Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Ce s-ar intampla daca s-ar dezincrimina consumul de droguri?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#109
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023
In Portugalia consumatorii au iesit din umbra. Se stie cine sint, sint monitorizati si ajutati, iar efectele sint mediatizate. Se spera ca in final consumul scade, dar...dar astia nu au ajuns inca la efectle scontate prin legalizarea consumului, deoarece educatia este extrem de slaba. Merge facut asa ceva in societatile care au atins un anumit nivel

#110
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,927
  • Înscris: 07.08.2008

View Posttfmercedez, on 17 septembrie 2023 - 12:41, said:

Exact, mi-ai aratat exceptiile.  Si nu se drogheaza toti portughezii.

Iar eu ti-am aratat ca in Portugalia mor mai putini drogati decat in alte parti unde drogurile sunt incriminate.
Nu am zis nicaieri ca mor mai multi drogati... La fel cum nu am zis ca se drogheaza toti portughezii. Eventual imi poti arata unde am zis asta.
Daca zici ca sunt exceptii, da-mi 2-3 exemple de zone unde e "bine" si drogurile se gasesc usor, nu trebuie neaparat sa discutam de Olanda, ca banuiesc ca asta ai zice in prima secunda. Nici pe acolo nu e chiar totul perfect - https://www.theguard...ts-coffee-shops

View PostZuckerwatte, on 17 septembrie 2023 - 12:56, said:

deoarece educatia este extrem de slaba. Merge facut asa ceva in societatile care au atins un anumit nivel
Uite cheia succesului. Educatia. Si cum oamenii stau foarte prost la educatie, sa ne amintim ca nu chiar de mult a trebuit sa se faca unele campanii in care oamenii erau invatati cum sa se spele corect pe maini si unii bagau cele mai idioate motive doar pentru a nu purta o simpla masca pe fata, slabe sanse sa ajungi la niste rezultate pozitive in cativa ani.

#111
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,328
  • Înscris: 05.06.2002
de ce trebuie dezincriminat totul deodata? se poate legaliza canabis si vedea ce se intampla. daca treaba nu decurge ok se poate incrimina la loc. daca pe statistici se venefica ca legalizarea a avut efect benefic se poate trece la alt drog relativ usor si popular.

personal sunt pro legalizare canabis si o mai buna studiere efectului drogurilor si folosire in medicina, in special in psihiatrie. nu prea sunt pro legalizare droguri puternice. dar ma gandesc ca n-ar fi rau de luat in considerare crearea unui soi de azile unde dependentii sa primeasca minimul necesar traiului si doza zilnica de droguri. e posibil ca societatea sa iasa mai castigata decat sa lasi drogatii pe strazi, ca ei nu se vor duce la munca pt a castiga urmatoarea doza, ci se vor apuca de fel de fel de prostii care pagubesc societatea mai mult. plus livitura data retelelor de trafic.

Edited by Fane, 17 September 2023 - 13:10.


#112
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,924
  • Înscris: 15.06.2007

View PostZuckerwatte, on 17 septembrie 2023 - 12:56, said:

dar...dar astia nu au ajuns inca la efectle scontate prin legalizarea consumului, deoarece educatia este extrem de slaba. Merge facut asa ceva in societatile care au atins un anumit nivel
pai daca citesti mai in spate, aflii ca au mortalitate mai scazuta decat in alte state unde este ilegal consumul si ca drogurile periculoase sunt in declin din 2010.

#113
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023

View Posttigerheart, on 17 septembrie 2023 - 13:01, said:

Uite cheia succesului. Educatia. Si cum oamenii stau foarte prost la educatie, sa ne amintim ca nu chiar de mult a trebuit sa se faca unele campanii in care oamenii erau invatati cum sa se spele corect pe maini si unii bagau cele mai idioate motive doar pentru a nu purta o simpla masca pe fata, slabe sanse sa ajungi la niste rezultate pozitive in cativa ani.

Bingo! Uite o poza proaspata, e de ieri. Un idiot, care insirase o gramada de lozinci, vorbea la microfon despre cit de nociv este vaccinul anti-covid. Doar tembelul ala cu maiou gri si carucior cu rotile aproba absolut tot. Bine, la sfirsit l-a salvat politia pe tembelu cu microfonu. Era sa-si ia bataie pe strada si chiar si-ar fi meritat-oPosted Image

Edited by Zuckerwatte, 17 September 2023 - 13:24.


#114
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,924
  • Înscris: 15.06.2007

View PostFane, on 17 septembrie 2023 - 13:07, said:

de ce trebuie dezincriminat totul deodata? se poate legaliza canabis si vedea ce se intampla. daca treaba nu decurge ok se poate incrimina la loc. daca pe statistici se venefica ca legalizarea a avut efect benefic se poate trece la alt drog relativ usor si popular.

personal sunt pro legalizare canabis si o mai buna studiere efectului drogurilor si folosire in medicina, in special in psihiatrie. nu prea sunt pro legalizare droguri puternice.
Drogurile alea  puternice, heroina, cocaina, fentanyl nu vor fi legalizate niciodata, nicaieri in lume.

Alea sunt gaselnita unor ticalosi de a stoarce bani de la oameni vulnerabili, de a distruge societatea.

Politici de subminare a democratiei: Rusia si Belarus au facilitat migratia a sute de mii de asiatici cu avionul in tarile respective, de unde ii trimiteau peste granita in Polonia, tarile baltice, Europa occidentala, cu socupul de a distruge economia/societatea civilizata.
Koreea de nord, tiparea dolari falsi cu scopul de a submina economia americana.
China sprijina cartelurile mexicane de droguri, prin aprovizionarea cu precursori pentru fabricarea de droguri, care apoi sunt introduse in SUA, unde anual mor zeci de mii de oameni din supradoze.

View PostFane, on 17 septembrie 2023 - 13:07, said:

de ce trebuie dezincriminat totul deodata? se poate legaliza canabis si vedea ce se intampla.
in mod normal, daca se legalizeaza doar substantele usoare, si se schimba strategia politiei, de a se concentra pe traficanti,  se vor elimina drogurile nocive.

Ala de la 2Mai nu fumase doar o tigara. Era drogat cu de toate. Ala era penal in orice colt al lumii cu ce avea in el.

Edited by tfmercedez, 17 September 2023 - 13:37.


#115
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023
Bine ca s-a mai schimbat retorica. In urma cu citiva ani un criminal ca Putin era privit ca un erou in lupta cu imperialismul american Posted Image

#116
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,924
  • Înscris: 15.06.2007

View Posttigerheart, on 17 septembrie 2023 - 13:01, said:




Uite cheia succesului. Educatia. Si cum oamenii stau foarte prost la educatie, sa ne amintim ca nu chiar de mult a trebuit sa se faca unele campanii in care oamenii erau invatati cum sa se spele corect pe maini
Pai sa numeri postarile mele de pe acest topic, unde am adus referire la educatie.

Prima postare ai citit-o , prima pagina, ultimul paragraf?

View Posttfmercedez, on 15 septembrie 2023 - 11:00, said:

Eu consider ca este o chestiune care prin educatie se poate rezolva. Daca de mici, copiii sunt edicati sa nu bea sa nu se drogheze si sa nu fumeze atunci problema se poate rezolva.

Deci, dilema mea este: cum ar arata lumea cu droguri la liber?


#117
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,927
  • Înscris: 07.08.2008

Quote

Eu consider ca este o chestiune care prin educatie se poate rezolva. Daca de mici, copiii sunt edicati sa nu bea sa nu se drogheze si sa nu fumeze atunci problema se poate rezolva.
Am vazut, dar ma gandeam ca nu are chiar rost sa fie dezbatuta orice prostie. Cei mici sunt influentati de cei mari, banuiesc ca e evident asta pentru oricine. Iar daca astepti ca aia mari sa "dispara" si te ocupi doar de aia mici... mda. Te las pe tine sa gandesti mai departe.

#118
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,924
  • Înscris: 15.06.2007

View Posttigerheart, on 17 septembrie 2023 - 16:24, said:


dar ma gandeam ca nu are chiar rost sa fie dezbatuta orice prostie.

Iute vezi ca sunt subiecte noi: de ce claxoneaza masinile la nunti, de ce plange bebelusul vecinilor, despre spalatul trotuarelor, de ce sunt romanii zgomotosi.

Edited by tfmercedez, 17 September 2023 - 17:06.


#119
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 22.12.2015

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 15 septembrie 2023 - 11:20, said:

Băbăeți, eu nu observ nicio campanie antidrog, de mediatizare a pericolelor, ce înseamnă asta?
Prin 2003 , pe multe  autobuze RATB exista un afis  colantat.

Poza unui baiat si  anii de  viata  - 1978 - 2002.
X , victima  a  drogurilor.

Cu mesajul " Poti sa iei  droguri sau  sa te  controlezi ''    - afis  realizat de ANAD.

( daca tin bine minte , nu l-am gasit pe  Internet ).


Adica cu alte cuvinte, poti lua  droguri controlat, fara sa mori etc.
Asa  au interpretat  cei de la  Catavencu  mesajul.
Dupa  scurt timp, a disparut si colantarea  autobuzelor  RATB....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate