.06.2014
Daca o sa completez cu pixul contractul de vanzare-cumparare pentru vanzarea unui Megane este valabil la politie si la primarie pentru certificat fiscal?
O cunostinta mi-a spus ca ar fi valabil scris cu pixul pe contract(printat de pe net) si apoi copii xerox in 5 exemplare....

#4420
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Poți și să-l desenezi de mână.
E valabil.

#4421
Iulliann

Iulliann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 22.07.2005
Va rog, cei care cunosc procedura corecta si completa sa ma ajute cu aceasta informatie:

- care sunt actele pe care un parc auto - persoana juridica - trebuie sa le predea cumparatorului in momentul vanzarii unei masini neinmatriculate in Romania, importata din Germania, Olanda, Belgia sau Franta?

- care sunt actele pe care o persoana fizica trebuie sa le predea cumparatorului in momentul vanzarii unei masini neinmatriculate in Romania, importata din Germania, Olanda, Belgia sau Franta?

#4422
baicristi

baicristi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.02.2016
cand se face inmatricularea definitiva numerele provizorii (rosii) se returneaza la ghiseu?

#4423
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Nu. Circuli cu ele pana le iei pe cele negre.

#4424
baicristi

baicristi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.02.2016
stiu ca circul cu ele pana le iau pe cele definitive (negre), nelamurirea mea e daca cele rosii trebuiesc returnate - ori atunci cand ma duc sa depun actele pentru cele negre, ori cand le ridic.

#4425
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Nu, nu se returnează. Ele nu se mai refolosesc, se dau în ordine crescătoare ca e mai ușor politiei sa vâneze numerele expirate.

#4426
Gam3

Gam3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 04.05.2007
Salut. Vreau sa achizitionez o masina noua pe care am gasit-o pe stoc. Am platit avans sa mi-o pastreze, iar acum dealerul imi spune sa achit toata suma (o cumpar cu banii jos) inainte de a vedea masina. Am primit proforma cu suma ramasa de plata, am semnat doua contracte din care ambele au ramas la dealer spunandu-mi ca voi primi un exemplar dupa ce livreaza masina. Este normal acest proces? E prima oara cand imi cumpar masina noua si nu cu osc toate formalitatile.

#4427
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Da, așa e mersul la cumpărarea unei mașini noi.
La livrare se face un proces verbal de predare a mașinii.

#4428
ovidiu007

ovidiu007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 08.02.2009
Încerc de  câteva zile să obțin istoricul unei mașini, după seria de șasiu, folosind pagina web RAR:
https://pro.rarom.ro...ar_vehicul.aspx

Primesc în mod repetat următorul mesaj:

Ne pare rău!
A apărut o eroare neprevazută. Echipa de suport a fost informată automat despre situație.


Mașina există, este înmatriculată în România, am văzut talonul, se poate verifica pe altă pagină a RAR că are ITP-ul efectuat. Dar nu pot obține fișierul pdf cunoscut: data înmatriculării în România, valori odometru, etc.
Conform mesajului, echipa suport a fost informată de câteva ori, în câteva zile, fără rezultat se pare.

Ce poate însemna acesta mesaj?

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate