Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

V-a placut/va place Depeche Mode?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#73
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,941
  • Înscris: 14.10.2008
Mai e chestia ca cand eram copil, nu stiam engleza, aia o stiu cam de la 10 ani in sus. Nestiind engleza, intelegeam ce voia mintea mea.

Pana prin 1998-1999 cand s-a lansat Atomic TV, nu prea erau clipuri romanesti. Erau sporadice, mai un Class A Dui Doina, mai un Cindy Cat La Sovata.

Asa ca pana in 1998 muzica straina a primat. Inclusiv meciul depechari vs rockeri.

Apoi hip hopistii.

Edited by Neaceasca85, 05 December 2023 - 10:46.


#74
Parusoaica

Parusoaica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.09.2023

View Postpufonel, on 04 decembrie 2023 - 22:51, said:

On: am ascultat, imi plac multe piese, dar nu sunt mare fan. In general imi place muzica electronica din anii 70-90, mai putin cea moderna. Ascult cu placere JM Jarre, Vangelis, Kraftwerk, Pet Shop Boys, chiari si Erasure sau New Order.
Pet Shop Boys imi plac si acum, ce-i drept ca ultimul album deosebit mi s-a parut Nightlife. Pe Nightlife mi-a placut melodia cantata cu Kylie Minogue, care are o voce extraordinara. Prin contrast Elton John a avut si el o melodie cu Neil Tennant, Elton poate ca e o legenda dar Tennant e cu totul alta clasa.

#75
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,941
  • Înscris: 14.10.2008
De la Pet Shop Boys mi-a placut doar Go West. O auzeam prin 1993 inainte de a pleca la scoala.

Au mai miscat ceva prin 2009 cu o melodie si un clip in care ei erau monezi dansatoare.

De la Elton John mi-a placut doar Candle in the Wind, in memoria printesei Diana.

#76
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostNeaceasca85, on 04 decembrie 2023 - 12:32, said:

Cher Believe 1998, prima melodie cu auto tune.

Cred ca mai repede Roy Vedas Posted Image

https://youtu.be/w6YhNcEbOHE?si=cm2wTQ0fSrbvhlcV


Ontopic: pe vremurile odioase si sinistre Posted Image aveam o caseta VHS cu festivalul de muzica din Dortmund, RFG, circa 1985. Unul din act-uri, DM cu "People are People". Pana si in ziua de azi imi aduc aminte amuzat de socul si "oroarea" trezite in randul privitorilor - Piscopestii Seniori+ vecinii de la bloc - de Martin Gore "percutand"cu o fierotanie pe niste bucati de caramida... Un adevarat soc cultural Posted Image

View PostNeaceasca85, on 04 decembrie 2023 - 12:00, said:

Imediat dupa Revolutie, era celebru conflictul dintre fanii Depeche Mode si cei ai Metallica.

Era chiar inainte de, sunt "celebre" cateva batai multi-participanti, una chiar la Piata Romana...
Nu neaparat Metallica ci "roacari" vs. "depes(h)ari:.

Edited by Piscopescu, 05 December 2023 - 21:21.


#77
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,935
  • Înscris: 31.03.2003

View Postutopium, on 04 decembrie 2023 - 18:32, said:



Gandeste-te ca Violator e locul 11 in topul all time Discogs: https://www.discogs....ogs-collectors/ care e una dintre cele mai mari comunitati de fani ai muzicii totusi.
NU as prea pune baza pe acel clasament.
De la Radiohead primul LP e In Rainbows??
:)
Compara-l cu OK Computer sau sa zicem The Bends. Nu exista comparatie.

Apoi top fara Zeppelin? Sau Queen? Sau MJ?

View PostPiscopescu, on 05 decembrie 2023 - 21:20, said:



Ontopic: pe vremurile odioase si sinistre Posted Image aveam o caseta VHS cu festivalul de muzica din Dortmund, RFG, circa 1985. Unul din act-uri, DM cu "People are People". Pana si in ziua de azi imi aduc aminte amuzat de socul si "oroarea" trezite in randul privitorilor - Piscopestii Seniori+ vecinii de la bloc - de Martin Gore "percutand"cu o fierotanie pe niste bucati de caramida... Un adevarat soc cultural Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B4PpDuq3c-I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

de la 1:13:30
dar tot concertul este memorabil.
Tata avea un amic la releul de la Heniu si in fiecare an se prezenta cu inregistrarea de la Peter's Pop Show. Acolo vedeai tot ce era important muzical vorbind in ultimul an.

#78
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image   Sărbători fericite!   Posted Image       Depeche Mode - ''Just Can't Get Enough'' (Official Video)  
  Posted Image Depeche Mode - "Just Can't Get Enough" (Official Video) directed by Clive Richardson
Original song from the 'Speak & Spell' album (Sire/Mute - 1981)


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_6FBfAQ-NDE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#79
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostPiticVerde, on 04 decembrie 2023 - 14:51, said:

  Dupa atatia ani melodia lor care imi place cel mai mult dar si ca videoclip ramane Depeche Mode - Never Let Me Down Again  

Spre rusinea mea, abia anul trecut am aflat de posibila interpretare a cuvintelor cantecului ca o referinta la consumul de droguri Posted Image

View Postoaspetele, on 06 decembrie 2023 - 07:18, said:

de la 1:13:30
dar tot concertul este memorabil.
Tata avea un amic la releul de la Heniu si in fiecare an se prezenta cu inregistrarea de la Peter's Pop Show. Acolo vedeai tot ce era important muzical vorbind in ultimul an.

Asta e Posted Image!, multumesc mult pt. doza de nostalgie - ii tineam minte si pe Limahl!

View Posthellmarvel, on 04 decembrie 2023 - 19:04, said:

. Au fost 10 ani in care mai mult am citit despre muzica si filme, ca de văzut si auzit...
...fuck ce-am urit comunismul pe vremea aia.

Corect, intotdeuna ma intrebam pe ce baza publica pe vremea aia "Saptamana"... saptamanal :( ! TOP 10, daca mai tin minte bine.

Edited by Piscopescu, 06 December 2023 - 10:32.


#80
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 05.04.2023
Aidibre, pentru ăștia vă băteați voi? Posted Image

Attached Files



#81
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 09.12.2015

View PostPiscopescu, on 06 decembrie 2023 - 10:43, said:

Spre rusinea mea, abia anul trecut am aflat de posibila interpretare a cuvintelor cantecului ca o referinta la consumul de droguri Posted Image
Asta e Posted Image!, multumesc mult pt. doza de nostalgie - ii tineam minte si pe Limahl!
Corect, intotdeuna ma intrebam pe ce baza publica pe vremea aia "Saptamana"... saptamanal Posted Image ! TOP 10, daca mai tin minte bine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ovhp5r5asPc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EpgCjDt9zLc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GrC_yuzO-Ss?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#82
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,829
  • Înscris: 09.05.2008

View PostTamtamTicaticaPiupiu, on 06 decembrie 2023 - 14:18, said:

Aidibre, pentru ăștia vă băteați voi? Posted Image
Aratai mai bine la varsta lor?
Posted Image
Plus ca:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4FKYsUEuvIo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
asa ceva...

Edited by futurist, 06 December 2023 - 15:39.


#83
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,941
  • Înscris: 14.10.2008

View PostPiscopescu, on 05 decembrie 2023 - 21:20, said:

Cred ca mai repede Roy Vedas Posted Image

https://youtu.be/w6YhNcEbOHE?si=cm2wTQ0fSrbvhlcV


Ontopic: pe vremurile odioase si sinistre Posted Image aveam o caseta VHS cu festivalul de muzica din Dortmund, RFG, circa 1985. Unul din act-uri, DM cu "People are People". Pana si in ziua de azi imi aduc aminte amuzat de socul si "oroarea" trezite in randul privitorilor - Piscopestii Seniori+ vecinii de la bloc - de Martin Gore "percutand"cu o fierotanie pe niste bucati de caramida... Un adevarat soc cultural Posted Image



Era chiar inainte de, sunt "celebre" cateva batai multi-participanti, una chiar la Piata Romana...
Nu neaparat Metallica ci "roacari" vs. "depes(h)ari:.
Asta am vazut eu in 2001 la trupa romaneasca Sistem, cantat cu bete in butoaie si cu flexul pe o janta auto. Mai erau strainii de la Safri Duo. Si eu cand eram copil la tara incercam sa fiu baterist in oalele, cratitele si tigaile agatate pe perete. Posted Image

#84
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 05.04.2023

View Postfuturist, on 06 decembrie 2023 - 15:36, said:

Plus
David Mustaine, ăla din dreapta, sufletul trupei Megadeth Posted Image Posted Image Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WdoXZf-FZyA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#85
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,941
  • Înscris: 14.10.2008
Enjoy the Silence este cantata doar de public in toate concertele Depeche Mode. Orice thumbnail il ilustreaza pe Dave Gahan tinand microfonul inspre audienta.

Poate ca asta inseamna o piesa cu adevarat buna, un ever green, o melodie nemuritoare care a placut cat mai multor oameni si toata lumea stie versurile.

Mai secondeaza la microfon Martin Gore sau altcineva, sa nu fie doar corul public.

#86
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,872
  • Înscris: 21.06.2016
Pai e singura pe care o aud de la DM relativ frecvent la radio. A ajuns clasica.

#87
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,941
  • Înscris: 14.10.2008
Dupa ce am pus avatarul si semnatura asta, cineva mi-a zis Depression Mode. Posted Image

La radio mai aud si Personal Jesus.

Sau Strange Love.

#88
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,941
  • Înscris: 14.10.2008
Oricum Dave Gahan va ramane una dintre cele mai bune voci din istorie. Imi pare rau ca a imbatranit, 61 de ani dar arata a 70. Imi putea fi tata. Posted Image

Nu cred ca tatal meu a ascultat Depeche sau Metallica. Dupa perciunii tineretii as crede ca a fost cu Beatles. Insa cat l-am pomenit eu, a ascultat doar populara si folk. Plus din alea de petrecere, de pahar, in zilele libere.

Mama nu a fost impresionata de muzica decar rareori, pentru ea cam orice gen suna la fel, fie populara, rock, pop sau manele.

#89
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 03.02.2010

 Neaceasca85, on 29 decembrie 2023 - 11:47, said:

Oricum Dave Gahan va ramane una dintre cele mai bune voci din istorie. Imi pare rau ca a imbatranit, 61 de ani dar arata a 70. Imi putea fi tata. Posted Image

Nu cred că a fost prin Slatina. Posted Image

#90
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,941
  • Înscris: 14.10.2008
Vocea Dave Gahan, compozitia si instrumentalul Martin Gore in mare parte.

Amicul din Bumbejiu zice ca nu ascult deloc muzica dinainte de existenta mea, dinainte de 1985, pai nu, fix din 90-91 incep melodiile care imi plac. Personal Jesus parca e 88 sau 87. 88-89, pe acolo. Are aerul ala de vechi. Silence si World vor suna modern si peste 100 de ani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate