Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Focul bacterian,basicarea,mucegaiul negru si perforarea frunzelor.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 22.04.2010
Le am pe toate in curte,inclusiv un cais care nu a fost tuns niciodata si are peste 60 de ani.
Ce inaltime are,ghiciti singuri.
Un indiciu,aproape trage plopul de urechi la inaltime.
Livada din curte nu a fost ingrijita niciodata,taiat,stropit,etc.
Am o intrebare pentru cei care au reusit sa scape de basicarea la frunzele de piersic.
Cum a- ti procedat?
De trei ani am epuizat toate schemele de tratament si toate fungicidele.



#2
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 01.02.2007
Cauta pe canalul de youtube "Pomicola Nalbant":
https://youtu.be/l3u...j-sYSxv9WRvR95V
Cu aceasta schema de tratament, dupa primii 2 ani in care am crezut ca pierd piersicul si nectarinul, anul trecut a fost prima data cand am reusit sa tin basicarea sub control si pomii chiar au reusit sa se dezvolte frumusel. Vedem ce-o mai fi si anu' asta.

#3
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 22.04.2010
Am remarcat si urmarit Nalbantul,este superior altor filmulete,dar la mine boala a intrat in schelet,in seva.
Aici e problema.
Partea nasoala este ca contamineaza si puietii de piersic plantati,am pus 8 pina acum,doi au fost lichidati de focul bacterian,a reiesit clar la autopsie,restul lichidati de basicare.
La puieti imunitate zero.
Unul singur rezista,in 3 ani a crescut 20cm,acum pare ok.
Cum o fi scapat de foc si de basicare nu stiu.
Poate are gena diferita.
Este luat din comert.
Piersicul batrin este soiul batrinesc,zis salbatic.
Nu face piersici mari,dar a reusit sa coaca 3 si au un gust super.
N-am avut curajul sa inghit,doar am gustat fructul.
L-am stropit de este o bomba chimica.
Semintele sint puse la incoltit.
Am pus puieti de castan comestibil,in 24 de ore a aparut pe frunze pete,stropit,etc.
Altoi de cires,2 zile la fel,unii de foc,altii de pete,stropit,nici un efect.
Par,in doi ani a crescut 3cm,stropit cu de toate...
Cires salbatic si pe asta l- o atacat.
Zmeur,mur,altoiti,din 100 de fire am ramas cu 6,foc bacterian.
Pom de stafide,in 6 ore au aparut pete pe frunze de cind l-am scos afara in ghiveci.
Prun adult,am reusit cu greu dupa spalaturi demente cu lapte de var si bordeleza sa scape relativ de mucegaiul negru.
Pare a fi ok acuma.
Afide,incepe sezonul lor.
Si o veste buna,armata rosie e pe drum.
Nu va ginditi la prostii,11 oua de buburuza rosie identificate pe o frunza de par.
Inseamna ca parului i se pregateste ceva...
...
In centrul pozei pe frunza se vad cele 11 oua galbene.


Inca ceva legat de viitorul pomiculturii.
Am ajuns sa pun un puiet de alun plantat in curte in eprubeta.
Poate o scapa de foc si pete vreo 3 ani pina prinde un pic de imunitate.
Sa fie ore asta viitorul?

Attached Files


Edited by mouse3, 12 April 2024 - 23:49.


#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,213
  • Înscris: 15.05.2008
Prima data trebuie combatuta cauza si apoi efectele,baga la foc panaramele alea batrane

Edited by ceanu1980, 13 April 2024 - 08:43.


#5
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,095
  • Înscris: 17.03.2005
Prima data chemi pe cineva care știe ce vorbește. Din păcate nu te pricepi și diagnosticele tale sunt 99% aiureli, fără sa știi ce e defect și de ce nunai cum sa repari.


#6
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 05.04.2006
Dupa cum spui ca ai dat cu toate solutiile se pare ca in curtea ta este si un cimitir al albinelor si al altor polenizatori. Pacat. Stropeste macar seara dupa ora 19 cind acestia nu mai zboara, pina dimineata se mai reduce din intensitatea solutiei si acele fiinte mai au ceva sanse sa iti polenizeze pomii.

#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,129
  • Înscris: 29.06.2005
E belea cu bolile si daunatorii la pomi anul asta....Anul trecut mi-au nenorocit cicadele 2 pomisori.
Am mers si eu cu scheme de tratament incepand din toamna - ca initial m-am gandit "is copaci, ii pui in pamant si cresc...".

Pa langa schema de tratament, facuta la timpul potrivit, eu mai dau cu solutie de ulei de neem - o sa dau la 2 saptamani anul asta.

Am 0 afide anul asta (pana acum) - da` alta belea a intrat pe firmament - gandacu` paros. Asta nu il omoara nici mama insecticidului, e mai al dreaq decat colorado. Mananca florile si cred ca distrug si din frunzele prospete. Acu` tre` sa pregatesc capcane cu apa parfumata pentru gandacii dreaq...
2-3 frunze pe ici pe colo cu basicare la piersici si nectarin , mult mai bine fata de anul trecut - le-am mai cules pe alea bolnave, urmeaza un tratament dupa ce se termina cu florile.

Oricum la initiator in livada lucrurile stau nasol, daca e adevarat tot ce ne povesteste - oricum fungii si mucegaiurile dureaza pana le elimini, chiar si 2-3 ani de tratamente, din ce-am inteles.

#8
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 22.04.2010

View Postceanu1980, on 13 aprilie 2024 - 08:42, said:

Prima data trebuie combatuta cauza si apoi efectele,baga la foc panaramele alea batrane
Da?, si eu ce maninc urmatorii 10 ani pina cresc altii si intra in productie.
Piersicul are aproape 200 de fructe in el,au cam 10mm deja,unde ai mai vazut asa productie la piersicii altoiti?
Asta-i batrinesc soiul,cei altoiti au trait 24 de ore sa zicem.
E simplu de taiat,e greu de tratat.
Pot sa rezolv problema asa cum se procedeaza in pomicultura intensiva, vezi merele de import la 2 lei,cu tonele.
Da' bag fungicidul si in fructe.
O fac si pe asta,dar mai incolo.


View Postionut76, on 13 aprilie 2024 - 10:34, said:

Dupa cum spui ca ai dat cu toate solutiile se pare ca in curtea ta este si un cimitir al albinelor si al altor polenizatori. Pacat. Stropeste macar seara dupa ora 19 cind acestia nu mai zboara, pina dimineata se mai reduce din intensitatea solutiei si acele fiinte mai au ceva sanse sa iti polenizeze pomii.
Aici vorbim de supravietuirea pomilor anul asta nu de fructe.
Si dau seara cu fungicid dupa ora 18 cind vin de la munca.
Respect pomicultura bio asa cum si-o inchipuie orasenii.
Sadesti un pom si gata.
Cari fructe cu sacii anii urmatori.
Livezi bio,doar in filme si pe o insula in mijlocul Pacificului.


Citeva poze concludente,castan comestibil si piersic basicat.

Attached Files



#9
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 22.04.2010

View Postparintele, on 13 aprilie 2024 - 09:33, said:

...diagnosticele tale sunt 99% aiureli...

Explica te rog care sint aiurelile.
La simptome te referi ori la tratament?
Am urmat intocmai anii trecuti pasii de stropit si fungicidele folosite.
Rezultat zero.
Ai pomi fructiferi in curte,livada ceva?
Esti pomicultor bun?
Eu iti trimit prin posta monstre de boala,la dai drumul in livada ta si apoi le tratezi.
Mucegaiul negru e subtire,tratabil.
La fel si lichenii galbeni si verzi.
Basicarea si focul bacterian,varianta altoita.
E suficient,in 3 zile dai livada la lemn de foc.
La un singur piersic am alucrat ati de mult,la o livada intreaga de piersici,nici o sansa.
...
Anul trecut am stat cu ochii ca pe butelie pe gutui.
Aparuse pe o ramurica focul bacterian.
Am taiat cu 20cm mai jos.
A fost ok.
Zilele trecute am observat 4 ramurele cu foc bacterian pe ele.
Ce faceam daca aveam o livada intreaga de gutui,puteam pazii zeci de mii de ramurele,e clar ca nu.




#10
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 22.04.2010
Ionute,uite aicea fagure de carton pentru hotel de insecte.
Tare greu am facut rost de el in Ilfov.
Mai trebuie stuf taiat marunt si lut plus o cutie metalica expusa la soare care sa atinga temperatura ceruta pentru incubarea larvelor.
M- am gindit si la asta doar ca nu este inca finalizat proiectul.
Cel mai greu a fost cu fagurele de carton,restul se rezolva.
Stiu sa si altoiesc de la bunicul care a lucrat in silvicultura.
Am altoit anul asta in curte pe corcodus si prun salbatic 49 de altoi de la un prun altoit din curte care nu are probleme cu bolile.
S-au prins pina acum 47 de altoi.
O sa va pun si poze cu ei.

Attached Files



#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,213
  • Înscris: 15.05.2008
Nah belea,acu suntem si urechiati,mai intreaba o data daca padre are vreun pom,poate te aude Posted Image
Un piersic in 3-4 ani mananci din el fructe daca ai grija de el.
Te-a durut in dos zeci de ani si faci scandal,ca nu stim sa rezolvam banguielile tale?

Edited by ceanu1980, 13 April 2024 - 20:33.


#12
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 22.04.2010
Mai repet inca o data ce am spus la inceput.
Curtea cu casa si toti pomii din ea am cumparat- o de la fostul proprietar in starea descrisa mai sus.
Am cumparat locatia mai mult decit curtea si casa find foarte aproape de Bucuresti.
Ce nu s-o facut in curtea aia pina acum nu mi se poate reprosa mie.
Am deschis topicul pentru cei care se confrunta cu aceste boli cronice ale pomilor.
Apropo,esti sigur ca dispare basicarea din curte daca tai piersicul acum si plantez altul la anul sa zicem?
Eu nu sint convins,cu siguranta va gasii o gazda temporara de supravietuire.








#13
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 28.12.2010
Eu am plantat un piersic Redhaven la mine in 2018 in toamna. In vara cumparasem gradina. Primavara urmatoare era cu frunzele rosii, incalabacite. Iti venea sa ii plangi de mila, un pomisor vai mama lui. Si de atunci m-am informat am citit si am aplicat tratamente. Nu stiu daca am mai vazut 2 frunze de-alea ciudate in ultimii 4 ani si acum am 3 piersici inclusiv ala de vie din gard. Deci pomul a venit cu boala asta probabil din pepiniera pentru ca eu nu stiu sa fie vreun piersic pe o raza de cateva sute de metri in jur. Tatal meu avea o gradina pe vremuri si avea un piersic care era vai steaua lui in fiecare an suferea de basicare. Se pare ca la specia asta basicarea o au in sange e ca virusul hepatic.

#14
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 22.04.2010
Asta-i puiul de piersic care a supravietuit basicarii pina acum 3 ani find, cumea,si cel mai aproape de piersicul batrin,cel infectat.
Am lasat netaiat lastarul de jos,daca scapa nebasicat inca 2-3 ani din lastarul ala altoiesc piersicii salbatici.
Poate are gena mai buna,oricum nu am nimic de pierdut.
Are 1,4m si a crescut cam 25 cm pe an.
Nu prea cred ca ramurele ale subtiri cit batul de chibrit vor tine piersici la anul,adica la 4 ani cum se spunea mai sus.
Poate la 14 ani cu siguranta vor tine.

Attached Files



#15
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 22.04.2010
Asta-i cel mai bolnav prun din curte,a fost,era negru taciune de fungi nici un lastar nu mai era viu pe schelet.
Dupa tuns,curatat si tratament se pare ca o ia pe calea cea buna.
A mincat la lapte de var primavara asta cu bordeleza cit nu au mincat altii in zece ani.
E o bomba chimica,chit ca nu maninc prune din el dar stiu sigur ca am dat boala afara din zona.
Albastre erau cartoanele de sub el dupa tratament.

Attached Files


Edited by mouse3, 15 April 2024 - 16:01.


#16
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 22.04.2010
O spalatura insistenta cu lapte de var in primavara si in 30 de secunde de la aplicare lichenii galbeni sau inrosit si stau sa cada la urmatorul tratament.
Si o poza cu prunele,e full de fructe pe fiecare ramura.
Si are la baza aproape 30cm prunul.
Esenta tare,daca era altoit cred ca era dus de mult.

Attached Files



#17
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 22.04.2010
Mai am ciot de par,vai de steaua lui,tratat doi ani.
I-am tras si la asta un dus in primavara cu lapte de var si bordeleza de l- o gasit toti dracii.
Murat tot,de virf pina la radacina,este tot lemnul batrin o cuirasa de var pina in profunzime.
Nici dracu nu mai sta in varul ala.
Coaja ciuruita de toate cele,mai mult gauri decit tesut viu.
E plin de pere acuma,full sint cracile.
Poza miine si cu ce- am altoit anul asta.
Ca sa ma tin de cuvint.

#18
adip62

adip62

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 30.03.2024
Am impresia ca nu ai inteles ce ti-a spus Padre...
Conform titlului, sunt 4 boli care se manifesta pe mai multe specii de pomi fructiferi. Iar tu tot insisti cu pomii nealtoiti pe care sustii ca i-ai gasit in curtea casei cumparate recent...
Hai sa deapan niste amintiri...
In 2017, am gasit in curtea unei case cumparate, la fel ca tine, cam 150 pruni de tuica (salbatici), 8 peri de vara (posibil Favorita lui Clapp), unul de iarna (Cure), un cais, cativa visini si ciresi. Nu am avut mintea de acum si i-am lasat ca erau mari, faceau umbra, aveam vara hamacele prin pomi... erau strambi ca viata, unii jumatate uscati, dar... per ansamblu si pentru cei neinitiati curtea arata bine.
Dar, nu a mers...
Incet, incet, am inteles si i-am ras pe majoritatea. Acum mai am doar 20 de pruni salbatici situati pe hotarele curtii, in apropierea gardurilor ca sa tina pamantul. Vor disparea in urmatorii ani si acolo vor fi arbori ornamentali.
in locul celor taiat din curte, acum am 49 de soiuri, 12 specii de pomi fructiferi diversi - o selectie personala realizata pe baza celor discutate pe forumul mare de pomicultura, care cred ca mi-ar satisface pretentiile. Evident ca toti sunt altoiti pe portaltoiuri care corespund zonei mele. Nu au rodit inca toti, dar ce-am mancat pana acum este super ok. Ce nu va corespunde gusturilor familiei va fi supraaltoit sau inlocuit. Pentru ca:
- la tara, probabil numai in Romania, exista opinia ca pomii nealtoiti, adusi din nu stiu ce paduri sau zone, sunt mai rezistenti la boli. Poate fi adevarat in cazul unor soiuri distincte cum ar fi piersicii de vie, dar sigur nu in general.
- calitatea si diversitatea fructelor pomilor nealtoiti/crescuti spontan este net inferioara celor altoite, procurate din pepiniere
- educatia pomicola, care vine cumva la pachet cu soiurile altoite, te invata sa diferentiezi clar bolile, sa inveti despre pesticide si mai ales cum sa previ aparitia daunatorilor. Niciodata insa nu vei putea preveni totul, pentru ca nimeni nu-i nebun sa stropeasca toata ziua... Cu totii incercam sa stropim cat mai putin, preventiv. dar focul bacterian nu se trateaza decat cu foarfeca (desi prospectul de Luna Care zice altceva...). Ideea este sa fi prezent, sa cunosti bolile si sa actionezi preventiv si/sau la momentul aparitiei.
Asta ti-a spus Padre! Dar uneori se mai satura si el sa predice unora care nu vor sa auda.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate