Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...
 Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 

Permis de conducere în doua țări

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.01.2012
Salut!
Am început școala de soferi în RO, dar brusc a apărut oportunitatea să plec în Irlanda sau Olanda, să văd cine îmi dă verde mai întâi.
Însă nu am răbdare să mai stau încă 1 an fără permis, am nevoie și la muncă dincolo. Instructorul de aici a zis că pot să continui peste 1 an dacă dau o diferență și fac iar vizita medicală, nu am făcut decât teoria.
Pentru mine ar fi o provocare să văd dacă sunt capabil să trec examenul în ambele țări. Oare mă depistează automat dacă obțin două permise?

#2
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,881
  • Înscris: 15.08.2014
Nu te depistează.

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,071
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpetit_christian, on 14 martie 2024 - 03:56, said:

Nu te depistează.

... inca

#4
Demerzel

Demerzel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 25.02.2024
Vei pierde bani, dupa acordarea accesului reciproc la bazele de date din statele UE, vei fi chemat sa predai unul dintre permise.

E sigura treaba ca e o provocare intelectuala sau e doar clasicul calcul "mi l ia pe unul, circul cu al doilea " ?

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,328
  • Înscris: 05.06.2002
nici nu cred ca se oboseste cineva sa te depisteze. care ar fi gravitatea unei asemenea fapte?

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Te depisteaza. Exista baza de date europeana centralizata cu permisele de conducere. https://www.eucaris.net/

In plus, prin legislatie europeana, trebuie sa dai examen pentru permis in tara in care ai rezidenta cel putin 183 de zile pe an.

Deci daca apuci sa iei permisul inainte sa obtii rezidenta in tara incare vrei sa te duci, esti OK, il preschimbi acolo. Altfel daca esti prins in tara aia pe drum cu permis romanesc, obtinut in timp ce erai rezident la ei, ti-l anuleaza. Trebuie sa dai examen din nou.

Tot prin lege europeana, nu poti detine doua permise de conducere (dintre care cel putin unul european) simultan.

#7
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,321
  • Înscris: 06.07.2007
De ce ar vrea careva sa aiba 2 permise?
E o intrebare retorica, stiu raspunsul.

Edited by DanyHiker, 14 March 2024 - 09:11.


#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,985
  • Înscris: 15.04.2019
Pentru ca in R0 poti sa-l iei la Pitesti :)

#9
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 27.09.2006

View PostFane, on 14 martie 2024 - 08:17, said:

nici nu cred ca se oboseste cineva sa te depisteze. care ar fi gravitatea unei asemenea fapte?

Articolul 102
(1)Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
8. deţinerea simultană a două permise de conducere naţionale, dintre care unul eliberat de o autoritate competentă străină;

!!! clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amendă  !!!

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Dosar penal pe mine,MikeSpike.  Dupa 2007.  Unificata baza de date politie in cadrul Ue. Permis It folosit in Ro si viceversa. Nu pot retine act eliberat de alt stat. Rezolvat cu plata amenda de la distanta+dialog telefonic ce ceva anchetator.Desi eram somat sa ma prezint in 7 zile fizic ca altfel e belea.  Merge treaba daca nu locuiesti in Europa+insule europene.+ Uk(aici am dubii,dar nu incerc sa aflu)

#11
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 07.04.2017
Stai si il iei in Romania, e scump in Olanda. Nici in Irlanda nu cred ca e ca in tara. Daca mergi in Nl in ce limba  faci scoala, nu gasesti peste tot instructori sa poti face folosind engleza, apoi doar examenul teoretic il poti da in engleza . Ce faci la traseu? Cat timp ai sa urmezi scoala de soferi daca mergi sa muncesti?! Sunt multe aspecte de luat in considerare.

#12
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 03.05.2008

View PostNelsonMandravela, on 14 martie 2024 - 03:39, said:

Salut!
Am început școala de soferi în RO, dar brusc a apărut oportunitatea să plec în Irlanda sau Olanda, să văd cine îmi dă verde mai întâi.
Însă nu am răbdare să mai stau încă 1 an fără permis, am nevoie și la muncă dincolo. Instructorul de aici a zis că pot să continui peste 1 an dacă dau o diferență și fac iar vizita medicală, nu am făcut decât teoria.
Pentru mine ar fi o provocare să văd dacă sunt capabil să trec examenul în ambele țări. Oare mă depistează automat dacă obțin două permise?
Salut!
Iti spun din experienta fiului meu. A obtinut categoria B in Romania si A in Olanda, avand rezidenta acolo. Cand a obtinut categoria A, a predat permisul din Romania si i s-a eliberat unul nou cu ambele categorii. Nu ai deci nicio problema daca obti permisul acolo.
Cu referire strict la problema ta, presupunand ca iei permisul in Irlanda/Olanda, daca vrei sa faci acelasi lucru in Romania e in regula, iti vor lua banii si da, e posibil.
Ce nu este voie, cum a postat mai devreme @LuvRaluK, este sa deti in acelasi timp permise eliberate de doua state (adica sa le detii fizic, la plastice ma refer).
La fel, cum a postat @SharonCollins, in Olanda (si presupun ca si in Irlanda) e de mai bine de doua ori mai scump decat in Romania. Ceea ce e avantajos este ca ai posibilitatea sa dai mai repede examenul.
Sper sa te ajute.

#13
sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 18.07.2023

View PostLuvRaluK, on 14 martie 2024 - 09:46, said:


Articolul 102
(1)Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
8. deţinerea simultană a două permise de conducere naţionale, dintre care unul eliberat de o autoritate competentă străină;

!!! clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amendă  !!!

i-ai spart pe păreriști .

Si cum își dădeau ei mai bine cu părerea că am auzit de la un prieten ...că nu are cum sa te găsească  , că nu se obosește nimeni.

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,071
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsebastian-ionescu, on 15 martie 2024 - 23:04, said:


i-ai spart pe păreriști .

Si cum își dădeau ei mai bine cu părerea că am auzit de la un prieten ...că nu are cum sa te găsească  , că nu se obosește nimeni.

uite pe mine nu ma prinde

#15
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 27.09.2006
Exista si criminali in serie neprinsi, asta nu inseamna ca ce au facut e ok ...

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,071
  • Înscris: 20.10.2015
Cine a zis ca e okay ca am 2 permise valabile?
E doar okay ca nu le folosesc pe ambele, asadar nu comit nici o contraventie

#17
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 07.04.2017
Initiatiatorul a scris altceva. E curios daca “ il prinde” in Europa, desi el acum  nu are niciun permis de conducere, e ipotetica treaba. Tu ai alta situatie.

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,071
  • Înscris: 20.10.2015
Eu tot timpul am alta situatie dar imi place sa ma aud, :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate