Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 

Numar circuite IPAT si prindere tevi

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.08.2023
O sa ma uit la specificatii cand o voi lua, mai am ceva pana atunci.
Asta imi placea la centrala pe gaz, facea 2 lucruri deodata si foarte bine. Orice solutie pentru ACM ai avea, e net inferioara centralei pe gaz.
Am in plan un boiler electric, dar nu m-am hotarat daca cu pompa sau simplu, cu panouri de-alea pe casa sau fara.

#38
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,202
  • Înscris: 15.10.2006
Probabil nu ai folosit un boiler bun pana acum.
Sper sa ai ocazia sa iti schimbi opinia.

#39
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.08.2023
Nu, poti sa ai ce vrei tu, nu se compara. Centrala pe gaz iti face apa la 60 grade instant daca ai nevoie. Boilerul trebuie sa iti tina apa calda non-stop, adica risipa. Nu se vor putea compara.
Boilerul electric consuma ceva mai mult decat centrala daca il folosesti de bun simt, fara sa ii ceri apa fierbinte pentru diverse chestii, ci doar calda. Cel cu pompa costa cam mult pentru scopul folosirii, nu stiu cata economie ajungi sa faci cu el cat sa se amortizeze. Variantele cu panouri solare (nu fotovoltaice) nu le cunosc, nu stiu cum functioneaza, cat costa, daca merita. Posibil sa merg pe varianta cea mai ieftina, boiler clasic, pe rezistenta, si aia e. Daca voi folosi casa mai intens, poate iau cu pompa dupa ceva vreme.

Edited by RaimondMacelaru, 10 April 2024 - 21:58.


#40
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,202
  • Înscris: 15.10.2006
Idea e ca eu folosesc atat preparare instant cat si cu acumulare de apa calda in boiler. Cateodata la aceiasi casa.
Risipa e cu prepararea instanta a apei cu centrala pe gaz in principal datorita consumului sporit de apa pana vine calda si pt. ca nu poti folosi debite de sub 2l/min.
6 luni pe an orice pierdere de caldura din boiler ramane sa incalzeasca casa.
In restul sezonului cald exista programe de furnizare de ACM si nu trebuie tinut tot timpul cald la 40 sau 38 de grade. Daca ai boiler cu pompa dedicat in perioada calda costul prepararii ACM e infim iar pierderile de caldura nu mai conteaza.
Am fost pe boiler pe toamna, pe urma am trecut la instant si acum urmeaza sa pregatesc din nou trecerea pe boiler pt. ca doar asa consider ca am confort.

#41
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.08.2023
Tu compari risipa a catorva litri de apa rece pana ajunge aia calda pe teava cu consumul teribil al prepararii electrice a ACM instant, la temperaturi mari, comparativ cu prepararea pe gaz?
Iarna sa zicem ca pierderile incalzesc casa, dar e vorba de o caldura facuta prin rezistenta, nu tocmai eficienta.
Iar vara, se tranforma in caldura. Nasol.

O sa analizez si varianta cu panouri solare pentru apa, nu stiu ce pret au, cat de complicat sunt de montat si cum se amortizeaza

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate