Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Frigiderele în 1960

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#163
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Ce se mai petrece aicea?
Și-a montat cineva frigider din 1960?
Sunt la moda cele vechi?

#164
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
Nu şi-a montat nimeni. Foarte greu de găsit la noi frigider din 1960. Dacă spui din 1968-1970, mai găseşti.
Însă se fac comparaţii între cele vechi şi cele noi. La unele capitole, cele vechi câştigă şi te întrebi de ce nu se mai oferă unele chestii.

#165
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Ce alte aparate vechi crezi că ar trebui sa fie din nou fabricate?

#166
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011
legat de postul 1, erau misto frigiderele te atunci pentru ca erau manevrate de femei putin mai elegante ( per total, nu doar ca haine ), singurul minus e ca intreaga generatie avea țâțele ascuțite for some reason

Edited by zile_san, 31 March 2024 - 11:48.


#167
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că era de la sutiene.

Vizualizare mesajcipri2bau, pe 31 martie 2024 - 11:03, a scris:

Ce alte aparate vechi crezi că ar trebui sa fie din nou fabricate?

Uite o discuţie pe aici: https://forum.softpe...ebui-sa-revina/

#168
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
Ziceam de compartimentarea acelui "Amana". Compania "Sears", care oferea livrare la domiciliu - turnul "Sears" din Chicago de ei e construit a avut o serie de frigidere numite 'Coldspot' *; frigiderele per se cred că erau produse de "Kenmore".
No, uite 'Coldspot Supermat'. Tare aia cu rafturile separate, că dacă aveai obiecte de mărimi diverse, le puteai aranja după cum vrei. Azi se folosesc rafturi din sticlă, că-s teroretic mai ușor de curățat.
Porcelained = emailat. Nu se prea folosește termenul enameled văd. Să înțeleg că avea interiorul cu oțel emailat.   :w00t:  "Amana" avea de plastic, dar din anumite puncte de vedere, rămâne mai tare. Deci firmele astea două, care nu erau cele mai ce, au reușit să scoată unele produse mai interesante decât producătorii clasici.

Attached File  Sear Coldspot Supermat circa 1967 coperta.jpg   350.57K   4 downloads Attached File  Sear Coldspot Supermat circa 1967 pg. 20-21.jpg   312.61K   5 downloads

Tot ceva tare din seriile 'Coldpsot', dar mai mici ca dimensiuni, deși cam late ușile.

Attached File  Sear Coldspot series 6566 1964.jpg   342.36K   4 downloads

Văd că firma asta face încă cu rafturi ajustabile. Anumite mărci nu le-am văzut prin România, probabil din cauza prețului, dar probabil și din cauză că nu au cum să ofere service la ele și garanția îi obligă să aibă ceva service. Unele s-ar putea să aibă nevoie de service, că nu mai e "a generation guarantee"; hai că nu mai țin o generație, dar 15-20 de ani, nu ar trebui să aibă probleme.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PchDHS9CtUI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

* sub denumirea cu 'Coldspot' se vindeau și aere condiționate

#169
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
Nu e chiar vechi, dar e interesant:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a9bDcMiqbX4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#170
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
Cu sertare care se trag în afară au făcut și cei de la "Crosley", cunoscuți peste baltă și pentru electronicele lor - au realizat și unul dintre cele mai puternice emițătoare de radiodifuziune. Se numeau 'Shelvador' pentru că firma "Crosley" a fost prima care a produs frigidere cu rafturi și în ușă.
Eu însă nu pricep cum produceau răcirea lichidului ce ieșea prin dozator. Era pus un rezervor în ușă și se umplea pe undeva.

Attached File  Crosley Shelvador.jpg   334.66K   6 downloads

Apropos de băut, cei de la "International Harvester" ("International"), firmă după care au fost produse unele chestii în România, au avut un frigider cu încuietoare... care avea montat pe corpul fridigierului și un desfăcător de capace de sticlă!!!
Cei de la "General Electric" ("G.E."), care au produs și din alea cu rafturi rotative, au produs cel puțin un model cu 2 uși una peste alta (desupra fiind congelatorul). Probabil printre primele cu cele 2 separate. Din afară părea un frigider clasic cu încuietoare, numai că era cu închidere magentică, deci sigur. Totuși, păstra un element vechi: ușa compartimentului frigiderului se putea deschide și apăsând o pedală, lucru pe care îl consider foarte util când ai mâinile ocupate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate