Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poiana lui Ioc Khan CPI

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Ce institutie se ocupa de aceasta problema

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
eprat

eprat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.08.2009
Buna ziua,

Acum 2 ani am mostenit o casa si odata cu cresterea preturilor la gaze am hotarat sa imi montez in casa o centrala termica pe gaze. In teava de gaze din curtea mea cand s-a facut instalatia ( in 1992)  in loc sa respecte proiectul,vecinul s-a intepat in ea ca sa nu mai puna vreo 10 metri de teava la el in curte. Problema este ca,am fost nevoit sa pun o alta teava paralela cu aceasta pentru a scoate contorul de gaz afara din curte.Vecinul nu doreste sa isi mute la el vechea conducta (acesta,ne avand nici un acord de a sta cu conducta la mine in curte ).Am facut o sesizare la distrigaz iar acestia mi-au spus ca ei nu se baga,pentru ca ceea ce este la mine in curte nu tine de ei.Cum trebuie sa procedez pentru a scapa de aceasta conducta? Ce institutie se ocupa de aceasta problema daca nu distrigaz?

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,832
  • Înscris: 03.02.2007
Judecătoria.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,300
  • Înscris: 13.03.2017
Topicul asta ce avea bro' ?

https://forum.softpe.../#entry30224064

Daca nu a fost clar prima data da-mi voie sa repet

Institutia care se ocupa cu problema ta existentiala pentru care deschizi topic dupa topic se numeste;

Tribunal - Sectia Civila

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca solutia este sa o muti pe cheltuiala ta.
Angajezi o firma agreata de ANRE si se ocupa aia.

#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 02.08.2021
Nu știu dacă o să scapi fără un proces.
Instituția care se ocupă de ce zici tu este ANRE.
Touși de ce te deranjează atât de tare țeava respectivă?

Edited by Valy_User, 11 September 2023 - 17:25.


#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,832
  • Înscris: 03.02.2007

View Postpasilla, on 11 septembrie 2023 - 17:19, said:

Angajezi o firma agreata de ANRE si se ocupa aia.
Nu se bagă nimeni la așa ceva, pentru o lucrare de câteva sute de lei. Părerea mea!

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,704
  • Înscris: 15.06.2004
Eu zic ca vecinul nu avea cum sa se intepe in conducta ta, pe proprietatea ta, fara acordul celor de la care ai mostenit proprietatea.
Deci nu poti rezolva decat in doua moduri - te intelegi cu vecinul sau va judecati.

#8
eprat

eprat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.08.2009
Valy_User nu vreau sa stau cu teava respectiva in curte pentru ca nu stau mult acasa si nu am chef sa ma trezesc cu diversi prin curte cu pretexte gen trebuie sa vopsim teava sau lucrari de intretinere si ei sa ia seama sau sa fure ceva cat eu sunt plecat. Proverbul romanesc :Lucrul amestecat miroase a c**** se aplica aici.
Naijax poate colegii de pe partea de la juridic au mai multe idei decat instalatorii/centrala termica/lucrari de asta.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostDigix, on 11 septembrie 2023 - 17:28, said:

Nu se bagă nimeni la așa ceva, pentru o lucrare de câteva sute de lei. Părerea mea!
Nu cred ca e vorba de cateva sute de lei. Se face proiect, lucrarea trebuie sa respecte normele actuale.
Posibil sa fie mai ieftin decat actiunea in justite, care e putin probabil sa fie favorabila.

#10
eprat

eprat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.08.2009

View Posteiffel, on 11 septembrie 2023 - 17:34, said:

Eu zic ca vecinul nu avea cum sa se intepe in conducta ta, pe proprietatea ta, fara acordul celor de la care ai mostenit proprietatea.
Deci nu poti rezolva decat in doua moduri - te intelegi cu vecinul sau va judecati.
Eu am intrebat toate rudele si nu stie nimeni sa existe un acord scris in aceasta privinta si chiar daca ar fi sunt doua treburi diferite ca inainte era doar o conexiune acum am 10 metri de teava suplimentara prin curte fara acord.
Maine urmeaza sa duc proiectele la o firma autorizata de proiectare pentru a vedea daca pot face ceva.

#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 02.08.2021
Trebuie în primul rând să obții acordul de la OD(operatorul de Distribuție) pentru că e rețeaua lui.
Cât despre vopsitul țevii, se face foarte rar, la 20-30 de ani.

#12
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
In dosarul vecinului are o semnatura a fostului proprietar ca se poate racorda la tzava ta/ lui..stampilata si avizata.
"cuiul lui Pepelea" Posted Image

Edited by crischir, 11 September 2023 - 17:58.


#13
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 10.08.2023
Tu nu ai in proiect chestia care duce la el, dar poti sti 100% ca el nu are in proiect teava care duce pana la gardul tau si ca daca il lasi fara gaz, nu o sa ai probleme daca te da in judecata?

Doar sa spunem ca chemi o firma autorizata sa iti faca lucrare de aducere in stare de proiect, iar teava nefiind in proiect, sa o tai, dar chiar si asa poti avea surprize la un judecator care poate sa faca spume ca odata ce instalatia era functionala, aveai si varianta de a aduce situatia la legalitate prin adaugarea tevii in proiect, nu prin desfiintarea ei conform proiectului, ca sa nu lasi vecinul fara gaze. E scarboasa rau situatia si in situatii de genul nu poti sti cum va gandi judecatorul, din pacate. Daca ala mai vine si cu un avocat bine-vazut de instanta, o sa te scoata pe tine ca un anti-social distrugator si razbunator care ti-ai sabodat vecinul si l-ai lasat fara ciorba la copii.

Fa o consultatie la un avocat, nu ar trebui sa coste foarte mult, macar sa vezi ce zice, dar fii circumspect, ca au mangleala multa sa te faca de bani astia, chiar si cand nu ai dreptate/sanse. Dar sa il intrebi daca te poate agata cu ceva odata ce e curtea ta si nu ai aia in proiect. Desi ma indoiesc ca va sti si avocatul 100% sigur ce risti daca tai teava, chiar si cu firma autorizata.

#14
eprat

eprat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.08.2009
RaimondMacelaru Stiu ce zici dar daca firma autorizata face proiectul de desfiintare si acesta se duce la distrigaz care il aproba firma ar trebui sa fie acoperiti prin avizul de la distrigaz si eu prin faptul ca am angajat o firma autorizata sa faca aceste lucrari.Fara sa fie totul legal 100% nu ma risc sa am probleme si cred ca si daca ii platesc eu vecinului lucrarea/proiectul si teava tot nu o sa doreasca pentru ca de ce sa aiba la el conducta sa ii gaureasca stalpii de suport gazonul cand poate sa stea la altul gratis.Clar o sa ma consult si cu un avocat.

Edited by eprat, 11 September 2023 - 19:06.


#15
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Posteprat, on 11 septembrie 2023 - 17:03, said:

Buna ziua,

Acum 2 ani am mostenit o casa si odata cu cresterea preturilor la gaze am hotarat sa imi montez in casa o centrala termica pe gaze. In teava de gaze din curtea mea cand s-a facut instalatia ( in 1992)  in loc sa respecte proiectul,vecinul s-a intepat in ea ca sa nu mai puna vreo 10 metri de teava la el in curte. Problema este ca,am fost nevoit sa pun o alta teava paralela cu aceasta pentru a scoate contorul de gaz afara din curte.Vecinul nu doreste sa isi mute la el vechea conducta (acesta,ne avand nici un acord de a sta cu conducta la mine in curte ).Am facut o sesizare la distrigaz iar acestia mi-au spus ca ei nu se baga,pentru ca ceea ce este la mine in curte nu tine de ei.Cum trebuie sa procedez pentru a scapa de aceasta conducta? Ce institutie se ocupa de aceasta problema daca nu distrigaz?
vecinul s-a intepat in ea - Cf actualei legislatii este ilegal. Nu este respectat proiectul de bransare la reteaua de gaze care iti apartine ca si nou proprietar. Rezulta ca vecinul nu are proiect de racordare. Dar cum plateste gazul consumat?
Problema este ca,am fost nevoit sa pun o alta teava paralela cu aceasta pentru a scoate contorul de gaz afara din curte. Problema este ca ai fost... scuze, prost! Fiind la tine in curte, trebuia sa-i inchizi conducta de gaze.
Vecinul nu doreste sa isi mute la el vechea conducta. Mi se pare corect sa nu vrea. Il costa bransarea (vreo 2-5000 lei), proiectul (minim 1500 lei), teava prin curte (minim 5000 lei).
SOlicitare la ANRE si apoi instanta pentru obtinerea de daune de la vecin pentru perioada in care ti-a folosit proprietatea, contravaloarea cheltuielilor tale cu teava noua  si a celor de judecata.

#16
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
In proiectul initiatorului nu o sa apara ca e intepat vecinul in tzava, apare la vecin in dosar.
Ciudat! fara dosar nu te racordeaza nimeni la gaz de cand ma stiu, mai ales ca e la vedere.

Edited by crischir, 11 September 2023 - 20:15.


#17
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 02.08.2021
Eu din ce înțeleg el a avut o conductă de gaze până în curte și a avut un contor undeva prin/pe casă. Și din țeava aia din curtea lui s-a tras și vecinul, înaintea contorului lui.

#18
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,507
  • Înscris: 27.10.2007
Initiator,  iti spun ca nici eu nu prea inteleg unde e intepat vecinul.
Pare ca vecinul a ramas cu teava veche si tu ti-ai tras o teava noua cand ti-ai scos contorul din curte.
Fa-ne o schema in care sa ne arati unde plasat racordul principal si cele doua contoare. Al tau si al vecinului.

Edited by strongsss, 11 September 2023 - 21:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate