Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

Zone linistite din Bucuresti..?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 03.12.2021
In general cartierele muncitoresti sunt linistite si au supermarkete si transport.. titan, berceni, rahova..

Mai bine incepe de la buget ai, daca ai buget de renovare, de la ce  gasesti pe piata.. majoritatea anunturilor de fapt false, expirate, 4 km mai la periferie etc.

Apoi vezi la fata locului : sa nu fie la bulevard, vedere fix spre locul de joaca , sa nu aiba magazine la parter. Iar cu vecinii e loterie.

#20
Sleepy_Head

Sleepy_Head

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.08.2023

 Winc, on 12 august 2023 - 05:28, said:

Pai ai buget cam mic pentru ce vrei tu, 55k e buget de apt. luat prin credit prima casa / noua casa in Bucuresti. In plus nu poti controla ce fel de vecini ai, si chiar daca zona e aparent linistita, te poti trezi oricand cu vecini care baga manele la maxim. Sansele sa ai asemenea vecini scad pe masura ce bugetul creste.

Totusi daca te intereseaza strict linistea atunci eu cred ca ar trebui sa ai in vedere urmatoarele caracteristici:
- sa nu fie loc de joaca / parc in apropiere si nici case / vile langa bloc, pentru ca vecinii din case / vile nu pot fi controlati de regulamentul orelor de liniste interioara din bloc.
- sa nu fie blocul la soseaua principala si nici sa nu aiba spatii comerciale la parter sau in apropiere cu potential de a deranja linistea de ex. pacanele, pariuri, birturi, etc.
- sa nu aiba nici spatii libere primprejur unde nu se stie ce se va construi in viitor.
- sa fie un bloc cumva mai retras, iar zona din jurul blocului sa fie ocupata fie de alte cladiri fara potential de a produce galagie (de ex. un muzeu), fie de alte obiective in general linistite sau chiar de o padure.

Da, voi face ipotecar iar apartamentul va fi din cele vechi.... urasc pe cele noi.
Multumesc pentru comment-ul la obiect, mare parte din ce ai spus sunt lucrurile la care ma gandeam si eu :)

#21
Sleepy_Head

Sleepy_Head

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.08.2023

 bambucea015, on 12 august 2023 - 10:30, said:

Fereste-te si de biserici mai ales ca sunt la fiecare colt de strada

Am biserica vis-a-vis de bloc, acum si chiar nu e deranjant din punctul meu de vedere, de mii de ori aud mai bine slujba decat urlete.

#22
Sleepy_Head

Sleepy_Head

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.08.2023

 Turcalet, on 12 august 2023 - 10:30, said:

Popesti leordeni noaptea
Zona chiajna mai inspre nord (nu MR)
Zona nicolae grigorescu (in schimb ai administratori obsedati de ordine, e un trade-off)

Chiar vreau administratori obsedati de ordine si disciplina, eu chiar nu as face probleme acolo, m-as incadra perfect, as fi locatarul model :))

#23
Sleepy_Head

Sleepy_Head

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.08.2023

 parpag, on 12 august 2023 - 10:32, said:

Din pacate bugetul tau este de zona NEcivilizata. Am copilarit si locuit intr-o asemenea zona multi ani.
Intr-o astfel de zona, manelele, urletele, tigani@, copii care se joaca si cocalarimea este intodeauna in spatele blocului.

Daca vrei liniste intr-o zona de genul asta, secretul este sa cumperi apartament cu vedere la un bulevard mare (fa abstractie de argumentele legate de poluare; poluarea este peste tot nu doar in fata blocului). Niciodata nu am vazut fauna din spatele blocului sa se poarte ca maimutele in fata blocului.
Cumperi termopane tripan si daca vrei liniste de mormant fata de exterior, doar inchizi geamul. Cand ai geamul deschis o sa te obisnuiesti cu zgomotul de fond al bulevardului. Mult mai repede de cat crezi Posted Image

Din pacate, nu stiu cum sa eviti vecinii de apartament de proasta calitate in afara de a creste substantial bugetul Posted Image

Mda, suntem frati de suferinta se pare... am trait zeci de ani intr-un mediu asa, aproape mi-a provocat anxietate. Da, cred ca mai bine as auzi sunetele bulevardului/strazii decat sunete scoase de.....

#24
Sleepy_Head

Sleepy_Head

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.08.2023

 george_alexandru, on 12 august 2023 - 11:09, said:

Zonele de case sunt în general mai liniștite, pentru că ai mai putini oameni pe metru pătrat. Uneori mai dai de câini care latră, dar ăștia sunt și la bloc.
Si neapărat departe de bulevard, nu vrei să auzi în fiecare noapte cum trece salvarea sau cum se dau motocicliștii în spectacol.

La bugetul ăla însă nu văd ce ai putea găsi.

Sirenele si motoarele sunt horror, intr-adevar....

"La bugetul ăla însă nu văd ce ai putea găsi."

un apartament in blocuri vechi...

#25
Sleepy_Head

Sleepy_Head

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.08.2023

 MarcoSemedo, on 12 august 2023 - 13:41, said:

Până recent găseai așa ceva în Pajura de exemplu, unde e mult spațiu verde și liniște dar e cam departe de unde ai tu treabă acum dacă stai în Rahova.


E un cartier parcă un pic rămas mai în anii 2000.


Erau apartamente ca ăsta dar au cam crescut prețurile și la ele


https://www.storia.r...rou-IDvAzQ.html


https://www.storia.r...lui-IDvVX6.html



Au rămas doar ultimul etaj 4/4 și trebuie să urci mult pe scări, sau mai ciudate

https://www.storia.r...ber-IDwB2S.html


https://www.imobilia...amere-XBHG1009N




Și în drumul taberei mai găsești, dacă stai să cauți cum trebuie câteva luni găsești ce trebuie

https://www.imobilia...amere-XD87105KF


https://www.imobilia...amere-XCUH10N7U


https://www.imobilia...amere-X6QB00009


Buna,

Da, am luat in considerare Pajura. Desi e un pic departe, e absolut superb, superbe si blocurile de 4 etaje cu intrarile acelea cu gard viu, exact cum imi doresc sa gasesc.... nu as avea o problema cu anii 2000, chiar as vrea sa se intoarca timpul.

Iau in considerare si Drumul Taberei, am observat ca sunt destule acolo in bugetul meu.
Ma mai gandeam - Giurgiului, Brancoveanu, Obregia.

Multumesc pentru link-uri si pentru timp

#26
Sleepy_Head

Sleepy_Head

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.08.2023

 AWE, on 12 august 2023 - 14:03, said:

Da, dar la mine in zona de ex., latra in cor vreo 5 minute dupa care se opresc. Am avut un caine in vecini la bloc, din ala mic si isteric, era efectiv in stare sa latre neintrerupt ore in sir, latrat din ala ascutit de piticanie. Asta ziua, noaptea nu latra, incerca sa urle ca aia mai mari, iesea o schelalaiala maxima.

La subiect, nu cred ca exista zona buna si linistita in vreun oras mare in tara in general, unde sa iei 2 camere decente la banii aia, eventual ceva mic in bloc vechi dar cu alte probleme de care poate afli doar ulterior.

Da, in bloc vechi caut, trebuie sa existe ceva. Nu trebuie sa fie perfect....

#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,644
  • Înscris: 30.08.2017

 Sleepy_Head, on 12 august 2023 - 21:32, said:


Iau in considerare si Drumul Taberei, am observat ca sunt destule acolo in bugetul meu.
Ma mai gandeam - Giurgiului, Brancoveanu, Obregia.

Multumesc pentru link-uri si pentru timp

La Brâncoveanu am vândut eu acum vreo 5 ani cu 70k apartament cu două camere, bloc vechi, 50mp suprafață. Deci departe de bugetul tău de 55k. Altfel, zona foarte ok.

#28
toxday

toxday

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 06.08.2023
Și cei născut în anul.1978 vor afla în câțiva ani ca suferă de una, de alta, iar prin 2040 nici nu cred ca mai sunt interesați din ce an e blocul x sau y.

#29
parpag

parpag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 18.01.2018

 george_alexandru, on 13 august 2023 - 07:38, said:

La Brâncoveanu am vândut eu acum vreo 5 ani cu 70k apartament cu două camere, bloc vechi, 50mp suprafață. Deci departe de bugetul tău de 55k. Altfel, zona foarte ok.

Ai o poza cu prostul care ti-a dat atat in Berceni acum 5 ani? Posted Image

 Sleepy_Head, on 12 august 2023 - 21:22, said:


Mda, suntem frati de suferinta se pare... am trait zeci de ani intr-un mediu asa, aproape mi-a provocat anxietate. Da, cred ca mai bine as auzi sunetele bulevardului/strazii decat sunete scoase de.....

Am fost frati de suferinta :)
Am invatat in schimb ca, chiar daca nu imi permit sa cumpar ce imi doresc, mai bine mai astept si mai strang niste bani ca sa cumpar ce imi doresc. Mai ales ca tu o sa locuiesti acolo nu altcineva.

#30
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 03.12.2021
Sleepy head, o sa razi.. la mine in familie in apartamentele mai noi e mai liniste decat in cele vechi. Zona e mai linistita, vecinii sunt decenti, am avut noroc, peretii ok ( beton/ caramida, rigips deloc).

La vechi la un apartament se aduna vecinii in fata blocului la bere si la mine unde stau, e planul 2 fata de parc unde mai sunt concerte, tarabe, zgomot, la 5 dimineata e concert de pescarusi. Iar de cand si-au " renovat " niste destepti de vecini de la etajul de sus, se aude intre apartamente, or fi spart ceva.. nu stiu.. sper sa nu stau indeajuns cat sa aflu. Acu cativa ani mai puneau unii muzica tare.. din fericire aia au plecat.

Daca iti cauti de locuit pe termen lung, si vrei vechi, eu as cauta bloc de 4 etaje construit dupa 83, cartier ok, nu periferie. Axeaza-te sa fie solida constructia, va fi jale cu cele vechi ( sau noi facute prost, sau cele cu parter flexibil etc etc ).... trebuie pus in balanta plus si minus.

Edited by the_blue_raven, 13 August 2023 - 10:46.


#31
Intaritu

Intaritu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.06.2023
Nu pui problema bine. Degeaba zona e linistita daca vecinii de deasupra iti tropaie toata ziua in cap de exemplu.
In plus, ce e azi linistit maine poate nu mai e, deci...

In plus, bugetul tau e foarte limitat, deci...

Interesant e ca esti multumit de Rahova. Inseamna ca esti pregatit pentru orice alta zona :D

 Sleepy_Head, on 11 august 2023 - 22:55, said:

Buna seara tuturor,

Scuzati daca postarea nu e incadrata bine, e primul meu post pe Softpedia.

Vreau sa cer pareri, opinii despre zone si cartiere mai linistite din Bucuresti (exemplu fara urlete, galagie, exclus locuri de joaca intre blocuri etc). Doresc sa ma mut si tot caut apartamente 2 camere dar nu gasesc o zona mai acceptabila si ca preturi si ca oameni.
Va rog, daca puteti rupe un pic de timp sa imi scrieti o parere, ma adresez celor care locuiesc in zone linistite si civilizate dar care sa nu fie nici prea scumpe (ex pret apartament pana in 55000)...sau celor care au prieteni, rude care locuiesc in zone decente asa cum ar trebui sa fie o zona de locuit.

Momentan sunt in Rahova, nu ma deranjeaza cartierul daca ar fi sa gasesc o zona sau un bloc de doamne-ajuta. Chiar v-as ruga sa va spuneti opiniile, cat mai multe. Ma ajuta si pe mine si ii ajuta si pe altii care poate cauta acelasi lucru. Stiu, mi-as dori sa stau in Cotroceni dar....

Multumesc anticipat Posted Image


#32
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 03.12.2021
Foarte bine zis. E o loterie cu vecinii. Mai bine pui pe primul loc sa aiba actele in regula si sa fie o constructie solida.

#33
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 24.11.2002
@Intaritu cumperi la ultimul etaj si sigur nu te deranjează vecinii de sus. Dar o sa ai apa, căldură,  frigul.

#34
Intaritu

Intaritu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.06.2023

 vestale, on 13 august 2023 - 12:52, said:

@Intaritu cumperi la ultimul etaj si sigur nu te deranjează vecinii de sus. Dar o sa ai apa, căldură,  frigul.

Corect. Apa o rezolvi cu boiler. Caldura cu calorifer electric. Dar vecinii nesimtiti n-ai cum sa-i educi.

#35
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 24.11.2002
Se vede ca nu ai stat la ultimul etaj.
Apa de ploaie care se infiltreaza, despre ea e vorba. Nu despre apa caldă care nu curge, ca de ... capitală. Iar vara e diferența cu ceva grade fata de etajul 1 sau 2, unde poate mai ai si ceva umbra de copaci. Iar iarna e mult mai rece.
Pentru vecini gălăgioși exista si poliție, regulament, dopuri pentru urechi. Sau daca chiar iti permiți, le cumperi apartamentul ...

Edited by vestale, 13 August 2023 - 14:42.


#36
Sleepy_Head

Sleepy_Head

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.08.2023

 the_blue_raven, on 13 august 2023 - 10:46, said:

Sleepy head, o sa razi.. la mine in familie in apartamentele mai noi e mai liniste decat in cele vechi. Zona e mai linistita, vecinii sunt decenti, am avut noroc, peretii ok ( beton/ caramida, rigips deloc).

La vechi la un apartament se aduna vecinii in fata blocului la bere si la mine unde stau, e planul 2 fata de parc unde mai sunt concerte, tarabe, zgomot, la 5 dimineata e concert de pescarusi. Iar de cand si-au " renovat " niste destepti de vecini de la etajul de sus, se aude intre apartamente, or fi spart ceva.. nu stiu.. sper sa nu stau indeajuns cat sa aflu. Acu cativa ani mai puneau unii muzica tare.. din fericire aia au plecat.

Daca iti cauti de locuit pe termen lung, si vrei vechi, eu as cauta bloc de 4 etaje construit dupa 83, cartier ok, nu periferie. Axeaza-te sa fie solida constructia, va fi jale cu cele vechi ( sau noi facute prost, sau cele cu parter flexibil etc etc ).... trebuie pus in balanta plus si minus.

Imi pare rau pentru situatia ta... sper sa se rezolve cat mai repede. Da, tot la 4 etaje stau acum si mi-as dori tot de 4 totusi, daca s-ar putea 4/4 sau ultimul etaj.

Multumesc pentru sfat :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate