Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Accident cu Mocanita

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,879
  • Înscris: 06.01.2008

View Postauditionstir, on 17 decembrie 2023 - 17:21, said:

Eu m-am uitat la imagini dar imi e greu sa cred ca cineva nu poate vedea trenul ala. La 10km/h.. n-ai cum; mie imi da cu virgula.
Cel putin pentru situatia din clipul de la postarea #6, soferul s-a panicat si nu a mai nimerit marsarierul sau i-a murit motorul. Altfel, daca nu se panica avea destul timp sa dea in spate din momentul cand s-a oprit pentru ca a vazut trenul.

#56
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 23.09.2005
Mocanita respectiva merge mai incet decat un om care alearga usor, face un fum de se vede de la kilometri si un zgomot asurzitor, si are o singura cursa pe zi la aceasi ora. E pe post de ceas acolo.
De pe urma mocanitei traiesc cteva sute de oameni, de la angajatii care opereaza trenul pana la cei care vand mancare la capatele liniei.
Nu vad de ce pentru un sofer neatent sa desfintezi linia.

#57
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,496
  • Înscris: 13.02.2006
Masina in cauza are numere de BT.
Pe langa faptul ca "paioșii" conduc extrem de prost (stau in zona SV celputin 6 luni pe an) e posibil ca soferul sa fie turist cazat la vreo pensiune si sa nu stie ca pe acolo trece un tren.
S-o fi cazat noaptea (nu a vazut sinele de cale ferata) pe principiul aveti cheia sub pres.

#58
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,182
  • Înscris: 09.01.2007

View Postfqx, on 18 decembrie 2023 - 09:42, said:

Ce drac nu intelegeti.linia era scoasa din functiune, nu circula nimic pe ea de 50 de ani.Oamenii au construit, apoi linia a fost repusa in functiune in scop turistic.Nu vad ce sens are o asemenea discutie, cand avem tronsoane de drum unde mor zilnic oameni.Nu e nici zona de siguranta feroviara, nici nimic, e doar ceva benefic pentru aia din zona.Ca unul a fost mai prost si a uitat, asta e.

Daca s-a dat in functiune, trebuia acceptul fiecarei case, zic eu.
Aia ca unul a uitat, daca era varu-tau si ramanea fara picior, probabil ai fi reevaluat.
Poate unul bea de sarbatori si iese pe poarta cu carutul de butelii.
'... asta e...' adica Karma, suntem cel mai fatalist popor.

View PostHider141, on 18 decembrie 2023 - 11:28, said:

Cel putin pentru situatia din clipul de la postarea #6, soferul s-a panicat si nu a mai nimerit marsarierul sau i-a murit motorul. Altfel, daca nu se panica avea destul timp sa dea in spate din momentul cand s-a oprit pentru ca a vazut trenul.

Problema e ca soferul nu era antrenat sa faca flick flack, ca ar fi putut evita.
Daca facea Capoeria, baga un triplu - tulup cu cvardruplu surub si trecea prin cabina mocanitei fara probleme,

View Postrelu_24, on 18 decembrie 2023 - 11:51, said:

Mocanita respectiva merge mai incet decat un om care alearga usor, face un fum de se vede de la kilometri si un zgomot asurzitor, si are o singura cursa pe zi la aceasi ora. E pe post de ceas acolo.
De pe urma mocanitei traiesc cteva sute de oameni, de la angajatii care opereaza trenul pana la cei care vand mancare la capatele liniei.
Nu vad de ce pentru un sofer neatent sa desfintezi linia.

As putea adapta cam 99% din ce zici in favoarea prostitutiei plus altele.

#59
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,222
  • Înscris: 23.08.2014
da exact la fel poti iesi in drum, nu acorzi prioritate, si faci accident.Crezi ca la iesirea in drum din curte, au toti vizibilitate?Bonus in majoritatea cazurilor se iese in trotuar, unde poti lovi un copil.E acord de la fiecare casa ca sa treaca drumul prin fata ei?Uitate la filmare, daca era sa se asigure, soferul avea timp sa o vada.

Edited by fqx, 18 December 2023 - 13:48.


#60
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,879
  • Înscris: 06.01.2008

View Postoverseas, on 18 decembrie 2023 - 12:40, said:

Problema e ca soferul nu era antrenat sa faca flick flack, ca ar fi putut evita.
Daca facea Capoeria, baga un triplu - tulup cu cvardruplu surub si trecea prin cabina mocanitei fara probleme,
Eu m-am referit la clipul postat la mesajul #6 (unde era un VW Passat B6), acolo se vede ca omul iesea destul de atent/incet din curte. Chiar se vede ca a apucat probabil sa bage in marsarier si a dat putin in spate, dar s-a panicat si i-a murit motorul. Daca nu patea asta, scapa fara probleme.

Edited by Hider141, 18 December 2023 - 15:10.


#61
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,330
  • Înscris: 05.06.2002

View Postfqx, on 18 decembrie 2023 - 08:14, said:

Aia prin zonele alea au 3 surse de venit:turism, furatul de lemne si cresterea animalelor.
astea-s doar supliment pt ce trimit cei plecati la munca in strainatate. ai vazut cum arata satele alea? tie aia iti par oameni lenesi si pusi numai pe ciupeala?

#62
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,222
  • Înscris: 23.08.2014
turismul e o activitate importanta in zona.Ca sint o gramada plecati afara, e alta poveste.

#63
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,791
  • Înscris: 13.06.2004
Da' mocăniţa aia nu trăgea şi ea un fluier când trecea pe acolo?

#64
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,330
  • Înscris: 05.06.2002

View Postfqx, on 18 decembrie 2023 - 17:18, said:

Ca sint o gramada plecati afara, e alta poveste.
dap, e alta poveste, dar e in prima parte a cartii. si in satele din bucovina unde nu prea se face turism si nici n-au padurile in apropiere sa fure lemn in nici un caz nu domneste saracia. intra cu google street view in Cajvana sa vezi cum arata satul ala si acolo nici turism nu se face, nici paduri n-au in apropiere.

#65
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,496
  • Înscris: 13.02.2006
Cajvana e oras, nu sat.
Am aflat azi de la PRO TV.

#66
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,330
  • Înscris: 05.06.2002
l-a facut Basescu oras acu ceva ani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate