Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Puscariasii Live

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,752
  • Înscris: 29.10.2017

 RaimondMacelaru, on 31 august 2023 - 09:58, said:

Am vrut initial sa pun, dar apoi mi-am dat seama ca nu vreau sa fac reclama la niste jerpelituri de oameni.

Nu cred ca ai exemple, poate ai gasit vreun clip cu puscariasi romani intr-o inchisoare din alta tara Franta, Germania etc

#20
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023

 RaimondMacelaru, on 31 august 2023 - 09:58, said:

Ma simt jignit, Maceraru este un simplu nume de familie, posibil se trage de la munca in macelarie, nu are legatura cu bataile, taierile cu lumea sau ce iti imaginezi tu.
Cred că se referea la Raimond.

#21
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,922
  • Înscris: 17.08.2022

 RaimondMacelaru, on 31 august 2023 - 09:58, said:



Am vrut initial sa pun, dar apoi mi-am dat seama ca nu vreau sa fac reclama la niste jerpelituri de oameni.


Ce comod......

#22
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011
ce tampenii debiteaza OP fantastic. ai idee cat e un telefon in penitenciar? 1000 Euro si dupa aceea trebuie sa dai in continuare bani sa poti sa il tii, asa ca ideea ta cu vai saracii care muncesc sa ii tina pe astia e total eronata. cine are bani de telefon in penitenciar nu mananca de la puscarie, mananca din pachetele ce le primeste pe numele lui si pe numele colegilor de celula ce sunt boschetari dar au drept la pachet. daca intr-o celula sunt 4 si 3 sunt pariliti. ala al 4 lea ia pachete pentru toti si isi face sa fie comod. ghici pe ce bani?pe ai lui.
misto samanta asta totalitara in astia ca tine. e ca si cum ai vrea sa il mierlesti pe unu ca sta pe sezlong la mamaia si bea sampanie cand langa el este plaja publica si sta nea Marin pe prosop si taie cu brisca o lebenita

#23
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,151
  • Înscris: 17.01.2012
gândurile mele-s mai elevate:
-înființarea de „țarcuri” pe „calificări” - asta pt a se evita policalificarea deținuților :P
(unul cu hoți, unul cu violatori, unul cu ucigași etc)
-țarcurile să fie dotate cu unelte de muncă
-se va asigura hrană de bază, în limita caloriilor cerute de ue, dar din alimente ieftine, fără pretenție; apă rece; iarna căldură 17*C
-cine vrea mai mult, prestează servicii: produce sau se cere la muncă exterioară, eventual regim mai bun pt donatori de sânge
-în caz de conflicte interne, identificarea agresorului - interzicerea de drepturi, prin izolare
etc

#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,936
  • Înscris: 14.10.2008

 bettrik, on 31 august 2023 - 09:51, said:

Ar putea să doneze sperma bancilor din domeniu iar statul sa încaseze contravaloarea. Donarea de sânge să fie obligatorie pentru deținuții apți, ca să nu mai fie criza de sânge. Aia care sunt de acord pot sa faca si teste pe noi medicamente ca sa poata plati cazarea.
De ce sperma? Sa semene si copiii aia conceputi artificial cu tatii lor? Atentie ca si pasiunile si comportamentele se mostenesc, in linie directa sau colaterala (gen verisori). Posted Image

#25
bettrik

bettrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 21.04.2009

 Neaceasca85, on 31 august 2023 - 10:43, said:

De ce sperma? Sa semene si copiii aia conceputi artificial cu tatii lor? Atentie ca si pasiunile si comportamentele se mostenesc, in linie directa sau colaterala (gen verisori). Posted Image

Asta e doctrina nazista, ca vezi doamne, genele pure se transmit pure si cele nepure se transmit nepure. In realitate, nu exista dovezi ca niste atitudini se transmit prin gene.

#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,936
  • Înscris: 14.10.2008
Sunt chestii observate de mine. Adevarat nu se aplica intotdeauna, exista exceptii. Si mediul in care creste un om conteaza.

#27
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011

 gushpi, on 31 august 2023 - 10:37, said:

gândurile mele-s mai elevate:
-înființarea de „țarcuri” pe „calificări” - asta pt a se evita policalificarea deținuților Posted Image
(unul cu hoți, unul cu violatori, unul cu ucigași etc)
-țarcurile să fie dotate cu unelte de muncă
-se va asigura hrană de bază, în limita caloriilor cerute de ue, dar din alimente ieftine, fără pretenție; apă rece; iarna căldură 17*C
-cine vrea mai mult, prestează servicii: produce sau se cere la muncă exterioară, eventual regim mai bun pt donatori de sânge
-în caz de conflicte interne, identificarea agresorului - interzicerea de drepturi, prin izolare
etc

misto ganduri! chiar super.
pana atunci uita-te la Legea 254/2013 ca iti arata acolo exact regimul de executare, ai sa vezi ca detinutii lucreaza, sunt sanctionati, etc.

#28
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,151
  • Înscris: 17.01.2012
atât timp cât gunoaiele au: căldură, păpică, tv, dansuri populare în curte, acces la telefon, la vizite conjugale, la proceduri medicale avansate - mă doare-n cur de legea aia... adică, mai bine zis, pe ei...
(scuză-mi franchețea!)

#29
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,936
  • Înscris: 14.10.2008
Aer conditionat ce mai au sa le puna si gata, e ca la pensiune-hotel. Posted Image

#30
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,712
  • Înscris: 16.08.2010

 gushpi, on 31 august 2023 - 10:37, said:

-țarcurile să fie dotate cu unelte de muncă

Târnăcop, lopată, hârleț, rotopercutor... pentru ușurarea muncii la tunel.    ��

#31
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,151
  • Înscris: 17.01.2012
orice evadare = renunțarea la drepturile UE!
se vor reîntoarce direct în ocnă, în lanțuri
după ce 200 de astfel de cazuri ajung celebre, nu mai evadează niciunul!!!

(mă bucur să văd cum îmi îmbunătățiți metoda!)

#32
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,801
  • Înscris: 15.06.2007

 RaimondMacelaru, on 31 august 2023 - 09:58, said:

Ma simt jignit, Maceraru este un simplu nume de familie, posibil se trage de la munca in macelarie, nu are legatura cu bataile, taierile cu lumea sau ce iti imaginezi tu.
si noi ne "simtptem prost"..accepta-ne scuzele. Nu ne-am imaginat ca cineva si-ar face user name pe lolopedia "himself" cum se zice.

Edited by tfmercedez, 31 August 2023 - 13:52.


#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,620
  • Înscris: 30.10.2003

 RaimondMacelaru, on 31 august 2023 - 09:58, said:

Ma simt jignit, Maceraru este un simplu nume de familie, posibil se trage de la munca in macelarie, nu are legatura cu bataile, taierile cu lumea sau ce iti imaginezi tu.
Revino-ti!! Suntem aici toti prieteni radem unii de altii fara sa ne suparam. Azi a fost randul tau, maine poate fi al meu. Asa ca intre puscariasi ;)

#34
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

 badmania98, on 31 august 2023 - 09:19, said:

Se tot plâng că nu sunt locuri în pușcării. Cine a făcut armata și a fost în gardă își aduce aminte că în dormitorul din corpul de gardă erau paturi pentru 1/3 din personalul gărzii. Asta pentru că din personal  1/3 era la somn, 1/3 de veghe și 1/3 în posturi. Dacă ar face așa ceva și în pușcării (se înlocuiește ”în posturi” cu ”muncă”), s-ar rezolva și problema spațiului.
  Nu mai aburiti atita cu munca detinutilor. Majoritatea doresc sa munceasca, trece timpul mai usor, cistiga si niste bani... problema este ca nu se gaseste suficient de munca pentru citi ar dori sa lucreze! Nu poti asigura transport si paza pentru fiecare 2-3 detinuti care ar gasi de lucru la o firma mica!

 badmania98, on 31 august 2023 - 09:19, said:

Se tot plâng că nu sunt locuri în pușcării. Cine a făcut armata și a fost în gardă își aduce aminte că în dormitorul din corpul de gardă erau paturi pentru 1/3 din personalul gărzii. Asta pentru că din personal  1/3 era la somn, 1/3 de veghe și 1/3 în posturi. Dacă ar face așa ceva și în pușcării (se înlocuiește ”în posturi” cu ”muncă”), s-ar rezolva și problema spațiului.
eu am facut arma si erau paturi pentru toata lumea! nu dormeau succesiv 3 persoane intr-un pat!

#35
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.08.2023
Munca de acum este mai mult un fel de chestie facuta la misto, e un fel de socializare, iar detinutii, culmea, primesc bani, desi intretinerea lor costa de 7 ori mai mult fata de cat muncesc. Stiu ca exista persoane care empatizeaza mult cu infractorii, de obicei avocati sau altii din domeniu, care isi castiga painea de pe urma unor criminali, dar hai sa nu denaturam lucrurile. E complicat cu transportul, de aceea ar trebui facute inchisori cu fabrica langa, unde sa se faca munca reala, nu vrajeala de acum, nu cu plata, si nu doar cine are chef. Da, stiu ca e "totalitar" sa crezi ca nu e normal sa ii intretina omul cinstit din taxe pe nemernicii care dau in cap, dar asta e, nu toti ne ridicam la nivelul de iluminare din tarile unde omori 20 de oameni, apoi primesti camera de lux, cu TV, PC, Xbox, cafetiera, in timp ce altii isi rup carca si-si nenorocesc sanatatea pe santiere. Dar nu pot sa nu observ ca in timp ce omului cinstit i se zice din ce in ce mai des "nu da mai mult de 17 grade in camera, vrei sa fii criminalul viitoarei generatii? Nu manca aia, nu face ailalta", infractorii au din ce in ce mai multe drepturi. Asta in cazul ca sunt condamnati, ca si asta se intampla din ce in ce mai rar.

#36
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006
Draga, pot sa-ti urez citiva ani intr-o ''camera de lux, cu TV, PC, Xbox, cafetiera,''? ca altfel scrii doar prostii!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate