Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Zonele din București care stau cel mai bine d.p.d.v. al ofertei comerciale

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,695
  • Înscris: 13.06.2004
Prin prisma discuției orașului de 15 minute, mă gândeam că ar merita un subiect despre zonele din București care stau cel mai bine d.p.d.v. al ofertei comerciale, adică magazine cât mai multe fără se te deplasezi prea mult. Poate și oferte de servicii.
1) Obor - Iancului - zona în care locuiesc eu;
2) Parțial Pantelimon;
3) Zona Str. Liviu Rebreanu - P-ța Râmnicu Sărat  și Bd. Camil Ressu. Deși nu se compară cu Oborul;
4) Zona P-ța Sudului - Șos. Berceni (până la stația de metrou Apărătorii Patrei);
5) Zona dispărutei Uzine "Vulcan"  :(    spre Cal. Ferentari (lor);
6) Zona Lujerului: mall, "Cora", complexul comercial "SIR";
7) Mai adăguați și voi;
8) Parțial zona Gara de Nord - Gara Basarab, deși la magazinele mini prețurile sunt nesimțite din cauza gărilor, că doar clientul trebuie jecmănit, nu?   :disgust:

#2
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
Aviatiei.

Metrou aproape
Birouri aproape pentru corporatisti.
Lidl + Mega + Carefour Market
Benzinarie
Frizerii
Saloane
Banci
Cofetarie
Restaurante
Mall
Florarii
Gradinite
Clinici Private Medicale
Laboratoare analize
De farmacii nu mai e cazul sa scriu
Parc
Acces super rapid la aeroport

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,755
  • Înscris: 07.02.2003
Grozavesti-Orhideea.

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,695
  • Înscris: 13.06.2004
Grozăveşti - Orhideea e aproape de Gara Basarab. Deci cam e în lista mea. Întreprinderea de Demolat Monitoare e chestie bună, rivalizează cu Oborul.
@ yonuţ_a : prin aviaţie nu am prea mai ajuns. Cam prin ce zonă a cartierului sunt acele magazine. La mallul ăla?

#5
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005
E mai bine sa stai mai departe de merile centrele comerciale, ele genereaza trafic in plus. :)

Cu ceva mici magazine de proximitate e ok. Mai iei, un pachet de tigari, o sticla de apa, o paine. Restul comanzi online sau te urci in masina si te duci la mall sau la Carrefour.

#6
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008

 djl, on 05 ianuarie 2024 - 14:49, said:

Grozăveşti - Orhideea e aproape de Gara Basarab. Deci cam e în lista mea. Întreprinderea de Demolat Monitoare e chestie bună, rivalizează cu Oborul.
@ yonuţ_a : prin aviaţie nu am prea mai ajuns. Cam prin ce zonă a cartierului sunt acele magazine. La mallul ăla?
La mall Promenada ai cam orice magazin ai nevoie + un Carrefour Market la parter

Plus un Lidl la intersectia Aerogarii cu Carafim.

Doua Mega Image mari pe Capitan Alexandru Serbanescu + vreo 5-6 shop and go + penny/profi din asta mic, nu mai retin ce e. Exista chiar si vreo doua aprozare.

Pe soseaua Pipera de la intersectia cu Caramfil pana la Barbau Vacarescu si pe Caramfil - cofetarii, frizerii, tona de cafenele, florarii, farmacii, bacanii, banci, digi, cabinete veterinare, farmacii veterinare, ciorbarie, magazine specific corean si italian la parterul blocurilor + Petrom, Lukoil, Mol + spalatorie auto self wash, vulcanizare .

Plus pizza - Jerry, Dominos Dodo , covrigarii, restaurante de fitze, impinge tava + ditamai food court la mall. Era chiar si o berarie artizanala, cred ca s-a inchis acum.

Hoteluri mai scumpe , mai ieftine, piscina.

Chiar si niste muzee prin zona.

Ditamai spitalul Regina Maria.

Si toate in cadrul cartierului pe care il parcurgi la pas dintr un capat in altul in max 20 min.

Edited by yonut_a, 05 January 2024 - 15:18.


#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
Sector 6, Favorit. Daca te uiti ce concentratie de zone comerciale ai acolo, nici nu stii ce sa alegi. Ai Afi si Plaza, ai cred ca 4 Kauflanduri in apropiere, 2 piete, Cora (Carrefour) Lujerului, Pennyuri, benzinarii peste benzinarii, si lista continua.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,755
  • Înscris: 07.02.2003

 djl, on 05 ianuarie 2024 - 14:49, said:

Grozăveşti - Orhideea e aproape de Gara Basarab. Deci cam e în lista mea.
Nu prea are nicio treaba cu gara in sine, intre noi fie vorba gara aia e cam falimentara. Mai mult Posta mai trage acolo si navetistii aia cu trenuri super ieftine din 2-3 vagoane... altfel trebuie sa realizezi ca e stupid sa ai 2 gari la 1km intre ele pe aceleasi sine... dar sa lasam asta ca tine de planificarea paguboasa din trecutul istoric cand au fost facute.

Da revenim la Grozavesti-Orhideelor... fara sa-ti dai seama poate dar zona este deja un oras de 15 minute Posted Image Sa explic... in max 15 min de mers pe jos ai aproape tot la propriu... deci ai zona de business, bani multi corporatii deci serviciu bun, ai zona rezidentiala aia ieftina la case si aia la bloc sticlos pentru cei cu pretentii... ai benzinarie locala, ai spitale locale, maternitate renumita unde m-am nascut si eu acu multi ani, ai centre comerciale si hardware store (Brico)... ai discount store (IDM) ai acces la transport public din toate directiile...ai club de fitze "One" si mai multe restaurante smechere, ai sali de facultate, ai camine, ai parcul Grozavesti, ai stadion, ai bazine afiliate, ce poate sa mai lipseasca Posted Image Este un oras de 15 min in toata regula. Atat ca are mult trafic prin el, trafic de tranzitare...

Edited by andreic, 05 January 2024 - 16:07.


#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,695
  • Înscris: 13.06.2004
Mă referam ca locaţie a zonei. Păcat că nu se pune accent pe venitul cu trenul la cumpărături, dacă tot sunt 2 gări pe acolo.   :)
Off-topic: când m-am mutat în Obor, credeam că Gara de Est (Obor) e un magazin.   :)

#10
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Nu a pomenit nimeni de sectie de politie, notari , avocati, judecatorie, statii de salvare si pompieri , biserica si cimitir Posted Image Sa vad si eu, poate ma mut in B.

Edited by crischir, 05 January 2024 - 17:04.


#11
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Militari rezident

#12
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

 business11, on 05 ianuarie 2024 - 15:44, said:

Sector 6, Favorit. Daca te uiti ce concentratie de zone comerciale ai acolo, nici nu stii ce sa alegi. Ai Afi si Plaza, ai cred ca 4 Kauflanduri in apropiere, 2 piete, Cora (Carrefour) Lujerului, Pennyuri, benzinarii peste benzinarii, si lista continua.
Daca consideri AFI, Plaza sau Cora Lujerului in zona Favorit, poti adauga si Oborul de banii aia!

sau e greu de recunoscut ca Militariul este un cartier interesant, cu multe blocuri noi, zone comerciale, apatii verzi, locuri de joaca si transport in comun diversificat?

 djl, on 05 ianuarie 2024 - 16:48, said:

Mă referam ca locaţie a zonei. Păcat că nu se pune accent pe venitul cu trenul la cumpărături, dacă tot sunt 2 gări pe acolo.   Posted Image
Off-topic: când m-am mutat în Obor, credeam că Gara de Est (Obor) e un magazin.   Posted Image
Erai istet de mic! in rest, asta ne mai trebuie: sa venim cu trenul la cumparaturi la GdN. Nu e nici un pacat ci o dovada ca mai sint oameni intregi la minte in administratia capitalei!

P.S. daca ai sugitat asta vara, sa stii ca eu ma gindeam la tine cind eram in tramvaiul 16 pe Maica Domnului!

 andreic, on 05 ianuarie 2024 - 16:04, said:

.........................
... ai benzinarie locala, ai spitale locale, maternitate renumita unde m-am nascut si eu
...................
de aia e renumita?

#13
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 tytysor, on 05 ianuarie 2024 - 17:16, said:

de aia e renumita?

       Foarte tareee !!! Posted Image Posted Image

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,755
  • Înscris: 07.02.2003

 tytysor, on 05 ianuarie 2024 - 17:16, said:

de aia e renumita?
Dateaza din perioada interbelica si e foarte cunoscuta in zona, timp de cateva decenii fiind singura accesibila din partea asta a orasului. Incepand cu 1957 a fost consusa 26 ani de parintele scolii romanesti de ginecologie, PANAIT SÎRBU.

 dalu364, on 05 ianuarie 2024 - 18:21, said:

   Foarte tareee !!! Posted Image Posted Image
Ce e tare ?

Edited by andreic, 05 January 2024 - 18:47.


#15
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Bd Mihalache / Pta 1 Mai. La 15 min de metrou, parcuri aproape. Autobuz, tramvai - aproape si de linia 1, si de 41 cat de cat.

Dar parcul e avantaj, ca doar ne dorim sa stam undeva cat mai la aer curat, nu sa colcaie magazinasele la parter, nu asta e telul suprem. Ca de aia suntem tineri si ne pitem deplasa.

#16
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 27.02.2012

 business11, on 05 ianuarie 2024 - 15:44, said:

Sector 6, Favorit. Daca te uiti ce concentratie de zone comerciale ai acolo, nici nu stii ce sa alegi. Ai Afi si Plaza, ai cred ca 4 Kauflanduri in apropiere, 2 piete, Cora (Carrefour) Lujerului, Pennyuri, benzinarii peste benzinarii, si lista continua.
Acolo stau eu. Cel mai aproape cu prețuri ok (deci fără Mega de peste drum) e Penny de pe Timișoarei și apoi Auchan Cotroceni ~ 1km. Kaufland pe 1 Mai la aproape 2km.

#17
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.10.2006

 djl, on 05 ianuarie 2024 - 16:48, said:

Mă referam ca locaţie a zonei. Păcat că nu se pune accent pe venitul cu trenul la cumpărături, dacă tot sunt 2 gări pe acolo.   Posted Image
Off-topic: când m-am mutat în Obor, credeam că Gara de Est (Obor) e un magazin.   Posted Image
Daca tot militezi ca toata lumea sa vina la cumparaturi cu trenul, de ce nu dai tu primul exemplu de urmat, sa te duci sa iti iei de la Sibiu radioul cu trenul?Posted Image
Eu cand mi-am cumparat Technicsul C 1000+A 1000 m-am dus cu trenul pana la Fagaras acum vre-o 16-17 ani.

Edited by baribalu, 05 January 2024 - 21:01.


#18
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,893
  • Înscris: 28.11.2006
Am mai scris chestia asta, dar in zona statiei de metrou Obor eu am gasit doaer sali de pacanele, case de amanet si terase. Nici macar farmacii n-am vazut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate