Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#2881
Bitz

Bitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.12.2005
Mersi fain .
In Constanta se dau numerele si dovada pt talon la 7 zile de la depunere , aviz amatorilor.

#2882
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Salut !
Cat mai este valabil certificatul de atestare fiscala pe care trebuie sa il primeasca cumparatorul de la vanzator ? Intreb pentru ca la inmatriculari poti astepta si 2 luni sa iti vina randul. Pe site-ul lor programarile arata ... Foarte aglomerat si as vrea sa stiu cum se procedeaza in cazul asta.

#2883
Bitz

Bitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.12.2005
Eu am folosit vechi de 5 ani de zile deci banuiesc ca iti raspund la intrebare...

#2884
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
Va rog, dacă vreau sa rezerv numerele după o mașina care am vânduto, cum procedez ??? Și încă o întrebare va rog: Mi-am cumpărat o mașina înmatriculată în Ro., vreau sa ies din Țară cu mașina care NU este pe numele meu, ce acte îmi trebuiesc la Vama ?? Până înscriu mașina se fac 2 luni și trebuie să ies cu mașina în concediu. Mulțumesc anticipat.

#2885
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 16.02.2008

View Postpaso87, on 19 mai 2017 - 18:38, said:

Salut !
Cat mai este valabil certificatul de atestare fiscala pe care trebuie sa il primeasca cumparatorul de la vanzator ? Intreb pentru ca la inmatriculari poti astepta si 2 luni sa iti vina randul. Pe site-ul lor programarile arata ... Foarte aglomerat si as vrea sa stiu cum se procedeaza in cazul asta.

Unde ti-a cerut tie asa ceva ?
Am avut cateva vanzari/cumparari si nu a fost cazul.
Nu-ti radiaza taxele locale masina din evidenta daca nu ai achitat impozitul pe tot anul in curs, deci nu ai stampila pe fisa de inmatriculare.
Odata ce ai stampila de scoatere din evidenta a vechiului proprietar pe fisa de inmatriculare, acel act este si atestarea fiscala ca e totul ok, nu mai trebuie certificat de atestare fiscala ca nu ai datorii la Stat.

Vezi aici actele complete:
http://www.prefectur...inmatriculat_ro

florin-dof: Daca este sa o luam logic nu poti iesi din cauza ca nu ai RCA si carte verde corespunzatoare cu talonul masinii. Adica tu ai RCA-ul pe numele tau, iar talonul e pe numele vechiului proprietar. In talon scrie clar ca a fost instrainat la data de...xx.xx.xxxx catre tine.
Mergi fara programare la inmatriculari, stai la coada si rezolvi. Pare unica solutie.

Cu numerele achiti taxa de pastrare si basta. In link de mai sus ai tot.

Intrebare: Acum se poate achita taxa de 37 de lei pentru talon si la ghiseul DRPCIV unde mergi cu programare ?

Edited by gry2000, 24 May 2017 - 07:57.


#2886
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006

View Postgry2000, on 24 mai 2017 - 07:41, said:

Intrebare: Acum se poate achita taxa de 37 de lei pentru talon si la ghiseul DRPCIV unde mergi cu programare ?
Da. Am fost în aprilie şi am achitat la ei taxele de talon şi de numere.

#2887
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Salut. Ma puteti ajuta va rog ca nu-mi este foarte clar.
Vreau sa iau o moticicleta care este adusa din afara si momentan are scoase un set de numere rosii valabile pana pe 04.06. Are facut RAR si carte acum. Eu daca o cumpar care este procedura care trebuie sa o parcurg mai departe? Mai trebuie sa merg inca o data la rar? Am nevoie la fel de fiscal de la el dupa ce facem actul de vanzare cumparare? Nu sa ma arunc si sa raman cu ea.

#2888
MatusaTamara

MatusaTamara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.01.2016
Buna ziua.
Vreau sa inmatriculez o masina pe Ro si am nevoie de putin ajutor va rog.
Deci am cuparat o masina de la un tip care la randul lui a cumparato din Franta.
Cum as putea proceda si ce acte necesare mi-ar trebui ca sa inmatriculez masina in Ro?
Multumesc mult.

#2889
lordklax69

lordklax69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.05.2017
Daca cumpar o masina cu primul set de numere rosii scos,adusa din germania,am nevoie de fiscal(stampila pe contract),sau nu.Cel care o vinde mi-a spus ca nu a trecut-o la primarie,si abia dupa ce ii fac RaR-ul sa ii trimit copii si imi stampileaza contractul de vanzare cumparare,altfel nu poate,dar nu stiu de ce mi se pare suspecta treaba.

#2890
Maverickk

Maverickk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 06.02.2012
nu poti sa scoti numere rosii fara sa o treci la impozit(primarie), si cum zice in primul post, niciodata sa nu dai banii pana nu ai fiscal(stampila pe contract)

#2891
valiflo

valiflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 08.08.2007
S-ar putea să fiu offtopic, dar aici este cea mai activă secțiune și cu siguranță voi primi ajutor!
Problema pe scurt: în CIV-ul unui auto pe care l-am cumpărat de curând este trecută doar o dimensiune de anvelope (215/60R15 95H), iar Mitsubishi Outlander 2004 nu a fost echipat niciopdată cu roți pe 15 - toate site-urile de profil îmi indică R16 și R17. Cum aș putea corecta greșeala, pentru că sunt convins că o să am probleme la efectuarea ITP?
Vă mulțumesc.
LE: AM uitat să menționez că am cumpărat auto cu două seturi de roți vara-iarnă, toate pe R16.

Edited by valiflo, 31 May 2017 - 09:02.


#2892
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 01.11.2005
Mergi la reprezentanta si solicita certificatul de conformitate,in mod normal sunt trecute acolo dimensiunile.

#2893
lordklax69

lordklax69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.05.2017
Salut.Vreau sa ma duc sa cumpar o masina de la un nene din alt judet.Masina e pe germania,are numere de tzoll valabile,omul mi-a zis ca masina are tuv valabil,si are doar un proprietar in germanie,el fiind al 2-le,banuiesc ca e trecut pe teil I,II.Intrebarea mea este daca mai e necesar fiscalul din partea lui in acest moment.Vreau sa ma duc maine dar evident e inchis la primarie in Weekend,chiar si luni am inteles..deci nu stiu daca sa astept pana marti sau e ok fara fiscal si sa ma duc maine.Mersi.

#2894
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
cum procedez daca vand o masina dar vreau sa pastrez numerele ?

#2895
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Plătești taxa de rezervare și îi dai cumpărătorului o copie a chitanței. Cu asta el dovedește faptul că trebuie să păstreze numerele atunci când le primește pe ale lui (și nu să le predea la ghișeu). Și vă găsiți sau ți le trimite prin curier.

#2896
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 12.09.2013
Am înțeles ca depinde de județ termenul in care se primește acasă talonul.Aveti idee in Constanta cam cât durează?

#2897
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
Va salut,

Poate solicita eliberarea numerelor rosii o alta persoana decat proprietarul din contractul de vanzare - cumparare ?

#2898
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 01.11.2005
Cu procura sau spaga.

Edited by bolo, 06 June 2017 - 11:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate