Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

Vodafone renunță la televiziunea analogică din ianuarie 2024.

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#109
Andrei11161810

Andrei11161810

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 15.09.2017

View Post_RBT_, on 23 decembrie 2023 - 08:45, said:

Eu unul sunt impotriva inchiderii analogicului celor de la Vodafone, imi aduc cu placere aminte cat de mult ma uitam la Cartoon Network sau la Animal Planet cand eram la gradinita, iar atunci cand eram acasa sau la matusa-mea bagam vreo cateva portii bune de Discovery sau National Geographic.

E bine sa ai asa nostalgi, dar nu crezi ca analogul este deja depasit? Daca vrei, iti inregistrez eu tot ce vrei de pe analog sa ai amintiri permanente. Canalele astea sunt oricum pe digital, si HD

Chiar nu vreti serivicii mai bune si mai stabile? Daca nu era idioata infrastructura din zona mea, care pica des in iulie si august 2022, probabil eram si acum abonat. Deja, mai mult de jumatate din locatarii zonei mele au tranzitionat la Digi si din stabilitate si din oferta rurala de 50% in primul an

Eu consider ca trecerea la digital este foarte buna si este un pas spre viitor. Poate folosesc parti din frecventele ramase pentru net, ca mi-e mila de cei care au preturile normale si au asemenea viteze, eu care am fost abonat 7 ani intregi

Edited by Andrei11161810, 23 December 2023 - 11:54.


#110
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,431
  • Înscris: 16.03.2011

View Postronuquet, on 21 decembrie 2023 - 15:32, said:

In momentul asta in Bucuresti sunt 37 canale analogice.

1 frecventa analogica inseamna 12 canale digitale SD sau 5/6 canale HD sau 2 canale 4K.

Se pot introduce atentie - 444 de canale SD sau 222 canale HD sau 74 canale 4K.

Sau pot imparti cu netul ca sa mareasca uploadul si se vor introduce 50 canale HD si 25 canale 4K.

Repet - de ce tinem atat de mult de analogic?
Din prostie,cei ce au analogic vor primi gratis recevier digital

#111
Ady2222222200

Ady2222222200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 27.02.2020

 ronuquet, on 21 decembrie 2023 - 14:37, said:

Si Digi a taiat calumea din analogic, ultima oara au eliminat vreo 10 canale.

Stati linistiti ca anu asta bag mana in foc ca raman si ei cu maxim 25.

De la ultima reorganizare pe analogic la digi din 54 canale au ramas 48. Deci au taiat 6 canale, iar in rest au facut inlocuiri pe analogic.

#112
BogdanI33

BogdanI33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 03.01.2019
Anul acesta vor elimina și cei de la DIGI mai multe canale de pe analogic pentru că nu mai au frecvențe libere pentru digital.
Au eliminat ei 6-7 canale din must-carry de pe digital, dar de pe analogic?
Cred că vor rămâne doar TVR-urile și canalele importante pe analogic (PRO TV, Antena 1, Kanal D, Prima TV, Național TV și 3-4 de știri).

#113
gabrielfane

gabrielfane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 21.02.2009

 BogdanI33, on 27 decembrie 2023 - 21:49, said:

Anul acesta vor elimina și cei de la DIGI mai multe canale de pe analogic pentru că nu mai au frecvențe libere pentru digital.
Au eliminat ei 6-7 canale din must-carry de pe digital, dar de pe analogic?
Cred că vor rămâne doar TVR-urile și canalele importante pe analogic (PRO TV, Antena 1, Kanal D, Prima TV, Național TV și 3-4 de știri).
La cat mai putine spre deloc programe in analog

#114
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,361
  • Înscris: 19.01.2015

 BogdanI33, on 27 decembrie 2023 - 21:49, said:

Anul acesta vor elimina și cei de la DIGI mai multe canale de pe analogic pentru că nu mai au frecvențe libere pentru digital.
Au eliminat ei 6-7 canale din must-carry de pe digital, dar de pe analogic?
Cred că vor rămâne doar TVR-urile și canalele importante pe analogic (PRO TV, Antena 1, Kanal D, Prima TV, Național TV și 3-4 de știri).

Vise prietene, VISE.

#115
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018

View PostBogdanI33, on 27 decembrie 2023 - 21:49, said:

Anul acesta vor elimina și cei de la DIGI mai multe canale de pe analogic pentru că nu mai au frecvențe libere pentru digital.
Au eliminat ei 6-7 canale din must-carry de pe digital, dar de pe analogic?
Cred că vor rămâne doar TVR-urile și canalele importante pe analogic (PRO TV, Antena 1, Kanal D, Prima TV, Național TV și 3-4 de știri).
Digi nu are analogic pe cablu, nu ar avea cum, reteaua fiind pe baza de fibra optica. Semnalul analogic este sintetizat de media box-ul din casa utilizatorului sau de media convertorul de pe scara blocului.
Deci Digi nu are ce elimina...Posted Image

#116
fiuny

fiuny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 26.03.2007
😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂

#117
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,238
  • Înscris: 22.02.2017
Digi are deobicei intre C53 si C69 aproximativ vreo 15 frecvente libere, cu nimic pe ele.

Pot muta analogicul acolo iar acolo unde e semnalul mai bun pot deschide alte frecvente digitale.

Nu trebuie sa elimine nimic, dar nu au de ce sa mai tina canale pe analogic, pana la sf anului zic ca raman maxim 25 canale analogice la Digi cu indulgenta.

#118
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 18.01.2020

View PostDriade, on 03 ianuarie 2024 - 14:49, said:

Digi nu are analogic pe cablu, nu ar avea cum, reteaua fiind pe baza de fibra optica. Semnalul analogic este sintetizat de media box-ul din casa utilizatorului sau de media convertorul de pe scara blocului.
Deci Digi nu are ce elimina...Posted Image
Semnalul CATV este preluat din headend(care la randul sau preia de pe F.O Nationala, multicast-IP), echipamente Appear, trimis pe F.O catre un OLT-RF, care il trimite la randul lui unui emitator WDM, care multiplexeaza 1550nm CATV Broadcast, iar pe 1390nm si 1490nm TX/RX pentru OLT-ul(ZTE/Huawei) care se ocupa de internet/VoIP(AIci se face diferentiere pe VLAN-uri).
Deci, in concluzie, se preia un semnal de radio frecventa din headend, este convertit la optic(laser) de OLT-RF, apoi, tot pe optic trimis catre emitator WDM care il "combina" cu cel de internet si este impachetat frumos pe fibra pana la abonat, unde, ONT-ul/mininodul optic preia 1550nm, face conversie inapoi la radio frecventa(RF) si il da pe coaxial, la fel si cu 1390/1490 de la internet, convertit la Ethernet.
DIGI are analogic pe fibra, din headend pleaca sub forma de RF ambele semnale(DVB-C / analog), doar ca este convertit sub forma de laser, trimis pe fibra, apoi inapoi la radiofrecventa de catre ONT.

Edited by Rares95, 03 January 2024 - 17:17.


#119
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018

Quote

DIGI are analogic pe fibra, din headend pleaca sub forma de RF ambele semnale(DVB-C / analog), doar ca este convertit sub forma de laser, trimis pe fibra, apoi inapoi la radiofrecventa de catre ONT.
Incredibil...ocupa o portiune din banda optica absolut degeaba! Posted Image

#120
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,853
  • Înscris: 07.07.2009
Mâine vedem dacă se întâmplă "minunea". Eu aș zice că nu.

#121
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,238
  • Înscris: 22.02.2017
Si eu zic ca nu, ci doar in anumite zone..

#122
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,238
  • Înscris: 22.02.2017
Confirmat: vor renunta doar in head endurile scrise pe acea scrisoare.

In rest analogicul continua si in 2024!

#123
Yonutx

Yonutx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 08.10.2009
Adica: Bogdan Voda, Curtea de Arges, Mioveni, Motru, Sighetu Marmatiei, Targu-Jiu ?
Atat?

#124
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,238
  • Înscris: 22.02.2017
Da, atat momentan.

#125
Yonutx

Yonutx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 08.10.2009
Mult zgomot pentru nimic.

#126
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,361
  • Înscris: 19.01.2015
In orice caz nu se vor mai face modificari pe analogic pe head end-urile unde inca va mai ramane analogicul functional.

Oricum la Timisoara si Bucuresti analogicul este asa doar de forma, putina lume il mai foloseste cat timp s-a mai chelit destul de mult din el scotand aproape toate posturile de desene animate si documentare ramanand doar Disney Junior si Discovery iar la capitolul de muzica usoara doar ZU TV.

Edited by _RBT_, 15 January 2024 - 17:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate