Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Închiriere mașină aeroportul Malpensa?

* * - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
20 răspunsuri în acest subiect

#1
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Bună seara tuturor,

Vă rog să mă ajutați cu sfaturi privind următoarea situație:

Am nevoie să închiriez o mașină din aeroportul Malpensa - ce firmă îmi recomandați? As dori una serioasă, cu prețuri și asigurări mici și care să nu îmi ceară garanție, dacă există 😀.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 24.228
  • Înscris: 22.05.2003
Nu exista asaceva.
Toti cer card de credit.

#3
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.564
  • Înscris: 06.08.2015
eu nu am inteles niciodata asta cu inchiriatul-nu am inchiriat masina niciodata, dar nici nu intentionez

eu pun garantie o suma de bani de pe card, care e restituita dupa ce inapoiez masina?
de ex pentru X masina se cer 1000-2000 euro sau mai mult?garantie?
sau doar "Atasez" cardul care rtebuie verificat sa aibe banii?

Editat de gogosaru100, 10 aprilie 2024 - 20:34.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 24.228
  • Înscris: 22.05.2003
Inchiriatul auto este o afacere puternica, mai ales in zone turistice.
Poti foarte usor sa iesi in paguba daca nu iti iei masuri, de aceea toate firmele mari de inchirieri au politici stricte.

1. Asigurare (de obicei sunt de mai multe tipuri, in fct de ce acopera si bugetul clientului).
2. Card de Credit (nu debit) = de obicei se iau toti banii de inchiriere + se pune hold pe o suma de inca X sute de EUR (garantie), pentru eventuale pagube.
Daca nu sunt probleme, se elibereaza  holdul in max 30 de zile.
Sa ai card de credit, insemna ca banca s-a uitat la situatia ta financiara si a hotarat ca meriti sa te imprumute.
Fiind card de credit, nu il poti tine pe 0, deci de acolo sunt extrase automat eventualele amenzi. Desigur, poti schimba cardul de credit.

#5
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 313
  • Înscris: 28.10.2005
https://www.pepecar.com/

#6
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.752
  • Înscris: 23.04.2007

View PostAdm, on 10 aprilie 2024 - 20:49, said:

Fiind card de credit, nu il poti tine pe 0,
Cum ai ajuns la concluzia asta ?

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.586
  • Înscris: 30.07.2007
3.7. In cazul in care valoarea tranzactiilor efectuate sau a comisioanelor depaseste Limita de creditare, inregistrându-se o majorare neautorizata a obligatiilor de plata ale Detinatorului fata de Banca, aceasta va percepe o Taxa penalizatoare pentru intrarea pe sold debitor la sumele reprezentând depasiri ale limitei de creditare, conform celor prezentate la Cap. 1 Termeni, a prezentului contract.

Adica nu e pe zero, ca aia tot trag banii, cu deopasirea limitei de creditare.

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.164
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajmurilexix, pe 10 aprilie 2024 - 20:13, a scris:

Am nevoie să închiriez o mașină din aeroportul Malpensa - ce firmă îmi recomandați? As dori una serioasă, cu prețuri și asigurări mici și care să nu îmi ceară garanție, dacă există ��.
Intri pe RentalCars.com si iti alegi firma in functie de rating de exemplu. Daca nu vrei garantie (sau vrei garantie mica), trebuie sa platesti asigurare full. Oricum iti trebuie credit card. Eu mai nou nu fac asigurare la compania care inchiriaza sau la RentalCars, ci la alt serviciu de asigurare mai ieftin care pare bine cotat pe TrustPilot: worldwideinsure.com

#9
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.370
  • Înscris: 08.01.2021
Rentalcars a fost cumpărat de booking, acum poți lua mașina direct de pe booking.

Dacă nu vrei să dai garanția de pe card poți lua asigurare completa însă trebuie s-o iei pe aia oferita de firma de închirieri, nu cea oferita de rentalcars/booking.

#10
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.057
  • Înscris: 06.02.2012
Eu lucrez cu SIxt, nu am avut probleme, am inchiriat pe Franta, Belgia, Olanda si mai nou Germania.
Pret 25-40 euro pe zi cu limita de km, doar Suv cu cutie automata.
Perioada  de inchiriere a fost de maxim o saptamana.
Garantie 300euro returnata in max 15 zile daca nu se constata probleme.

#11
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.075
  • Înscris: 15.06.2009
in Milano e mai interesant sa iei trenul de la aeroport pana la gara, pe strada din fata garii sunt firme de inchiriat cu preturi mai bune ca in aeroport. Ce e nasol e ca au parcari la subsol si acces ingust grav, peretii rascaiti stau marturie. Poze la masina ca sunt si golani care inventeaza julituri ca sa te arda.

#12
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.025
  • Înscris: 22.10.2007
merge platit cu cardul de credit al altei persoane? Am facut o rezervare la Sixt dar inca n-am platit, platesc la ridicare auto. N am avut niciodata card de credit.

L.E hai ca am gasit, nu merge cu cardul altei persoane, dar inteleg ca merge si cu ce am eu, Visa Debit LEi sau EUR

All credit and debit cards as well as digital wallets from internationally recognized credit card companies (Visa, MasterCard, American Express, Diners Club, Discover, JCB) and Airplus are acceptable as payment methods, whereas all prepaid cards as well as Visa Electron, Nickel, Maestro- and VPAY-Cards are not accepted. The payment method must have been issued in the name of the driver. This must be presented at the time of vehicle pick-up and be valid at this time. The amount that will be debited includes the rental price as well as all additional extras and charges. Cash Payment is not accepted.

Editat de realnick, 11 aprilie 2024 - 08:54.


#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.965
  • Înscris: 13.07.2011
Mai ales in Italia iti recomand sa mergi pe mana companiilor cunoscute. Cele mici care ofera in general conditii atragatoare, te sparg la returnarea masinii ca nu le pasa ca le dai rating slab, ei atrag clientii prin preturile mici.

Mergi cu Sixt, iar la aeroport faci upgrade de asigurare si reduci depozitul la 0. Cand returnezi masina nu se uita nimeni la ea. Costa cam 100eur pentru o saptamana in plus, dar stai linistit. In Italia sunt 2 probleme. Prima ca ei nu stiu sa conduca si intra in masina ta fara sa le pese, sau ti-o zgarie, sau stiu eu ce si dupaia tu ai problemele pe cap, a doua este ca ei vor incerca sa te fraiereasca pe tine la sfarsit si te vor acuza de fapte nefacute ca sa isi repare masina pe banii tai.

Alternativa ta este sa faci videouri si poze in mare detaliu la preluarea masinii. In special atunci cand angajatul de la companie este langa tine si sa il filmezi si pe el. Acum cativa ani de zile am facut acest lucru, iar cand am returnat masina imi ziceau ca am deteriorat un cauciuc, lucru complet fals pentru ca eu aveam problema pe video. Initial ei ziceau ca videoul este facut dupa preluare, dar cand le-am arata angajatul lor in video au tacut. Chiar si asa la vreo saptamana de cand am plecat cineva din America de Sud imi tragea bani de pe cardul de credit, iar acolo folosisem cardul de credit strict pentru inchiriat masina. Deci angajatul de la compania respectiva mi-a dat detaliile cardului mai departe. Dupa aceasta experienta am mers doar cu Sixt.

#14
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 684
  • Înscris: 18.08.2021
Anul trecut am inchiriat de la Europcar, filiala din Charleroi, 4 zile. Am platit asigurare premium si tot au oprit 250 euro de pe cardul de credit. Dar, nu m-am urcat in avion si aveam banii inapoi in cont, au verificat masina cat am asteptat eu avionul - care a binevoit sa intarzie o ora - si au si dat drumul la bani.
24 de ore a durat pana mi-a deblocat benzinaria Q8 125 de euro garantie, ca am alimentat la o pompa self- service, inainte sa predau masina inapoi la Europcar.
Ca sa iti raspund @initiator, nu poti inchiria fara card de credit valid. Inaintea mea la Europcar a fost o pereche tot de romani, si nu au putut inchiria, nu aveau card de credit si nu a fost acceptata garanția să fie plătită cu card de debit sau plata cash.
Si e normal. Pune un caz particular - al meu - nu au avut in garaj ce am cerut eu inițial si mi-au dat o masina din clasa superioara, adica un Peugeot 3008 GT Line cu 13.200 de km la bord si 7 luni de viata, masina de 37 mii de euro. Dar sunt șoferul groazei, adorm la volan și fac praf mașina, eu scap întreg fără nicio zgâritură și doar cu garanția de 250 de euro, platita din mana.Trebuie si ei sa isi ia masuri de precautie, nu?

#15
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.752
  • Înscris: 23.04.2007

View PostRaz0rblade, on 11 aprilie 2024 - 13:57, said:

Trebuie si ei sa isi ia masuri de precautie, nu?
Pai ... masinile respective n-au CASCO ?

#16
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Mulțumesc mult tuturor pentru răspunsuri, am să mă gândesc ce să fac...

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 24.228
  • Înscris: 22.05.2003

View Postadrian_r5, on 11 aprilie 2024 - 14:33, said:

Pai ... masinile respective n-au CASCO ?
Nu, nu au CASCO.
Cum ziceam, inchirierea e complexa.
Faptul ca tie nu iti convine cum merge lumea, nu schimba situatia.

#18
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.752
  • Înscris: 23.04.2007

View PostAdm, on 12 aprilie 2024 - 06:34, said:

Nu, nu au CASCO.
ciudat ...

View PostAdm, on 12 aprilie 2024 - 06:34, said:

Faptul ca tie nu iti convine cum merge lumea
Aici n-am inteles ce vrei sa spui ... daca ai disponibilitate ... te rog sa detaliezi.

Editat de adrian_r5, 12 aprilie 2024 - 07:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate