Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Soferii prinsi bauti sau drogati la volan - pana la 10 ani fara permis de conducere

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

Poll: Ce parere aveti, se vor reduce numarul accidentelor? (126 member(s) have cast votes)

Se vor reduce numarul accidentelor?

  1. Da (59 votes [46.46%] - View)

    Percentage of vote: 46.46%

  2. Nu (50 votes [39.37%] - View)

    Percentage of vote: 39.37%

  3. Nu stiu (18 votes [14.17%] - View)

    Percentage of vote: 14.17%

Vor face inchisoare cei care, aflandu-se sub influenta substantelor interzise, conduc?

  1. Da (45 votes [35.43%] - View)

    Percentage of vote: 35.43%

  2. Nu (57 votes [44.88%] - View)

    Percentage of vote: 44.88%

  3. Nu stiu (25 votes [19.69%] - View)

    Percentage of vote: 19.69%

Vote Guests cannot vote

#1
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,561
  • Înscris: 24.11.2006
Proiectul de lege a fost adoptat de Camera Deputatilor si merge spre promulgare la Presedinte.

Citat

Un nou proiect de lege care îi vizează pe conducătorii auto din România a fost adoptat de Camera Deputaților și va merge la promulgare, la președintele Klaus Iohannis.

Șoferii care vor fi prinși băuți sau drogați la volan nu vor mai avea dreptul să conducă pe o perioadă de 10 ani.

Proiectul de lege a fost adoptat astăzi, 14 mai, de Camera Deputaților, cu 246 de voturi pentru și 4 abțineri.

Propunerea legislativă modifică şi completează unele normative din domeniul prevenirii şi combaterii traficului si consumului ilicit de droguri şi alte substanţe susceptibile de a avea efecte psihoactive, iar Camera Deputaţilor este decizională pe acest proiect.

Mai mult decât atât, noul proiect prevede înăsprirea pedepselor și pentru cei prinși cu substanțe interzise. Ei nu vor mai putea fi amendați, ci pedepsiți cu închisoarea.

Datele INS arată că la fiecare 80 de secunde are loc un accident auto, în România. Într-un an, sunt mai mulți morți pe șosele decât au fost în cutremurul din 1977. Patru din 10 accidente sunt provocate de tineri cu vârste între 18 și 24 de ani.

sursa: https://www.antena3....ata-709593.html

Din punctul meu de vedere e un proiect de lege binevenit. Sa vedem daca va fi si promulgat de catre Presedinte in forma actuala. Mult prea multe accidente, unele dintre ele mortale, s-au produs din cauza unor asemenea specimene.

Edited by un_el, 14 May 2024 - 16:31.


#2
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 02.06.2021
Mda...vor fi speriati groaznic delicventii
https://www.google.c...ersoana-2500073

Edited by Namidee, 14 May 2024 - 16:31.


#3
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,766
  • Înscris: 02.10.2009
Poate “ pana la 10 ani”
Sunt probleme aici, de la imposibilitatea aplicarii la impact social. Nu iei bautura de la gura romanului asa usor, vor fi multe presiuni pe “organ”. Nu se vor potoli curand. Apoi, nu sunt asa multe locuri in puscarii nici bani de cheltuit pe detinuti.
Pentru din ce in ce mai multi cetateni condusul masinii este ceva vital pentru existenta.
Sunt desigur necesare masuri dure, dar excesele pot avea consecinte negative pe alte planuri.
Este problema de civilizatie, educatie si de increderea oamenilor in sistem, adica in politie, justitie.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,660
  • Înscris: 19.04.2009
Problema nu e la lege ci la aplicarea ei.

Eu le-as suspenda permisul definitiv, dar ce ii opreste pe aia sa se urce in masina?

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,104
  • Înscris: 13.07.2011
Clar ca nu ii sperie. Este ca si cum ai ridica pedeapsa cu inchisoare pentru agresiuni fizice si nimeni nu isi va schimba comportamentul.

Amenziile in bani trebuiesc ridicate si in cazul repetarii sa ti se ia masina.

In Austria au dat o lege care permite politiei sa ridice masina celor care merg cu viteza excesiva si daca amenda nu poate fi platita, masina este scoasa la licitatie.

#6
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,561
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajRosebud09, pe 14 mai 2024 - 16:32, a scris:

Poate “ pana la 10 ani”
Sunt probleme aici, de la imposibilitatea aplicarii la impact social. Nu iei bautura de la gura romanului asa usor, vor fi multe presiuni pe “organ”. Nu se vor potoli curand. Apoi, nu sunt asa multe locuri in puscarii nici bani de cheltuit pe detinuti.
Pentru din ce in ce mai multi cetateni condusul masinii este ceva vital pentru existenta.
Sunt desigur necesare masuri dure, dar excesele pot avea consecinte negative pe alte planuri.
Este problema de civilizatie, educatie si de increderea oamenilor in sistem, adica in politie, justitie.

Nu zis nimeni sa iei bautura de la gura romanilor. Daca ai baut nu te mai urci la volan sa conduci, simplu. Daca condusul masinii e vital, ca sa te citez din nou, te abtii sa bei. Ai facut-o? 10 ani de zile folosesti mijloacele de transport in comun sau taxiul.
Locuri in puscarii pentru drogati? Sa foloseasca vechile unitati militare, cate dintre ele mai stau in picioare, sa construiasca altele samd.
Pai tocmai, e problema de civilizatie si educatie. Lasi cateva zeci de mii fara permis, bagi la puscarie alte cateva mii si-i potolesti pe alti viteji.

Edited by un_el, 14 May 2024 - 16:50.


#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,104
  • Înscris: 13.07.2011

Vizualizare mesajLex404, pe 14 mai 2024 - 16:35, a scris:

Problema nu e la lege ci la aplicarea ei.

Eu le-as suspenda permisul definitiv, dar ce ii opreste pe aia sa se urce in masina?

Multi nici nu au, plus ca cel mai des se conduce baut in zone rurale unde si fara permis nu te opreste mai nimeni.

#8
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,763
  • Înscris: 27.10.2007
doua topicuri, pe prima pagina, cu aceeasi tema?
https://forum.softpe...urile-la-volan/

Edited by strongsss, 14 May 2024 - 16:44.


#9
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,561
  • Înscris: 24.11.2006

View Postbusiness11, on 14 mai 2024 - 16:40, said:

Clar ca nu ii sperie. Este ca si cum ai ridica pedeapsa cu inchisoare pentru agresiuni fizice si nimeni nu isi va schimba comportamentul.

Amenziile in bani trebuiesc ridicate si in cazul repetarii sa ti se ia masina.

In Austria au dat o lege care permite politiei sa ridice masina celor care merg cu viteza excesiva si daca amenda nu poate fi platita, masina este scoasa la licitatie.

Te-ai gandit ca sunt unele personaje care au posibilitati financiare mult peste veniturile populatiei generale? Pe romaneste li se cam va rupe de amenda sau vanzarea masinii.

In completarea postarii initiale:

Quote

Mai exact, legea permite judecătorilor să suspende până la zece ani ani permisul de conducere pentru şoferii prinşi la volan cu alcoolemie mai mare de 0,8/mie sau drogaţi.
Legea prevede pedepse înăsprite pentru mai multe categorii de infracțiuni legate de traficul de droguri, precum şi circumstanţe agravante pentru cei care folosesc minori. În plus, pedeapsa cu închisoarea nu va mai putea fi amânată pentru anumite infracțiuni legate de traficul de droguri.
”Un alt aspect al legii este că majorează pedepsele privind finanţarea faptelor ce au legătură cu traficul şi consumul de droguri”, a mai declarat Robert Cazanciuc.

sursa: https://www.g4media....promulgare.html

Quote

De asemenea, dacă șoferii drogați sau băuți produc un accident rutier, iar victimele decedează, pedeapsa este condamnarea la închisoare între 15 și 25 de ani.

Eu m-am bucurat prea devreme. Alcoolemie mai mare de 0,8 la mie? Hai sa fim seriosi! Proiect de lege facut pe genunchi!

Rog un moderator sa mute cele doua informatii de aici in postarea initiala. Multumesc!

Edited by un_el, 14 May 2024 - 17:05.


#10
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,530
  • Înscris: 26.01.2010

View Postun_el, on 14 mai 2024 - 16:21, said:

Proiectul de lege a fost adoptat de Camera Deputatilor si merge spre promulgare la Presedinte.


Din punctul meu de vedere e un proiect de lege binevenit. Sa vedem daca va fi si promulgat de catre Presedinte in forma actuala. Mult prea multe accidente, unele dintre ele mortale, s-au produs din cauza unor asemenea specimene.
Foarte bine venit dar daca nu stiu cum sa-l puna in aplicare e frectie la picior de lemn
Am incercat sa gasesc proiectul dar nu vad decat bla bla bla-uri care nu explica exact in ce consta proiectul.

How much BAC is 2 beers?
0.043%
A typical 12 ounce beer is about 5% alcohol. An average man weighing 180lbs who has two 12 ounce beers would expect to reach a peak BAC of only 0.043%. An average woman weighing 160lbs would expect to reach a peak BAC of 0.057%.

Pentru asta nu as lua carnetul dar pentru 0.2 as lua permisul si i-as baga pe toti la puscarie pe o perioada de o luna de zile dupa care tre sa dea iar de permis!

#11
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 19.02.2023
E un inceput bun. As plusa cu suspendare permis pe viata, confiscarea masinii etc. Si sa se aplice. Pe ghiolban nu-l inveti decat coercitiv civilizatia. Cine sustine altceva, e din acelasi sindicat cu ei.

Edited by GunDALF, 14 May 2024 - 17:02.


#12
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,530
  • Înscris: 26.01.2010

View PostRosebud09, on 14 mai 2024 - 16:32, said:


Pentru din ce in ce mai multi cetateni condusul masinii este ceva vital pentru existenta.
Sunt desigur necesare masuri dure, dar excesele pot avea consecinte negative pe alte planuri.

Inainte sa te urci la volan baut , iti asumi consecintele mai ales daca condusul este vital pentru existenta :D
Am o prietena care a gasit masina accidentata in parcare la walmart , ditamai parcarea dupa cum bine stii.
Au gasit pe camera masina si soferul care are 5 DUI-uri si care a condus fara permis. Intamplator , are asigurare cum are habar nu am

Daca nu-i lovesti unde-i doare nu or sa se invete minte niciodata

#13
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 08.09.2019

View Postun_el, on 14 mai 2024 - 16:57, said:

Eu m-am bucurat prea devreme. Alcoolemie mai mare de 0,8 la mie? Hai sa fim seriosi! Proiect de lege facut pe genunchi!

Pai tu cum ai vrea sa fie, Romania fiind membru UE?

Bea belgianul o bere, se suie la volan, in Belgia e perfect legal si in Romania sa-l lase 10 ani fara permis? Nu ti se pare cam mare diferenta? Zic si eu...

Edited by Eminescian, 14 May 2024 - 17:12.


#14
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,225
  • Înscris: 30.04.2007
"Vor face inchisoare cei care, aflandu-se sub influenta substantelor interzise, conduc?"

doar daca sentinta va fi mentionata clar in lege (postulat, te-am prins, te-am ars, fara discutie) si nu va mai fi lasata la cheremul justitiei libere apolitic si independente care "daca va fi gasit vinovat" poate ii va da cu suspendare pentru ca este baiat de familie buna ... Posted Image

Edited by r_murphy, 14 May 2024 - 17:14.


#15
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,763
  • Înscris: 27.10.2007
prima intrebare (Se vor reduce numarul accidentelor?) comporta mai multe nuante si mergeau mai multe variante de raspuns.
Asa, in alb si negru, eu am votat NU aici, pentru ca eu cred ca reducerea numarului de accidente nu va fi semnificativa.

#16
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,667
  • Înscris: 06.08.2015
foarte bine, multi idioti pe drumurile din Romania

la orice bodega de sat, minim 2-3 pe zi se urca dupa o sticla de bere.

#17
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,159
  • Înscris: 15.01.2017
Problema in Romania nu este ca nu avem legi ci ca nu le aplica nimeni. In teorie legea noua este buna,,in practica o sa fie la fel de inutile precum cele deja existente. Nimeni nu o va aplica pe termen lung. O sa fie un hei-rup tipic romanesc o foarte scurta perioada si gata.

#18
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,763
  • Înscris: 27.10.2007

View Postun_el, on 14 mai 2024 - 16:41, said:

Nu zis nimeni sa iei bautura de la gura romanilor.
Si daca ar lua-o, s-ar lasa cu revolutie, sau cum?
Nu spun ca e simplu, dar, la noi accesul la bautura ar trebui restrans foarte mult. alcoolul sta la baza multor nenorociri.

Edited by strongsss, 14 May 2024 - 17:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate