Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Achiziții de pe platforma Temu

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
541 replies to this topic

#73
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 13.11.2006

View Postaabbcc2020, on 06 decembrie 2023 - 21:19, said:

Dupa statutul "Flight departure", in cat timp coletul ajunge in Romania? Ti-a ajuns la curierul local comanda de mai sus?
L-am gasit la usa ieri.
Au o clauza, daca intarzie mai mult de 10 zile coletul, imi fac cadou 5 euro Posted Image
Nu am reusit sa primesc acei 5 euro si am cateva colete primite...
PS, eu le comand in DE.
Attached File  Captură de ecran 2023-12-06 224230.png   94.04K   38 downloads

Edited by DY2, 06 December 2023 - 23:45.


#74
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,908
  • Înscris: 27.04.2010
Am comandat de mai multe ori de pe Temu...
Pentru Romania, comanda facuta pe 09.11, flight departure pe 15.11, livrat pe 28.11.
Pentru UK, comandat pe 25.10, livrat pe 02.11, comandat pe 13.11, livrat pe 23.11, comandat pe 22.11, livrat 06.12, comandat pe 24.11, livrat pe 03.12, comandat pe 27.11 si 28.11, livrate pe 05.12,
Deci ... depinde.

#75
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007

View Postandreic, on 03 decembrie 2023 - 20:49, said:

Iar daca se anuleaza sau ai nevoie de refound... ciu ciu bani ca se face pe acelasi card cu care ai cumparat.

Nu-i chiar asa - chiar daca e card de unica folosinta, se poate face retur/refund fara nicio problema.

#76
Rebox

Rebox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 14.05.2004

View Postfab1an, on 25 noiembrie 2023 - 19:33, said:

Eu am facut doar o comanda pana acum si a venit in 10 zile calendaristice (mai bine decat ma asteptam) cat despre produse sunt foarte multumit. Nimic de reprosat pana acum.
Cat despre tranzactiile online folosesc cardul virtual de la ING, asa ca stau cat se poate de linistit

Nu stiu cat de linistit poti sa stai, mi-am facut card virtual (tot ING) si toti banii din cont si de pe cardul normal se afla si pe cel virtual din start. Deci nu-i inteleg rostul, nu e ca la revolut sau alte carduri pe care pui tu cat vrei...

Edited by Rebox, 07 December 2023 - 09:57.


#77
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008
Comandat pe 21.11, livrat azi 09.12 prin Fan Curier. Mai am o comandă dată pe 24.11, e în zbor şi vine cu DPD.

Încă nu am pus mâna pe produse dar na, nu mă aştept la minuni la banii ăştia.

#78
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,006
  • Înscris: 16.09.2014
Am comandat si eu trei cosulete pufoase pentru pisici pe Temu Olanda, 21 euro si transport gratuit. Nu am avut prea mare incredere si am ales Klarna ca metoda de plata. Surpriza, nu doar ca au ajuns in 5 zile dar chiar sunt exact cum aratau in poze, matzele sunt incantate.

In rest, site-ul e cat se poate de enervant.

#79
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

 andreic, on 03 decembrie 2023 - 20:49, said:

Iar daca se anuleaza sau ai nevoie de refound... ciu ciu bani ca se face pe acelasi card cu care ai cumparat.

 tclau, on 07 decembrie 2023 - 00:57, said:

Nu-i chiar asa - chiar daca e card de unica folosinta, se poate face retur/refund fara nicio problema.

Mi s-a întîmplat la un moment dat ... lucram ptr BMW iar aceștia aveau contract cu 4 bănci din România unde angajatul trebuia să-și facă cont ptr a primi salariul.
Am deschis cont ptr vreo 3 luni la ING. Apoi am anulat contractul, m-am mutat la altă bancă, unde iar nu mi-a plăcut, am reziliat din nou și m-am întors iar la ING, după alte 3 luni.
Am făcut 2 comenzi pe Ali (în primele 3 luni de contract, dar comenzile au fost făcute cu 2 săpt înainte de anularea contractului), destul de scumpe (am comandat niște acumulatori), și fiind luna Decembrie, un angajat de la poștă, a ajuns la concluzia că acele produse i se potrivesc lui, deci, le-a furat.
Nu mai țin minte dacă au fost 10 buc sau 50 buc.
Oricum am plătit destul.
Am cerut refund , dar ... dacă am schimbat cardul... adio bani.
Am mai cumpărat o baterie ptr telefon !
Altă țeapă !
În descriere scria că are undeva la 5 000 mA, în realitate avea cam 2 300 mA. :(
Am deschis dispută. Am cîștigat. Am cerut refund.
Îi specific vînzătorului că am reziliat contractul cu banca și aștept banii pe celălalt cont ...
Bat-Man !
El tot acolo îi trimite.
La una din cele 2 cumpărături am reușit să recuperez banii, cînd am făcut al doilea cont la ING.
La cealaltă comandă, am pierdut banii.
Deci ... chinezu trimite refund tot pe contul de unde s-a făcut plata.
Nu stă el să schimbe 10 nr !!! :(
Probabil că nici nu știe. Nu știu ... zic și eu.
Sau poate îi e lene ...

#80
aabbcc2020

aabbcc2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 10.06.2020

View Postdriftking91, on 09 decembrie 2023 - 15:56, said:

Comandat pe 21.11, livrat azi 09.12 prin Fan Curier. Mai am o comandă dată pe 24.11, e în zbor şi vine cu DPD.

Încă nu am pus mâna pe produse dar na, nu mă aştept la minuni la banii ăştia.
Ai primit comanda de pe 24? Am o comanda care vine tot cu DPD dar de pe 4 decembrie nu mai are alt statu.

#81
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 05.11.2009
Am 2 comenzi la activ, amândouă sosite ok. Comanda din 28.11 a sosit în 11.12 și cea din 02.12 a sosit în 13.12.
Secolul trecut am tot purtat pantofi chinezești din catifea, cu baretă și au fost ok. Nu se mai găseau și i-am găsit aici. Fețe de masă potrivite ca mărime și cu un model potrivit pentru o masă pe care mănâncă și copii mici, nu am găsit. Caut de câțiva ani un anumit tip de față de masă. Pe emag am găsit napron același model și era 65 lei, pe Temu 28 lei. M-am uitat atentă la descrieri, am căutat și pe Ali și pe Shein, unde erau mult mai scumpe și am găsit mai multe amănunte despre materialul din care sunt făcute.
Toate produsele au fost ok. Și din punct de vedere calitativ. Matrițele pentru pâine și chifle chiar sunt dintr-un plastic de calitate. Fețele de masă sunt în amestec cu bumbac. Am verificat dând foc la un fir.

Attached Files



#82
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,431
  • Înscris: 06.02.2008
Am mai dat și eu o comandă, a treia pe care o fac la ăștia. Cu vreo 11 produse. Îs curios cum se mișcă cu livrarea în condițiile de-acum, mai am ceva ce trebuie să vină cu Aliexpress și s-au cam blocat de vreo trei săptămâni.

#83
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Postiogamac, on 17 decembrie 2023 - 01:34, said:

Am 2 comenzi la activ ...
Păi ai primit comenzile sau doar le-ai dat ?
La un moment dat ai scris că ai dat foc unui fir din materialul feței de masă.
Deci, ai primit coletul ?

#84
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 22.09.2007
Comanda data pe 23 noiembrie, până astăzi, 18 decembrie nu am primit-o. Tracking number nu prea s-a mișcat, posibil pierdută, sa vedem dacă îmi primesc banii înapoi.

#85
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 05.11.2009

View Postmcjohn, on 18 decembrie 2023 - 15:53, said:

Păi ai primit comenzile sau doar le-ai dat ?
La un moment dat ai scris că ai dat foc unui fir din materialul feței de masă.
Deci, ai primit coletul ?

Le-am primit pe amândouă. Produsele ok, chiar mai ok decât mă așteptam. Am făcut comanda cunoscând calitatea produselor chinezești și mi-am asumat riscul.

#86
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 26.02.2010

Vizualizare mesajGlCA_Contras, pe 26 noiembrie 2023 - 10:34, a scris:

Pai produsele de pe ali nu au vama si TVA, e normal sa fie mai ieftine...

E calr ca au depozitul in Bulgaria, dupa ce curieri folosesc ;)

Pe ali plătești TVA la sursă.

Vizualizare mesajGlCA_Contras, pe 26 noiembrie 2023 - 10:47, a scris:

Daca faci depozit de livrari in Europa vei plati sigur vama la produsele pe care le aduci, iar TVA, cand comanzi din China, vei plati automat prin posta romana, la un pret peste 10 euro.
E OK sa discuti contradictoriu daca ai habar de subiect...

Vezi că ai rămas în urmă cu legislația, un pic de actualizare nu ar strica.

Edited by aris86, 19 December 2023 - 05:41.


#87
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008

 aabbcc2020, on 16 decembrie 2023 - 20:31, said:

Ai primit comanda de pe 24? Am o comanda care vine tot cu DPD dar de pe 4 decembrie nu mai are alt statu.

Acum am văzut mesajul, da, a ajuns vineri pe 15.12.

#88
aabbcc2020

aabbcc2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 10.06.2020

 driftking91, on 21 decembrie 2023 - 21:33, said:

Acum am văzut mesajul, da, a ajuns vineri pe 15.12.
Super, am prima comanda de pe 26.11 si n-a ajuns, are ultimul statut de pe 16.12- Package arrived at airport, dar numărul de urmărire de la curier nu s-a actualizat, deja mi-au dat credit de 25 de lei pentru întârziere.Nu știu daca mai ajunge

#89
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 05.11.2009
Probabil că fiind sărbătorile întârzie. Eu am avut 2 comenzi și când am văzut că nu mai postează nimic am intrat pe chat cu ei. În 2 ore s-a actualizat statusul. Apoi aveam status că a ieșit din vamă. Când am văzut că au trecut 2 zile și GLS nu a ridicat coletul am sunat la GLS. În mai puțin de o oră mi-a apărut că l-au ridicat din vamă.

#90
aabbcc2020

aabbcc2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 10.06.2020
Cum pot sa iau legătura pe chat cu platforma Temu? Am sunat la DPD și mi-au spus ca ei primesc coletele în depozitul din Arad și doar le distribuie. Pentru vama trebuie sa fac eu o formalitate? Cam cât durează procesul de vămuire? Mulțumesc pentru informații!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate