Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Recomandare trapa beci

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Salut!

Ma intereseaza o automatizare pentru trapa de la beci. Intrarea la beci se face dintr-o terasa acoperita
Problema e ca peste trapa (care are cca 2 m lungime si 1 m latime) va fi un strat de sapa, adeziv si gresie, astfel ca greutatea este una considerabila.

Imi puteti recomanda anumite marci, comercianti? Ce sa am in vedere: putere, greutate maxima suportata?

Totodata as mai pune un piston sau vreo masura suplimentara de protectie.

Mulțumesc!

#2
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,907
  • Înscris: 27.01.2016
De ce sa pui sapa, adeziv si gresie peste trapa? Asa ceva n-am mai auzit.

#3
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Ca sa fie in linie si la acelasi nivel cu restul terasei si sa nu fie vizibil ca am trapa acolo.



#4
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 05.04.2023
Eu as face trapa la beci doar atunci cand as intra din casa in beci.

La exterior m-as gandi la o intrare normala, cu usa.
Asta inseamna niste sapaturi pentru nivelarea terenului si formarea unui acces la unul din peretii beciului.

#5
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Exclus sa am alta intrare. Sub toata terasa am beci, iar scarile de acces in beci sunt din beton

#6
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 05.04.2023
Cumpara niste dulapi (scandura de 4 cm grosime) si incropeste o trapa cu doua deschideri, cu balamale, un cadru perimetral din otel profil cornier, ai putea face si un sistem ridicator cu palan cu clichet petrecut dupa niste scripeti, in functie de spatiu si estetica.

#7
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Am deja trapa.

Ma intereseasa doar automatizarea. De ex: http://completco.ro/...ctrica-usa-beci

Speram sa fie persoane care si au montat ceva similar

#8
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 05.04.2023
N-am vazut nicaieri trapa cu betoane incorporate, doar capac de dimensiuni relativ mici care se indeparteaza cu totul.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,259
  • Înscris: 13.03.2017
Dap ... exista Posted Image

Dar numai sistemul (fara trapa) e vro' 800-1000 EUR si se cam aduc pe comanda - adica astepti ceva pana vine

http://completco.ro/...ctrica-usa-beci

Ramane problema dimensiunilor trapei care ... s-ar putea sa fie o problema Posted Image
Daaaarrr ... bagi mana cu incredere pe portofel si faci un produs personalzat cu baietii astia
https://hebeltech.ro/

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001

 greenvision, on 29 iunie 2023 - 14:27, said:

Ca sa fie in linie si la acelasi nivel cu restul terasei si sa nu fie vizibil ca am trapa acolo.
Așa ceva nu cred că e posibil.
Să nu se vadă unde e marginea trapei.
Și să suporte și greutate deasupra?
Pui un cadru metalic, fara sapa, doar gresiile lipite. Balamale aruncătoare.


#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Dar șapa e singura soluție? Mi se pare o prostie să faci un capac așa de greu. Pune altceva în locul șapei, gen OSB/ plastic, astfel încât să aibe o greutate rezonabilă. Gresia se lipește de orice cu adezivul corespunzător. Dacă se închide și se ia curentul, sau se defectează mecanismul, cum faci să ieși de acolo?

Edited by Digix, 29 June 2023 - 16:25.


#12
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,564
  • Înscris: 12.10.2005

 ManelistDeSuccesMaxim, on 29 iunie 2023 - 14:46, said:

N-am vazut nicaieri trapa cu betoane incorporate, doar capac de dimensiuni relativ mici care se indeparteaza cu totul.

Exista, am eu, la fel, covor de piatra turnat in capac ca sa fie la fel ca restul terasei. Singura problema e pretul cam imens la trapele astea. Sunt si foarte grele, asta din poza are vreo 150 de kg sau asa ceva, dar are un sistem de amortizoare pe gaz care ajuta la ridicare.

Attached File  trapaHago.jpg   862.42K   35 downloads

Edited by AWE, 29 June 2023 - 16:54.


#13
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 05.04.2023
Okay, insa nu are 2 mp, care ar putea cantari peste 200 kg...

#14
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Eu nu as dori sa intru in amanuntele alea cu sapa + gresie ! Am invatat in viata ca trebuie sa lasi lumea sa ''se dea in leaganPosted Image '' !
In principiu , cu bani multi poti face cam orice sisteme exista , de exemplu ultimul link din postarea #9 .
Dai petreceri cu indivizi de +150 de kile care fac salturi la dansuri ?
Daca nu iti recomand in loc de sapa un polistiren mega rezistent la compresiune...50 t/mp si infinit mai usor
https://www.austroth...m-xps-top-50-sf
Trebuie neaparat sa se vada gresie sau poti sa maschezi cu un covor ? Sau cu un covor de cauciuc la metru , in functie de preferinta sau model .
Chiar daca vrei neaparat cu automatizare , la o greutate muuuult mai mica , costurile vor fi mult mai mici .
Succes !!!

 greenvision, on 29 iunie 2023 - 14:27, said:

Ca sa fie in linie si la acelasi nivel cu restul terasei si sa nu fie vizibil ca am trapa acolo.
Poate nu ma pricep dar cu cat mai multa grosime a trapei , cu atat mai mult necesar de spatiu la unghiul de deschidere ! Asta daca nu se deschide in sus cu totul pe 4 pistoane telescopice ca in ''Star Trek'' Posted Image !

Edited by Alltrack, 29 June 2023 - 17:45.


#15
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,564
  • Înscris: 12.10.2005

 Naijax, on 29 iunie 2023 - 16:17, said:

Daaaarrr ... bagi mana cu incredere pe portofel si faci un produs personalzat cu baietii astia
https://hebeltech.ro/

Pff pana acum credeam ca trapa mea de la Hago Deck e o aroganta scumpa (a fost cam 3k euro fara manopera si covorul de piatra, ala s-a turnat ulterior), astia vad ca au preturi chiar si mai mari pe alocuri. Oricum despre partea cu automatizarea, well asta mi se pare cam aroganta, da-o dracu', eu ridic trapa aia cu 2 degete, pistoanele pneumatice fac restul, acu' chiar sa mai adaug o telecomanda si ca sa intru in beci? Posted Image

Edited by AWE, 29 June 2023 - 18:17.


#16
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Fara telecomanda....e chiar pe saracie Posted Image !
On topic ! M-am gandit si eu la o cutie din tabla cu intarituri...dar e pe saracie...se vede manerul de ridicare peste gresie...se impiedica dansatorii Posted Image !!!

Edited by Alltrack, 29 June 2023 - 18:21.


#17
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.09.2014
Daca gasesti meseriasi, iti iei o pompa hidraulica, un cilindru si bricolezi ceva. Asta are si telecomanda ( pe fir ).

Attached Files

  • Attached File  pmp.PNG   87.97K   12 downloads


#18
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
are un coleg ceva similar, dar e facuta din cornier si tabla, nu e cumparata, pusa gresie deasupra in linie cu restu;l terasei, nu stiu sa zic cata sapa are si daca are, dar e mare si grea usa. A montat 2 amortizoare de hayon de Sharan pe ea si acuma o ridica si nevasta-sa fara probleme, e de vreo 4 ani cu solutia asta.... keep it simple s....

Edited by l_stoian79, 29 June 2023 - 20:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate