Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 

Cu ce va aparati de cainii agresivi cand mergeti pe bicicleta ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#73
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,061
  • Înscris: 06.09.2008

View PostLeo2006, on 25 aprilie 2024 - 16:15, said:

O singura data un caine s-a repezit la mine fara sa-l provoc.
M-am trezit brusc cu o muscatura rapida in picior prin pantalonul de blug, iar cand m-am intors, cainele fugise.
A fost doar o vanataie.
Cainele nu era genul care sa sara la oameni, chiar nu am inteles ce anuma l-a iritat.
Doar mergeam pe jos linistit.


Posibil era femela cu pui in zona, am patit identic, isi apara puii.
... ori turbat ?

In cazul meu cainele inca traia dupa 10 zile deci nu era turbat Posted Image
(daca e la stadiul cand muscatura lui te poate infecta cu turbare cainele mai are doar cateva zile de trait, sub 10)

Edited by sirgoofy, 26 April 2024 - 15:03.


#74
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,404
  • Înscris: 27.08.2013
Știți care este cel mai periculos animal din România?
Greșit! Nu e ursul, nici vipera, nici lupul. Ci, drumroll, nici câinele. Răspuns greșit.
Cel mai periculos animal din România este câinele de stână. Ceea ce majoritatea de aici nu ați întâlnit vreodată pentru că dacă ați fi întâlnit ați știi clar că nu se compară cu nici un fel de câine maidanez și nici măcar cu o haită de câini maidanezi.
Eu am întâlnit câini de stână doar pe motocicletă și nu mi-a venit să cred cât de turbați și perseverenți pot fi și în relatări de la ghizi montani. Nu vrei să ai de a face cu așa ceva oricât de experimentat, blând și calm ești. Ca idee, soluția este să te pui în cur și să îi lași să latre, să vină să te miroasă până se calmează. După(de parcă e super ușor asta), devin chiar prietenoși după ce te acceptă.
Dar ce am întâlnit în schimb și e relevant pentru topicul ăsta sunt câini maidanezi, vagabonzi. Haite de zeci de exemplare, mai ales când se împerecheau. Asta cândva, până să îi prindă de pe străzi(București).
La mine în fața blocului, spre școală și dinspre școală exista decât un singur traseu pe care la nivelul meu emoțional și experiență/ traumatizare îl puteam face. Orice deviere, orice urmă de îndrăzneală trebuia să fie făcută așteptând alte persoane să trec odată cu ei. Plăcut rău de tot.
Asta până când am intrat la puberate și am avut niște transformări inclusiv la nivel mental, adică practic pur și simplu mă săturasem să fiu hăituit și umilit în halul ăsta. La mine nu exista cumpărturi după o anumită oră. Nu aveam curajul să merg până la nu știu ce magazin să mai iau pâine. Ceva de la non-stop? Exclus.
Până când, cu frustrarea asta la maxim în subconștient, alergat deja de câteva ori pe bicicletă fiind, și chiar încolțit la gard de îmi era frică să și ridic privirea, așa tare mă speriase, am făcut din greșeală următoarea descoperire:
o dată când au început să mă latre și să alerge după mine, având deja experiența menționată, de frică m-am oprit BRUSC și m-am uitat la ei atent să nu cumva să sară pe mine sau să vină pe la picioare. Ei bine, surpriză. Nu numai că s-au oprit din lătrat și alergat spre mine, dar chiar au luat-o ei la fugă. Poate atunci am și strigat la ei, cine știe, nu mai știu. Inițial am crezut că a fost o chestie particulară, cu acel grup de câini în particular.
Dar de atunci de zeci și sute de ori am fost în situația asta și de fiecare dată când m-am oprit BRUSC la ei s-a întâmplat la fel. Trebuie să ai atitudinea dominantă, ești pe strada, domeniul tău. tu ești rasa superioară și tu îi domini pe ei. Ei sunt niște potăi ordinare, căcate pe ele dacă le faci așa.
Ăla care mai latră, te duci spre el fără nici o ezitare. Când îi vezi că ezită, că dau înapoi, atunci bagi și câțiva pași bruști în sprint spre ei. Îmediat îi pui la punct.
Asta vă zic eu sigur că nu a făcut femeia aia lângă lacul morii. Orice potaie obosită când te vede că eziți, când te simte că ție frică, atunci se ambalează și mai tare. Mai ales sub efectul de haită, e grav.
Deci, fără ezitare, frână brusc, „muști” tu din ei. Se calmează imediat.
Încă o dată: nu confundați câinii maidanezi, vagabonzi cu câinii de stână.
Când vă aud cu nu știu ce sprayuri pe de o parte zâmbesc, mi se pare incredibil, pe de altă parte îmi amintesc prin ce am trecut și eu.
Oricum, man the fuck up și dominați-i. Majoritea nici nu știu de ce latră.
Mulți parcă chiar fac fața aia de:„bă, dar de ce lătrăm noi la acet biciclist?” când te oprești BRUSC la ei. Confuzie totală.
Sunetul ăla de frână, pus piciorul „în prag”, pe teritoriul „lor”, ceva le dă mindfuck, total confusion.
Sau aia cu piatra de pe jos. Te faci că iei de pe jos o piatră și dai după ei. Dar să simtă că știi să dai bine, că dai cu putere și direct în nas îi dai. Să vezi schelălăituri și derapaje ca în desene.

Edited by onisifor12, 04 May 2024 - 01:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate