Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Soferii prinsi bauti sau drogati la volan - pana la 10 ani fara permis de conducere

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

Poll: Ce parere aveti, se vor reduce numarul accidentelor? (126 member(s) have cast votes)

Se vor reduce numarul accidentelor?

  1. Da (59 votes [46.46%] - View)

    Percentage of vote: 46.46%

  2. Nu (50 votes [39.37%] - View)

    Percentage of vote: 39.37%

  3. Nu stiu (18 votes [14.17%] - View)

    Percentage of vote: 14.17%

Vor face inchisoare cei care, aflandu-se sub influenta substantelor interzise, conduc?

  1. Da (45 votes [35.43%] - View)

    Percentage of vote: 35.43%

  2. Nu (57 votes [44.88%] - View)

    Percentage of vote: 44.88%

  3. Nu stiu (25 votes [19.69%] - View)

    Percentage of vote: 19.69%

Vote Guests cannot vote

#19
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 06.08.2015
degeaba spunem ca "noi conducem bine" ca in realitate, multi soferi fac greseli elementare. si asa e carnagiu pe drumurile din ro.

#20
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 19.02.2023

View Poststrongsss, on 14 mai 2024 - 17:16, said:

prima intrebare (Se vor reduce numarul accidentelor?) comporta mai multe nuante si mergeau mai multe variante de raspuns.
Asa, in alb si negru, eu am votat NU aici, pentru ca eu cred ca reducerea numarului de accidente nu va fi semnificativa.
Pana nu se da romanul destept, aratand de fapt contrariul, nu se simte el bine. E evident ca se refera la accidentele betivanilor si drogatilor... ca despre asta e subiectul.

View PostEminescian, on 14 mai 2024 - 17:11, said:

Bea belgianul o bere, se suie la volan, in Belgia e perfect legal si in Romania sa-l lase 10 ani fara permis? Nu ti se pare cam mare diferenta? Zic si eu...
De la o bere nu faci 0,8 la mie. Iar belgianul nu-i cretin si agresiv ca romanul.

Edited by GunDALF, 14 May 2024 - 17:27.


#21
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 08.09.2019

View Postgogosaru100, on 14 mai 2024 - 17:19, said:

la orice bodega de sat, minim 2-3 pe zi se urca dupa o sticla de bere.

Da' in Belgia sau Olanda cum crezi ca e? Cu totii se urca la volan dupa o bere, dar asta nu devine o problema. E adevarat ca au berile mai mici decat ale noastre. Posted Image

Mie mi-e frica la noi de aia care iau masina pentru ca nu se mai pot tine pe picioare...

#22
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,796
  • Înscris: 27.10.2007

View PostGunDALF, on 14 mai 2024 - 17:27, said:

Pana nu se da romanul destept, aratand de fapt contrariul, nu se simte el bine. E evident ca se refera la accidentele betivanilor si drogatilor... ca despre asta e subiectul.
exact la acelea ma refer si eu. daca tu ai inteles altceva, poate ai baut prea mult.

Quote

De la o bere nu faci 0,8 la mie. Iar belgianul nu-i cretin si agresiv ca romanul.
colegul spunea altceva.


Quote

De la o bere nu faci 0,8 la mie.
asa spun si romanii. de la o bere nu fac accident... apoi mai bea o bere...

Quote

Iar belgianul nu-i cretin si agresiv ca romanul.
aceste generalizari care ne doare. ii cunosti pe toti belgienii? dar pe toti romanii?

Edited by strongsss, 14 May 2024 - 17:33.


#23
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,617
  • Înscris: 26.01.2010

View Postun_el, on 14 mai 2024 - 16:57, said:



Eu m-am bucurat prea devreme. Alcoolemie mai mare de 0,8 la mie? Hai sa fim seriosi! Proiect de lege facut pe genunchi!

Yup , frectie la picior de lemn :lol:


View PostEminescian, on 14 mai 2024 - 17:11, said:

Pai tu cum ai vrea sa fie, Romania fiind membru UE?

Bea belgianul o bere, se suie la volan, in Belgia e perfect legal si in Romania sa-l lase 10 ani fara permis? Nu ti se pare cam mare diferenta? Zic si eu...

Americanul bea doua beri si nu are nici pe dracu
la fel , daca bea un cocktail la cina , nu are nici pe dracu , conduce bine merci fara probleme. Daca alege sa bea 7 si sa se urce muci la volan , tre sa existe o metoda de a-i stopa.

Oricum , discutia e pierdere de timp ca proiectul de lege e despre cei care au peste 0.8 alcolemie adica o alta modalitate a guvernantilor romani de a se face ca muncesc

#24
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,139
  • Înscris: 15.12.2009

View Poststrongsss, on 14 mai 2024 - 16:44, said:

doua topicuri, pe prima pagina, cu aceeasi tema?
https://forum.softpe...urile-la-volan/

Deschise în arii diferite.

Nu le pot uni :)

În plus, aici avem și poll.

#25
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 08.10.2006

View PostNoua_pe_site, on 14 mai 2024 - 17:44, said:

Yup , frectie la picior de lemn Posted Image




Americanul bea doua beri si nu are nici pe dracu
la fel , daca bea un cocktail la cina , nu are nici pe dracu , conduce bine merci fara probleme. Daca alege sa bea 7 si sa se urce muci la volan , tre sa existe o metoda de a-i stopa.

Oricum , discutia e pierdere de timp ca proiectul de lege e despre cei care au peste 0.8 alcolemie adica o alta modalitate a guvernantilor romani de a se face ca muncesc
Nue deloc pierdere de timp. Tu ai vrea sa suspende permisul pt alcolemie sub 0.8? Nu cred ca realizezi ce inseamna alcolemie de 0.2

#26
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006
0,8 la mie este enorm! In sange, in unele cazuri poate fi dublu. Asta daca ne referim ma procentul de alcool din aerul expirat. N-am vazut pe undeva sa scrie exact despre ce este vorba: alcool pur in aerul expirat sau in sange? Cam asta era legea veche, pe intelesul tuturor:

Quote

În cazul în care valoarea indicată de aparatul etilotest depășeste 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, se vor recolta probe de sânge în vederea determinării alcoolemiei.
Este infracțiune și se pedepsește cu închisoare sau cu amendă conducerea unui vehicul sub influența alcoolului a cărei valoare depășeste 0,80 mg/l alcool pur în sânge.

sursa: https://newsweek.ro/...ace-dosar-penal

#27
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,617
  • Înscris: 26.01.2010

View Postalin g, on 14 mai 2024 - 17:59, said:

Nue deloc pierdere de timp. Tu ai vrea sa suspende permisul pt alcolemie sub 0.8? Nu cred ca realizezi ce inseamna alcolemie de 0.2

la 0.8 esti legally impaired
tu cand vrei sa-ti suspende permisul ca eu zic ca daca bei 2 beri esti ok dar daca o bagi pe a 3 a , nu te mai urci la volan

#28
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 30.07.2006

View Postun_el, on 14 mai 2024 - 16:21, said:

Proiectul de lege a fost adoptat de Camera Deputatilor si merge spre promulgare la Presedinte.



sursa: https://www.antena3....ata-709593.html

Din punctul meu de vedere e un proiect de lege binevenit. Sa vedem daca va fi si promulgat de catre Presedinte in forma actuala. Mult prea multe accidente, unele dintre ele mortale, s-au produs din cauza unor asemenea specimene.

O lege f bună.
Cam târziu venita

Edited by Moinesti72, 14 May 2024 - 18:13.


#29
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006

View PostNoua_pe_site, on 14 mai 2024 - 18:12, said:

la 0.8 esti legally impaired
tu cand vrei sa-ti suspende permisul ca eu zic ca daca bei 2 beri esti ok dar daca o bagi pe a 3 a , nu te mai urci la volan

Fiecare organism se manifesta intr-un fel diferit, n-ai de unde sti. Unul se poate face "muci" dintr-o bere la 0,33l iar altul poate bea 3 litri fara sa n-aiba nici pe naiba. In ambele cazuri parerea conducatorilor auto prea putin conteaza. Alcoolul le incetineste reactiile, oricat de buni soferi s-ar crede ei. Nu stiu daca realizezi dar o secunda sau mai putin de atat poate face diferenta intre viata si moarte, mai ales cand te afli la volan. Sa mai aduc aminte si de faptul ca unora la bautura le mai trec si idei prin minte? De cele mai multe ori, proaste. Ti-am inteles punctul de vedere.

Edited by un_el, 14 May 2024 - 18:20.


#30
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 30.07.2006

View Postun_el, on 14 mai 2024 - 18:18, said:



Fiecare organism se manifesta intr-un fel diferit, n-ai de unde sti. Unul se poate face "muci" dintr-o bere la 0,33l iar altul poate bea 3 litri fara sa n-aiba nici pe naiba. In ambele cazuri parerea conducatorilor auto prea putin conteaza. Alcoolul le incetineste reactiile, oricat de buni soferi s-ar crede ei. Nu stiu daca realizezi dar o secunda sau mai putin de atat poate face diferenta intre viata si moarte, mai ales cand te afli la volan. Ti-am inteles punctul de vedere.

25 de ani pârnaie ptr cei care fac accident fiind băuți/ drogați.

Cam puțin...

Edited by Moinesti72, 14 May 2024 - 18:20.


#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,794
  • Înscris: 01.12.2001

View Postun_el, on 14 mai 2024 - 16:57, said:

Rog un moderator sa mute cele doua informatii de aici in postarea initiala. Multumesc!
Totuși cele 2 surse nu îs cele oficiale de pe Camera deputaților sau Senat.
E ceea ce au înțeles editorii aia.

Sursa oficială
https://www.cdep.ro/...oiect?idp=21415

Însă până nu apare în MO, doar clickbait

#32
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,150
  • Înscris: 11.03.2006

View Postbusiness11, on 14 mai 2024 - 16:40, said:

Clar ca nu ii sperie. Este ca si cum ai ridica pedeapsa cu inchisoare pentru agresiuni fizice si nimeni nu isi va schimba comportamentul.

Amenziile in bani trebuiesc ridicate si in cazul repetarii sa ti se ia masina.

In Austria au dat o lege care permite politiei sa ridice masina celor care merg cu viteza excesiva si daca amenda nu poate fi platita, masina este scoasa la licitatie.

Asta ar fi ceva. Romanii sunt indragostiti de harburile lor.

Proiectul e sa le ia carnetul de la 1 la 10 ani, daca ii prind bauti sau drogati. Tot e mai bine ca acum, unii o sa se sperie. Parca vad ca o sa fie parlamentari care se opun, ca astia asa fac de obicei, cand se inaspresc legile legate de circulatie. Plus ca sunt betivi.

Edited by cumparator, 14 May 2024 - 18:55.


#33
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 24.07.2022
pe cei mai saraci ii va speria, pe cei cu mama vrajitoare/interlopa si macete nu.

mai important ar fi legea aia pt care a iesit contra presedintele in strada, cu raspunderea magistratilor si a procurorilor. ca altfel interlopii/dealarii/pilosii etc sunt protejati in continuare de orice dosar.

Edited by Punter, 14 May 2024 - 19:02.


#34
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 06.08.2015
degeaba tu te simti capabil sa conduci o masina daca ai 1-2 beri la bord(poate esti, nu zic nu, eu unu nu consum alcool ) daca alti 100-1000-10.000 o sa consume 3-4-5 beri -1-2 peturi si se urca la volan si nu mai stiu care e stanga si care e dreapta

nu comparam Olanda, Italia, Germania cu sat Romania, comuna dintrebuci.

alt nivel de educatie. nu se dau strainii din vest la fel de "in spectacol" ca romanii la alcool. Altfel le-am vinde noi lor masini, la germani sau la olandezi.

Edited by gogosaru100, 14 May 2024 - 19:17.


#35
Nephthyis-Maat

Nephthyis-Maat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 03.03.2014

View PostEminescian, on 14 mai 2024 - 17:11, said:

Pai tu cum ai vrea sa fie, Romania fiind membru UE?

Bea belgianul o bere, se suie la volan, in Belgia e perfect legal si in Romania sa-l lase 10 ani fara permis? Nu ti se pare cam mare diferenta? Zic si eu...
Tu compari Belgia cu România?! Gradul de civilizație, cu tot ce implică, inclusiv gradul de responsabilitate, e ca distanța de la cer la pământ. Să fim serioși, zic eu!

#36
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 02.02.2007
primul pas ar fi sa cumpere teste bune ptr droguri, nu sa fiu gasit pozitiv de la parasinus, cafetin, nu mai zic solpadeina..
apoi, cu camere/radare in localitati si cu amenzi care sa fie executate rapid...
vrem o tara ca afara? hai sa facem ca acolo..
niste cunoscuti au construit in germania un umbrar ptr cai, 4 stalpi de lemn si plasa de umbrire. bineinteles ca i-a turnat un vecin!
amenda a fost 2500 euro ptr ,,constructie" fara autorizatie si politia a stat la poarta pana au demolat sandramaua.
in localitati, nemtii merg cu 50kmh....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate