Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?
 Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...
 Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...
 Pregatire examen DELF A2-B1

Ce benzinarie vinde motorina euro...

Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Soferii prinsi bauti sau drogati la volan - pana la 10 ani fara permis de conducere

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

Poll: Ce parere aveti, se vor reduce numarul accidentelor? (126 member(s) have cast votes)

Se vor reduce numarul accidentelor?

1. Da (59 votes [46.46%] - View)

Percentage of vote: 46.46%

2. Nu (50 votes [39.37%] - View)

Percentage of vote: 39.37%

3. Nu stiu (18 votes [14.17%] - View)

Percentage of vote: 14.17%

Vor face inchisoare cei care, aflandu-se sub influenta substantelor interzise, conduc?

1. Da (45 votes [35.43%] - View)

Percentage of vote: 35.43%

2. Nu (57 votes [44.88%] - View)

Percentage of vote: 44.88%

3. Nu stiu (25 votes [19.69%] - View)

Percentage of vote: 19.69%

Vote Guests cannot vote

catalina1

catalina1

Superior Member

• Grup: Senior Members

View Postshiva, on 15 mai 2024 - 08:07, said:

P.S.E interesant la noi cum practica judiciară nu respectă ideea că ce nu-i interzis, e permis (legat de legalitatea radarelor fixe)

Asta e pentru cetateni, nu pentru institutiile statului. Si e crucial sa fie asa. Zic de ce nu e interzis e permis, nu de camere/radare fixe, evident.

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

View PostMount_Yerrmom, on 15 mai 2024 - 14:33, said:

Nu si pentru conducerea sub influenta alcoolului - ca iesi "pozitiv" si daca ai pus prea mult otet in salata

Ăsta e un mit și o scuză propagată de bețivii prinși în trafic, oțetul e un acid, n-are ce să arate etilotestul.

Edited by caiuscorneliu, 17 May 2024 - 00:45.

RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

Active Member

• Grup: Members

View Postantic, on 15 mai 2024 - 18:48, said:

O halbă normală,  de 400-500ml.    Bere.    Vin = un pahar =  120-150ml.
Cam atât beau la masă  atunci când conduc,  niciodată nu depășesc.

Attachment alcool-volan.png

Când sunt prin UE.

Eu dupa o bere sunt deja ametit. De 100ml tarie (nu cred ca grame voia sa scrie), cum zice Noua, nu mai discut, deja vad dublu. Asta pentru ca beau o data la 2 luni. Tin minte un reportaj la stiri cu o echipa care sarbatorea victoria. Iesise un fotbalist care bause o bere, radea ca prostu la camera si era ametit, iar colegii radeau de el din cauza asta. Deci, daca nu obisnuiesti, paharul ala iti pune capac.

Majoritatea vasta a accidentelor e de la depasiri hazardate, distragerea atentiei, prostie, iar acestea se manifesta in contextul lipsei infrastructurii. Doar la E85 daca te gandesti si ti se face pielea de gaina, acest mad max fury road romanesc, cu circulatie pe o banda jumate. Sau soselele foarte lungi cu o banda pe sens, unde toti nebunii isi incearca norocul la depasiri.

Accidentele betivilor si drogatilor sunt minoritare, dar clar trebuie pedepse mai mari, in principal suspendarea permisului pe perioade mai mari, in trepte, in functie de alcoolemie.

Scrisese cineva ca e vorba de "intre 1 si 10 ani". Sper sa nu fie asa pentru orice alcoolemie peste 0.8. Oricum, la noi marjele la pedepse sunt asa mari, incat judecatorii devin niste mici d-zei. Eu nu as lasa legea la cheremul unora de genul, ca te crucesti ce specimene de magistrati avem. S-ar lua la spagi in prostie daca intervalul de suspendare ar fi asa larg. Ar trebui direct proportional cu nivelul alcoolemiei.

Edited by RaimondMacelaru, 17 May 2024 - 06:43.

DANANDREI2001

DANANDREI2001

Guru Member

View PostRaimondMacelaru, on 17 mai 2024 - 06:37, said:

Eu dupa o bere sunt deja ametit. De 100ml tarie (nu cred ca grame voia sa scrie), cum zice Noua, nu mai discut, deja vad dublu.

Lasa-te de obiceiul asta , nu e pentru tine.Posted Image

hazzeleyesz

hazzeleyesz

Member

View PostNoua_pe_site, on 15 mai 2024 - 02:02, said:

In ce stat esti?

Texas. Aici par destul de toleranti

Edited by hazzeleyesz, 20 May 2024 - 23:09.

mccrya

mccrya

Senior Member

se pare ca unii chiar crapa daca nu beau ceva alcool inainte de a se urca la volan . Penibil si a dracului rau bautura asta !

Mai si claxoneaza pe aici cu faptele lor de vitejie ....

anaro

anaro

Active Member

As amenda proiectul si as spune ca si parintilor copiilor care urca la volan si fac accident cu victime sa faca puscarie! E incredibil cate se intampla pe sosele din cauza faptului ca parintii nu-si supravegheaza copiii.  
Si as mai baga si motociclistii in aceeasi oala. De fapt nu, lor le-as interzice complet accesul pe sosele. Numa cand ii aud/vad in oglinda ma ia cu lesin. Nu-i mai suport.

Epdm

Epdm

Guru Member

Dar cand te uiti direct in oglinda nu te ia cu lesin?

Unde in lumea civilizata o persoana adulta plateste pentru o alta persoana adulta?

anaro

anaro

Active Member

Nu, nu ma ia cu lesin cand ma uit in oglinda. Mai degraba ma ia cu lesin cand tre' sa explic chestii simple unora care isi folosesc doar jumatate de neuron.
N-am scris ca ar trebui ca au adult sa plateasca pentru altu. Ci parintele pentru copil. Adica pentru plodul de 17 ani care ia masina lu' ma-sa si isi omoara colega de clasa.

Edit: e atat de usor sa fim agresivi! Esti motociclist? Voi de ce nu sunteti vizati de legea asta? Nu crezi ca ar trebui?

Edited by anaro, 22 May 2024 - 17:23.

Epdm

Epdm

Guru Member

Adica parintele pentru copilul adult. Si ziceai ceva despre jumatate de neuron? Ahhahahh.

Edit. Ahahahha, este incredibil, deci tu ai inteles ca doar posesorii de permis de conducere pentru  vehicule cu patru roti este valabila legea. Ahhahahaha.

Edited by Epdm, 22 May 2024 - 17:34.

anaro

anaro

Active Member

Esti analfabet functional?

Epdm

Epdm

Guru Member

View Postanaro, on 22 mai 2024 - 17:31, said:

Esti analfabet functional?

Vorbesti in oglinda?
Uite aici legea adoptata inteligentule:

https://www.cdep.ro/.../90/4/se918.pdf

Naoto

Naoto

Glasperlenspielmeister

• Grup: Moderators

View Postanaro, on 22 mai 2024 - 17:16, said:

Nu, nu ma ia cu lesin cand ma uit in oglinda. Mai degraba ma ia cu lesin cand tre' sa explic chestii simple unora care isi folosesc doar jumatate de neuron.
N-am scris ca ar trebui ca au adult sa plateasca pentru altu. Ci parintele pentru copil. Adica pentru plodul de 17 ani care ia masina lu' ma-sa si isi omoara colega de clasa.

Edit: e atat de usor sa fim agresivi! Esti motociclist? Voi de ce nu sunteti vizati de legea asta? Nu crezi ca ar trebui?

Aici cine-i agresiv? Nu tu?

Ai citit măcar textul legii? ştii care sunt infracţiunile vizate prin modificarea textului articolului 336 din Codul penal, respectiv subiecţii activi ai infracţiunii?

Articolul 336 se modifică și va avea următorul cuprins:

Conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe
Art. 336. – (1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de către o persoană care are o îmbibație alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepsește cu închisoare de la 1 la 5 ani și interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Cu aceeași pedeapsă se sancționează și persoana, aflată sub influența unor substanțe psihoactive, care conduce un vehicul pentru
care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere.
(3) Dacă persoana aflată în una dintre situațiile prevăzute la alin. (1) și (2) efectuează transport public de persoane, transport de substanțe sau produse periculoase ori se află în procesul de instruire practică a unor persoane pentru obținerea permisului de conducere sau în timpul
desfășurării probelor practice ale examenului pentru obținerea permisului de conducere, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani și
interzicerea exercitării unor drepturi.”

Înainte de a sări cu gura mare ca să-i jignești pe alții, înainte de a protesta împotriva textului legii recent adoptate, te mai întreb direct:

Ai habar ce este acela un ”vehicul”?

Vehiculul este un sistem mecanic care circulă pe drum, cu sau fără mijloace de autopropulsare. Se utilizează pentru transportul de persoane și/sau bunuri ori efectuarea de servicii sau lucrări. Definiție extrasă din Codul Rutier actualizat (O.U.G. nr.195/2002)

Iar dacă o singură dată mai aplici eticheta ofensatoare de ”analfabet funcțional”, ba încă pentru neștiința / ignoranța ta, vei vedea ce urmează!

https://www.cdep.ro/...94_pr794_23.pdf

Naoto

Naoto

Glasperlenspielmeister

• Grup: Moderators

View Postcumparator, on 14 mai 2024 - 18:53, said:

Asta ar fi ceva. Romanii sunt indragostiti de harburile lor.

Proiectul e sa le ia carnetul de la 1 la 10 ani, daca ii prind bauti sau drogati. Tot e mai bine ca acum, unii o sa se sperie. Parca vad ca o sa fie parlamentari care se opun, ca astia asa fac de obicei, cand se inaspresc legile legate de circulatie. Plus ca sunt betivi.

Legea adoptată (dar încă nepromulgată) prevede că instanţa dispune (ca pedeapsă complementară) interzicerea exercitării dreptului "de a conduce anumite categorii de vehicule stabilite de instanţă" [= dreptul prevăzut la art. 66 lit. i) Cod penal] pe o perioadă de la 1 la 10 ani.

Cum spui şi tu: unii or să se sperie.

Teamă îmi este că nu foarte mulţi!

zartdato1-0

zartdato1-0

Contondent

Adevarul este ca Romania este campioana UE la accidente rutiere... si cred eu ca este un cumul de factori, infrastructura indaptata, iresponsabilitatea soferilor, ilegalitatile transportatorilor, etc.

Si PSDNL s-a gandit sa faca o lege pentru asta? Vor sa inaspreasca pedepsele pentru soferi in anumite cazuri, adica ? De ce cred ca efectul va fi foarte limitat si ca este doar populism? Pentru ca daca ar dori sa reduca numarul de accidente si implicit numarul de victime ar trebui sa actionele pe toti factorii in acelasi timp.  
Dar ei fac o lege care vizeaza doar un procent al unui factor, si chiar si si asta, soferii in ebrietate sau sub influenta drogurilor nici macar nu va fi disuaiva pentru toata lumea, aia care traiesc cu sentimentul de impunitate intr-o societate profund corupta vor incalca legea.

PSDNL face o lege populista pentru a raspunde emotiei create de accidentul de la 2 mai de anul trecut, ori

Vlad Pascu fusese oprit de poliție de două ori - cu o zi înaintea tragediei, la un filtru, și chiar în aceeași noapte. A fost lăsat să plece de la sediul poliției fără a fi testat pentru consum de droguri deși i-au fost găsite droguri în mașină, iar autoturismul nu avea asigurare RCA valabilă. La mai puțin de o oră, Vlad Pascu a provocat accidentul.

https://www.hotnews....a-instantei.htm

Practic, deja pe baza legislatiei exitente daca politia si-ar fi facut datoria accidentul nu ar fi avut lor.

Edited by zartdato1-0, 23 May 2024 - 09:07.

un_el

un_el

Senior Member

Exista un topic pe tema accidentului din statiunea 2 Mai. Idem si pentru Politie. Chiar trebuie sa amestecam lucrurile?
Din punctul meu de vedere situatia e simpla: ai baut, nu conduci. Nici nu vreau sa ma gandesc la alte substante, care or fi ele. Chiar daca ai avea o infrastructura perfecta tot tampitul care se va afla la volan, avand alcoolemie de 0,8 va produce tragedii. Iar 0,8 este enorm!
Ai de gand sa bei? Ok, lasi masina in parcare, iei taxiul, mijloacele de transport in comun, mergi pe jos, variante gasesti cate vrei.

Edited by un_el, 23 May 2024 - 09:14.

zartdato1-0

zartdato1-0

Contondent

View Postun_el, on 23 mai 2024 - 09:04, said:

Exista un topic pe tema accidentului din statiunea 2 Mai. Idem si pentru Politie. Chiar trebuie sa amestecam lucrurile?

Tu chiar nu ai inteles ca este un unghi de vedere despre necesitatea si utilitatea acestei legi?  Sau nu-iti place unghiul de vedere?

Cand se face o lege intotdeauna initiatorul legii prezinta o motivatie, un preambul, explica necesitatea legii.
O lege devine necesara cand apare un fenomen de societate cu impact asupra calitatii vietii oamenilor, si acest fenomen social trebuie incadrat legal pentru  limita impactul sau asupra vietii/libertatii cetatenilor din societate.  

Cum spuneam si in mesajul meu intitial, Romania are tristul record de accidente rutiere cu cele mai multe victime din UE.  Cauzele acestor accidente sunt multiple, ori aceasta lege nu raspunde necesitatii reducerii accidentelor rutiere, altfel s-ar fi actionat pe mai multe directii, aceasta lege raspunde doar unei emotii provocate de accidentul de anul trecut de la 2 mai, accident care la randul sau e provocat de mai multi factori.  
Am argumentat, mais sus, ca exista legi, deja, dar care nu sunt aplicate

In concluzie, trebuia inteles din mesajul meu precedent ca eu consider acesta lege populista si cu un impact extrem de limitat.  Daca nu ai inteles asta este greseala mea ca nu am fost suficient de clar.

Edited by zartdato1-0, 23 May 2024 - 09:17.

un_el

un_el

Senior Member

Vizualizare mesajzartdato1-0, pe 23 mai 2024 - 09:14, a scris:

In concluzie, trebuia inteles din mesajul meu precedent ca eu consider acesta lege populista si cu un impact extrem de limitat.  Daca nu ai inteles asta este greseala mea ca nu am fost suficient de clar.

Adica hai sa nu se dea legi pentru simplul fapt ca sunt populiste. Daca e sa fac o paralela vezi ce s-a intampla acum cu SGR-ul. Populista sau nu, efectectele se observa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate