Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Mașina noua cu cheder zgaria...

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Romanii nu au bani de masini noi

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#37
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 21.08.2003

 ManelistDeSuccesMaxim, on 20 iulie 2023 - 20:38, said:

Spre deosebire de alți pământeni care își iau mașini noi în leasing, românii le iau ca să le lase moștenire la urmașii urmașilor lor, nicidecum să le vândă după 5-6 ani de folosire.
Nu de placere fac asta, românii vor masini noi dar cu preturile si abjectele conditii de creditare sunt nevoiti sa le lase mostenire, nimeni intreg la cap nu vrea sa mearga de buna voie cu o vechitura. Inca de pe vrema 1300 facem asta, ne-a ramas inadn.

On topic: nici pe alte meleaguri situatie nu e roza, exista un raport ca in usa peste jumate din contractele incheiate sunt ptr masini sh. Vestea buna ca nu-s mai vechi de 6 ani si vor fi folosite inca maxim 10. La noi parcul auto are 25 ani vechime ca medie.

#38
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,427
  • Înscris: 13.01.2011

 ManelistDeSuccesMaxim, on 20 iulie 2023 - 22:48, said:

Ideea e că nu contează prețul de revânzare nicidecum, mașina respectivă deja ține de trecut, e amintire, o atenție acolo totuși parcă n-ar strica, un avans pentru următoarea...
Lucrînd... în ce domeniu?  😂

#39
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,941
  • Înscris: 15.06.2007
Pacat ca la noi RAR nu permite omologari si modificari pe masini. Mie mi-ar placea o vechitura americana din anii '60, electrificata.  Cred ca niciodata nu s-ar putea inmatricula in Ro asa ceva.

#40
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,427
  • Înscris: 13.01.2011

 cristian_sen, on 20 iulie 2023 - 23:03, said:

... 25 ani vechime ca medie.
Nooo, nicicum, ai supralicitat muult, media este la 15/17  ani.

La media de 25 ani, ar trebui să vezi mașini de 40 de ani peste tot, ori, alea mai sînt doar la Țiriac în expoziție, și cîteva la mașini istorice, practic insignifiante, inexistente în traficul de zi cu zi.

#41
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,459
  • Înscris: 06.02.2008

 gabitu73, on 20 iulie 2023 - 20:22, said:

Mi-a ramas in cap ce spunea Iancu Guda, tipul ce face emisiunea "Bani in miscare", si anume că masina care ti-o permiti este cea care costa nu mai mult de veniturile tale pe 6 luni.

Ei, nici chiar așa, mai degrabă vreo 12 luni. Guda e naiv, vrea să pară și el economist de soi și consilier financiar dar vântură niște platitudini și multe idei care oricum nu pot fi implementate la noi unde populația e cam săracă.

#42
george_alex

george_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.01.2010
Mi se pare ca si momentul si conditiile actuale din piata favorizeaza situatia asta de "Romanii nu au bani de masini noi"....
Pai, cica suntem dupa o pandemie si cu un razboi peste granite. Inflatie reala mare, deci orice are pretul umflat acum, pentru ca salariile inca n-au ajuns din urma...
Pe partea de finantare, dobanzile sunt foarte mari comparativ cu acum cativa ani; leasingul are dobanda de credit de nevoi personale de acum cativa ani.
Mancare mai scumpa, utilitati, robor si ircc mari care se revarsa in rate mai mari. Salarii, tot pe acolo.
Cu ce bani sa mai ia romanul masina aia noua? Finantata la 8-9%?

Revenind la masini, mi se pare de prost gust o Octavia decenta (doar decenta!) sa fie 30k euro. Mai si stai 7-8 luni dupa ea, cica.

De Dacia ce sa mai zic? Personal, ii urasc cu patos. Logan-ul avea un locusor acolo pe segment de pret, se lua dotat ok 9-10k euro, o suma prag psihologic pentru roman. Acum, ciuciu! Masinile ieftine si mici de oras cum erau Citroen C1, Peugeot 107/108, Skoda CitiGo, Vw Up! si alte asemeni care se puteau lua NOI la 6.5-7.5k euro, acum efectiv nu mai sunt aduse pe piata din Romania. Le iei SH la cat erau noi, daca nu mai scumpe..

Romanii nu mai iau masini noi pentru ca realmente nu mai ai ce sa iei la 10k euro sau sub. N-or vrea toti Spring.

Iar in materie de siguranta, as prefera oricand o masina SH dintr-o clasa mai sus, decat un Logan sau Spring. Cu copil mic, cu atat mai mult...


 caiuscorneliu, on 20 iulie 2023 - 23:29, said:

Ei, nici chiar așa, mai degrabă vreo 12 luni. Guda e naiv, vrea să pară și el economist de soi și consilier financiar dar vântură niște platitudini și multe idei care oricum nu pot fi implementate la noi unde populația e cam săracă.
Da, si mie mi se pare rupt de realitate sa zica asa ceva. Eventual se aplica doar daca vrei sa cumperi cash, dar nici acolo ca poti sa ai deja o masina pe care ai folosit-o, ai strans alte 6 salarii, vinzi masina veche si iei ceva (mai) nou de toti banii.... si asa ajungi la mult mai mult.

Edited by george_alex, 20 July 2023 - 23:35.


#43
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,427
  • Înscris: 13.01.2011

 ManelistDeSuccesMaxim, on 20 iulie 2023 - 22:48, said:

... o atenție acolo totuși parcă n-ar strica, un avans pentru următoarea...
Haii măăi... o luăm razna.
5/6 ani este o aiureală, sînt frigidere care funcționează mai mult.
O dăm în dileală, în prostologie și idiocrație.

Hai să ținem o mașină 6 luni, apoi să meargă la rable!  🤷😁

#44
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Așa gândesc străinii printre care am fost, e ceva uzual prin alte locuri, asta am încercat să zic.

#45
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,427
  • Înscris: 13.01.2011

 ManelistDeSuccesMaxim, on 20 iulie 2023 - 23:39, said:

Așa gândesc străinii printre care am fost, e ceva uzual prin alte locuri, asta am încercat să zic.

Îhîm, iar între timp, planeta se transformă în <Crematoria>, din cauza consumerismului hîd, prostesc, absurd, iar ,,noi ", în viitor, o să conducem mașini doar în vise.
O să ne mutăm sub pămînt, ca să supraviețuim.

Acolo nu vom mai avea nevoie de permis de conducere, pentru că o să circulăm...



... cu lifturi, și trotuare rulante  😉

Edited by crisstonne, 21 July 2023 - 00:14.


#46
IaSaVedem

IaSaVedem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 05.12.2015

 caiuscorneliu, on 20 iulie 2023 - 23:29, said:

Ei, nici chiar așa, mai degrabă vreo 12 luni. Guda e naiv, vrea să pară și el economist de soi și consilier financiar dar vântură niște platitudini și multe idei care oricum nu pot fi implementate la noi unde populația e cam săracă.
saraca dar si slab educata, faptul ca detii o masina ce nu o poti intretine spune multe despre noi.

#47
george_alex

george_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.01.2010

 crisstonne, on 20 iulie 2023 - 23:37, said:

Haii măăi... o luăm razna.
5/6 ani este o aiureală, sînt frigidere care funcționează mai mult.
O dăm în dileală, în prostologie și idiocrație.

Hai să ținem o mașină 6 luni, apoi să meargă la rable!  ����

Nu cred ca ai inteles situatia; "5/6 ani" se refera ca vinzi masina si iei altceva, nu ca o duci la casat...
Sau te deranjeaza ideea de a schimba masina o data la 5/6 ani?

#48
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,427
  • Înscris: 13.01.2011

 george_alex, on 21 iulie 2023 - 01:48, said:

... "5/6 ani" se refera ca vinzi masina si iei altceva, nu ca o duci la casat...
... 5/6 ani?
Aha, și cine o ia pe aia de 6 ani, ce schimbă, una de 30 de ani?  🤣

#49
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,004
  • Înscris: 21.06.2016
Masinile sunt cea mai agresiva metoda de saracire. Numai la prosti vezi masini stralucitoare. Oamenii in loc sa investesca banii, sa creeze alte firme si locuri de munca, sa puna banii la munca in economie, sa duca tara spre prosperitate, sa-si petreaca viata frumos, isi baga ultima letzcaie in troace.
Normal ca romanii nu isi permit masini. Cat venit disponibil are romanul mediu, adica cat ramane dupa ce scade cheltuilile obligatorii, masa, casa, igiena, haine, intretinere si curent? cateva sute de euro maxim? 1000E la aia ceva mai rasariti?
Dar de banii astia ai nevoie si pentru concedii si calatorii, alte pasiuni si interese, telefon sau laptop, baut o bere sau o masa la restaurant si mai ales bani pentru la pensie sau pentru ca te poate da afara maine. Cat din viata sa iti sacrifici pentru o masina? eu mai mult de cateva luni nu concep, 6 mi se pare mult. Deci maxim 6000E ar trebui sa coste masina de pe strada. Dupa ai amasina maninca bani cu intretinerea si consumul.
Cumparatul unei masini noi in condictiile astea e o aberatie, lasi pe altii sa ia devalorizarea initiala care e foarte mare, cumperi o masina modesta, in nici un caz preium, veche de 3 ani, o tii 15 ani. Parcul auto in SUA are vechimea medie de 15 ani, nu va permiteti voi mai mult.
A, ai net worth de 1-2 milioane, castigi bine, da, poti sa-ti iei o masina de 50kE, desi si asa e nesabuinta. Dar altfel e nebunie.

#50
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 14.03.2013

 tfmercedez, on 20 iulie 2023 - 22:27, said:

cam ce masina se poate lua cu 6 salarii minime pe economie? Adica de 3000 de euro?
Pentru aia cu salariul minim pe economie s-a inventat transportul in comun, autobuzele alea ale firmelor unde lucreaza "la banda", etc. Nu trebuie sa isi permita, nici nu este normal. Aia oricum nu isi vor permite nici macar sa o intretina.

On-topic: nu este chiar asa ca nu au bani. Poate in bula OP-ului.
Eu pe strazi vad cu totul altceva si la fel si pe numere in economie.
Insa, in acest moment, este adevarat ca nu se vand asa multe masini noi dar asta pentru ca timpul de livrare este mai mare, pretul a crescut si masinile cu dotari normale acuma 3-4 ani au devenit masini cu dotari optionale acuma dar si faptul ca multa lume cumpara masina cu credit sau in leasing si, cum dobanzile sunt ridicate, nu vrea lumea sa ia.

Eu spre exemplu am luat masinile de noi, in general in leasing pentru ca imi este mai convenabil (cei care blameaza leasing-ul nu prea inteleg cum functioneaza si cine ia asa si de ce, de aici si frustrarile lor personale). Insa ultima luata acum vreun an am luat-o cu plata integrala pentru ca nu merita in acel moment leasing-ul si dobanzile aferente si nu am vrut sa ma complic cu un leasing pe 5 ani.

Ideea este ca OP-ul intelege gresit motivele pentru care a scazut (NU ca nu se mai cumpara care are un cu totul alt inteles) numarul de masini noi vandute comparativ cu cele sh.

Edited by jm2010, 21 July 2023 - 05:27.


#51
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,941
  • Înscris: 15.06.2007

 cristian_sen, on 20 iulie 2023 - 23:03, said:


La noi parcul auto are 25 ani vechime ca medie.
hai sa nu exageram. Vechime medie inseamna ca jumatate din masini ar avea peste 25 de ani.. pai nici primul logan nu a implinit 25 de ani. Ar presupune sa fie plin de tico, cielo, leganza, espero, oltcituri, aro si alte piese de muzeu. La mine in oras majoritatea masinilor sunt mai vechi dar nu mai vechi de 2000. Si la prospaturi, pot sa zic ca electricele nu sunt deloc raritati. Inclusiv la acoala de soferi am vazut tesla s, dacia spring. Ca sa nu mai zic de zecile de masini care fac uber si bolt, majoritatea electrice si ele.

 jm2010, on 21 iulie 2023 - 05:17, said:


Pentru aia cu salariul minim pe economie s-a inventat transportul in comun, autobuzele alea ale firmelor unde lucreaza "la banda", etc. Nu trebuie sa isi permita, nici nu este normal. Aia oricum nu isi vor permite nici macar sa o intretina.

Practic insinudzi ca transportul in comun este pentru saraci..dar vai ce le imparti tu soarta unora si altora, cum le dai sfaturi. Cam ce zici de tiereii asa mai bronzati cu mercedes S model 2022, sigur nu par genu de "angajati" pe undeva.

Mi se pare incredibil cat de limitati sunt unii in imaginatie. Imediat "mars la transport in comun". Pai de un scuter ai auzit? De o bicicleta? Primarul nostru la inceputul mandatului l-a pus pe liber pe sofer, ca venea cu  bicicleta la servici.

https://debanat.ro/2...eta_311493.html

Nici macar ala nu merge cu transportul in comun.

Edited by tfmercedez, 21 July 2023 - 06:31.


#52
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,004
  • Înscris: 21.06.2016
Banul la ban și păduchii la golan. Cu salariul mediu in România deja e o prostie sa ai mașina. De ăla minim nici de mâncare nu prea ai.

#53
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,941
  • Înscris: 15.06.2007
In orase ar trebui desfintate strazile asfaltate, inlocuite cu alei cu verdeata, copaci care sa faca umbra si sa racoreasca vara aerul, urban jungle, iar lumea sa se deplaseze cu orice in afara de masini: trotinete, biciclete, ricșă.

#54
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,867
  • Înscris: 09.05.2008

 crisstonne, on 21 iulie 2023 - 00:12, said:

Îhîm, iar între timp, planeta se transformă în <Crematoria>, din cauza consumerismului hîd, prostesc, absurd, iar ,,noi ", în viitor, o să conducem mașini doar în vise.
O să ne mutăm sub pămînt, ca să supraviețuim.

Acolo nu vom mai avea nevoie de permis de conducere, pentru că o să circulăm...
N-o sa mai circulam.
O sa ne hraneasca si o sa ne orgasmeze  A.I.-u' direct in vena.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate