Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Receiver NEOSAT

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
18 răspunsuri în acest subiect

#1
alecsg

alecsg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 09.04.2006
Va salut.Am un receiver Neosat SX 9800CI are 2 sloturi pe panoul frontal in care se gasesc 2 CAM-uri unul scrie ViACCESS si pe celalat scrie CODIcrypt,Am mai citit pe aici prin forum si pe altele dar va rog sa spuneti mai pe intelesul incepatorilor cum se folosesc acestea.Ptr acest rec. merita sa ma "agit"sa-i caut telecomanda?!Va multumesc.

#2
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.706
  • Înscris: 27.02.2002

View Postalecsg, on Apr 13 2006, 15:33, said:

Va salut.Am un receiver Neosat SX 9800CI are 2 sloturi pe panoul frontal in care se gasesc 2 CAM-uri unul scrie ViACCESS si pe celalat scrie CODIcrypt,Am mai citit pe aici prin forum si pe altele dar va rog sa spuneti mai pe intelesul incepatorilor cum se folosesc acestea.Ptr acest rec. merita sa ma "agit"sa-i caut telecomanda?!Va multumesc.


Poti folosi o cartela de Max TV in cam-ul de Viaccess ;). Cu Codicrypt-ul nu prea ai ce face.

#3
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.258
  • Înscris: 21.12.2003
Poate ai un prieten pe la National Tv si iti face rost de o cartela de CODICrypt ...

#4
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.706
  • Înscris: 27.02.2002

View Postkingblana, on Apr 13 2006, 16:41, said:

Poate ai un prieten pe la National Tv si iti face rost de o cartela de CODICrypt ...


Nu iti pot da daca esti persoana fizica...

#5
alecsg

alecsg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 09.04.2006

View PostLR, on Apr 13 2006, 16:43, said:

Nu iti pot da daca esti persoana fizica...
Ok am inteles dar fiecare post are propriul mod de codare adica Nat,TV e singur care fol CODIcrypt
Dar cartela MAX de unde se procura?Cam cite "parale " face(se gasesc si la SH)Alt tip de card nu se potriveste la CAM-ul viaacces?Am citit ceva de MR se poate folosi?
Multumesc

#6
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

Dar cartela MAX de unde se procura?

http://forum.softped...showtopic=78190

Quote

Am citit ceva de MR se poate folosi?

Se poate folosi cu receptorul tau dar din pacate vremea lui a cam trecut si nu mai poti decoda cu el aproape nimic incat sa justifice ~200RON cu cat am vazut ca se vinde in Ro.

#7
alecsg

alecsg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 09.04.2006

View PostLR, on Apr 13 2006, 21:00, said:

http://forum.softped...showtopic=78190
Se poate folosi cu receptorul tau dar din pacate vremea lui a cam trecut si nu mai poti decoda cu el aproape nimic incat sa justifice ~200RON cu cat am vazut ca se vinde in Ro.
Vremea receptorului sau vremea MR -ului,?stiti cite ceva despre rec NEOSAT sx 9800CI ?Mai bun unul FTA sau acesta CI?Am reusit sa fac rost de o telecomanda universala one for all 4 dar marea pr.este ca in meniu multe comenzi se dau cu tastele culoare R G B Y ,si nu am reusit sa le activez .Astept o sugestie .Multumesc

#8
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

Vremea receptorului sau vremea MR-ului ?

Cred ca am fost destul de clar in exprimare ;). Este vorba despre MR si nu despre receptor care daca ii gasesti telecomanda originala este destul de bun ;)

Quote

Am reusit sa fac rost de o telecomanda universala one for all 4 dar marea pr.este ca in meniu multe comenzi se dau cu tastele culoare R G B Y ,si nu am reusit sa le activez

Este destul de greu sa accesezi toate functiile meniului cu o telecomada universala :( Incerca sa vezi daca nu iti gesesti pe undeva telecomanda originala.

#9
alecsg

alecsg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 09.04.2006

View PostLR, on Apr 13 2006, 22:52, said:

Cred ca am fost destul de clar in exprimare ;). Este vorba despre MR si nu despre receptor care daca ii gasesti telecomanda originala este destul de bun ;)
Este destul de greu sa accesezi toate functiile meniului cu o telecomada universala :( Incerca sa vezi daca nu iti gesesti pe undeva telecomanda originala.
Ok LR scuze.Din ce am mai citit ,deci introduc card Viacces in CAM ,CAM-ul in rec.si toate pr.codate cu Viacces sunt acum vizionate ,este corect?(sunt incepator!)
Ptr. alte pr.am citit ca sunt baieti inteligenti care "bibilesc" ceva acolo cu calculatorul si rec .si gata se rezolva se poate amanunti (in limita legalitatii) procedurile doar ca exemplu fara trimitere la un canal anume.Multumesc.

#10
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

Din ce am mai citit ,deci introduc card Viacces in CAM ,CAM-ul in rec.si toate pr.codate cu Viacces sunt acum vizionate ,este corect?(sunt incepator!)

Nu toate ci doar acele programe la care cartela iti da dreptul ;).

#11
alecsg

alecsg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 09.04.2006

View PostLR, on Apr 15 2006, 11:15, said:

Nu toate ci doar acele programe la care cartela iti da dreptul ;).
Fiecare program cu cartela sa ,sau mai multe programe pe o cartela .Se gasesc si pe la noi astfel de cartele?am vazut pe o lita cu programe de la noi ca doar TVR Cultural este codat cu Viacces!
Vis a vis de cealalta problema ai ceva raspunsuri? :peacefingers:

#12
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.706
  • Înscris: 27.02.2002

View Postalecsg, on Apr 15 2006, 14:00, said:

Fiecare program cu cartela sa ,sau mai multe programe pe o cartela .Se gasesc si pe la noi astfel de cartele?am vazut pe o lita cu programe de la noi ca doar TVR Cultural este codat cu Viacces!
Vis a vis de cealalta problema ai ceva raspunsuri? :peacefingers:

Fiecare provider ofera o cartela cu care se pot decripta toate programele sau un numar de programe din oferta acestuia.  In afara de MAX TV in Romania in viaccess mai poti gasi de cumparat in mod oficial cartele la unele programe XXX de pe Hotbird 13E. Insa asa cum ai intuiot exista baieti care "bibilesc" dar nu mai prea au ce in viaccess la aceasta ora ;).

#13
alecsg

alecsg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 09.04.2006

View PostLR, on Apr 15 2006, 16:31, said:

Fiecare provider ofera o cartela cu care se pot decripta toate programele sau un numar de programe din oferta acestuia.  In afara de MAX TV in Romania in viaccess mai poti gasi de cumparat in mod oficial cartele la unele programe XXX de pe Hotbird 13E. Insa asa cum ai intuiot exista baieti care "bibilesc" dar nu mai prea au ce in viaccess la aceasta ora ;).
LR te rog sa ma ajuti sa rez.o mare problema.Sunt mil.in mis IRQ ca vreau ca nu vreau trebuie sa ma ocup de inst. de rec pe satelit.Am 2 parabole de 1,9 m pe una am instalat rec ptr PRO TV (donat arm.rom.) pe cealalta am un LNB cu 4 iesiri si am 4 rec diferite: unul ptr ANTENA1(donat arm rom),un Kaon care prind cu el N24 si tot pachetul lor.Mai am unul Sony pe care am TVR ,si unul Technosat e pus pe tvr2.Marea problema este meciul de fotbal de joi.Cea de pro tv (parabola) e calata pe Sirius 2 .Celelalte sunt pe Eutelsat W2.Am rec buna peste tot (doar cind e furtuna mai am necazuri!)CUM sa fac sa prind REALITATEA ca vad ca si ei transmit tot pe Sirius pe 12 697.Am incercat si data trecuta dar fara rezultate,De la MAX pot lua doar cartela ,am un NEOSAT si are CI si am si PCMCA viacces.Te rog sa ma ajuti cu sfaturi..Cu multumiri anticipate.

#14
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

Cea de pro tv (parabola) e calata pe Sirius 2

Meciul de joi va fi difuzat tot de Realitatea TV care emite FTA pe SIRIUS ;). Ceea ce trebuie sa faci este sa deconectezi receptorul de PRO TV si sa iei spre exemplu receptorul Kaon si sa il conectezi in locul acestuia.
Parametrii Realitatea TV SIRIUS
12697 V - SR: 14685 - FEC: 3/4

Oricum nu te grabi sa faci asta deocamdata si mai citeste pana joi boardul ca poate Realitatea TV va emite asa cum a facut-o si data trecuta si pe Eutelsat W2 intre 19.00 si 00.00 in ziua meciului. Data trecuta cand au difuzat Steaua - Rapid au folosit urmatorii parametrii pe Eutelsat W2 - 16E:
12716 H - SR: 6665 - FEC: 3/4

Editat de LR, 17 aprilie 2006 - 12:42.


#15
alecsg

alecsg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 09.04.2006

View PostLR, on Apr 17 2006, 13:39, said:

Meciul de joi va fi difuzat tot de Realitatea TV care emite FTA pe SIRIUS ;). Ceea ce trebuie sa faci este sa deconectezi receptorul de PRO TV si sa iei spre exemplu receptorul Kaon si sa il conectezi in locul acestuia.
Parametrii Realitatea TV SIRIUS
12697 V - SR: 14685 - FEC: 3/4

Oricum nu te grabi sa faci asta deocamdata si mai citeste pana joi boardul ca poate Realitatea TV va emite asa cum a facut-o si data trecuta si pe Eutelsat W2 intre 19.00 si 00.00 in ziua meciului. Data trecuta cand au difuzat Steaua - Rapid au folosit urmatorii parametrii pe Eutelsat W2 - 16E:
12716 H - SR: 6665 - FEC: 3/4
OK Multumesc LR. Si la meciul trecut am facut asa cum spui( e destul de logic)problema e ca nu am prins nimic cred ca eu ma fac vinovat; toti voiau fotbal si eu singur si la antene si la rec.ca sigur m-am zapacit si cred ca ceva nu am facut bine .In mod normal atit timp cit prind Pro si A1 si foarte bine deci asta denota ca pozitia e buna!Progr .fiint FTA cred ca e ok s-ar putea sa rezolv problema.Te rog sa -mi spui cum fac aici pe forum sa nu mai apara ce ai scris tu de ex.(textul marcat cu albastru).
La un rec TECHNOSAT la un progr.SP**E PL*****M(pr ptr adulti)de pe Hot bird 4 16gr.E am gasit la PARENTAL LOK ceva de genul ;CA system Viaccess Provider ID.....    Este ce am mai citit pe forum la RDI? care e partea care se modifica la anumite intervale de timp.Multumesc

Editat de rz, 18 aprilie 2006 - 20:39.


#16
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

problema e ca nu am prins nimic cred ca eu ma fac vinovat; toti voiau fotbal si eu singur si la antene si la rec.ca sigur m-am zapacit si cred ca ceva nu am facut bine

Nu ai de ce sa umbli la antena. Deconectezi receiver-ul de PRO TV de la antena de pe Sirius si conectezi in locul lui kaon-ul. In meniu mergi la cautare manuala TP si introduci datele pe care le-am scris mai sus.

Quote

Te rog sa -mi spui cum fac aici pe forum sa nu mai apara ce ai scris tu de ex.(textul marcat cu albastru).

cand dai replay stergi textul care se pune implicit acolo intre {quote} {/quote} (am folosit { } in loc de [] din cauza unui bug al acestui tip de board folosit de softpedia)

Quote

La un rec TECHNOSAT la un progr.SP**E PL*****M(pr ptr adulti)de pe Hot bird 4 16gr.E am gasit la PARENTAL LOK ceva de genul ;CA system Viaccess Provider ID;007C,Key ID 0x08,Key;** ** ** ** ** ** ** ** Este ce am mai citit pe forum la RDI?

Editeaza-ti post-ul si sterge keya folosita de TPS. Aici nu este voie sa publici key ! Acum revenind la ce ai intrebat Spice Platinum pe HB 13E nu a schimbat niciodata cheia de access deci nu are rost sa umbli deocamdata pe acolo ;).

Editat de LR, 17 aprilie 2006 - 17:31.


#17
alecsg

alecsg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 09.04.2006
[quote name='LR' date='Apr 17 2006, 18:26' post='1432805']
AM inteles.Nu am facut-0 intentionat ci doar din pura curiozitate .Scuze,daca stii cum sa stergi de acolo te rog.Am mers dim la antene ca am avut ceva de lucru acolo,am probat si Kaonul pe acest satelit,am prins PRO international(clar ca mi-au mers si celelalte)dar Realitatea nu .LA parametrii programati i-mi indica semnal insuficient.Stiu eu sa fiu eu la limita de  propagare a semnalului??
Totusi ptr Sp*** aici se dau bani buni ptr decodare Aprox 30E !!!! si atunci aia ce modifica si pe unde.Daca e interzisa astfel de discutie unde o putem intretine?E vreun loc pe forum?Multumesc
PS.receptionez un program TPS FOOT pe 10796V acolo nu o"r da astia fotbalul de joi?

#18
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

AM inteles.Nu am facut-0 intentionat ci doar din pura curiozitate .Scuze,daca stii cum sa stergi de acolo te rog

Numai rz poate face asta. sorry !

Quote

LA parametrii programati i-mi indica semnal insuficient.

Foarte ciudat... Pro TV si Realitatea au acelasi spot pe Sirius deci daca merge Pro TV tre sa mearga si Realitatea. Verifica daca ai introdus bine polaritatea ;).  

Quote

receptionez un program TPS FOOT pe 10796V acolo nu o"r da astia fotbalul de joi?

http://www.telefotbal.ro/?d=20-04-2006

Deci FTA este numai pe Realitatea TV si pe DSF (ASTRA 19E) care nu se poate receptiona acolo :(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate