Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Soferii prinsi bauti sau drogati la volan - pana la 10 ani fara permis de conducere

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

Poll: Ce parere aveti, se vor reduce numarul accidentelor? (126 member(s) have cast votes)

Se vor reduce numarul accidentelor?

  1. Da (59 votes [46.46%] - View)

    Percentage of vote: 46.46%

  2. Nu (50 votes [39.37%] - View)

    Percentage of vote: 39.37%

  3. Nu stiu (18 votes [14.17%] - View)

    Percentage of vote: 14.17%

Vor face inchisoare cei care, aflandu-se sub influenta substantelor interzise, conduc?

  1. Da (45 votes [35.43%] - View)

    Percentage of vote: 35.43%

  2. Nu (57 votes [44.88%] - View)

    Percentage of vote: 44.88%

  3. Nu stiu (25 votes [19.69%] - View)

    Percentage of vote: 19.69%

Vote Guests cannot vote

#37
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,921
  • Înscris: 12.01.2018

View PostNamidee, on 14 mai 2024 - 16:31, said:

Mda...vor fi speriati groaznic delicventii
https://www.google.c...ersoana-2500073
un țăran din Căpuș făcut interlop la TV să pară o știre bombă

DACĂ-I  INTERLOP ÎI CINEVA

să-i zică un bădiuc?

#38
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,369
  • Înscris: 04.03.2014

View Postbusiness11, on 14 mai 2024 - 16:40, said:


In Austria au dat o lege care permite politiei sa ridice masina celor care merg cu viteza excesiva si daca amenda nu poate fi platita, masina este scoasa la licitatie.

In Italia se confisca instant la peste 1.5 alcolemia, adica beat bine.

Scapa masina doar daca nu e pe numele tau.

Pana la 0.5 consumul de alcool e legal daca ai permisul de mai mult de 3 ani, 0.5-0.8 light, amenda mica si permisul suspendat 1-3 Luni. 0.8-1.5 consecinte mai serioase si penala treaba. Peste 1.5 usturator grav.

Edited by ionutzitaly, 14 May 2024 - 20:26.


#39
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,796
  • Înscris: 27.10.2007

View Postrichi_e, on 14 mai 2024 - 19:59, said:

primul pas ar fi sa cumpere teste bune ptr droguri, nu sa fiu gasit pozitiv de la parasinus, cafetin, nu mai zic solpadeina..
sa-l luam pe ultimul, solpadeina, ca pare mai exotic. in prospect scrie ca e un opioid, e cumva normal sa interfere cu alte opioide
Acest medicament conţine codeină. Codeina aparţine unei clase de medicamente denumită analgezice  opioide,

Tot in prospect scrie si ca:

Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor:
Solpadeine comprimate poate provoca ameţeală sau somnolenţă. Nu trebuie să conduceţi vehicule sau  să folosiţi utilaje până nu ştiţi în ce măsură vă afectează administrarea acestui medicament.


si acum eu te intreb: daca pe prospect scrie ca poate provoca ameteala si somnolenta si nu trebuie sa conduci , ce cauti cu masina in oras?
"am reteta" e o scuza penibila a celor care sunt prinsi in situatia asta. daca pe prospect scrie sa nu conduci, ar trebui sa respectam asta!
rezultatele alea nu sunt deloc fals pozitive, cum spui tu si multa lume, rezultatele acelea arata ca esti sub influenta unor substante care iti pot afecta capacitatea de a conduce!  sunt pozitive 100%!

Edited by strongsss, 14 May 2024 - 20:32.


#40
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,369
  • Înscris: 04.03.2014

View Postun_el, on 14 mai 2024 - 18:07, said:

0,8 la mie este enorm! In sange, in unele cazuri poate fi dublu.

Nu e, la un barbat de 80-90kg sunt cam 3 beri de 0.5 litri.  Daca e consumator frecvent de alcool nu e chiar beat. Il depisteaza doar nevasta-sa.

Edited by ionutzitaly, 14 May 2024 - 20:29.


#41
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 02.02.2007

View Poststrongsss, on 14 mai 2024 - 20:28, said:


sa-l luam pe ultimul, solpadeina, ca pare mai exotic. in prospect scrie ca e un opioid, e cumva normal sa interfere cu alte opioide
Acest medicament conţine codeină. Codeina aparţine unei clase de medicamente denumită analgezice  opioide,

Tot in prospect scrie si ca:

Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor:
Solpadeine comprimate poate provoca ameţeală sau somnolenţă. Nu trebuie să conduceţi vehicule sau  să folosiţi utilaje până nu ştiţi în ce măsură vă afectează administrarea acestui medicament.


si acum eu te intreb: daca pe prospect scrie ca poate provoca ameteala si somnolenta si nu trebuie sa conduci , ce cauti cu masina in oras?
"am reteta" e o scuza penibila a celor care sunt prinsi in situatia asta. daca pe prospect scrie sa nu conduci, ar trebui sa respectam asta!
rezultatele alea nu sunt deloc fals pozitive, cum spui tu si multa lume, rezultatele acelea arata ca esti sub influenta unor substante care iti pot afecta capacitatea de a conduce!  sunt pozitive 100%!
Nu provoaca somnolenta. Codeina e in doze imfime, poti da iei oricate, efectul de opioid e zero! Dar e foarte bun in migrene, et . Mult mai multa somoldnta orovoaca unele antialergice!
Nu e nevoie de reteta ptr rle, nu sunt considerate periculoase de catre autoritati! Nu vrei sa sti ce e aia o migrena...
Nu e nicidecum o scuza... au gost teste pozitive la pseudoefedrina din cam toate antigripalele...

#42
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 01.09.2021
Vhttps://www.aktual24.ro/blat-judiciar-pe-fata-in-dosarul-2-mai-pana-si-procurorii-se-opun-unei-pedepse-mai-dure-pentru-vlad-pascu-beizadadeaua-drogata-care-a-ucis-doi-studenti/

Eu v am zis ca e circ. Cam atât valorează noua lege "ce va curata șoselele de drogati".
Convenabil, probabil sentința va fi data înainte de întrarea în vigoare a legii.

Ștergeți V ul din fata link-ului, forumul e pe blat cu ăștia vad și nu permite unele linkuri.

Edited by stefan0011, 14 May 2024 - 21:31.


#43
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 10.05.2008
In Franta sunt tolerate 2 pahare de bere sau un pahar de vin, important sa nu depaseasca 0,5 gram alcool pe litru in sange.

#44
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,090
  • Înscris: 26.11.2001
Daca te prind baut/drogat, te duc direct la spital pentru teste, iar rezultatele sa fie oficiale in maxim 3 zile.

Bonusuri pt cei dovediti la spital ca au calcat stramb:

As da un an de pauza pentru fiecare zecimala de alcool. Ai 0,1% atunci stai un an. Ai peste 0,3% stai 3 ani si tot asa. Daca ai peste 1% ti-as lua carnetul pe viata si ti-as confisca masina.
Pentru drog as da pauza direct 5 ani + confiscat masina. Ai facut accident sub influenta alcool/drog (oricat de mica), ti-as lua carnetul pe viata + confiscat masina.

Acestea sunt masuri "impopulare" dar ar curata rapid sosele de teribilisti care se urca la volan cu 1 sau mai multe pahare/seringi la bord.

#45
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 10.05.2008
Atunci de ce in Franta sub 0.5 este ok?

Romanul e mai bautor ? Posted Image

Edited by iulian_1976, 14 May 2024 - 23:23.


#46
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,369
  • Înscris: 04.03.2014

View Postiulian_1976, on 14 mai 2024 - 23:22, said:

Atunci de ce in Franta sub 0.5 este ok?

Romanul e mai bautor ? Posted Image

Nu citesti Yahoo News?:))

https://ca.sports.ya...-130047939.html

#47
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,799
  • Înscris: 10.08.2009

View Postdon_King, on 14 mai 2024 - 21:55, said:

Daca te prind baut/drogat, te duc direct la spital pentru teste, iar rezultatele sa fie oficiale in maxim 3 zile.

Bonusuri pt cei dovediti la spital ca au calcat stramb:

As da un an de pauza pentru fiecare zecimala de alcool. Ai 0,1% atunci stai un an. Ai peste 0,3% stai 3 ani si tot asa. Daca ai peste 1% ti-as lua carnetul pe viata si ti-as confisca masina.
Pentru drog as da pauza direct 5 ani + confiscat masina. Ai facut accident sub influenta alcool/drog (oricat de mica), ti-as lua carnetul pe viata + confiscat masina.

Acestea sunt masuri "impopulare" dar ar curata rapid sosele de teribilisti care se urca la volan cu 1 sau mai multe pahare/seringi la bord.

Bine ca pentru aberatii scrise aici nu se da suspendare, desi o zi pentru fiecare prostie ar merita.
Zecimala....wtfk.

#48
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,635
  • Înscris: 29.01.2008
Dacă tot e vorba despre (posibile) aberații: în codul penal este prevăzută ca posibilă confiscarea mijloacelor utilizate pentru săvârșirea unor infracțiuni. Mașinile sunt folosite pentru săvârșirea infracțiunilor rutiere. De ce să nu se confiște? Ai condus beat, fără permis etc, se confiscă mașina. La baronul de Gorj îi confiscau până acum un întreg parc auto.

#49
hazzeleyesz

hazzeleyesz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 20.09.2008

View PostNoua_pe_site, on 14 mai 2024 - 17:44, said:

Yup , frectie la picior de lemn Posted Image




Americanul bea doua beri si nu are nici pe dracu
la fel , daca bea un cocktail la cina , nu are nici pe dracu , conduce bine merci fara probleme. Daca alege sa bea 7 si sa se urce muci la volan , tre sa existe o metoda de a-i stopa.

Oricum , discutia e pierdere de timp ca proiectul de lege e despre cei care au peste 0.8 alcolemie adica o alta modalitate a guvernantilor romani de a se face ca muncesc

Fac o paranteza, putin off topic: romanul e vesnic grabit; eu locuiesc in America si vad ca foarte multi aici conduc prost, pentru ca scoala de soferi aici e foarte diferita fata de scoala de soferi din Romania; dar eu sunt socat cand vin in Romania si vad cum se conduce, romanii conduc ca nebunii. Daca eu conduc in viteza legala in localitate, sunt mereu "avertizat" cu farurile de masinile din spate sa ma dau la o parte sa poata ei depasi si conduce mai repede. Ca sa fiu on topic, si daca nu sunt bauti romanii nu respecta legea; ca sa nu mai vorbim de cand sunt bauti. In America, politia de opreste daca ai facut ceva; sunt prea putine doar controale de rutina. In Romania, politia te opreste ca asa eu ei chef, sa te verifice; si totusi cazurile de accidente, soferi bauti sau drogati sunt in crestere. Si omul de rand va plati, pe cand cei cu bani (vezi Mario Iorgulescu), vor scapa

#50
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,617
  • Înscris: 26.01.2010
In ce stat esti?
Eu sunt in ND de 12 ani si am condus in WI si NC.
In NC eram la inceput si nu-mi amintesc sa fi condus cu viteza dar in WI si ND conduc mereu cu 7-12 mile mai mult decat limita.
Nu am oprita niciodata nici macar cand un politist conducea ca boul pe banda de langa mine si eu voiam sa fac dreapta. De incetinit nu aveam cum ca era card de masini in spatele meu si al lui dar am prins moment cand am bagat viteza de la 40 cat era limita pana pe la 70 si m-am bagat pe banda lui safe fara nici o Jena.
Daca nu faceam dreapta acolo, aveam de condus vreo 20 de mile ca sa ma intorc.
Nici macar nu m-a claxonat tipul desi clar am depasit limita. Safe si pe distanta scurta insa. Cred ca masina mea o cunosc toti politistii din oras ca au tendita sa conduca cu 35 in zona de 40 si eu nu stau sa fac coada in urma lor cum par sa aibe unii tendinta sa faca

#51
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,090
  • Înscris: 26.11.2001

View Postiulian_1976, on 14 mai 2024 - 23:22, said:

Atunci de ce in Franta sub 0.5 este ok?

Romanul e mai bautor ? Posted Image

Francezii gresesc, de aia. Noi avem prea multe accidente cauzate de alcool/drog.
Romanul e si mai bautor decat francezul, dar mai important, e mai dispus sa urce baut la volan.

#52
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,161
  • Înscris: 29.09.2006

View PostEpdm, on 14 mai 2024 - 17:19, said:

Problema in Romania nu este ca nu avem legi ci ca nu le aplica nimeni. In teorie legea noua este buna,,in practica o sa fie la fel de inutile precum cele deja existente. Nimeni nu o va aplica pe termen lung. O sa fie un hei-rup tipic romanesc o foarte scurta perioada si gata.

De ce crezi tu ca nu se va aplica?

Crezi ca agent x n-ar dori sa raporteze ca a retinut 10 permise luna trecuta din care 3 pe legea noua cu suspendare de 8 ani?

Ai spus un adevar partial, in sensul ca sunt unele legi care nu se aplica chiar de catre stat, de ex. e lege sa se aloce invatamantului 6%, nu s-a alocat niciodata de 15 ani de cand e legea.

Dar aplicarea legii pentru individ, se face, in principiu cu o putere invers proportionala cu relatiile si mijloacele financiare detinute.

#53
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,358
  • Înscris: 22.05.2003
S-a tot dovedit ca frica pazeste pepenii merge pana pana la un punct si acest punct a tot fost incalcat in Romania, pentru ca nu suntem in stare sa acceptam ca realitatea nu merge asa cum vrem noi.

Am ajuns sa avem dosare penale din orice rahat, tot pe idee ca "frica pazeste pepenii", iar asta a facut ca dosare simple sa treneze ani de zile si sa blocheze justitia.
Procurori "cerceteaza" timp de ani de zile dosare minore.

1. Cand un ins e beat peste 0,8/mie sau e drogat, credeti ca ii pasa ?
Credeti ca isi face o analiza si se gandeste ca face inchisoare daca face accident cu victime sau nu mai are dreptul de a conduce pe 10 ani?
2. Se va urca la volan si fara carnet, iar atunci justitia se va infoia si va face... nimic, pentru ca real, inchisorile gem de suprapopulare.

Aceste legi fanteziste sunt doar populism.

Solutia nu e simpla, dar in mare parte implica multa politie, filtre, supravegherea locurilor unde se banuieste ca se consuma droguri sau in locuri unde se stie ca se consuma mult alcool.

Tin minte acum cativa ani, ca al Busteni dadeau prin statie ca se iesea de la restaurant si se pleca cu masina X, nr Y, iar echipajele opreau la filtru.
Aveau sacose de carnete suspendate.

#54
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,193
  • Înscris: 16.04.2007
Mai trebuie o optiune la pol:
- Masura populista: Da / Da!

Care umbla beat, fara permis in doare la pla de masura asta, va umbla in continuare pana este bagat la zdup sau moare in accident!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate